Sari la conținut

OLD SCHOOL


Roadkill_Himself
 Share

Postări Recomandate

oldscul iz uat iu meic it!

 

 

If iu hev da schilz tu meic eniting...

 

 

 

DRAGII MEI EU ZIC ASA: atat timp cat suntem condusi de aceeasi pasiune nu mai conteaza cat de mare/tare/inalt/slab/burtos/''new school''-''old school''esti. Ne intalnim si ne simtim bine pentru pasiunea ce-o avem.Ne admiram (motoarele :laugh: ) ,ne respectam,legam prietenii si tot ce tine de latura omeneasca .Sa lasam clasificarile ca sunt ca nuca-n perete.Tu sa simti cum simti tu,eu simt cum simt eu si asta e .Daca avem ceva in comun foarte bine,daca nu ->la fel de bine.N-are rost atata palavrageala dupa mine :wink: :laugh:

 

 

Daca n-are rost, atunci de ce palavragesti?

 

Ideea mea a fost cea de lamurire, nu de definire, a diferitelor puncte de vedere, pe tema data, daca tot se palavrageste destul, prin destule locuri si in destule ocazii, despre termenul pus aici in discutie deschisa si libera.

 

Inteleg ca tu reduci destul de mult semnificatia termenului, mai exact la nivel optic, dar asta nu inseamna ca altii nu inteleg treaba altfel.

 

Poate ca asta si este ideea old school-ului astuia, spre deosebire de alte cele: multe variante si posibilitati de interpretare!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 118
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

oldscul iz uat iu meic it!

 

* ba mai mult e-atat, ...e ceea ce ai inteles din ce faci :laugh:

important e, cred eu, sa fii mereu receptiv la nou (nu se stie de unde sare ..iepurashu'!), sa crezi ca se mai poate face tot timpul CEVA (nu ca noi stim totul, am facut totul, nu se mai poate face ...nimic) si - in acelasi timp - sa te intorci mereu la radacini, sa scoti esenta, acolo unde ea s-a pastrat intacta de la inceputuri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca ma gandesc bine cred ca singuru old schooler autentic de pe la noi e batranelu de la ITP (si s convins ca nu e singuru), care povestea cum mergea cu Iju din Bicaz pana n Herculane si l durea la basca de forumuri, tendinte si comandanti supremi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca ma gandesc bine cred ca singuru old schooler autentic de pe la noi e batranelu de la ITP (si s convins ca nu e singuru), care povestea cum mergea cu Iju din Bicaz pana n Herculane si l durea la basca de forumuri, tendinte si comandanti supremi

 

 

Parca, incetisor, incepi sa te prinzi tu de ceva...

 

Hold fast!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Parca, incetisor, incepi sa te prinzi tu de ceva...

 

Hold fast!

 

da..m a scapat mama in cap cand eram mic de dragu evolutiei :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da..m a scapat mama in cap cand eram mic de dragu evolutiei :laugh:

 

 

Io te-nteleg ca n-ai mare brinza de zis, dar s-o cauti cu luminarea e destul de on topic, adica old school. Poate o lanterna, ceva, o fi mai de ajutor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sau ..cum am auzit mai demult in biserica .."we belive the world is going soft. and we are not going along with it "

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Io te-nteleg ca n-ai mare brinza de zis, dar s-o cauti cu luminarea e destul de on topic, adica old school. Poate o lanterna, ceva, o fi mai de ajutor.

Roadkill...I don t think that this is the begining of a beautiful friendship............imi mai dau cateva zile pe forum. daca nu tine imi fac cont cont pe hi5 :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Roadkill...I don t think that this is the begining of a beautiful friendship............imi mai dau cateva zile pe forum. daca nu tine imi fac cont cont pe hi5 :laugh:

 

 

Damn it, kiddo! You got that right!

 

Gimme a high five, will ya...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

hey! ...you two, you're grounded! :wink:

 

haideti sa numaram pana la 179 si sa vedem ce sentimente avem dupa :laugh:

 

si eu imi amintesc cu placere de "baietii rai" de pe vremea copilariei mele. baieti mari (adica tatii, bunicii, unchii, etc.).

taica-miu a mers cu IJ-ul si apoi cu Jawa peste tot, pe cararile muntoase, dar si prin sate si orase. cu Trabantul scotea un timp record pe drumul spre mare (modificase ceva la motor, ...mai multi cai :laugh: ). un unchi de-al lui era campion la viteza prin anii '30 (toate rudele sustin ca facea maxim 60 min. pe ruta Bucuresti-Targoviste, iar drumul pe vremea aia era inca neasfaltat... A avut un BMW (moto), iar masina era una sport. eh..., ce vremuri. pe atunci munceai din greu nu ca sa-ti iei o paine, ci ca sa economisesti pentru o masina sport sau un motor nou.

 

taica-miu traieste inca (sa-i dea Dumnezeu sanatate!), dar unchiul lui a murit la 99 de ani. (ride fast, die ...old :lol: )

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hmmm... Old School. Interesant subiect de dezbatut.

Cred ca old school-ul a fost inventat de cei care sunt de parere ca "Nothing replaces original". Totusi nu cred ca e neaparat vorba de nostalgie, ci mai degraba de pastrarea traditiilor si de a ne aduce aminte despre ce inseamna sa fii motociclist. Pe vremuri nu cred ca existau zeci de firme care faceau echipamente sau sute de site-uri cu fel si fel de accesorii bling-bling, de carbon sau mai stiu eu ce. Vroiai ceva pentru motor, iti faceai, cromai, nichelai sau vopseai si gata. Si eu sunt de parere ca daca faci o modificare sau iti pui un accesoriu la motocicleta, nu o faci neaparat pentru ca "asa arata mai frumos", ci pentru ca asa e mai practic: sa fie ca tine si nu "ca ei".

Despre asta este vorba atunci cand spui old school. Cel putin, asta e parerea mea.

 

I like ol' bikes and whisky because both get better with age.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

hey! ...you two, you're grounded! :D

 

haideti sa numaram pana la 179 si sa vedem ce sentimente avem dupa :D

 

si eu imi amintesc cu placere de "baietii rai" de pe vremea copilariei mele. baieti mari (adica tatii, bunicii, unchii, etc.).

taica-miu a mers cu IJ-ul si apoi cu Jawa peste tot, pe cararile muntoase, dar si prin sate si orase. cu Trabantul scotea un timp record pe drumul spre mare (modificase ceva la motor, ...mai multi cai :lol: ). un unchi de-al lui era campion la viteza prin anii '30 (toate rudele sustin ca facea maxim 60 min. pe ruta Bucuresti-Targoviste, iar drumul pe vremea aia era inca neasfaltat... A avut un BMW (moto), iar masina era una sport. eh..., ce vremuri. pe atunci munceai din greu nu ca sa-ti iei o paine, ci ca sa economisesti pentru o masina sport sau un motor nou.

 

taica-miu traieste inca (sa-i dea Dumnezeu sanatate!), dar unchiul lui a murit la 99 de ani. (ride fast, die ...old :D )

Spre fericirea voastra se pare ca multi dintre voi a-ti fost crescuti pe langa motoare!Eu n-am avut parte de asa ceva, nimeni din familie nu are vreo treaba cu asa ceva!Dar pasiunea mi-a inspirat-o vecinul meu Endre, organizatorul primei intalniri moto din Romania :laugh: , si mai stau cand si cand la o bere cu omu' si il intreb de vremurile trecute pe care le-a trait el pe cand eu nu eram nici "proiectat pe teava", si am auzit multe povesti despre oameni (care in ziua de azi o mare parte nu mai exista) care isi modificau motoarele prin curte si nu aveau de a face cu info de pe net sau video-uri sau oameni care sa-i indrume si mai rau aveau de a face si cu un sistem mult mai extremist!

In cinstea lor dedic urmatoarea melodie:

( dati pe "watch in high quality") si sunetul o sa fie de calitate mai buna!

si desigur pentru oile negre din noi toti!

 

 

To @RoadKill

Chiar a-si vrea sa am o lectura placuta cu privire la "Omule, daca m-as pune sa-ti insir povesti din liceu, sau tinerete, tare cred ca te-ar face cioburi, asa ca ma abtin." @RoadKill , si chiar crezi ca ce am povestit mai sus e cea mai mare fapta a mea? Dar imi e "rusinica" sa spun cele mai mari ispravi! :laugh:

 

To @RoadKill

Chiar a-si vrea sa am o lectura placuta cu privire la "Omule, daca m-as pune sa-ti insir povesti din liceu, sau tinerete, tare cred ca te-ar face cioburi, asa ca ma abtin." @RoadKill , si chiar crezi ca ce am povestit mai sus e cea mai mare fapta a mea? Dar imi e "rusinica" sa spun cele mai mari ispravi! :wink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hmmm... Old School. Interesant subiect de dezbatut.

Cred ca old school-ul a fost inventat de cei care sunt de parere ca "Nothing replaces original". Totusi nu cred ca e neaparat vorba de nostalgie, ci mai degraba de pastrarea traditiilor si de a ne aduce aminte despre ce inseamna sa fii motociclist. Pe vremuri nu cred ca existau zeci de firme care faceau echipamente sau sute de site-uri cu fel si fel de accesorii bling-bling, de carbon sau mai stiu eu ce. Vroiai ceva pentru motor, iti faceai, cromai, nichelai sau vopseai si gata. Si eu sunt de parere ca daca faci o modificare sau iti pui un accesoriu la motocicleta, nu o faci neaparat pentru ca "asa arata mai frumos", ci pentru ca asa e mai practic: sa fie ca tine si nu "ca ei".

Despre asta este vorba atunci cand spui old school. Cel putin, asta e parerea mea.

 

I like ol' bikes and whisky because both get better with age.

 

* hmm, cam asa vad si eu lucrurile. "sa fie ca tine, nu ca ei" este un "motor" care te impinge mereu inainte, chiar daca mai tuseste, mai scoate fum..., te duce unde vrei tu :laugh:

 

a la votre! :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

new school,old school eo va iubesc pe toti ma ciocoflenderilor ca toti d-aici suntem ''oile negre'' ale sistemului :laugh: :laugh:

 

 

 

Oaie esti tu. Si ciocoflender. Si bisexual, daca ne iubesti pe toti, poate chiar o tzira zoofil... faza cu oile... intelegi tu.

 

 

 

 

Io ma f.ut in el old school si trec la cocalarii papagaloizi pe motoare colorate de plastic. Cica viata-i mai simpla, pt. aia...

 

Sanatate!

Editat de Roadkill_Himself
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eh uite cum nu stie omu (daca tu esti om) sa digere o gluma :laugh: Capu sus ! Si sanatate mintala pentru unii :wink: :lol: :laugh: !

 

 

 

Auzi, bai oldsculule, ia mai da-te-ncolo si-ncoace, si-ncolo, si-ncoace, si-ncolo, si-ncoace, si-ncolo, sincoace, si-ncolo, si-ncoace, si-ncoace, si-ncolo, si-ncoace, si-ncolo, si-ncoace, si-ncolo, sincoace, si-ncolo, si-ncoace, si-ncoace, si-ncolo, si-ncoace, si-ncolo, si-ncoace, si-ncolo, sincoace, si-ncolo, si-ncoace, si-ncoace, si-ncolo, si-ncoace, si-ncolo, si-ncoace, si-ncolo, sincoace, si-ncolo, si-ncoace, si-ncoace, si-ncolo, si-ncoace, si-ncolo, si-ncoace, si-ncolo, sincoace, si-ncolo, si-ncoace, si-ncoace, si-ncolo, si-ncoace, si-ncolo, si-ncoace, si-ncolo, sincoace, si-ncolo, si-ncoace, dupa care sa dai in rau de mare si sa-ti borasti matele-n cizmele tale oldscul. OK?

 

 

Mare grija!

Editat de Roadkill_Himself
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Io ma f.ut in el old school si trec la cocalarii papagaloizi pe motoare colorate de plastic. Cica viata-i mai simpla, pt. aia...

Sanatate!

 

nu tre sa ai ciopăr sau cruiser sau cafe racer sau standard din '70 putin modificat.

 

nu motorul il face pe om 'oldscul', ci invers! am intalnit motoristi de 5 ori mai 'oldscul' calare pe vitezane/naked ('vopsite' misto - ratuite) decat cioparisti cu mobrele lor bling bling care VOR sa fie 'oldscul' dar nu le iese!

 

exemplu: Interceptorul lu' Bebe din Dac Motors e mai oldscul decat muuuuuulte "ciopăre" din Bucuresti

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si cu turmele astea mai tuciurii ce ne facem? nu i nici un secret ca se mai aduna si oile negre din Tara Romaneasca. foarte bine fac. si nu cred ca mai conteaza nici ca s rebele, old school sau postmoderniste. is oi negre si cam atat. de fapt cu un mic neajuns. cand nu i vremea buna, intra n sevraj.

 

* mne, ar fi frumos sa se adune, asta mi-a dori eu foarte tare sa vad inainte sa inchid ochii... da' cel mai adesea vad "au contraire". si stii de ce? pentru ca oile negre sunt mereu excluse din "cerc" si din cauza ca au supravietuit mereu singure, nu prea au spiritul de turma necesar "oranduirii".

sevraj sau depresie...?

 

oricum..

 

VINE PRIMAVARA!! VINE PRIMAVARA!! UUUUUUUUUUUUUUUUUUU!!!!

:laugh:

 

hoist the colours!

 

** mai vine odata???... anul trecut la inceputul lui februarie am facut prima iesire (din oras), pana la Ruse. eh, acumma uit pe geam si plooooooua continuu, de o saptamana :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Uitati poze de anul trecut din Februarie, era sa bag vreo doua trante dar m-am descurcat :laugh: cu toate ca afara erau vreo -10 :

:laugh:

post-25613-1233399271_thumb.jpg

post-25613-1233399280_thumb.jpg

post-25613-1233399288_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...