Sari la conținut

Introducere In Forum


Raul.
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 164
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Salut!

 

Multumesc de accept. Sunt Bogdan, am 17 ani si in curand o sa dau de A2, apoi o sa-mi cumpar primul chopper. M-am gandit sa aleg intre Yamaha Dragstar 650, Honda Shadow 600 sau Yamaha Virago 535, voi ce parere aveti?

daca esti mai inalt nu lua 535.

personal intre cele 3 me gusta dragstarul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@jerry_mcrie am 1,73m si 65kg, deci scoatem Virago-ul de pe lista. Ce buget sa-mi fac pentru celelalte doua?

depinde de ce exemplar gasesti.

un chopper sub 2500 de euro in mintile lui nu cred sa ai bafta sa gasesti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

A incercat cineva Suzuki GSR de 600cmc ? Este injectie si ofera un echilibru perfect intre performante, manevrabilitate, pret. Genul de motocicleta care se potriveste si unui incepator cumpatat dar si unui avansat care isi doreste confort si putere.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
  • 2 weeks later...

Salut. Merci de accept. Sunt Horatiu, din Cluj si sunt si eu la inceput in lumea frumusetii pe 2 roti. Posed si sunt posedat de un DragStar din 97 de acum 2 ani, tot de atunci am si permisul :D.

 

p.s. As pune si o poza cu motorul dar nu reusesc. Ma mai joc cu optiunile si ii dau eu de cap

 

Numai bine tuturor si asfalt uscat

Editat de horatiu.dumbrean
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut. Merci de accept. Sunt Horatiu, din Cluj si sunt si eu la inceput in lumea frumusetii pe 2 roti. Posed si sunt posedat de un DragStar din 97 de acum 2 ani, tot de atunci am si permisul :D.

 

p.s. As pune si o poza cu motorul dar nu reusesc. Ma mai joc cu optiunile si ii dau eu de cap

 

Numai bine tuturor si asfalt uscat

More reply Options in dreapta jos -> Choose file -> attach this file.

 

Show us the beast !!! :rock:

 

PS : Bine ai venit in comunitate.

Editat de fratzyk
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 5 weeks later...

Salut si multumesc de accept , Radu ma numesc sunt din Busteni proaspat intrat in lumea pe 2 roti .Sunt pasionat de enduro si posesor a unei chinezarii ordinare de "motor " cross , tare mi-as fi dorit sa dau peste acest site mai devreme sa pot sa va cer parerea despre ce sa imi cumpar dar na.....si pe o roaba inveti daca vrei no ...

Va salut si asfalt uscat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, pe mine m.a luat valul si am sarit sectiunea asta. Georgica e numele meu, sunt din Clejani-Giurgiu, pasionat de moto... am inceput prin 86-87 cu inegalabila Mobra, fiind desigur in ilegalitate / mai tarziu trecand la 350 Jupiter 4, apoi odata cu ,,cresterea nivelului de trai'' mi-am permis si eu cateva sh-uri ale celor din Iwata. Multumesc de accept si sa ne vedem cu bine in trafic/

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Salut!

Multumesc ca m-ati primit!
Sunt Mircea, sunt din Timisoara si urmatoarea propozitie o sa... doara: ultima data am pus fundul pe o motocicleta in 1990...

Intre 1988-1990 am avut ... ce era pe-atunci : Jawa 125/250, CZ Sport 175, Simson Sport 250 (in ordine cronologica). Motoare pe care le demontam si le reparam cel putin la fel de mult timp cat le conduceam. Dup-aia, in mod trist, pauza.

Evident, odata muscat de motoare nu aveam cum sa mi le sterg din suflet, dar viata, munca, familia, m-au impiedicat sa-mi mai cumpar vreo motocicleta... pana azi. :hug:
Nu neaparat banii au fost problema, cat faptul ca sotiei mele ii plac la nebunie masinile (privit, condus, cunoscut, mecanica, istorie etc - bate 9/10 din barbati la tot ce-i in domeniu), ii place sa priveasca motociclete (dar atat...), ii place sa auda un sunet de motor bine hranit indiferent pe ce sasiu sau cadru ar fi acela, dar ... nu era voie sa am si eu motocicleta pentru ca "e periculos". :nono:

Oh, come on!

Mi-au trebuit 25 de ani.
25 de ani de priviri languros-jinduitoare pe care le indreptam spre tot ce avea doua roti (mda... si catre carucioare de piata, trotinete etc),
25 de ani in care am condus peste doua milioane de kilometri cu zeci de masini (adica... la doua milioane m-am oprit din tinut evidenta pentru ca era statistic... improbabil),
25 de ani in care am fost deosebit de grijuliu sa am o fata de caine trist de fiecare data cand vedeam un motor si era "seful" acolo sa vada mutra mea,
25 de ani de promisiuni si asigurari ca as merge incet si as avea grija,
25 de ani de picatura chinezeasca, pana mai deunazi cand... VICTORIE: cu o retinere tipic feminina, cu o generozitate tematoare care ma determina sa ma simt realmente vinovat (cei casatoriti si care va iubiti sotia stiti ce vreau sa spun; restul, shut up, ca nu e ce credeti voi!), cu o indoiala in glas care pur-si-simplu ma facea si pe mine sa ma indoiesc de ceea ce vreau, mi-a dat acceptul.

Off topic: nu aruncati piatra voi cei care nu stiti ce faceti. Nu este aici topicul potrivit.

Back on topic and back in your (our) world: azi mi-am comandat o motocicleta.
Fiind plin de paianjeni dupa 25 de ani pe 4 roti, m-am gandit sa nu risc. Am vrut ceva calm, previzibil, iertator ca pentru un re-inviat, ceva totusi decent de puternic ca sa nu ma plictisesc prea repede, ceva cu tinuta acceptabila si pe sosea si pe un drum forestier, ceva care sa poata fi condus lejer si prin oras, dar sa nu se supere nici de un tur mai lung, ceva pe care oasele-mi batrane sa nu planga prea repede din cauza pozitiei, ceva cat de cat practic (ahem...), ceva nou ca sa surubaresc la ea doar de placere, nu de nevoie etc.
Desigur, cercetarea dupa motocicleta "potrivita", nu am demarat-o acum. Aveam eu... tema facuta in mare parte. Zilele astea am dat doar o tura (virtuala si telefonica) sa aflu preturi actuale si oferte atat pe la noi cat si prin Germania.
Este un model care suscita pareri extrem de polarizate in toata lumea de vreo 4 ani incoace. Unii o considera motocicleta ideala pentru orice ai vrea sa faci cu ea, altii o considera una buna-de-nimic. Face bine tot ce face, dar nimic perfect. Este pe locul doi in... tot si toate, iar toti cei care au testat-o spun ca e excelenta, surprinzatoare, neasteptat de competenta, dar...

Nu va spun inca despre ce e vorba. Vreau intai sa o am aici si dup-aia voi pune si poze. Citesc acest forum (ca si guest) de cativa ani, dar inca nu am gasit niciun topic sau posesor de asa ceva, desi sunt destul de multe si in RO.

Vai, cate n-o sa-mi aud in urma acestui post... cu toate agatorile de flame ce le-am aruncat fara voie prin el..., dar si cu lungimea asta epica.

Multumesc, inca o data!
Mircea

Editat de themircea
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

se vede la profil ce moto ai pus, daca asta ti-ai luat ;)

am si eu, a mea e S, nu X, adica alte suspensii si cam atat relevant. sunt de acord cu "buna la toate si la nimic" dar probabil ca poti baga in aceeasi categorie orice naked de 500-600 cmc.

exceleaza la ceva totusi - consumul. sunt cateva in Ro, si pe forum gasesti vreo 10 posesori, si am vazut si pe strada cateva.

e buna la inceput, desi la tine nu prea mai poate fi vorba de inceput. dupa un timp relativ scurt ori migrezi spre o anumita clasa de mobra (supersport, cruiser, adveture etc), ori vrei tot ceva multifunctional dar mai mare :) si iei un naked cu mai multi cai.

s-o stapanesti sanatos. fa-i un topic la "motocicleta mea" cand o iei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

Buna ziua,

Sunt Dan-Niculae din Bucuresti. Am avut si am condus motociclete de multi ani, iar acum o fac cu aceeiasi placere. Am avut DKW, IJ, MZ, Simson, Jupiter etc. Acum am Tula TMZ de 200 si Ij Jupiter 4 de 350 cmc. As vrea sa mai cumpar un IJ cu un cilindru si o motocicleta mai mare, BMW, M72, Ural. Deasemenea, caut sa cumpar piese pentru Tula si IJ orice tip. Cu bine!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...