Sari la conținut

Capacitatea Cilindrica Aprilia Rs 50


razvypp
 Share

Postări Recomandate

Nu stiu, probabil au existat motoare carora le puteai schimba chiul(o)asa, pistonul si te rezolvai cu capacitatea cilindrica. Dar ideea-i nasoala chiar si-asa, ca, de exemplu, cutia n-ar fi fost facuta pentru capacitate cilindrica mai mare. Asa ca, schimbi capacitatea? Schimbi motorul :lol:.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Lol, cred ca ai sfarsi prin distruge un motor bun :ok:. Pe langa faptul ca trebuie sa schimbi si gurile de admisie, si piston, si tot, reduci rezistenta cilindrului si... nah... lenea-i 'coana mare :lol:.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator stress_L&P

Nu stiu, probabil au existat motoare carora le puteai schimba chiul(o)asa, pistonul si te rezolvai cu capacitatea cilindrica. Dar ideea-i nasoala chiar si-asa, ca, de exemplu, cutia n-ar fi fost facuta pentru capacitate cilindrica mai mare. Asa ca, schimbi capacitatea? Schimbi motorul :ok:.

 

nu cutia e problema imediata, ar mai rezista ceva! ambielajul e prima victima :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pe RS50 poti pune kit-uri pana in jur de 80 cmc..

se gasesc pe la diverse firme moto, unul din producatori e Polini.

ramane totusi problema de care vorbea stresul, plus racirea pt ca motorul va fi mult mai incalzit si e posibil sa nu aiba racire suficienta.

 

Dar ca sa fiu in ton cu antemergatorii ( in special Arunescu... :lol: ) , de ce te limitezi la 125? nu ti-ar sta bine pe o aprilia de 1000? de cat sa o faci de 125 si sa te plistisesti, apoi sa treci la ceva mai mare, nu mai bine o faci direct de 1000 si ai terminat balciul ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu zic mai bine iei alta ptr ca rs50 nu e calculat ptr viteze mari,franari puternice de la viteze mari etc....ai niste discuri mici de frana care dabea tin motoreta la 90 de kile cat are ea,nu trebuie mai mult,cauciuce subtiri etc....las`o asa sau ia rs125....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Revo, zi-mi te rog dc stii un strungar bun aici la noi in targ(Bz)

Salutari cu faru'

lolz, poate nu te-ai prins dar a fost o gluma (zic eu) :crack:

 

o singura posibilitate ar fi sa schimbi tot motorul.

 

altfel este imposibil

Ce idee originala, nici nu s-a mai zis in acest topic :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

hihi, gluma, negluma ce o fi fost eu l-am intrebat pe om daca stie in Buzau in strungar care lucreaza bine

Oricum eu nu vreau sa fac Mobra de 125 insa vreau sa modific cate ceva in cilindru(admisia , evacuarea) si aici trebuie un meserias care sa aiba si scule si pe langa asta vreau sa mai fac cate ceva la strung

Toate bune,

Salutari cu faru'

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...