Sari la conținut

Accident Usor


motorola
 Share

Postări Recomandate

La iesirea din Bucuresti spre Voluntari, chiar inainte sa urc pe podul de la Europa, mi-a iesit brusc de pe o straduta laterala (din dreapta) un VW passat, cu intentia de a vira la stinga (spre Bucuresti) peste linia continua. M-a vazut si s-a oprit perpendicular pe axul drumului. Mai aveam cam 5m pina la el.

Noroc ca nu aveam mai mult de 40; am frinat, si ca sa nu intru direct in el am incercat sa-l evit prin stinga. M-am dezechilibrat si ne-am intins pe asfalt atit eu cat si motoru'.

Soferul passatului B 64 LYN a plecat ca si cum nimic nu s-ar fi intimplat.

Niste rromi care vind la tarabe au venit si m-au ajutat sa ma ridic; m-au ajutat sa ridic si motoru si mi-au scris numarul de la VW pe un capat de ziar. Mi-au dat numerele de telefon ca sa-i sun sa vina de martori.

Am sunat la 112 si dupa ce le-am relatat intimplarea mi-au spus sa ma duc la sectia de politie de pe Masina de paine.

 

La motocicleta am un semnalizator spart, oglinda stinga sparta, schimbatorul de viteza indoit si zgarieturile de rigoare. Eu eram complet echipat (casca, geaca si pantaloni cu protectii, ghete), asa ca am doar vinatai si haine rupte.

Am fost la politie dar erau vreo 15 persoane la coada si nu am stat; ma duc mai tarziu.

 

Inca am adrenalina in singe si-mi tremura un picior. Sunt incepator si asta e prima cazatura. Si asta e primul post aici, desi citesc forumul zilnic cam de un an.

 

revin

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Categoric trebuie sa faci plangere...Chiar daca nu ai atins masina lui, e vinovat pt asta si trebuie sa plateasca daunele....Pt mitocania de a nu se uita macar daca esti OK, ar trebui ars rau de tot la buzunar...

Daca vezi ca pe cai legale nu obti mare lucru, oricum afli pe unde il poti gasi....si nu strica sa il atentionezi un pic....

Sa ne tii la curent, e bine de stiut care sunt pasii in cazauri de-astea....esti norocos ca a avut cine sa iti noteze numarul, altfel erai pe barba ta !

Uite ca sunt si rromi OK, credeam ca toti is o apa si un pamant... :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Porcaria e ca daca nu l-ai atins, se cheama ca ai cazut din vina ta si nu are rost sa mai pierzi timpul la politie. E o tampenie, dar ...

 

Depinde de cine iti ia declaratia. Mai ales daca ai martori. Go ahead. Asta asteapta toti nemernicii, sa nu faci nimic. Macar si numai cam il cheama la extemporale si tot e ceva.

Editat de aquilla
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Are dreptate cmatei.. trbuia sa intri cu cat reuseai mai putin in el. Tu ii strambai usa(banuesc ca era pasat din ala peste 2000) si apoi ii descriaai pagubele motorului, pe care le mai si umflai... Tu, fizic n-ai fi patit nimic...

Stii ca lui ii luau permisu' pt producerea unui accident prin neacordare de prioritate? Iti spun eu.. Te-ar fi rugat cu 2-300Eur minim ca sa nu-l dai in gat...

Stiu ca pare aiurea...dar eu abia astept sa intru in unu chiar dak pot sa-l evit dak are masina straina si e vina lui... Recunosc..exagerez, dar tine cont si de chestia asta: mersu' regulamentar iti aduce multe avantaje...

Ai grija...a fost nasol ce ai patit..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am fost azi la politie. Dupa ce le-am povestit evenimentul, m-au intrebat ce avarii are motocicleta, si daca am casco.

Inca n-am casco, iar avariile le-a considerat minore, si "daca vreti sa le reparati fara autorizatie de reparatie, eu n-am nimic impotriva".

L-am intrebat daca imi platesc asigurarile de la soferul cu vw, si mi-a zis:

-Noi cu soferul n-avem treaba. Nu v-ati atins - n-avem treaba cu el.

I-am replicat ca el a fost de vina.

Mi-a spus ca da, el este "autorul moral", dar ca n-au treaba cu el.

 

mi s-a facut sila, am multumit si am plecat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

la fel am patit si eu..daca nu exista contact..nu se poate repara motorul pe asigurarea celuilalt...din fericire la mine nu a plecat doamna ce mi-a taiat calea..si am cazut de acord cu ea..de fata cu politia. sa imi plateasca daunele..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cand exista goluri la lege si pe Garcea il doare-n basca, il poti gasi pe sofer dupa nr masinii, si te duci peste el sa te "razbuni" un pic. Solutii sunt, nu le facem publice :P

 

Parerea mea

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Una din motivatiile pentru care politistii iti spun sa nu faci plangere este faptul ca ei sunt obligati sa faca cercetari si nu au chef. De asemenea, in cazuri de furturi sau bataie de multe ori iti spun sa nu faci plangere ca nu rezolvi nimic. De fapt, cu cat mai multe cazuri nerezolvate au , cu atat mai rau e pt ei.

 

Nu stiu daca asta e si in cazul tau, dar am scris asta ca sa mai stie si cei care mai intampina astfel de situatii.

 

De asemenea, ai putea contacta un avocat sau pe cineva care mai cunoaste astfel de cazuri. Doar pt ca tu l-ai ferit nu inseamna ca nu e vinovat. tu puteai foarte bine sa si mori. El e vinovat pt accident.

 

Nu cunosc atat de bine legea ca sa stiu daca il poti trage la raspundere, dar merita sa vezi ce e de facut.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vedeti ce legislatie de cacao avem???? Asta spuneam si mai demult... Sunt nenumarate cazuri in care un motociclist cade si are pagube din cauza unor turbati cu volanul intre picioare si nu se poate face nimic!!!!!!!! Daca murea ce se intampla???????

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu tin cu soferii de autoturisme. Dar daca cineva inventeaza o poveste, cum ca unul i-a taiat fata si a cazut, desi nu a fost asa? Legea e facuta in asa fel incat sa nu se poata intampla asemenea lucruri.

 

Sigur, ar trebui facut ceva pentru a se putea ancheta un accident chiar daca n-a existat contact. Insa e dificil. Sunt curios cum e in alte tari.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu tin cu soferii de autoturisme. Dar daca cineva inventeaza o poveste, cum ca unul i-a taiat fata si a cazut, desi nu a fost asa? Legea e facuta in asa fel incat sa nu se poata intampla asemenea lucruri.

 

Sigur, ar trebui facut ceva pentru a se putea ancheta un accident chiar daca n-a existat contact. Insa e dificil. Sunt curios cum e in alte tari.

Pei sa-ti explic putin,in ceva tara(nu mai stiu exact) la un accident moto vs masina,or vrut sa-l declare vinovat pe cel cu masina din oficiu dar pana la urma s-a renuntat.Deci tu la ce concluzie ai ajuns ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pei sa-ti explic putin,in ceva tara(nu mai stiu exact) la un accident moto vs masina,or vrut sa-l declare vinovat pe cel cu masina din oficiu dar pana la urma s-a renuntat.Deci tu la ce concluzie ai ajuns ?

Pai la ce concluzie sa ajung? La aceeasi pe care as avea-o in cazul in care conducatorul de autovehicul ar fi vinovat din oficiu daca ar accidenta un pieton sau la cea pe care as avea-o in cazul in care un patron ar fi declarat din oficiu vinovat de rasism in cazul in care nu ar angaja un minoritar (negru, galben, tigan, ungur), chiar daca motivul ar fi cu totul altul.

 

Repet, nu tin cu nimeni, dar nu mi s-ar parea corect ca cineva sa poata fi acuzat/condamnat de/pentru o fapta fara a se aduce dovezi in sensul asta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...