Sari la conținut

Diferenta greutate intre DR 350


Postări Recomandate

Salutare

 

Am doua DR 350, ambele fabricatie 1993, diferenta de serie de fabricatie de cca 500 de buc....

 

Una dintre ele respectiv aia mai tanara (cca 3 saptamani dupa data de fabricatie) este simtitor mai grea (lejer 7-8 kg) decat cea mai veche.

 

Ambele sunt tip SK42B si:

 

1. Dupa cartea tehnica cu care au fost livrate (user manual) au 118 kg la gol + 9 litri rezervorul de benzina + 1,1 litri ulei telescoape + 1,9 litri ulei ---> aprox 130 kg.

 

2. Actele de imatriculare de Germania dau greutati diferite de cca 10 kg (desugur mai grea este aia de zic si eu).

 

3. RAR le-a trecut pe ambele la 140 kg (probabil au folosit acelasi numar de omologare) + rezervor de 15 litri !?!??!? - o fi ala de plastic.....

 

PS: Optic sunt identice ....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu de diferentele tale de greutate, dar si la mine in talon tot 140kg si rezervor de 15 litri scrie. Cel mai probabil, o greseala a celui care a facut listele.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu cred ca sunt tampiti ci doar lipsiti de profesionalism.

 

Totul trebuie sa sa miste cat mai repede pentru ei pentru ca atunci vin mai repede si banii...

 

Si in mod sigur nimeni nu isi bate capul cu varianta constructiva a vehicolului respectiv.

 

Si atunci daca primul DR 350 imatriculat avea rezervor de 15 litri atunci este cel mai simplu sa nu iti incarci programul de lucru si sa le consideri pe toate ca atare, ca doar sunt platiti la ora nu la vehicul inspectat corect.

 

Si prin generalizare ajungem la foarte multe situatii neplacute.

 

Singurul vehicul cu caracteristici identice timp de 30 de ani (pentru RAR) a fos DACIA 1300 !!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Scuze de interventie, dar "inginerii" de la RAR chiar sunt idioti. Mie mi-au scris pe certificatul unui motor (SV650) masa proprie 400kg, pentru ca in documentele din tara de provenienta scria 400 maxim autorizat. Ea saraca are 167 uscata.

Si nu cred ca ar fi primul caz, treaba-i sa fie in favoarea noastra :friends: .

 

Va salut

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

chiar conteaza cate kilograme are trecute mobra in acte? :friends:

 

iar daca vrei sa ii afli greutatea o duci la un centru de colectare de fier vechi si o cantaresti (fara aluzii, ei sunt cei ce au cantare mari la care se poate ajunge usor)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare

 

Am doua DR 350, ambele fabricatie 1993, diferenta de serie de fabricatie de cca 500 de buc....

 

Una dintre ele respectiv aia mai tanara (cca 3 saptamani dupa data de fabricatie) este simtitor mai grea (lejer 7-8 kg) decat cea mai veche.

 

Ambele sunt tip SK42B si:

 

1. Dupa cartea tehnica cu care au fost livrate (user manual) au 118 kg la gol + 9 litri rezervorul de benzina + 1,1 litri ulei telescoape + 1,9 litri ulei ---> aprox 130 kg.

 

2. Actele de imatriculare de Germania dau greutati diferite de cca 10 kg (desugur mai grea este aia de zic si eu).

 

3. RAR le-a trecut pe ambele la 140 kg (probabil au folosit acelasi numar de omologare) + rezervor de 15 litri !?!??!? - o fi ala de plastic.....

 

PS: Optic sunt identice ....

bah ce discutii aveti mancate-as:))

 

az' maine fac si eu un topic de genu... dece xt-u are doua crampoane rupte la guma fata si dr-u nu :bounce: :friends:

Editat de baluba16
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hai ma ca omu a pus o intrebare buna si interesata: "In ce constau alea 7-8 kg in plus?". Cea mai logica chestie ar putea fi diferenta de materiale folosite la unele subansamble.

 

La rezervor e usor de masurat, bagi benzina si vezi cata iti intra.

 

P.S.: am mai scris eu pe-aici niste chestii legate de RAR, asta e, nu ai ce sa le faci, ei au o "baza de date bine documentata" creata din vremuri demult apuse cand abia se vedeau primele japoneze prin tzara.

Iar greselile care implica "factorul uman" sunt la ordinea zilei. Par example, la un Ford Modeo au trecut greutatea 650 de kg. Cred ca restul de kg (vreo tona) e pe la DR-urile voastre prin taloane. :bounce:

 

:friends:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...