Sari la conținut

Un Accident Usor


crashmx
 Share

cine e de vina???  

42 membri au votat

Nu ai permisiunea să votezi în acest sondaj, sau să vezi rezultate sondaj. Te rog autentifică-te sau înregistrează-te pentru a vota în acest sondaj.

Postări Recomandate

ghinion, prostie sau neacordare de prioritate?????

 

ete ca dupa 5 luni si 8000km am reusit sa nu mai ratez matizurile rosii si inmatriculate pe societati comerciale dupa alte 4 incidente minore cu astefel de masini. culmea e ca de data asta nu se afla la volan o persoana de sex feminin.... :ok: mai are cineva magnet la asemenea masini??? ca eu se pare ca am.... :lol:

 

ce reprezinata schita accidentului????

pai...duminica plecam de la garaj cu pasager in spate pana in otopeni cu putina treaba.... am ajuns in intersectia respectiva. dau semnal dreapta si astept sa treaca tot cardul de masini ce veneau din stanga. intersectia mare camil ressu cu ramnicusarat se afla in stanga mea la 50m. au trecut toti, ma mai uit odata....strada era goala/libera ...nu mai venea nimeni si pana in intersectie nu mai vedeam nici o masina.....

am plecat si m-am bagat pe camil ressu ffff incet si fff larg.... adik pe a 3-a banda ..... de ce? pt ca probabil tre sa exersez virajele mai stranse cand plec de pe loc si cand am pasager in spate.

ma rog.... nu cred ca am facut mai mult de 15-20m si m-am trezit luat pe sus cu tot cu motor....

tipul...pe la 40 ani zice ca nu a avut viteza . eu si nu numai sunt de alta parere.... presupun ca a fortat semaforul si a ajuns in spatele meu ff repede in momentul in care eram in viraj pe banda a 2-a. a incercat sa ma depaseasca pe banda a 3-a ca banuia el ca daca are matiz are si loc sa treaca. a franat brusc si s-a infipt cu roata stanga fata in bordura fapt ce la aruncat in mine.

sincer marturisesc ca nu am vazut aceasta masina de unde a venit. am vazut doar o chestie rosie in momentul in care m-a lovit. probabil e si vina mea ca nu m-am mai uitat odata in oglinzi dupa ce m-am bagat dar nu ma asteptam sa apara asa brusc.

dinamica accidentului: nu am reusit inca sa reconstitui tot filmul accidentului. stiu doar ca m-a lovit, motorul a voblat un pic dupa care am simtit cumcad pe partea stanga . m-am trezit jos cu rotata lui dreapta spate langa viziera mea. motorul 3 m mai incolo si pasagera pe spate intre mine si motor. in momentul cazaturii am incercat sa o tin in spate dar a sarit cumva peste mine dupa ce am cazut. m-am ridicat, am ridicat si pasagera si motorul si ma gandeam sa ma duc sa ii dau o casca in gura aluia dar eram speriat ca tipa ar fi putut pati ceva......

 

eu am cateva vanatai si ea la fel.... nimic grav.....

casca si viziera mea sunt ffff zgariate....

motorul :moron: are oglinda stanga zgariata, protectia de ghidon la fel, carena fata un pic zgariata, carena lateral stanga rupta, crash ball-ul de carena rupt, capacul de la aprindere zgariat, schimbator viteze rupt si cam atat....

 

partea proasta e ca nu mai platisem casco.....

si mai prost e ca nu aveam echipament complet din piele..... am vazut ce insemana.....

 

astept parerile voastre .......

 

 

uitasem se precizez ca politzaiul m-a scos vinovat cu neacordare de prioritate...... si o amenda de 25ron....

post-4347-1131454084_thumb.jpg

Editat de crashmx
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ghinion, prostie sau neacordare de prioritate?????

 

ete ca dupa 5 luni si 8000km am reusit sa nu mai ratez matizurile rosii si inmatriculate pe societati comerciale dupa alte 4 incidente minore cu astefel de masini. culmea e ca de data asta nu se afla la volan o persoana de sex feminin.... :moto: mai are cineva magnet la asemenea masini??? ca eu se pare ca am.... :baldy:

 

ce reprezinata schita accidentului????

pai...duminica plecam de la garaj cu pasager in spate pana in otopeni cu putina treaba.... am ajuns in intersectia respectiva. dau semnal dreapta si astept sa treaca tot cardul de masini ce veneau din stanga. intersectia mare camil ressu cu ramnicusarat se afla in stanga mea la 50m. au trecut toti, ma mai uit odata....strada era goala/libera ...nu mai venea nimeni si pana in intersectie nu mai vedeam nici o masina.....

am plecat si m-am bagat pe camil ressu ffff incet si fff larg.... adik pe a 3-a banda ..... de ce? pt ca probabil tre sa exersez virajele mai stranse cand plec de pe loc si cand am pasager in spate.

ma rog.... nu cred ca am facut mai mult de 15-20m si m-am trezit luat pe sus cu tot cu motor....

tipul...pe la 40 ani zice ca nu a avut viteza . eu si nu numai sunt de alta parere.... presupun ca a fortat semaforul si a ajuns in spatele meu ff repede in momentul in care eram in viraj pe banda a 2-a. a incercat sa ma depaseasca pe banda a 3-a ca banuia el ca daca are matiz are si loc sa treaca. a franat brusc si s-a infipt cu roata stanga fata in bordura fapt ce la aruncat in mine.

sincer marturisesc ca nu am vazut aceasta masina de unde a venit. am vazut doar o chestie rosie in momentul in care m-a lovit. probabil e si vina mea ca nu m-am mai uitat odata in oglinzi dupa ce m-am bagat dar nu ma asteptam sa apara asa brusc.

dinamica accidentului: nu am reusit inca sa reconstitui tot filmul accidentului. stiu doar ca m-a lovit, motorul a voblat un pic dupa care am simtit cumcad pe partea stanga . m-am trezit jos cu rotata lui dreapta spate langa viziera mea. motorul 3 m mai incolo si pasagera pe spate intre mine si motor. in momentul cazaturii am incercat sa o tin in spate dar a sarit cumva peste mine dupa ce am cazut. m-am ridicat, am ridicat si pasagera si motorul si ma gandeam sa ma duc sa ii dau o casca in gura aluia dar eram speriat ca tipa ar fi putut pati ceva......

 

eu am cateva vanatai si ea la fel.... nimic grav.....

casca si viziera mea sunt ffff zgariate....

motorul :eek: are oglinda stanga zgariata, protectia de ghidon la fel, carena fata un pic zgariata, carena lateral stanga rupta, crash ball-ul de carena rupt, capacul de la aprindere zgariat, schimbator viteze rupt si cam atat....

 

partea proasta e ca nu mai platisem casco.....

si mai prost e ca nu aveam echipament complet din piele..... am vazut ce insemana.....

 

astept parerile voastre .......

uitasem se precizez ca politzaiul m-a scos vinovat cu neacordare de prioritate...... si o amenda de 25ron....

.... :moron: ..naspa.... :lol: ....putea fi mai rau :ok:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

partea proasta e ca nu mai platisem casco.....

si mai prost e ca nu aveam echipament complet din piele..... am vazut ce insemana.....

 

astept parerile voastre .......

uitasem se precizez ca politzaiul m-a scos vinovat cu neacordare de prioritate...... si o amenda de 25ron....

 

Proasta parte sa nu mai platesti asigurare cand ai motor nou. Faza cu echipamentul - la fel de proasta (sunt lupul moralist acum :lol: )

 

Insa poate-s eu mai prost, insa ce prioritate trebuia sa-i acorzi lui ? Ca nu pricep deloc. Te-ai asigurat si virat. El a venit din spate si te-a lovit. Cum de tu esti vinovat ? Ca stiu ca cel care loveste din spate e mereu vinovatul. Legea proasta, dar e lege.

 

Edit:

Aveam impresia ca a vent din spatele tau de pe straduta mica si a facut virajul larg in stanga ta. De aia ziceam de prioritate. Daca a venit de pe strada principala .... vinovat scrie pe tine. C'est la vie :ok: Si bine c-ai scapat doar atat.

Editat de Thomas
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt doua feluri de vina si numai una conteaza. Legal, tu esti vinovat.

Bine ca esti intreg! :lol:

 

PS: suprinzator este ca nu aveti (ma refer la cei ce au votat) prea multa obiectivitate. In accidentul anterior, Matizarul era declarat 100% vinovat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma, eu n-am votat ca nu inteleg foarte bine: cum dracu' de ala cu Matizul (stim foarte bine cat de prost stau masinile astea cu demarajul) s-a infipt exact in motociclist? Dormea, sau ce? Baiatul sustine ca nu avea viteza deci ala, venind din spate, putea sa anticipeze linistit faza si sa evite. :lol: Rog explicati!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Matizul este surprinzator de vioi la plecarile de pe loc :lol:

Oricum, Matizul asta nu pleca de pe loc sau cel putin asa am inteles eu. Cine stie ce expert era la volanul masinii. Si cine stie cat de atent era. Daca vira din timp dreapta si mai si frana, cred ca acum nu aveam ce povesti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din desen reiese ca nu ai intrat pe banda 2 (banda 1 fiind ocupata de masini) ci direct pe banda 3!.

 

Eu consider asta o greseala ca la randul meu injur masinile care fac asta.

 

Nu prea ai cum sa te asiguri ca nu ai unghi de vedere din cauza masinilor parcate pe banda 1. Asta inseamna sa intri cuminte pe banda 2 unde ai vizibilitate si "teoretic" se merge mai incet. Daca intri direct pe 3 ..... sorry

 

Bine ca nu e mai rau.

 

Sunt doua feluri de vina si numai una conteaza. Legal, tu esti vinovat.

Bine ca esti intreg! :lol:

 

PS: suprinzator este ca nu aveti (ma refer la cei ce au votat) prea multa obiectivitate. In accidentul anterior, Matizarul era declarat 100% vinovat.

 

Asteapta un pic sa se voteze. Aici clar ca e motociclistul vinovat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...