Sari la conținut

ochelarii off-road


Postări Recomandate

Am avut toate tipurile de ochelari, ieftini,scumpi,foarte scumpi.Cei foarte scumpi i-am cumparat in ideea ca ma vor tine mai mult dar din pacate nu era chiar asa.dupa cateva ture(zile de endureala)incepeau sa mi se abureasca.mentionez ca i-am curatat mereu cu atentie si doar cu apa fara riscul de a-i zgaraia.voi ce stiti despre asta?cum se pot pastra mai bine?merci :drink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am avut toate tipurile de ochelari, ieftini,scumpi,foarte scumpi.Cei foarte scumpi i-am cumparat in ideea ca ma vor tine mai mult dar din pacate nu era chiar asa.dupa cateva ture(zile de endureala)incepeau sa mi se abureasca.mentionez ca i-am curatat mereu cu atentie si doar cu apa fara riscul de a-i zgaraia.voi ce stiti despre asta?cum se pot pastra mai bine?merci :moto:

Si eu am aceeasi problema. :drink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am vazut la motocross ca baietii aveau o serie de foite puse peste ochelari pentru a da jos una cate una cand se murdaresc. Ca la F1, de ex.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din cate stiu eu sunt ochelari specifici motocross shi ochelari specifici enduro,cei enduro sunt mai rezistentzi la abureala au un strat foarte subtire de guma pe dinauntru se simte la atingere.cei de motocross sunt foarte aerisiti. Exteriorul se protejeaza pentru o vedere buna de aceea sunt foliile si roll`on,interiorul sticlei conteaza

 

Ochelarii jenanti sunt cei care opresc mult respiratia,si sunt o gramada din aia...

Editat de Spionutz
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mai este o solutie, roll-of, se pot pune pe ochelari

 

Se poate schimba folia si in mers

 

ok asta ar fi o solutie pentu partea exterioara dar necazul este in interior unde (cum zicea spionutz)acel strat se "duce"prea repede dupa parerea mea

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu in ultimii 2 ani am mers cu Scott Turboflow (cu geam dublu) si cu Uvex Supravision. Desi Scottul au geam dublu, UVEX-ul se aburesc mai greu. Trebuie sa ai grija sa ii speli doar cu apa - altfel se distruge stratul ala de pe interior. Si oricum trebuie sa iei lentile de schimb pentru ca toate se zgarie.

Eu cel mai fericit am fost cu Uvex

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ca sa nu se abureasca, trebuie minim sa aiba lentila dubla, si mai bine ar fii sa fie tratata pe interior, daca e tratata nu ai voie sa o stergi pe int. decat cu saculetul in care ti se da ochelarii, si mai exista varianta pe care inca nu am incercat-o cu ventilator,

http://www.smithoptics.com/Turbo-Option-OTG_16_538.html

iar pt protectie cel mai ok e sa pui o folie peste...cei care au lentila antizgarietura se zgarie mult mai greu, dar tot se zgarie...

aaa....si recomand smith sau oakley...

Editat de calinsnow
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am PROGRIP foarte buni ochelari nu aburesc nu au lentila dubla.Foliile mii le confectionez singur cu foarfeca si peduceaua :drink: . Ca idee cereti la o firma de publicitate sau cei ce fac panouri publicitare o coala de folie pt carti de vizita(asa le`am auzit pe doamne vorbind cand le`am aratat folia originala de la ochelari) si cu o foarfeca si mult timp liber va faceti dintr`o coala din aia cam 80 - 100 de folii.Gaurile le faceti cu peducele(sau peducea , nu am inteles niciodata cum le zice) se gasesc in magazine auto.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu in ultimii 2 ani am mers cu Scott Turboflow (cu geam dublu) si cu Uvex Supravision. Desi Scottul au geam dublu, UVEX-ul se aburesc mai greu. Trebuie sa ai grija sa ii speli doar cu apa - altfel se distruge stratul ala de pe interior. Si oricum trebuie sa iei lentile de schimb pentru ca toate se zgarie.

Eu cel mai fericit am fost cu Uvex

 

ultimii pe care i-am cumparat sunt uvex dar, in ciuda faptului ca am fost foarte atent la curatare,acum au inceput sa se abureasca.si scott am avut cu lentila dubla care de la un timp se umezeau intre cele doua lentile si chiar nu mai aveam cum sa mai continui plimbarea.cu partea exterioara e normal ca mergand printre crengi ai putine variante sa nu-i atingi deci oricum va trebui inlocuita lentila.sa vedem ce mai zic si altii.cat ar trebui sa dureze in mod normal (daca se poate spune asa ceva)o pereche de ochelari buni sau lentila cel putin. :drink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator _Raul_
Eu am PROGRIP foarte buni ochelari nu aburesc nu au lentila dubla.Foliile mii le confectionez singur cu foarfeca si peduceaua :drink: . Ca idee cereti la o firma de publicitate sau cei ce fac panouri publicitare o coala de folie pt carti de vizita(asa le`am auzit pe doamne vorbind cand le`am aratat folia originala de la ochelari) si cu o foarfeca si mult timp liber va faceti dintr`o coala din aia cam 80 - 100 de folii.Gaurile le faceti cu peducele(sau peducea , nu am inteles niciodata cum le zice) se gasesc in magazine auto.

 

 

Multumesc de pont. Mie imi mai trebuie acest tip de folie si la altceva, asa ca numai bine a picat.

Este vorba de preducea sau potricala (in Oltenia). Setul din poza costa 8 Euro la Louis.

 

post-3763-1226954840_thumb.jpg

 

LINK

 

In caz ca nu aveti, se poate folosi un surub cu piulita pereche si un ciocan pentru a face gaurile.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am folosit si turboflow, insa au fost ok doar cat au fost noi.acum folosesc scott cel mai simplu model, costa de noi cam 25 euro iar o lentila de schimb 6 7 euro.nu am inalnit pana acum ochelar sa nu se abureasca in conditii optime, adica mers ff incet si frig-umezeala.am cumparat un spray anti fog, astept sa il testez si postez impresii.orice ochelar cu protectie la aburire are interiorul tratat cu substanta speciala, care se duce progresiv, de la praf, apa si stergere.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

......orice ochelar cu protectie la aburire are interiorul tratat cu substanta speciala, care se duce progresiv, de la praf, apa si stergere.

Mie mi-a lasat impresia ca substanta este pe baza de geletina . Capacitatea de absorbtie a apei este limitata si intr-un final ochelarii tot se aburesc. In contact cu apa, substanta se umfla ca gelatina de la filmele foto si a o sterge de apa atunci cind e umeda e o idee proasta deoarece se va zgiria foarte usor .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am folosit si turboflow, insa au fost ok doar cat au fost noi.acum folosesc scott cel mai simplu model, costa de noi cam 25 euro iar o lentila de schimb 6 7 euro.nu am inalnit pana acum ochelar sa nu se abureasca in conditii optime, adica mers ff incet si frig-umezeala.am cumparat un spray anti fog, astept sa il testez si postez impresii.orice ochelar cu protectie la aburire are interiorul tratat cu substanta speciala, care se duce progresiv, de la praf, apa si stergere.

 

ok hai sa vedem si sprayul.eu am incercat cu unul de la arexons dedicat pentru viziere si nu da rezultate bune.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am avut progrip, scott si madhead. pot spune ca ultimul mi s-a parut de departe cel mai bun, chiar daca e mai ieftin decat celelelte doua :rock:. a tinut cel mai bine la zgarieturi si se abureste mai greu decat perechile mentionate anterior. la fel si buretele interior este mai rezistent, la celelalte se ciufuleste rapid (progrip-ul si scott-ul erau undeva pe la 25-30 euro perechea)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

a incercat cineva cu cei pentru schi?ma gandesc eu ca,fiind niste ochelari folositi in conditii de temperaturi scazute,poate ar fi un model bun si pentru noi :rock:

 

smith-ul pe care l-am folosit eu era de snow....erau mult mai ok in primul rand ca au campul vizual mult mai mare....si aveau lentila dubla...se abureau mult mai greu in comparatie cu a prietenilor mei...doar ca trebuie sa aveti grja sa intre in casca...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

INTREBARE !!!!

 

Ce faceti cu foliile astea dupa ce le dezlipiti de pe ochelari???? LE ARUNCATI IN PADURE NU ??????????

 

Ca sunt sigur ca nu va opriti si le bagati in buzunare ca sa le aruncati la gunoi mai tarziu ........

 

mrrrrrrr

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si eu am folosit destul de multe perechi de ochelari .. dar cel mai multumit am fost de SCOTT turboflow .. parerea mea este ca sunt cei mai reusiti !! si sa fiu sincer mie imi abureau foarte putin incepand de jos in sus, daca stateam mult pe loc !!.. indata ce ma puneam in miscare .. (chiar si cu 4-5 km/h ) se dezabureau complet

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si eu am folosit destul de multe perechi de ochelari .. dar cel mai multumit am fost de SCOTT turboflow .. parerea mea este ca sunt cei mai reusiti !! si sa fiu sincer mie imi abureau foarte putin incepand de jos in sus, daca stateam mult pe loc !!.. indata ce ma puneam in miscare .. (chiar si cu 4-5 km/h ) se dezabureau complet

 

de acord,dar cand au fost noi nu iti abureau nici in partea de jos.asta e,ne consolam cu ideea ca trebuie schimbati aproape ca sosetele :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...