Sari la conținut

Vremea e de vina?


adidas
 Share

Postări Recomandate

Ieri am patit cateva chestii foarte ciudate, atat eu cat si un amic de-al meu. Eu am mers juma' de oras cu butonul de engine pe OFF si se aprindeau tot felul de leduri prin bord iar amicului asta al meu, fara cheie in contact ii dansau acele in bord, se aprindeau pe rand cand faza scurta cand Neutralul, cand uleiul, cand semnalizarile.

E posibil sa fie de vina vremea, condensul, ceata de ieri? Intreb si eu :drink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Posibil sa fie din cauza umezelii si a jegului din aer dar e posibil sa stati si voi cam prost la instalatia electrica. Oricum problema e ca din cauza umezelii la tine s-a facut o bula de apa la buton iar la prietenul tau s-o fi facut in contact. Eu am patit la simson de la ploaie pe vremuri, de era luminat ca un brad de craciun la intalnire.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ce ciudat :drink: la mijloc e ceva necurat cu siguranta :sick:

 

Cum? O siguranta din mijloc e murdara, zici? :moto:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si mie mi-sa intemplat ceva ciudat am schimbat lantul...si am plecat si dupa vreo 3 km mi-am dat seama ca il am acasa ..dar la mine nu se aprindeau becuri..si leduri ca a mea e mai din barda facuta...si nu prevede asa ceva :drink: :moto: :sick:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ieri am patit cateva chestii foarte ciudate, atat eu cat si un amic de-al meu. Eu am mers juma' de oras cu butonul de engine pe OFF si se aprindeau tot felul de leduri prin bord iar amicului asta al meu, fara cheie in contact ii dansau acele in bord, se aprindeau pe rand cand faza scurta cand Neutralul, cand uleiul, cand semnalizarile.

E posibil sa fie de vina vremea, condensul, ceata de ieri? Intreb si eu :drink:

cred ca e de la ciorba de reveneala de simbata.:moto:

ceva tot are, pe bune. Verifica niste contacte, scurturi si sigurante.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si mie mi-sa intemplat ceva ciudat am schimbat lantul...si am plecat si dupa vreo 3 km mi-am dat seama ca il am acasa ..dar la mine nu se aprindeau becuri..si leduri ca a mea e mai din barda facuta...si nu prevede asa ceva :rock: :what: :haha:

:10: vremea e de vina :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca de la ceata/umezeala din aer se manifesta asa atunci cand o duci la spalatorie si da cu jetu de apa atunci ce draq se mai intampla

cand o duci laq spal;atorie nue neaparat obligatoriu sa faca condens pe la contacte, intrarupatoare, sigurante, bord.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca de la ceata/umezeala din aer se manifesta asa atunci cand o duci la spalatorie si da cu jetu de apa atunci ce draq se mai intampla

Pai apa nu patrunde oriunde. Dar umezeala din aer (de fapt aerul umed)....ajunge mult mai usor in anumite locuri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai apa nu patrunde oriunde. Dar umezeala din aer (de fapt aerul umed)....ajunge mult mai usor in anumite locuri.

si care sunt acele locuri unde nu patrunde apa si soarele de se umezesc de la aer?

scuze de off-topic,vremea e de vina

Editat de seby_mf
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si care sunt acele locuri unde nu patrunde apa si soarele de se umezesc de la aer?

Pai de exemplu in interiorul contactului la lamelele de contact. In general contactele au garnituri pentru ca apa sa nu patrunda unde nu trebuie, dar in unele cazuri se poate face condens in ele, fie din cauza umezelii sau a garniturii defectuoase, fie din cauza etansarii foarte bune si diferentei de temperatura dintre mediul exterior si cel interior din contact.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai de exemplu in interiorul contactului la lamelele de contact. In general contactele au garnituri pentru ca apa sa nu patrunda unde nu trebuie, dar in unele cazuri se poate face condens in ele, fie din cauza umezelii sau a garniturii defectuoase, fie din cauza etansarii foarte bune si diferentei de temperatura dintre mediul exterior si cel interior din contact.

cred ca ne referim la 2 lucruri total diferite :what: eu in nici un caz nu vroiam sa fac referire la contacte,mai sunt si alte locuri umede in afara de contactele de la giubre si nu ma refer la mlastini :rock:

 

on-topic ia uita-te in manual sa nu fie cumva vreo eroare,unele motociclete iti semnaleaza anumite erori sau probleme in bord (ex la thundercat unde o ia razna turometrul la erori)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Inca o problema care nu am mentionat-o! Nu-mi merge speedometrul tot timpul, uneori imi arata 0 km/h se sprinde si FI-ul. Problema e ca nu tot timpul imi afiseaza 0 cand plec de pe loc, uneori cand schimb a 2-a se duce la 0. Senzorul e ciao?

Editat de adidas
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Inca o problema care nu am mentionat-o! Nu-mi merge speedometrul tot timpul, uneori imi arata 0 km/h se sprinde si FI-ul. Problema e ca nu tot timpul imi afiseaza 0 cand plec de pe loc, uneori cand schimb a 2-a se duce la 0. Senzorul e ciao?

Poate doar iti cade alimentarea de pe el, probabil tot din cauza unor contacte aiurea. Fa o verificare a instalatiei electrice, poate ai ceva probleme. Si cred ca poti verifica si senzorul ala. Din cate stiu eu se bazeaza pe impulsuri, asa ca incearca cu un osciloscop sau cu un aparat de masura analogic. Cu osciloscopul cred ca vei putea vedea si frecventa impulsurilor, eventual unele pierderi daca exista.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...