Sari la conținut

FERITI-VA de MOTOCICLISTI


Dobrescu
 Share

Postări Recomandate

Exista un forum al userilor de auto Daewoo, www.daewooclub.ro. Toate bune si frumoase. Ei bine, unul din userii de acolo a lovit un motociclist. Evident, nu l-a vazut.

 

Discutia este aici:

 

http://www.daewooclub.ro/viewtopic.php?t=1364

 

Acesta este topicul initial:

 

Ce-am patit astazi e de domeniul horror SF

Mergeam linistit pe Docentilor spre servici, cind dau sa fac dreapta sa intru pe Kisseleff. Din stinga veneau un microbuz de la C&I o alta masina, nu-mi mai aduc aminte ce, si un motor care de-abia se vedea. Fac eu dreapta linistit, ma bag direct pe a III-a ca sa fac stinga spre Aviatorilor, nu fac 10 metri, cind ma trezesc cu motoru' in mine  Pina sa ma dezmeticesc eu ce s-a intimplat soferu microbuzului  sarise sa-l spurce pe motorist. Cred ca avea cam 120-140 si a incercat sa ma evite si s-a proptit in mine. LA PODUL CONSTANTA, gaboru' mi-a zis ca la 200 de Euroi plus ce ma inteleg cu motoristu' care avea carena sparta si ambreiaju facut varza ne ducem toti linistiti acasa   I-am zis NO WAy prea mult. Deznodamintul - 90 de zile pe bara (mai vad eu ce si cum  ) si Maty cu stopul spart si aripa spate infundata minuscul.

 

Ps1 Ideea e ca de dobitocii astia cu motoare's periculosi rau.

ps2 M-a deochiat careva in 2 saptamini am pus-o de doua ori cu Maty, dar de data asta chiar nu-mi dau seama ce vina am avut ca ala a venit cu o viteza de trebuia sa-l las

PS3 De azi unde-i vad pe astia cu motoarele ma dau pe dreapta

 

PS4 Gagiu avea "doar" O Kawasaki Ninja de 600 de cmc cu care a avut tupeul sa zica ca mergea cu 60-70

 

Eu m-am abtinut in a face comentarii, mai ales ca foarte multi de acolo nu prea cunosc legea, sau o cunosc partial.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 262
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

  • Admin

Ce e interesant e ca sunt vecini de hosting B)

 

Interesant topic, cred ca reflecta destul de clar mediul de la noi

- soferii nu ne vad, nu sunt obisnuiti sa ne vada (vechea poveste)

- sunt soferi dobitoci care nu cunosc legea, nu-i intereseaza decat de kktul lor de masina

- sunt soferi care respecta pe ceilalti, printre care si motociclisti

- sunt soferi (oameni in general) care cunosc fenomenul moto din povesti si legende (vorbesc automat de viteze de peste 200km/h, bord de 330 km/h, Ferrari, etc)

- sunt motociclisti de bani gata care strica imaginea, si datorita lor suntem patati si noi

- motociclistii straini (nemtzii in special) sunt respectati implicit

- fiecare sofer a fost pe dincolo pe autostrada si mergea cu maximul cat il tine rabla si a trecut un motociclist 'glontz' si nici nu l-a vazut, de unde rezulta ideea ca toti mergem asa

- motociclistii sunt picati in freza, asta din start

- motociclistii poarta piele ca sa semene cu renegade sau terminator

- non-motociclistii nu realizeaza ca atunci cand vom ajunge la proportiile din europa (italia/spania) la motoare/scutere vor avea o problema majora

- manelele nu mai sunt la moda :what:

 

in concluzie, astia suntem - astia defilam

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"nu contest faptul ca sunt vinovat, dar eu zic ca e culpa comuna. Eu am crezut ca am tot timpul din lume, altfel nu ma duceam pe banda a treia. Nu am accese de-astea. Insa ala a venit ca un glont. Eu sunt mai mult suparat de ce s-a intimplat la militie, de tupeul si modul in care a pus garda problema.

.....

"da deja sunt doua tabere. Si asta care m-a lovit ma luase ca "voi astia pe patru roti". In fine ce sa mai... Acum trebe sa alerg dupa o caruta de hirtii, service-uri politie, spagi sa-mi scot carnetul, si alte derivate din cauza ca ala se credea pe circuit."

 

Asta a scris idiotul ala. De necrezut, in conceptziunea lui este culpa comuna. Idiotul putea sa omoare un om si se plange de faptul ca trebuie sa alerge dupa acte la politzie. B) :what: :laugh: :laugh: :lool: :lol: ;) :P Ar trebui vizitat ... ce zici Don Leoncio?

 

 

Pe de alta parte uite ce scrie un viitor motociclist.

 

"revenind la lucruri serioase, nu-i mai injurati asa tare pe motociclisti, ganditi-va ca un impact pt voi inseamna timp pierdut la politie+service, iar pt el poate insemna viata! si nu cred ca sunt motociclisti care sa intre voit in masini, dar invers,da .....

 

au si ei destula vina, ca depasesc "viteza legala", da' nu sunt si atatia "masinisti" care fac asta? care merg cu 100 in oras?? singura problema a lor e ca nu sunt vizibili.... problema mai mare e ca soferii din romania nu sunt invatati sa se uite dupa motociclisti si sa fie atenti la ei.... cand vezi ceva mic in retrovizoare te candesti automat ca e departe, si ai timp...

 

inca o data, inainte sa-i crucificati pe motociclisti, ganditi-va ca o greseala inseamna pt voi tabla indoita, iar pt el un scaun cu rotile sau vesnica pomenire.....

 

PS. aici nu-i apar pe baiatasii de cartier care conduc un motor de 600-1000cmc fara carnet de cativa ani; pe astia i-as

PPS. nu am motor, si cand o sa-mi iau o sa fie o comunista veche si ieftina, gen minsk sau ij, dar nu vreau sa-mi pierd viata din cauza unui idiot dintr-o masina care sa zica "mama, uite un motociclist, sa vezi ce-i fac !"

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De unde pana unde ceimai multi de acolo nu cunosc legea de ce ar trebui vizitat de ce nu va ganditi ca reactiile astea cu vizitele sunt corespondentul sau xcel putzin asta lasa sa se gandeasca, com[portamentului pe sosea !..Bine zicea unul din voi in curand o sa riscam sa facem din sosele terenuri de lupta...Pacat mai as fi sperat sa fiti altfel mai putini agresisvi..Dea dracii zilele trecute am ramas intzepenit cand a trecut un motor la 20 de cm pe langa mine !,,,SI SUNT UNUL DIN CEI CARE CONSIDERA MOTOARELE VEHICULE !!!!!!!.....Deci acum pe bune asta micu de la noi era vinovat da\ ganditi-va ca poate ar fi apucat sa seintorca cu tot spatele masini!...Cred ca si viteza e de vina mai !....

Mai vorbim ca-mi place de voi si VREAU SI EU MOTOR!!!!.....(CZ DACA OI GASI!!)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Iar umplem forumul cu "haide sa haidem". Propaganda moto pe forumuri nu are nici un sens. Cei care citesc un forum auto sunt pasionati de auto, deci conduc bine, nu se incadreaza in grupa de risc major pentur moto. Mesajul trebuie sa ajunga la soferii prosti. Dar chiar si asa, daca ajunge mesajul, ajunge tot degeaba. Ca sa parafrazez un spot tv : "In mintea lor, soarta noastra e pecetluita" B))))))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Iar umplem forumul cu "haide sa haidem". Propaganda moto pe forumuri nu are nici un sens. Cei care citesc un forum auto sunt pasionati de auto, deci conduc bine, nu se incadreaza in grupa de risc major pentur moto. Mesajul trebuie sa ajunga la soferii prosti. Dar chiar si asa, daca ajunge mesajul, ajunge tot degeaba. Ca sa parafrazez un spot tv : "In mintea lor, soarta noastra e pecetluita" B))))))

tocmai astia foaaaarte pasionati ma ingrijoreaza pe mine

ca dupa 500 km facuti se cred niste shumnechkeri ... dar la fel sunt si ai nostri ... majoritatea dupa un sezon deja vor sa se ia in poola cu rossi ....

 

 

PS: bla bla ... degeaba discutam aiurea ... cel mai sigur mod de a reduce accidentele (singurul de altfel) e sa fim noi insine mai prudenti ... va scadea mortalitatea cu unu ... tot e bine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

BAI DECI SI NOI MOTOCICLISTII SI NOI AUTOMOBILISTI TERB SA MARIM OKII!!..Mai eu ma gandeswc cekl mai misto ar fi sa se dea Tetelu' permise si A si B in acelasi timp a\dica SA STIE SI BAROSANU CU GIPANU' CUM E SA FI PE UN MOTOR ....SA SIMTA ADICA CATT E DE FRAGIL SI DUPA AIA SA VEZI CA POATE AR INTZLEGE !!!...Da' acu' treaba aia cu cafteala e cam naspa zau asa!!!....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Zamolxis, bine ai venit pe forumul nostru. Fii un pic atent la urmatoarele:

 

Mergeam linistit... dau sa fac dreapta ... din stinga veneau un microbuz... si o alta masina... si un motor care de-abia se vedea.

Fac eu dreapta linistit... ma bag direct pe a III-a... nu fac 10 metri...

 

Mai departe nu conteaza.

 

Hai sa o luam pas cu pas. Dupa ce ca veneau doua masini din stanga, probabil pe primele benzi, EL LE TAIE FATA, pentru a ajunge pe banda 3. Aia de la C&I merg destul de tare. Daca faci o socoteala, parcurgerea celor 10 metri s-a facut in cateva secunde. Daca motociclistul ala era asa departe, calculeaza ce viteza trebuia sa aiba el pentru a parcurge cateva sute de metri in cateva secunde (si un motor care de-abia se vedea!!!).

 

Din textul lui rezulta ca de fapt a facut o enormitate de erori cu premeditare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

MAi eu n-am zis ca EL nu a fost vinovat de altfel a mai avut un eveniment intr-o perioada scurta de timp EDU AM ZIS CA CEL CARE ESTE PE MOTOR E BINE SA FIE PREGATIT SA EVITE ORICE SI ORICAND ....Eu am MAtiz te rog sa ma crezi ca diferentza intre un mati si un motor nu e foarte mare ..Bai am asa o teama si cand am banda libera sa ma avant cu 100 la ora daca vine ceva din sens opus !Am teama pur si simplu e bine sa fi gata sa FACI CEVA ..Uneori nu potzi e adevarat ..Insa clar in cazul de fatza Matizarul a fost vinovat ASTA nu intrain discutzie ....

 

ps..Da' treaba aia cu hai sa mergel sa-l ciomagim e cam naspa nu crezi!??!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Domnii mei, "vizitarea" era o gluma iar mesajul era directzionat catre altcineva decat voi.

Sunt impotriva violentzei dar mai mult urasc imbecilitatea iar matiz-istu' ala a dat dovada de rezerve inepuizate.

 

Zamolxis cu respect pentru nickname-ul tau nu spun nimic de rau. Dupa ce o sa calareshti un an viitorul motor o sa discutam din nou despre atitudinea in trafic. Iar ala micu de la voi e un IDIOT.

 

PS: bine ai venit pe forum si ca un sfat citeste mai mult inainte sa postezi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

PLACEBO in puii mei nu fi sigur ca intr-o zi nu POTI SA FACI LA FEL CA EL !!!!...NEVER KNOW !!...NU e un idiot asta iti pot spune pentru ca-l stiu e doar poate fara experientza..Si poate nu stie cum e pe motor e adevarat CONTEAZA ENORM SA VEZI LUCRURILE SI DIN ALT PUNCT DE VEDERE !....

N-am intzeles cum e cu gluma acum hai sa fim seriosi n-am venit cu ploaia mai bine zi si tu ca ai avut o reactie de moment (ca te iontzleg ) da ca gluma da-o -n puii mei ca pe bune tu crezi ca poate cineva sa rada!!??..

ps Vreau si eu un CZ se mai gaseste aasta !?!...M-am uityat pe la bursa cam neam!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ptr Dobreswcu:

 

Bai multzumesc si bine v-am gasit!...Sa fie intr0un ceas bun ca sa zic asa!./.De fapt VOI ne-ati gasit pe noi si n-am vrut sa ramanem datori v-am intors vizita !!B)))))

Bine ai venit, si stai linisit ca eram cu ochii pe voi de ceva timp, pentru ca de cateva luni conduc si un... MATIZ!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Placebo a glumit. Dar idea ramane in picioare. De unde pana unde "culpa comuna". Am avut o data un accident fiindca ploua si nu am mentinut distanta fata de masinile din fata care au franat brusc la o trecere. A fost culpa comuna fiindca ce le-a trebuit alora sa franeze asa ptr. un pieton! Si eu, sincer, ma mir ca don' sofer nu si-a luat-o. Si unul din lucrurile care m-au enrvat cel mai tare:

 

 

Ideea e ca de dobitocii astia cu motoare's periculosi rau.

 

Pai cum asa, taica? Tu faci kaka bessa la odessa si noi suntem dobitoci????!!!

 

Si al doilea:

 

soferu microbuzului  sarise sa-l spurce pe motorist.

 

Pai voi nu credeti ca macar ala ar trebui sa fie cu ochii ca ratonii?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poate Placebo a glumit ..dar eu va spun serios ca le-as arde cite o casca in gura multor conducatori de Matiz :lool:

 

Chiar azi un BOU cu un Matiz trece pe rosu cu super viteza si imi taie calea ..eu avind verde la semaforul pt stinga. L-am avitat in ultima clipa ..EU NEAVIND VITEZA PT CA DE ABIA PLECASEM DE LA SEMAFOR. (am plecat facind stinga deci eram in curba ..aplecata). nici nu stiu prin ce minune l-am evitat prin spate ..m-am dezechilibrat...am desprins mina stinga de pe ghidon si mi-a zburat in aer piciorul sting .. nu stiu cum am revenit pe motor si l-am echilibrat ..folosind doar mina dreapta si jumatate de fund de pe sa. Totul in citeva secunde!

Asta ce scuza mai avea??? :laugh:

Sau cit de destept era el si ce a ecuatia a calculat incit sa ii dea ca rezultat trecerea pe rosu cu super viteza punindu-mi mie, care tocmai plecasem de pe loc, viata in pericol???

 

B) :what: :laugh:

Editat de R_MARCE
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sti ce -i naspa ca mai nou pentru trecutu pe rosu nu se mai ia permisul !!..o MAAAARE TAMPENIE A POLITIEI ROMANA CARE ITI DA AMENDA CA N-AI PARCAT PARAREL CU BORDURA !...Pe de alt aparte nu l-a scuzat nimeni pe Mati in evenimentul cu pricina !!!...Acum ce facem ne cvertam !?!?!....SI mai usor cu casca in cap pe bune s-ar putea s-o spargi in capul vre-unuia la ce capete tari au unii"B)))).....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stiti ce m-a deranjat cel mai tare pe forumul vecin si prieten?Ca meseriashii chiar cred ca au dreptate!! :what:

Ca de ce i-au luat lui carnetul , ce daca a intrat direct pe banda 3 ??Am vazut atitia soferi de matiz sau tico care "se baga ca las' ca am loc , e masina mica " ca mi-e sila.Sapt trecuta a iesit un tico de pe o straduta laterala sa faca stinga prin fata mea , fara sa se uite in stinga.El se asigura numai din dreapta.S-a pus de-a curmezisul pe banda mea de mers fara macar sa intoarca capul , asta in conditiile in care eu mergeam cu 40.Am oprit masina de 1,5 tone la 1m de el cu faza lunga si cind a intors capul s-a facut galben.Ce trebuia sa fac?Sa dau peste el? "Sa-i invat minte , fir-ar... si sa faca , sa dreaga..." B)

 

Mi-a mai ramas o chestie in minte: "m-a uitasem in oglinda cu 10 sec mai devreme si nu era nimic..."10 SECUNDE?Cum se pot considera soferi cei care fac o manevra fara sa se mai asigure doar pt faptul ca , cu 10 sau 5 sau 3 secunde inainte nu era nimic?Se ia prea usor carnetul in Ro .Ne bazam pe educatia , bunul simt si inteligenta celorlalti participanti la trafic?Aceste trei calitati sunt pe cale de disparitie .Cu expresii de genul : "da-i ca merge" , "las' ca mai frineaza si el , am timp" , "se da el mai pe dreapta " , "am masina mai mare si o sa frineze de frica" , "hai sa intorc aici pe linie continua ca nu e politie" , "fii atent ce-i fac aluia" intrate in vocabularul curent si aplicate mai ceva ca decretul , respectul in trafic e inca departe.Cam la 2000 km distanta .

Scuze pt postul lung.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ai intzeles greshit omu nu e idiot ca a facut accidentul. Ce este strigator la cer este ca tot el este suparat ca trebuie sa alerge dupa acte din cauza unui "nenorocit" de motociclist care mergea cu viteza. Nu e suparat ca era sa-l omoare ci pentru ca politzia la sanctzionat tot pe el. Pentru asta e un IDIOT. Ma cam repet, nu?

 

Da recunosc a fost o :laugh: de moment si tot odata a fost un :laugh: pentru tine care te-ai cam dat la fund in ultimul timp.

Depinde ce intzelegi tu prin serios/gluma, aia care au replicat chiar credeau ca vom face un plan impreuna "cum sa dam de el?" ai ma ce naiba? asta va fi o tema de discutzie "la o bere". Deci nu am zis asa cum au intzeles-o ceilaltzi. Daca cineva ar trebui sa se impacienteze mai rau ar trebui sa fie cel cu Kawa.

 

Uite Marce a scris:

Poate Placebo a glumit ..dar eu va spun serios ca le-as arde cite o casca in gura "

 

Unii chiar cred ca Marce va trage cate o casca in gura tuturor matiz-ishtilor pe care ii intalneste. Ma intreb daca-l prinde pe Dobrescu B) in matiz.

 

Am auzit ca Dobrescu este moderator si la forumul lor. :what:

 

Metre, vi la arc azi?

Editat de Placebo
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ca o paranteza, eu zic sa nu generalizam. Nici noua nu ne place cind unii zic ca toti motociclistii "sint inconstienti", hai sa nu facem la fel. Am citit discutia respectiva, si mie personal multi mi s-au parut rezonabili. Poate ca unii spun prostii din cauza ca nu cunosc suficient problema. Daca se discuta poate e mai bine si mai cu folos pentru toti decit sa "dam casti in gura" una-doua B) .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Unii chiar cred ca Marce va trage cate o casca in gura tuturor matiz-ishtilor pe care ii intalneste. Ma intreb daca-l prinde pe Dobrescu

 

SI mai usor cu casca in cap pe bune s-ar putea s-o spargi in capul vre-unuia la ce capete tari au unii"B)))).....
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La cit sint de nervoasa..i-as stringe de git cu miinile goale B)

 

Daca e sa cad ...las' sa fie din timpenia mea, nu din prostia si teribilismul altora!

 

E TRIST ca cele mai elementare si de altfel cele mai importante reguli de circulatie (semaforul... prioritatea..) NU SINT RESPECTATE!

 

 

In rest: bine ai venit ZALMOXIS! :what:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...