Sari la conținut

Simson


scuterica
 Share

Postări Recomandate

Nu te pot ajuta decat cu niste sfaturi :

Ai slabe sanse sa gasesti un magnetou bun. Magnetul se demagnetizeaza in timp, iar incercarile de resuscitate dau rar rezultate.

Ai doua solutii : treci pe aprindere clasica, cu baterie/bobina de inductie, pastrezi magnetoul original doar pentru sistemul mecanic de actionare a platinilor

Sau (solutie originala, inca neprobata) - am facut niste nise in rotorul original in care am pus niste magneti de neodymium (din hard-diskuri busite).

Daca nu ai nici un fel de magnetou, ia-ti, dar unul perfect nu ai cum sa gasesti. Ai grija sa nu dai banii aiurea. Sa-l probezi inainte - daca iti da scanteie de 1 cm, invartit la mana, e bun. Ce mai buna proba e sa simti ca opune rezistenta la rotire si are un punct de echilibru (de fapt doua), in care revine singur, dar rezistenta de natura magnetica, nu mecanica.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da-mi mailu tau ca am doua magnetouri care stau pe bara, sunt bune amandoua, scanteea e mai puternica decat la aprinderea care o am acu, da io am schimbat-o din cauza fiabilitatii si a luminilor, dupa ce vand motoru o sa te caut in caz ca nu dau si piesele de rezerva. Cam atat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

iti recomand alternator de ij, releu, baterie de 12 V si magnetoul doar pentru platina si avansul centrifugal.. Nu vei mai avea nici o problema cu sistemul electric! Garantat! eu am facut asta si orbeam tirurile cu farul! Plus cea mai sanatoasa scanteie pe care am vazut-o vreodata pe un simson! nu se compara cu ce putea sa dea magnetoul chiar daca era remagnetizat atunci! Mai e si varianta cu magnetoul de minsk insa atunci tot trebuie sa pastrezi magnetoul lui original pentru ca asta de minsk nu are avans centrifugal! Eu am avut un magnetou fara avans si s-a simtit diferenta! mai ales la simson care e un motor lent..

Adaptarea nu e grea si nici piesele f. scumpe. Daca vrei sa tii motorul e cea mai fiabila solutie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 years later...

Daca iti place simsonul pastreaza-i originalitatea, fa-l sa functioneze bine cu piesele lui si daca reusesti o sa ai mai mare satisfactie !! Te descurci tu si cu lumina mai slaba !!

Bafta la reconditionat !!!

P.S. Daca afli ceva interesant despre simson posteaza ! :peace:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca iti place simsonul pastreaza-i originalitatea, fa-l sa functioneze bine cu piesele lui si daca reusesti o sa ai mai mare satisfactie !! Te descurci tu si cu lumina mai slaba !!

Bafta la reconditionat !!!

P.S. Daca afli ceva interesant despre simson posteaza ! :peace:

ai vazut de cand e anuntul? si cand a fost ultima data activ acest membru?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...