Sari la conținut

Gsxr750 + Polei + 40km/h = Gsxr750 Taras Pe Drepta Whahah (it Was Fun)


morarugeorge
 Share

Postări Recomandate

Duminica, 11-20-2005 in jurul orei 9:00, a trebuit sa plec de acasa, din zon a piata Resita, pana la Gara de Nord cu niste treaba. Era ud pe jos si ma asteptam sa fie mazga avand in vedere faptul ca erau 3 grade afara. Astept un prieten sa vina cu moto la mine si plecam amandoi cu motoarele spre gara de nord. Destul de precauti(dar nu suficient) franam usor la fiecare intersecte si constatam ca era doar ud nu era mazga sau altceva. Si mergem noi asa usor pana la gara. Trebuie sa mentionez ca franam si cu fata si cu spatele simultan, oricum este cel mai indicat pe vremea asta.

 

Ajungem la gara fara nici un evenimnet. Stam acolo pana pe la 10:30 cand ne hotaram sa plecam pana la Romana cu alta treaba. Ajungem noi pe Strada Stirbei Voda, eram in spate si se vedea pe jos a fi ud. Ne apropiem de unul din semafoarele de pe strada Stirbei Voda la care erau oprite masini. Mai mult de 40km/h nu aveam si ceea ce ni se parea noua a fi ud pe strada aceea se formase POLEI. Ating usor franele fata + spate, cand simt fata cum derapeaza, imediat eliberez frana dar in incercarea de a indrepta moto a esuat... gheata(polei)!!!! Cad cu moto pe banda 2 si taras pe asfalt pe spate eu dupa motor vreo 10-15m max, zici ca eram la plaja la Costinesti :P Ma opresc langa bordura (culmea ironiei erau masini parcate pe partea dreapta, si exact in locul in care am cazut era spatiu liber), motorul mergea in continuare, opresc motorul si il ridic de jos. cand apare si prietenul meu(ma vazuse cand am cazut si avand o inltime considerabila a pus picioarele jos cand a vazut ca i s-a blocat fata si era sa cada, si a reusit sa se opresca.) Me-am uitat la motor am vazut ca nu era nimica stramb la el(doar niste zgarieturi), ne-am urcat pe ele si am plecat mai departe.

 

Concluzie: Nu conduceti pe gheatza(polei) vehicule cu mai putin de 3 roti (unless you know what you doing). Don't try this at home on ice.... :crack: :baldy: :lol: ;) Sau luati-va fratilor CROSS-uri ca eu imi iau in mod cert. :rose:

 

O sa postez si niste poze cat de curand.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bine ca nu s-a intamplat nimic serios.

Si eu stau tot pe langa Piata Resita, si tot pe Stirbei Voda am fost si eu azi, dar pe la 16.00 si nu era nimic.

Culmea e ca voiam sa merg mai devreme, dar am fost ocupat (cu a-mi fi lene in principal), asa ca pe mine nu m-a atacat nimic :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sal ai avut ghinion,eu am fost vineri seara cu moto in oras cu un zzr si am mers pe ninsoarea aia rea(pe la ora 11, 30 din etrusco si pe urma in D.Taberii si in Rahova) si nu am daramato , era cat pe aici s-o dau jos dar nu am reusit .Senzatie tare si marfa imi era dor de ea, cum se zice LASER FRATE. Ai grija de tine!!!

Editat de dark_evil
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si poze!

 

traiasca echipamentul de protectie... chiar daca mi-a mancat toti banii... MERITA (unul dintre putinele lucruri pe care merita sa le faci in viata cu adevarat)

post-2690-1132565640_thumb.jpg

post-2690-1132565667_thumb.jpg

post-2690-1132565697_thumb.jpg

post-2690-1132565722_thumb.jpg

post-2690-1132565834_thumb.jpg

post-2690-1132565869_thumb.jpg

post-2690-1132565918_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

in primul rand: bine ca nu ai patit nimik.

 

in al doilea rand: UNDE DREAQ TI-A FOSTY MINTEA???? :P TU NU STIAI CE TE ASTEAPTA??? NU STI CA PE FRIG SE MERGE MAI INCET (SAU DELOC)? pe timp de toamna/iarna cauciucurile nu au aceeasi aderenta ca pe timp cald (nu reusesti sa le incalzesti decat cu arzatorul!). trebuia sa fi mai precaut si, poate - eu unul nu prea folosesc asa ca iti spun din experienta) sa nu folosesti frana de spate.

 

aku', asta e. trebea sa fi si tu mustrluit un pik. da' las ca trece si sa fie ultima experienta de genul asta (si ultimul post la acest toipc).

 

BAFTA si suna-ma ca sa iti pregatesc un loc la service-ul unde o duc si io pe Suzeta mea.

 

:crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pe Stirbei Voda si pe Magheru au dat cu solutie antiderapanta (cred ca asa se numeste). Este ceva maroniu si lipicios pe asfalt. Chestia aia ar trebui sa nu inghete nici mai minus cateva grade.

Editat de Carbone
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pe Stirbei Voda si pe Magheru au dat cu solutie antiderapanta (cred ca asa se numeste). Este ceva maroniu si lipicios pe asfalt. Chestia aia ar trebui sa nu inghete nici mai minus cateva grade.

 

 

cred ca au dat pe trotuare... in nici un caz pe strada :crack:

 

:P drive safe

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum inteleg, de ce in bordul conservei mele se aprinde o steluta si incepe sa piuie cand termometrul exterior arata 4 gr Celsius.

 

Da-le naibii de carene si haine ca faci tu altele . Bine ca nu ai intrat pe contrasens sau alte aventuri nasoale :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Exista cauciucuri de iarna (M+S) pentru motociclete?

Asa cum la masini e indicat sa folosesti gume de iarna daca temperatura scade sub +7*C, tot asa ar trebui skimbate gumele si la motor - eventual cu jante de tabla hehe ;)

 

 

 

:crack: or exista... dar ma indoiesc ca pentru sportive... poate pentr cross-uri

 

 

Acum inteleg, de ce in bordul conservei mele se aprinde o steluta si incepe sa piuie cand termometrul exterior arata 4 gr Celsius.

 

Da-le naibii de carene si haine ca faci tu altele . Bine ca nu ai intrat pe contrasens sau alte aventuri nasoale :P

 

misto treaba cu termometru... super tare... o sa-mi instalez si eu asa ceva si daca merge o sa fac productie sa aiba toata lumea sa nu pateasca ca mine :lol:

 

stirbei voda este sens unic ... lucky me!

 

 

:baldy: drive safe

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

traiasca bulanul :P probabil ca ai invatat ceva din toata intamplarea asta.....bine macar ca ai fost prevazator

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

din primavara incep cursuri pentru toata lumea on road... pe enduro pentru a explica si exersa comportamentul motociclistilor in situatii extreme pe sosea... respectiv si in situatia ta... ieri mi-a plecat roata din fata de la un motor de-al meu tot intr-o situatie asemanatoare... instinctiv l-am recuperat si nu am servit-o...

 

dar totusi sa nu uitam... legile fizicii nu pot fi dapasite sub nici o forma... nu riscati si nu va hazardati... scopul meu este nu de a ajuta pe cineva sa-si ridice stacheta la factorul risc ci de a-i da o sansa in plus, in momentul in care toate sperantele se pare a fi spulberate, sa iasa din impas!

 

conduceti cu grija

 

luci

 

daca va plictisiti... pagina va fi gata in curand

 

cateva poze...

Editat de colibita
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

din primavara incep cursuri pentru toata lumea on road... pe enduro pentru a explica si exersa comportamentul motociclistilor in situatii extreme pe sosea... respectiv si in situatia ta... ieri mi-a plecat roata din fata de la un motor de-al meu tot intr-o situatie asemanatoare... instinctiv l-am recuperat si nu am servit-o...

 

dar totusi sa nu uitam... legile fizicii nu pot fi dapasite sub nici o forma... nu riscati si nu va hazardati... scopul meu este nu de a ajuta pe cineva sa-si ridice stacheta la factorul risc ci de a-i da o sansa in plus, in momentul in care toate sperantele se pare a fi spulberate, sa iasa din impas!

 

conduceti cu grija

 

luci

 

daca va plictisiti... pagina va fi gata in curand

 

cateva poze...

 

 

he he he ... mersi de sugestie ... nu este rea deloc ... intrebarea este unde vei face asa ceva?

Eu vreau sa-mi iau un cross de 125 sau 250 (2 sau 4 timpi) nu vreau endura ca e cam maricel

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

in primul rand: bine ca nu ai patit nimik.

 

in al doilea rand: UNDE DREAQ TI-A FOSTY MINTEA???? :P TU NU STIAI CE TE ASTEAPTA??? NU STI CA PE FRIG SE MERGE MAI INCET (SAU DELOC)? pe timp de toamna/iarna cauciucurile nu au aceeasi aderenta ca pe timp cald (nu reusesti sa le incalzesti decat cu arzatorul!). trebuia sa fi mai precaut si, poate - eu unul nu prea folosesc asa ca iti spun din experienta) sa nu folosesti frana de spate.

 

aku', asta e. trebea sa fi si tu mustrluit un pik. da' las ca trece si sa fie ultima experienta de genul asta (si ultimul post la acest toipc).

 

BAFTA si suna-ma ca sa iti pregatesc un loc la service-ul unde o duc si io pe Suzeta mea.

 

:baldy:

 

nu trebuia sa foloseasca frana pe spate??? trebuia sa blocheze direct fata... in momentul in care franezi pe spate roata chiar daca se blocheaza "vine" dupe motorul in deplasare... daca blochezi fata... incearca si spune tu... (just a joke).

 

anul trecut i s-a blocat piticului meu motorul... cam la 80km/h, nu a avut prezenta de spirit sa traga ambreiajul si s-a deplasat pana la oprire cu roata din spate blocata... mergeam la enduro... chestia s-a intamplat pe asfalt... a ramas o urma cam de 40m... nu a cazut si nici nu a avut "bulan"... cand a simtit ca-l fura s-a ridicat in picioare, a ramas cool si pur si simplu a lasat motorul sa se deplaseze pana la oprire.

 

in orice situatie in care franarea te duce la situatii extreme extsta o singura solutie: lasa scurt frana si motorul isi revine...

 

luci

 

he he he ... mersi de sugestie ... nu este rea deloc ... intrebarea este unde vei face asa ceva?

Eu vreau sa-mi iau un cross de 125 sau 250 (2 sau 4 timpi) nu vreau endura ca e cam maricel

 

la bistrita... mai cand am spus enduro nu m-am referit la BMW de 1200!!!! sunt si enduro de 125... iar antrenament de motocross... nu e o idee rea... daca sari cu motorul de strada intr-o rapa... poate te ajuta sa stii cum sa fac salturile... :crack: uneori sunt rau...

 

luci

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...