Sari la conținut

OLD SCHOOL


Roadkill_Himself
 Share

Postări Recomandate

Old school...

 

Hmmm...

 

 

 

Mai ales aici, la chopperisti, vad ca se foloseste termenul in draci. De aia ma intreb ce mama dracului e old school-ul asta?

 

(Precizeze de la inceput ca termenul a fost "inventat" exact de cei din new school!)

 

 

Old school...

 

 

Ne referim aici la motociclete si masini modificate prin garaje, in vremuri demult apuse, de indivizi unsurosi si murdari pe maini, care mai stiau sa sudeze si sa invirta o cheie? Ciudat.

Respectivii o faceau din lipsa de alternative.

Noi?

Citi o mai fac?

Cei care mai fac asta, o fac ca sa reinvie un anume spirit? Ca o palma data societatii de consum? De ce?

 

Ajung ceva scallops si alte cele, ca sa ai un vehicul old school?

Ajunge o imagine anume (vestimentara, de comportament... nu conteaza), ca sa pari si tu old school?

 

Vad ca mai toti "marii" customizers o iau pe directia asta? De ce? Big business, sau ce?

Inseamna asta ca old school-ul e mort, devenind mainstream?

 

 

 

Old school... ce termen!

 

 

OLD SCHOOL IS DEAD!

 

 

 

... si nici n-a existat v-odata!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 118
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Old school...

 

Hmmm...

 

 

 

Mai ales aici, la chopperisti, vad ca se foloseste termenul in draci. De aia ma intreb ce mama dracului e old school-ul asta?

 

(Precizeze de la inceput ca termenul a fost "inventat" exact de cei din new school!)

 

 

Old school...

 

 

Ne referim aici la motociclete si masini modificate prin garaje, in vremuri demult apuse, de indivizi unsurosi si murdari pe maini, care mai stiau sa sudeze si sa invirta o cheie? Ciudat.

Respectivii o faceau din lipsa de alternative.

Noi?

Citi o mai fac?

Cei care mai fac asta, o fac ca sa reinvie un anume spirit? Ca o palma data societatii de consum? De ce?

 

Ajung ceva scallops si alte cele, ca sa ai un vehicul old school?

Ajunge o imagine anume (vestimentara, de comportament... nu conteaza), ca sa pari si tu old school?

 

Vad ca mai toti "marii" customizers o iau pe directia asta? De ce? Big business, sau ce?

Inseamna asta ca old school-ul e mort, devenind mainstream?

 

 

 

Old school... ce termen!

 

 

OLD SCHOOL IS DEAD!

 

 

 

... si nici n-a existat v-odata!

I LOVE OLD SCHOOL :laugh: si cel mai fain e cand un motor e cu spite nu ca genti SF! :laugh:

post-25613-1233135627_thumb.jpg

post-25613-1233135648_thumb.jpg

post-25613-1233135664_thumb.jpg

post-25613-1233135790_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

I LOVE OLD SCHOOL :laugh: si cel mai fain e cand un motor e cu spite nu ca genti SF! :laugh:

 

 

Speram sa fie un topic fara poze, filmulete si alte cele... zadarnica speranta...

 

N-ai inteles nimic, din ce am scris, nu-i asa?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

old school-un motor simplu realizat fara prea mari masinarii si gadgeturi(gen OCC),ce respecta o anumita linie.ideea de drive what you built!

old school-ul nu a murit deoarece reprezinta esenta chopper-ului - simplu,facut de tine,unicat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Speram sa fie un topic fara poze, filmulete si alte cele... zadarnica speranta...

 

N-ai inteles nimic, din ce am scris, nu-i asa?

Am vazut ca vrei sa dezvolti o tema, dar n-ai cu cine :laugh:

 

old school-un motor simplu realizat fara prea mari masinarii si gadgeturi(gen OCC),ce respecta o anumita linie.ideea de drive what you built!

old school-ul nu a murit deoarece reprezinta esenta chopper-ului - simplu,facut de tine,unicat.

Si accesibil oricui incearca, fara costuri prea mari!

Editat de IceLord
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hope dies last!

Asta e cel mai important! :laugh: Vezi ca 3 dintre poze sunt productie RO!

Editat de IceLord
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

old school-un motor simplu realizat fara prea mari masinarii si gadgeturi(gen OCC),ce respecta o anumita linie.ideea de drive what you built!

old school-ul nu a murit deoarece reprezinta esenta chopper-ului - simplu,facut de tine,unicat.

 

 

Chiar crezi astea, sau le-ai citit/auzit pe la altii?

 

 

 

Vezi ca 3 dintre poze sunt productie RO!

 

 

Se vede.

 

 

 

 

 

Eu recunosc ca nu pot defini termenul old school, luat ca atare.

 

Ma gindesc ca e o impletire de afinitati, pasiuni, atitudini... nostalgii si sentimentalisme... mod de gindire si de actionare... asa ceva... nu pot sa explic exact...

 

E bine, totusi, ca unii stiu EXACT ce-i cu faza asta.

 

Bagati tare, dar incercati fara citate, filmulete, poze and shit... just talk.

Editat de Roadkill_Himself
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai daca chiar tu zici ca nu poti defini termenul de old school,de ce spui ca old school is dead? Eu cred ca nimeni de aici nu prea poate vb despre chestia asta.....probabil cei care il inteleg cu adevarat sunt cei care l-au creat si care mai traiesc acum si vad in ce directie merge lumea customurilor acum.......Noi stim despre lucrurile astea doar din poze si filme....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai daca chiar tu zici ca nu poti defini termenul de old school,de ce spui ca old school is dead? Eu cred ca nimeni de aici nu prea poate vb despre chestia asta.....probabil cei care il inteleg cu adevarat sunt cei care l-au creat si care mai traiesc acum si vad in ce directie merge lumea customurilor acum.......Noi stim despre lucrurile astea doar din poze si filme....

 

 

Eu nu sint un exemplu edificator. Poate-s doar mai prost si nu ma duce mintea, sa definesc ceva.

 

Sa nu reducem discutia doar la fieratanii, in cazul in care ea exista si ar trebui sa existe, la cita lume vorbeste de old school.

 

 

Redus strict la customs, da: old school is dead!

 

Largita sfera, la viata zilnica, tot da: old school is dead!

 

Asta dupa modul in care vad eu problema, adica ala pe care nu-l pot defini cu exactitate...

 

 

 

 

Bineinteles ca exista de cei ce se f.u.t. in sistem, in mainstream si alte cele, agatindu-se crispati de ramasitele anumitor conceptii si idealuri, considerate azi depasite si nepotrivite vremurilor (Doamne ajuta!), dar trecerea in mainstream , deci, implicit, devenind o moda, nu poate decit sa serveasca coliva, la pomana old school-ului.

 

Exact faptul ca se vorbeste de asta, fara sa se stie exact despre ce se vorbeste. De aia ma gindeam ca o discutie, pe tema asta, nu poate dauna nimanui.

 

In plus, consider ca exista multiple intelegeri ale old school-ului, la fel de multe citi indivizi exista, care se refera la asta, ceea ce-i OK.

Editat de Roadkill_Himself
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Old school...

 

Hmmm...

 

 

 

Mai ales aici, la chopperisti, vad ca se foloseste termenul in draci. De aia ma intreb ce mama dracului e old school-ul asta?

 

(Precizeze de la inceput ca termenul a fost "inventat" exact de cei din new school!)

 

 

Old school...

 

 

Ne referim aici la motociclete si masini modificate prin garaje, in vremuri demult apuse, de indivizi unsurosi si murdari pe maini, care mai stiau sa sudeze si sa invirta o cheie? Ciudat.

Respectivii o faceau din lipsa de alternative.

Noi?

Citi o mai fac?

Cei care mai fac asta, o fac ca sa reinvie un anume spirit? Ca o palma data societatii de consum? De ce?

 

Ajung ceva scallops si alte cele, ca sa ai un vehicul old school?

Ajunge o imagine anume (vestimentara, de comportament... nu conteaza), ca sa pari si tu old school?

 

Vad ca mai toti "marii" customizers o iau pe directia asta? De ce? Big business, sau ce?

Inseamna asta ca old school-ul e mort, devenind mainstream?

 

 

 

Old school... ce termen!

 

 

OLD SCHOOL IS DEAD!

 

 

 

... si nici n-a existat v-odata!

 

Dude...you have issues...

Nu te mai agata de termeni si traieste-ti viata...e frumoasa si e scurta!

:laugh:

 

 

Ride slow, don't die!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

old school ? poi eu zic ca old school , ii viata aia de motociclist , in care te doare in p@$# de restu , sa stai intrun bar sa joci biliard sa bei mere cu butoi sa ai multe femei goale pe langa tine , mai exista si asa ceva motociclisti "de scoala veche" nustiu in romania cati is , dar in america is garantat , si old school nu ii mort , :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Old School ... fiecare dupa cum intelege.

E vag termenul si se folseste la mai orice care a trecut si care a starnit si starneste admiratie.

 

 

Despre devenit mainstream nu stiu ce sa zic; poate in cazul asta i se va zice retro. Sau dracu stie, nu poti sa stii ce ii mai tuna prin cap vreunui marketer sau cap mare publicitar sa se folsoeasca de asa ceva. (aici vorbind la modul general)

 

Referitor la customizeri, Roadkille, cred ca iti faci griji inutile. Boborul platitor in showroom tot shiny stuff o sa vrea. Ca asa-i fiinta umana.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

old school ? poi eu zic ca old school , ii viata aia de motociclist , in care te doare in p@$# de restu , sa stai intrun bar sa joci biliard sa bei mere cu butoi sa ai multe femei goale pe langa tine , mai exista si asa ceva motociclisti "de scoala veche" nustiu in romania cati is , dar in america is garantat , si old school nu ii mort , :laugh:

 

 

Eh, eh... sa arda Hollywood-ul din temelie, zic eu!

 

Sigur mai sint de cei de scoala veche, dar cam putini si din ce in ce mai batrini. O sa se curete si astia.

 

Faza e cu noi, de trancanim despre old school, unii in necunostinta de cauza, altii fara sa se fi gindit la subiect... unii fara sa gaseasca, in ciuda cugetarilor, o explicatie a termenului si al fenomenului.... si tot asa.

 

 

OK, poate nu-i moarta, dar incepe sa se imputa...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu ii moarta dar incepe sa se inputa ... hmmm drept graiesti , dar daca noi nu o lasam sa moara , nu va muri , si nu mai is ani aia , cand sa fii motociclist insemna sa fii rebel sa fii free spirit , nu se mai poate dar macar ideea de old school sa ramana :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu ii moarta dar incepe sa se inputa ... hmmm drept graiesti , dar daca noi nu o lasam sa moara , nu va muri , si nu mai is ani aia , cand sa fii motociclist insemna sa fii rebel sa fii free spirit , nu se mai poate dar macar ideea de old school sa ramana :laugh:

 

 

La idee ma refer.

 

Cred ca inseamna inca sa fi rebel si free spirit (motociclist, ori ba), ca sa fi indrepatit sa discuti despre old school... whatever the fuck that is...

 

De ce zic ca-i moarta, scoala veche? Pt. simplul fapt ca vorbesc, pe tema asta, PREA multi.

Editat de Roadkill_Himself
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu zic ca old school se refera la o anumita perioada care peste 50 ani se va vedea ca ''scoala'' de pe vremea bunicului. Ceea ce azi e new wave, new school, nu mai poate fi new in 50 ani, nu? :cheers: Oricum sunt sigur ca un alt ''destept'' va gasi un nume potrivit si acestei perioade. Acum 30 40 ani cand oamenii modificau motoare in stanga si dreapta nu cred ca se considerau old school.

 

In concluzie, dupa mine, asta e expresia momentului, nu imi bat capul cu ea si nici nu o folosesc. O sa vina momentul, poate iarna viitoare, sa imi modific motorul. Nu o sa fie nici new school, nici old school, o sa fie cum imi place mie :laugh:

 

Eu pot schia si old school, iar daca imi dai un skateboard si ma lasi o saptamana cu el sa ma reobisnuiesc, stiu sa fac ceva trickuri old school si cu asta :love: (asta asa, legat de alte domenii unde se foloseste termenul)

 

Bafta :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu zic ca old school se refera la o anumita perioada care peste 50 ani se va vedea ca ''scoala'' de pe vremea bunicului. Ceea ce azi e new wave, new school, nu mai poate fi new in 50 ani, nu? :love: Oricum sunt sigur ca un alt ''destept'' va gasi un nume potrivit si acestei perioade. Acum 30 40 ani cand oamenii modificau motoare in stanga si dreapta nu cred ca se considerau old school.

 

In concluzie, dupa mine, asta e expresia momentului, nu imi bat capul cu ea si nici nu o folosesc. O sa vina momentul, poate iarna viitoare, sa imi modific motorul. Nu o sa fie nici new school, nici old school, o sa fie cum imi place mie :cheers:

 

Eu pot schia si old school, iar daca imi dai un skateboard si ma lasi o saptamana cu el sa ma reobisnuiesc, stiu sa fac ceva trickuri old school si cu asta :D (asta asa, legat de alte domenii unde se foloseste termenul)

 

Bafta :laugh:

 

 

Extrem de cool.. :laugh:

 

Nu, batrinii aia nici nu vor sa auda termenul asta, in general, sau nici nu le pasa... dar noi vorbim, totusi...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

* old - poate ca da ceva greutate sau vigoare daca e pus cuvantul asta in fatza unui alt cuvant sau a unei definitii, etc. poate ca noi, cei care il folosim acum (desi eu prefer "mamaie" sau "tataie" :laugh: ), avem ceva nostalgii cand ne referim la ceva trecut si aproape disparut ("noi" - astia mai "invechiti" asa, adica trecuti de glorioasa perioada a transformarii in adulti :laugh:) ).

poate ca cei tineri care il folosesc AZI sunt cei care nu-si gasesc repere si identitate in vremea lor si apeleaza mereu la ceva "gata facut", stabilit, recunoscut, verificat si mostenit.

 

pe mine ma atrag foarte mult "vechiturile", fie ca e vorba de masini, motoare, vestimentatie, arta, bijuterii, etc. insa nu-mi pun problema care scoala si cum le-a facut (sau doar informativ si tehnic), imi plac pentru ca sunt frumoase, atat. ca-s altfel decat cele pe care le vad astazi in multimea de oferte pentru consum pe termen scurt. imi displace tot ce e facut din "material sintetic". si filmele facute pe computer.

 

mi-ar fi placut sa fiu fierar si sa potcovesc cai. stie cineva daca exista si o scoala noua ptr. meseria asta? :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

* old - poate ca da ceva greutate sau vigoare daca e pus cuvantul asta in fatza unui alt cuvant sau a unei definitii, etc. poate ca noi, cei care il folosim acum (desi eu prefer "mamaie" sau "tataie" :cheers: ), avem ceva nostalgii cand ne referim la ceva trecut si aproape disparut ("noi" - astia mai "invechiti" asa, adica trecuti de glorioasa perioada a transformarii in adulti :laugh:) ).

poate ca cei tineri care il folosesc AZI sunt cei care nu-si gasesc repere si identitate in vremea lor si apeleaza mereu la ceva "gata facut", stabilit, recunoscut, verificat si mostenit.

 

pe mine ma atrag foarte mult "vechiturile", fie ca e vorba de masini, motoare, vestimentatie, arta, bijuterii, etc. insa nu-mi pun problema care scoala si cum le-a facut (sau doar informativ si tehnic), imi plac pentru ca sunt frumoase, atat. ca-s altfel decat cele pe care le vad astazi in multimea de oferte pentru consum pe termen scurt. imi displace tot ce e facut din "material sintetic". si filmele facute pe computer.

 

mi-ar fi placut sa fiu fierar si sa potcovesc cai. stie cineva daca exista si o scoala noua ptr. meseria asta? :love:

 

 

Don't make me fall in love with you... ca-s familist...

 

:laugh:

 

 

 

Respect!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

de ce school?

 

nu exista old school... e folosit pentr a descrie chestii vechi si atat!

 

si prezervativele vulcan sunt oldscool.

si cico, si IMS-ul si ciocu' lu' Cuza...get it?

 

Astia care folosesc termenul Old-school se refera de fapt la ceva ce a fost la moda candva in trecut!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

de ce school?

 

nu exista old school... e folosit pentr a descrie chestii vechi si atat!

 

si prezervativele vulcan sunt oldscool.

si cico, si IMS-ul si ciocu' lu' Cuza...get it?

 

Astia care folosesc termenul Old-school se refera de fapt la ceva ce a fost la moda candva in trecut!

 

 

....uau :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Credeam ca ai initiat tema asta doar sa demonstrezi cat de prost informati sunt altii comparativ cu ....pai totul se raporteaza la persoana 1.

 

 

Dar am citit topicul de capatai. Poate ne spui tu despre "scoala veche" dar prin prisma a ceea ce esti si ce inseamna pentru tine.

 

 

Tot respectul!

post-1697-1233156201_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...