Sari la conținut

OLD SCHOOL


Roadkill_Himself
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 118
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

* old - poate ca da ceva greutate sau vigoare daca e pus cuvantul asta in fatza unui alt cuvant sau a unei definitii, etc. poate ca noi, cei care il folosim acum (desi eu prefer "mamaie" sau "tataie" :cheers: ), avem ceva nostalgii cand ne referim la ceva trecut si aproape disparut ("noi" - astia mai "invechiti" asa, adica trecuti de glorioasa perioada a transformarii in adulti :laugh:) ).

poate ca cei tineri care il folosesc AZI sunt cei care nu-si gasesc repere si identitate in vremea lor si apeleaza mereu la ceva "gata facut", stabilit, recunoscut, verificat si mostenit.

 

pe mine ma atrag foarte mult "vechiturile", fie ca e vorba de masini, motoare, vestimentatie, arta, bijuterii, etc. insa nu-mi pun problema care scoala si cum le-a facut (sau doar informativ si tehnic), imi plac pentru ca sunt frumoase, atat. ca-s altfel decat cele pe care le vad astazi in multimea de oferte pentru consum pe termen scurt. imi displace tot ce e facut din "material sintetic". si filmele facute pe computer.

 

mi-ar fi placut sa fiu fierar si sa potcovesc cai. stie cineva daca exista si o scoala noua ptr. meseria asta? :love:

Ahoi!Referitor la fierar care potcoveste cai, un coleg motociclist care are varsta de 19 ani se ocupa cu asa ceva, face parte din gasca noastra de motociclisti din Gheorgheni! Ce ziceti, e old school sau nu :D ?

Dupa parerea mea old school inseamna spite la roata, metal in loc de plastic, sisybar dinala cat dinozaurul, modificari de garaj si in special un look retro! :laugh: asta la motor; iar ca om zic ca trebuie sa fii un om cu caracter si principii (nu neaparat 1%) si sa nu te lasi influentat de "MODA" si esti old school!

Asta e versiunea personala!

Editat de IceLord
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mi-ar fi placut sa fiu fierar si sa potcovesc cai. stie cineva daca exista si o scoala noua ptr. meseria asta? :laugh:

Da , o fundatie din Marea Britanie a venit in RO si a organizat cursuri de potcovari (cursul cuprindea executarea potcoavelor si potcovirea cailor ) , si de selari (executarea seilor si a harnasamentului , din piele).Cursurile au fost gratuite , se asigura mancarea si cazarea , si au fost structurate in 4 module de cata 2 saptamani , in decursul unui an calendaristic.In cei 5 ani au fost alese de fiecare data locatii diferite , singurul cost suportat de participanti a fost costul transportului de la domiciliul fiecaruia la locatia unde s-a tinut cursul.Din cate stiu , 2008 a fost ultimil an , dar s-ar putea sa ma insel.La terminarea cursului , absolventii au primit scule gratis , pentru a putea continua activitatea acasa.Adresa este : www.ilph.ro .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cu mare parere de rau o spun, ca la ce vedem in ziua de azi ca se face prin atelierele de cioplit,curentul old school nu e mort dar se indreapta spre moarte. eu unu prefer genul asta de viata si de motor..in care nu iti pui curu in sa si apesi un butonas magic sa iti aprinda motoreta...nu mergi si decartezi 100 ron ca sa iti regleze un nene carbelitorul..si sa bage presiune in caucioace. Parerea mea e ca old school e omul care isi repara singur motoreta si ce viseaza noaptea, (ca mai lungeste sissy-barul si pune o aripa mai scurta pe spate sau ca ar merge pe fata o janta de 21 cu un cauciuc subtire si tobele de evacuare indreptate puternic spre cer), pune in aplicare a doua zi, cu mainile lui si cheile alea lasate in garaj de gran'pa care a avut si el candva o mobra.That's old school. Si daca tot se vrea un topic fara poze,unul din motoarele care cred ca defineste old school e Captain America din Easyrider.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mi-ar fi placut sa fiu fierar si sa potcovesc cai. stie cineva daca exista si o scoala noua ptr. meseria asta? :cheers:

 

Da , o fundatie din Marea Britanie a venit in RO si a organizat cursuri de potcovari (cursul cuprindea executarea potcoavelor si potcovirea cailor ) , si de selari (executarea seilor si a harnasamentului , din piele).Cursurile au fost gratuite , se asigura mancarea si cazarea , si au fost structurate in 4 module de cata 2 saptamani , in decursul unui an calendaristic.In cei 5 ani au fost alese de fiecare data locatii diferite , singurul cost suportat de participanti a fost costul transportului de la domiciliul fiecaruia la locatia unde s-a tinut cursul.Din cate stiu , 2008 a fost ultimil an , dar s-ar putea sa ma insel.La terminarea cursului , absolventii au primit scule gratis , pentru a putea continua activitatea acasa.Adresa este : www.ilph.ro .

 

* merci! acum studiez site-ul asta. :laugh:

 

sper sa nu opreasca englezii proiectul aici, chiar merita mai multa atentie caii pe meleagurile noastre.

 

Don't make me fall in love with you... ca-s familist...

 

:laugh:

 

Respect!

 

* stai, bre, linistit, ca nu-i chiar atat de rau sa iubesti pe cineva :love: chiar daca-i de sex opus, cum ar veni. putem sa ne iubim ca "frate si sora", sau ca "pisica si cainele", etc. exista multe posibilitati, dar putina dorinta, de obicei. cei mai multi oameni se dusmanesc intre ei, este ...mai convenabil. vezi atatea exemple in virtualu' asta..., so be it!

Editat de cria_p
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

* stai, bre, linistit, ca nu-i chiar atat de rau sa iubesti pe cineva :laugh: chiar daca-i de sex opus, cum ar veni. putem sa ne iubim ca "frate si sora", sau ca "pisica si cainele", etc. exista multe posibilitati, dar putina dorinta, de obicei. cei mai multi oameni se dusmanesc intre ei, este ...mai convenabil. vezi atatea exemple in virtualu' asta..., so be it!

 

 

I ain't that a hater! Just misunderstood... mostly...

 

And I ain't no fuckin' hippy either!

 

:laugh:

 

 

Eu prefer varianta "ca palestinienii si izraelienii". Merge?

 

 

 

Credeam ca ai initiat tema asta doar sa demonstrezi cat de prost informati sunt altii comparativ cu ....pai totul se raporteaza la persoana 1.

 

 

Dar am citit topicul de capatai. Poate ne spui tu despre "scoala veche" dar prin prisma a ceea ce esti si ce inseamna pentru tine.

 

 

Tot respectul!

 

 

 

Pt. mine?

 

Inseamna sa fiu exact asa cum am fost de cind ma stiu: outsider, paria, rebel fara cauza... oaia neagra. "Suculentul" nu se incheie aici...

 

Inseamna sa gindesc de unul singur, fara sa ma las influentat de "opinia publica".

 

Inseamna sa observ, sa analizez si sa interpretez lucrurile, dupa o scara de valori si prin filtrul unor principii si concepte personale, nu de imprumut, sau " de turma", considerate "demodate" de majoritate, dar care nu si-au pierdut niciodata valabilitatea.

 

Inseamna sa trec peste "modele", fitzele si figurile de ocazie, raminindu-mi credincios mie insumi.

 

Inseamna sa nu plac multimii si sa nu fiu inteles de aceasta, in mai toate cazurile. Inseamna si sa nu tin mortis sa fiu placut de toti.

 

Inseamna sa nu devin sclavul sistemului.

 

Insamna sa ma duc la culcare, cu constiita impacata (in cele mai multe cazuri... nobody's perfect).

 

Inseamna sa ma pot privi in ochi, in oglinda, fara sa-mi fie scirba de mine insumi, sau de ceea ce am devenit.

 

Inseamna sa nu ma "maturizez" niciodata, ceea ce inca o mai scoate pe mama-mea din minti (nu doar pe ea).

 

Inseamna sa nu-mi fi gasit inca, la aproape 35 de ani, "drumul in viata". Inseamna sa nu fi renuntat, totusi, sa-l caut, dar un drum al meu, nu... altceva.

 

Inseamna sa nu ma resemnez si sa nu depun armele.

 

Inseamna sa nu fiu opac la cultura.

 

Inseamna sa accept existenta "diferitului" si sa ma bucur ca el exista.

 

Inseamna sa accept pareri diferite si sa nu-mi fie problematic sa recunosc ca gresesc, sau chiar sa-mi schimb parerea, pe o tema anume, sau in general, daca realizez ca "celalalt" are dreptate.

 

Inseamna SA GINDESC, SA ACTIONEZ si SA FIU, deci opusul IPod-ului, filmuletelor de youtube si fitzelor.

 

 

Inseamna ... Roadkill_Himself.

 

 

 

N.a.: motocicletele, masinile, vestimentatia, instrumentele muzicale, etc. sint doar accesoriile unui mod de gindire si de viata, nimic altceva. Pt. a evita confuziile.

Editat de Roadkill_Himself
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

That's old school. Si daca tot se vrea un topic fara poze,unul din motoarele care cred ca defineste old school e Captain America din Easyrider.

 

uite vezi? ce zici tu acolo e "oldscool"(mama, nu suport cuvantul asta folosit in limba romana) naspa. E 'oldschool' de film, de moda... nu e pe bune...Cpt. America nu mergea cu mai mult de 80 km/h(daca nu chiar mai putin) din cauza ca incepea sa tremure si sa danseze...

oldschool, daca vrei, sunt japonezii de la Basara MC! aia construiesc choppere adevarate, nu de poze! aia consider eu 'oldschool'.

 

PS: Gica Petrescu e oldschool? :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

PS: Gica Petrescu e oldschool? :laugh:

 

* ba Maria Tanase! :love: ...si Faramita Lambru. Gica, pe langa astia doi, e copil.

 

I ain't that a hater! Just misunderstood... mostly...

 

And I ain't no fuckin' hippy either!

 

:D

 

 

Eu prefer varianta "ca palestinienii si izraelienii". Merge?

 

 

* stiu, nici eu nu sunt hippie. ascult muzica din perioada aia (chiar imi place), da' am cateva repere "invechite" dupa care ma coordonez. cum ar fi: fidelitatea, respectul, increderea.

 

hehe! palestinieni si israelieni iubindu-se am mai vazut (sau mai bine zis, auzit). in locul potrivit si in circumstantele corecte, cred ca orice oameni se pot iubi intre ei, indiferent de culoare, religia sau cultura lor. asta pentru ca eu, personal, cred ca oamenii isi doresc sa iubeasca, e o necesitate aproape. nimeni nu e fericit cand uraste.

 

P.S. nu-ti fa probleme. oile negre au avut intotdeauna o rasplata mai mare. pentru ca au muncit mai mult. pentru ca au ajuns acolo unde au vrut :cheers:

 

 

Aici se bea bere ONLINE :laugh:

 

* lasa, bre, ca venim noi la Gheorghieni acolo si bem berea aia din cana direct. Cand ne invitati? (intrunirea, pe cand?)

Editat de cria_p
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

* stiu, nici eu nu sunt hippie. ascult muzica din perioada aia (chiar imi place), da' am cateva repere "invechite" dupa care ma coordonez. cum ar fi: fidelitatea, respectul, increderea.

 

hehe! palestinieni si israelieni iubindu-se am mai vazut (sau mai bine zis, auzit). in locul potrivit si in circumstantele corecte, cred ca orice oameni se pot iubi intre ei, indiferent de culoare, religia sau cultura lor. asta pentru ca eu, personal, cred ca oamenii isi doresc sa iubeasca, e o necesitate aproape. nimeni nu e fericit cand uraste.

 

P.S. nu-ti fa probleme. oile negre au avut intotdeauna o rasplata mai mare. pentru ca au muncit mai mult. pentru ca au ajuns acolo unde au vrut :laugh:

 

 

 

If this ain't old school, I don't know what is!

 

Lasind la o parte glumele, da-mi voie sa-mi scot, respectuos, palaria...

 

 

 

Ave!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Just for fun, ceva slang... batrinesc:

 

 

* Bopping- Fighting against a rival gang.

* Humbug – (Chicago) same as bopping.

* Jitterbug - Used like Humbug in Queens New york

* Burn – To bop, especially with weapons.

* Bust – To beat up. Also to disperse, as, “Man, the cops busted us and we wasn’t Doing nothing.”

* Call it on – To arrange a rumble.

* Clique – The gang.

* Cool it – To call off the rumble.

* Crew – Same as clique.

* Debs – The girl friends of gang members. Sometimes the debs are loosely organized as an auxiliary of the gang.

* Down – Bad; tough. A gang member might say admiringly of his gang. “Man, we’re way down.”

* Down kiddie – A tough guy. He doesn’t punk out; he’s not chicken.

* Fair one – A fist fight, without weapons, between one or more representatives of two rival gangs. A fair one may occur when individuals members of rival gangs have personal grudges to settle, or when it has been decided to settle gang grievances without resorting to a rumble. In many cases what starts as a fair one, with the rest of the gang watching, ends in a rumble anyway.

* Go down – Same as a burn.

* Job man – the social worker, usually from the Youth Board, who tries to help gang members. Gangs often like tp have a job man assigned to them because it shows how tough they are.

* Jump – A dance or social event. Also, as a verb to attack rival gang members without warning.

* Pad down – To search or “frisk.” The cops padded us down and then busted us.”

* Piece – A firearm; usually a pistol, but also a rifle, perhaps cut down. “The heat’s on, man; I got to hide my piece.”

* Pot – Marijuana.

* Pull a jap – Make a sneak attack. From the attack on Pearl Harbor, when the Japanese “burned our guys.”

* Punk out – To behave in a cowardly manner; to run away, as from a fight or a threat.

* Rank – To taunt rivals with threatening or insulting looks or words; a form of challenge. Probably from the Army expression “to pull rank,” meaning to make use of one’s higher rank to bulley a subordinate.

* Rep – Reputation, prestige, status. One of the major reasons for joining a gang.

* Schemer – The shrewd member of the gang. A schemer might take over the gang leadership by subtly playing one faction against another. Also, the one that thinks up things to do.

* Session – Same as a jump or dance.

* Shank – to stab, particularly in the leg.

* Sound – Same as to rank.

* Tight – Close, in the sense of close friends.

* Turf – The neighborhood territory ruled by a gang.

* Waste – To defeat thoroughly; to annihilate.

* Chickie – The Cops. “Hey Chickie,” warning the Cops are coming.

* Hack - Cop; Man on the walk.

* Rolled - We rolled that Flake.

* Throwdown - Fight; That cat can Throwdown.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sau problema e ca nu avem un new school concret.. ca pana si motoristii o trag care n hais ..care n cea...personal mi se rupe de old school... vreau sa simt satisfactia ca fac parte dintr o specie puternica (nu dominanta).. si sa aiba 2 roti...ma gandeam de curand ca macar in comunism erau oamenii mai uniti.

parerea mea e ca in vremurile astea ar trebui sa ne consderam norocosi ca avem o pasiune ca asta.

 

si.. va rog..nu sariti repede pe mine pentru ce am spus

:laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sau problema e ca nu avem un new school concret.. ca pana si motoristii o trag care n hais ..care n cea...personal mi se rupe de old school... vreau sa simt satisfactia ca fac parte dintr o specie puternica (nu dominanta).. si sa aiba 2 roti...ma gandeam de curand ca macar in comunism erau oamenii mai uniti.

parerea mea e ca in vremurile astea ar trebui sa ne consderam norocosi ca avem o pasiune ca asta.

 

si.. va rog..nu sariti repede pe mine pentru ce am spus

:laugh:

 

 

 

Nu esti pe forum de bulangii (cel putin aparent), deci nu cred ca-i cazul, decit arareori, sa-ti pazesti dosul, ca nu sare nimeni pe tine (in general sar ei, dar din motive nebulangiste, pare-se, dar n-as garanta).

 

Lasa doar comunismul si restul de termeni care se termina in "-ism", ca-s alergic la ele.

 

Poate ar trebui sa-ti doresti sa fii multumit cu tine insuti, nu sa apartii undeva, cuiva, la ceva, etc.

 

 

Vremurile... hmmm... vremurile sint ceea ce faci tu din ele.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sau problema e ca nu avem un new school concret.. ca pana si motoristii o trag care n hais ..care n cea...personal mi se rupe de old school... vreau sa simt satisfactia ca fac parte dintr o specie puternica (nu dominanta).. si sa aiba 2 roti...ma gandeam de curand ca macar in comunism erau oamenii mai uniti.

parerea mea e ca in vremurile astea ar trebui sa ne consderam norocosi ca avem o pasiune ca asta.

 

si.. va rog..nu sariti repede pe mine pentru ce am spus

:laugh:

 

da, aici ai gasit un punct sensibil, cred eu..., nu mai exista o scoala (noua) si nici nu se doreste sa se reinventeze una, cu fiecare generatie. de ce? pentru ca scoala, prin insasi natura ei, lucreaza cu notiuni, principii, percepte, definitii si teoreme, exercitii si probleme - solutii. cine mai are nevoie de astea? cand toata lumea crede ca a gasit o cale mai buna, ca-i mai scurta. (banii n-aduc fericirea, dar o intretin, nu?).

puterea "speciei" asteia de care zici tu e inca latenta. faptul ca-ti cumperi un vehicol pe 2 roti si haine de piele si iti lasi plete, nu te face mai puternic. e vorba de ce de sub acest "invelis", de ce esti gata sa faci (sau ai facut deja) in momentele de rascruce ale vietii, de cum iti alegi drumurile pe care mergi..., etc.

 

si da, sunt de acord cu tine: suntem norocosi :laugh:

 

am o piesa pe care o ascult cand-si-cand si pe care azi am ascultat-o din nou, pentru ca imi aminteste de un "feeling ...to be some one"!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu esti pe forum de bulangii (cel putin aparent), deci nu cred ca-i cazul, decit arareori, sa-ti pazesti dosul, ca nu sare nimeni pe tine (in general sar ei, dar din motive nebulangiste, pare-se, dar n-as garanta).

 

Lasa doar comunismul si restul de termeni care se termina in "-ism", ca-s alergic la ele.

 

Poate ar trebui sa-ti doresti sa fii multumit cu tine insuti, nu sa apartii undeva, cuiva, la ceva, etc.

 

 

Vremurile... hmmm... vremurile sint ceea ce faci tu din ele.

 

yeah,what he said .

Editat de ->Bullet<-
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da, aici ai gasit un punct sensibil, cred eu..., nu mai exista o scoala (noua) si nici nu se doreste sa se reinventeze una, cu fiecare generatie. de ce? pentru ca scoala, prin insasi natura ei, lucreaza cu notiuni, principii, percepte, definitii si teoreme, exercitii si probleme - solutii. cine mai are nevoie de astea? cand toata lumea crede ca a gasit o cale mai buna, ca-i mai scurta. (banii n-aduc fericirea, dar o intretin, nu?).

puterea "speciei" asteia de care zici tu e inca latenta. faptul ca-ti cumperi un vehicol pe 2 roti si haine de piele si iti lasi plete, nu te face mai puternic. e vorba de ce de sub acest "invelis", de ce esti gata sa faci (sau ai facut deja) in momentele de rascruce ale vietii, de cum iti alegi drumurile pe care mergi..., etc.

 

 

 

Foare adevarat.

 

Eu mai adaug: cit de departe esti dispus sa mergi, sa te sacrifici si sa lupti, pt. tine si pt. ceea ce reprezinti? La faza asta se cern wannabees...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu mai adaug: cit de departe esti dispus sa mergi, sa te sacrifici si sa lupti, pt. tine si pt. ceea ce reprezinti? La faza asta se cern wannabees...

 

* bre, bag seama ca tu esti mai batran decat mine :laugh:

 

mama ta e de vina! :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vazut sec si pe fuga, raportat pe domeniul tehnicii:

 

Old school e ceva care e mai bun, mai bine facut si mai cu atentie si suflet, fata de ce-i in timpu prezent, unde productia de masa si marketeri/adevertiserii vorace ucid spiritul acelui ceva.

Si evident ca se ofteaza dupa "ehei, ce se facea pe vremuri" (ma rog, nu chiar asa, suna prea romaneste :laugh:)

Editat de Mr.Watt
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...