Sari la conținut

SONDAJ-posesori KTM exc 2006+


Lumina noastra, cea de toate zilele  

24 membri au votat

Nu ai permisiunea să votezi în acest sondaj, sau să vezi rezultate sondaj. Te rog autentifică-te sau înregistrează-te pentru a vota în acest sondaj.

Postări Recomandate

ce ai ma, ce ti-a casunat?oricum nu vezi mare lucru si nu poti merge tare din cauza miscarii permanente a suspensiei.asta e valabil in padure.pe drum fara denivelari sau forestier e suficient farul, bate bine 20-30 m.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ce ai ma, ce ti-a casunat?oricum nu vezi mare lucru si nu poti merge tare din cauza miscarii permanente a suspensiei.asta e valabil in padure.pe drum fara denivelari sau forestier e suficient farul, bate bine 20-30 m.

 

:P Ce sari ca ars?? :scratch: Nu mai avem voie sa facem sondaje pe teme tehnice? :lol: Cand o sa il iau si o sa il bibilesc o sa bag poze cu posibile modificari.

E vb de un troc intre farul meu de WR(albastru, pe xr rosu) si un far de exc 2007(farul este alb). Ma mai prinde noaptea pe forestiere "la pixda naturii"(Citez marele Petak) si vreau sa stiu daca ma pot baza pe el.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

far de wr albastru= far cu masca albastra nu cu halogen cum s-a inteles din grabeala

si far de exc alb= far cu masca alba( care da ceva mai bine pe xr)

 

dragos, eu zic ca lumineaza cam la fel si unul si altul, au cam aceeasi oglinda si stcla clara.

ai grija daca pui un bec mai puternic sa nu strici oglinda sau sticla. vezi tu!

 

ceau!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

adevarul e ca farul de la motorul meu e cam chior. si pe un drum forestier abia face fata....si am senzatia ca faza lunga e si mai naspa.

dar am auzit ca la modelele mai vechi, alea cu far patrat lumina era mult mai buna. :scratch:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:P Ce sari ca ars?? :scratch: Nu mai avem voie sa facem sondaje pe teme tehnice? :lol: Cand o sa il iau si o sa il bibilesc o sa bag poze cu posibile modificari.

E vb de un troc intre farul meu de WR(albastru, pe xr rosu) si un far de exc 2007(farul este alb). Ma mai prinde noaptea pe forestiere "la pixda naturii"(Citez marele Petak) si vreau sa stiu daca ma pot baza pe el.

noaptea nu te poti baza pe nimic...trust me!...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

care-i treaba cu statorul??? dezvolta colega ca ai zis ceva interesant.

 

Pai trebuie sa faci niste calcule electrotehnice (capitolul generatoare de curent sau motoare electrice). Rotorul este magnet permanent. Asa ca singurul loc unde poti interveni, este statorul. In principiu, din cate imi amintesc, daca il rebobinezi cu mai multe spire, vei obtine tensiune mai mare. Asa ca, solutia ar fi rebobinare cu acelasi numar de spire dar cu sarma mai groasa. Va "debita" curent mai mare. Aceeasi tensiune si curent mai mare. Deci, putere electrica mai mare. In felul asta poti pune consumatori mai mari pe moto.

PS Problema e ca, s-ar putea sa nu ai loc sa pui sarma mai groasa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...