Sari la conținut

V-Strom Pictures


Postări Recomandate

Si apropo.referitor la pozele reusite si nereusite......nu totzi avem posibilitatea sa ne luam camere foto profesionale cum foarte bine nu totzi putem fi frumosi sau fotogenici..... :laugh:

 

nu comentam deloc asupra subiectilor sau a dotarii estetice si tehnice a celui care face pozele. nici eu nu sint vreun richard gere si nici eu nu ma pricep la "fotografie", nu stiu exact de inseamna iso, etc.; nu am camera digitala iar pe cea analogica nu am folosit-o de multi ani; cind am nevoie in concediu imprumut de la un prieten un aparat de 600 de lei nicidecum vreun dslr.

 

sugeram doar sa nu mai fie postate toate cadrele, sa se faca o selectie pentru ca cele postate pe forum sint mai putin pentru cei care au fost la fata locului si mai mult pentru cei care vor sa vada pe unde au fost altii si cum e pe acolo, ce frumuseti pot fi vazute. cei de la fata locului pot face schimb de poze offline sau prin site-urile gen picassa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 162
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

nu comentam deloc asupra subiectilor sau a dotarii estetice si tehnice a celui care face pozele. nici eu nu sint vreun richard gere si nici eu nu ma pricep la "fotografie", nu stiu exact de inseamna iso, etc.; nu am camera digitala iar pe cea analogica nu am folosit-o de multi ani; cind am nevoie in concediu imprumut de la un prieten un aparat de 600 de lei nicidecum vreun dslr.

 

sugeram doar sa nu mai fie postate toate cadrele, sa se faca o selectie pentru ca cele postate pe forum sint mai putin pentru cei care au fost la fata locului si mai mult pentru cei care vor sa vada pe unde au fost altii si cum e pe acolo, ce frumuseti pot fi vazute. cei de la fata locului pot face schimb de poze offline sau prin site-urile gen picassa.

:laugh: pai am selectat din ele (ca am facut cred ca de doaua ori mai multe decat am postat)......si eu am crezut ca fantanitza aia era frumoasa,paduricea frumoasa si ea,restaurantul din Bulgaria bun si el (si misto in interior),muntzii acoperitzi de zapada din fundalul fotografiei facuta la baraj,frumosi si ei.....eu asa am crezut,ca sunt peisaje frumoase :)

si inca un aspect...cum tu nu te pricepi la ISO etc,asa nu ma pricep nici eu la picassa...de-asta mi-am permis sa le pun pe acest forum :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut,

 

poate sint eu un pic cam cu capsa pusa din cauza ca nu am avut inca timp liber sa ies cu motocicleta din bucuresti anul asta dar nu credeti ca pozele astea mai trebuie si ele filtrate un pic? nu tot ce este pe cardul aparatului trebuie varsat pe forum doar ce este cit de cit reprezentativ pentru motociclism si calatorie.

 

daca te plimbi si fotografiezi si niste pasari sau flori frumoase e ok dar care e farmecul sa pui zeci de poze cu oameni prin padurici, pe linga fintini sau din restaurante din bulgaria? acestea se pastreaza pentru amintirea celui care le-a facut sau a celor care au fost acolo dar nu se toarna la gramada pe forum. in plus sint si poze reusite si unele nereusite; chiar daca e cu motociclete sau motociclisti nu inseamna ca trebuie postat orice cadru din benzinarie sau de aiurea.

 

sper sa nu se supere nimeni dar eu as vrea sa vad lucruri frumoase sau iesite din banal cind intru la imagini din calatoriile cu v-stroame.

 

adrian

 

Imi place postul. E scris bine. Are introducere in care ne explici starea ta emotionala, are continut in care iti trantesti opinia si are si incheiere in care mai indemni la ratiune inainte a concluziona.

Postul tau lezeaza si e pacat. Asta era de fapt si intentia ta.

Pozele in general sunt instantanee ale unor evenimente iar pentru tine nu inseamna prea mult. Pentru cei implicati, ele se compun intr-o secventa cinematica care se numesc amintiri. Da un zoom la ele (sunt in rezolutie mare) si uita-te la ochi, la mimica si la gestica surprinsa. Ai sa vezi bucuria si satisfactia unui grup de oameni care s-au intalnit sa faca o plimbare si sa sarbatoreasca impreuna acest eveniment....banal, ce-i drept.

Unele poze nu sunt foarte reusite. Iustine, data viitoare sa modifici compozitia culorilor. Treci din RGB in CMYK, refaci balansul, intensitatea si contrastul. Redeye remover-ul sa-ti fie pe toolbar, sharpul la maxim, iar cand ai teminat, optimizeaza-le petru web. Si arunca dreaq aparatul ala, treci pe un DSLR dar nu pe digital, ci pe celuloid. Poate castigam vreun concurs foto cu Ioana& Fabio la fantana.

 

Iarta-ne ca suntem banali

 

Vlad

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Imi place postul. E scris bine. Are introducere in care ne explici starea ta emotionala, are continut in care iti trantesti opinia si are si incheiere in care mai indemni la ratiune inainte a concluziona.

Postul tau lezeaza si e pacat. Asta era de fapt si intentia ta.

Pozele in general sunt instantanee ale unor evenimente iar pentru tine nu inseamna prea mult. Pentru cei implicati, ele se compun intr-o secventa cinematica care se numesc amintiri. Da un zoom la ele (sunt in rezolutie mare) si uita-te la ochi, la mimica si la gestica surprinsa. Ai sa vezi bucuria si satisfactia unui grup de oameni care s-au intalnit sa faca o plimbare si sa sarbatoreasca impreuna acest eveniment....banal, ce-i drept.

Unele poze nu sunt foarte reusite. Iustine, data viitoare sa modifici compozitia culorilor. Treci din RGB in CMYK, refaci balansul, intensitatea si contrastul. Redeye remover-ul sa-ti fie pe toolbar, sharpul la maxim, iar cand ai teminat, optimizeaza-le petru web. Si arunca dreaq aparatul ala, treci pe un DSLR dar nu pe digital, ci pe celuloid. Poate castigam vreun concurs foto cu Ioana& Fabio la fantana.

 

Iarta-ne ca suntem banali

 

Vlad

 

asta am gindit, asta am spus. nu-i nevoie sa te simti lezat.

 

ramin la parerea proprie ca acest loc ar trebui sa fie pentru a imparti amintirile din calatorii cu altii cu dor de duca pe care ii cunoastem sau nu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

....

ramin la parerea proprie ca acest loc ar trebui sa fie pentru a imparti amintirile din calatorii cu altii cu dor de duca pe care ii cunoastem sau nu.

 

Ok, chiar ma intereseaza doar de dragul discutiei cam ce ar trebui sa contina niste poze din calatoriile noastre care sa nu fie considerate banale. Suntem din Bucuresti (ma rog, cei implicati in aceasta polemica). Unde sa mergem intr-un week-end pe o raza de 250 de km? Bulgari, Siriu, Cheia, Valea Doftanei, Sinaia, Constanta, Alexandria. Traseele asta au fost batute si rasbatute. Ce poze poti pune sa nu fie considerate drept banale de un carcotas? Poate ne-ar putea ajuta colegii nostri din Timisoara, Cluj, Sibiu sau Iasi. Acolo sunt trasee care ne-ar face pe noi bucurestenii sa simtim fiorul dorului de duca. Eu as fi foarte incantat sa-mi dai un link cu pozele tale din calatorii. M-as uita cu multa placere peste instantaneele tale indiferent ca sunt facute in Alpi sau la Arc. Incerc sa ma uit dincolo de imaginea propriu-zisa. O figura satisfacuta, transpirata, sau un motor plin de noroi fac mai mult decat background-ul pozei. Vreau sa vad cadre profesioniste cu Vidraru, Cheia sau Siriu, prietenul google este la un click distanta. Dorul de duca ma apuca cand iti intuiesc starea de spirit, in care ma recunosc si pe care vreau sa o repet alaturi de prieteni.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Iustys, nu esti fotogenic deloc.., neste poze cu niscaiva salbaticiuni bipede nu postai si tu sa satisfaci toata audienta?! fiai al .., de exclusivist!!! :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Iustys, nu esti fotogenic deloc.., neste poze cu niscaiva salbaticiuni bipede nu postai si tu sa satisfaci toata audienta?! fiai al .., de exclusivist!!! :laugh:

fotogenic poate ca nu sunt :D .....dar si cu "salbaticiuni bipede" daca postam tot cred ca ma certa,ca nu ar fii avut legatura cu calatoria....Dar data viitoare cand o sa mai merg la plimbare o sa postez poze luate de pe google (cu fluturashi,vrabiutze,caprioare,crocodili,maimutze....etc) sau cu motoare in pana desfacute in bucatzi pe marginea drumului (ca astea parca au legatura cu sectziunea "Imagini din calatorii pe 2 rotzi"....) :)

App: niste poze din calatoriile lui (Adrian Cristea) cand vedem si noi???Sa luam si noi exemplu ce ar trebui sa postam pe aici :D

A,ca mi-am adus aminte....(pentru conu' Vlad) Pai nenea Vlad,daca ma apuc eu sa fac la poze tot ce ai spus tu mai sus,ma apuca anul.....crezi ca ar mai avea vreo relevantza sa le mai pun? :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vstromisti rai ce sunteti, nepriceputi la facut poze dar "laudarosi" foc . Sper ca nu deranjez pe nimeni daca imi bag si eu vreo 2-3 poze pe forum... Si daca cineva le apreciaza, am mai multe...si mai postez :laugh:

Felicitari, va urmaresc pe forum si sunteti nici mai buni nici mai rai decat trebuie. Jos palaria !!!!

post-37047-1270577674_thumb.jpg

post-37047-1270577786_thumb.jpg

post-37047-1270577881_thumb.jpg

post-37047-1270577957_thumb.jpg

post-37047-1270577993_thumb.jpg

post-37047-1270578042_thumb.jpg

post-37047-1270578089_thumb.jpg

post-37047-1270578136_thumb.jpg

post-37047-1270578163_thumb.jpg

post-37047-1270578194_thumb.jpg

post-37047-1270578232_thumb.jpg

post-37047-1270578271_thumb.jpg

post-37047-1270578294_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce aveti frate? Noi suntem gasca strinsa nu? Trebuie sa dati omului replici acide? A zis si el ca era nervos,nu mai sariti si voi de buci in sus,ca pina la urma era opinia lui.Puteti sa puneti poze cite vreti sau nu,si asta o sa-i placa sau nu.Dar e pacat sa sarim la git si la mistouri,mai ales ca suntem putini.Uite daca vreti o sa fiu eu capitanul vostru,sa va ghidez :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vstromisti rai ce sunteti, nepriceputi la facut poze dar "laudarosi" foc . Sper ca nu deranjez pe nimeni daca imi bag si eu vreo 2-3 poze pe forum... Si daca cineva le apreciaza, am mai multe...si mai postez :D

Felicitari, va urmaresc pe forum si sunteti nici mai buni nici mai rai decat trebuie. Jos palaria !!!!

Cu sigurantza le apreciem si chiar te felicitam pentru orice fel de poza facuta din orice calatorie......Rugamintea este sa postezi cat mai des si cat mai multe pentru a ne incanta privirea cu tot ceea ce inseamna calatorie,peisaj,persoana,caine,pisica,balaur sau orice vrei si ai tu chef sa fotografiezi.....

Cu maxim respect

Iustin :D

Mesaj completat

Ce aveti frate? Noi suntem gasca strinsa nu? Trebuie sa dati omului replici acide? A zis si el ca era nervos,nu mai sariti si voi de buci in sus,ca pina la urma era opinia lui.Puteti sa puneti poze cite vreti sau nu,si asta o sa-i placa sau nu.Dar e pacat sa sarim la git si la mistouri,mai ales ca suntem putini.Uite daca vreti o sa fiu eu capitanul vostru,sa va ghidez :laugh:

Capitane...nu a sarit nimeni la gatul nimanui...Doar am incercat sa-i explic (si sper ca a si inteles) ca are posibilitatea ( a se vedea "telecomanda e la tine")sa isi aleaga la ce sa se uite si la ce nu......Ca peste tot si oriunde parerile sunt subiective.Dar ma tem ca fiind o sectiune dedicata strict adresata imaginilor din calatoriile pe 2 roti,fara a fi specificat undeva ce anume gen de fotografie sa postam,am postat toate acele fotografii care au facut parte dintr-o calatorie (reala) pe 2 rotzi......iar faptul ca i sa explicat (zic eu,foarte decent) nu denota aciditate din partea nimanui.....obiectivitatea parerilor personale nu trebuie sa deranjeze....

Mesaj completat

Cateva din 2008, din pacate in 2009 a plecat singur in Mont-Blanc.

 

sau

 

/index.php?...amp;hl=dolomiti

:) Am inteles ideea....La primul credit de nevoi personale o sa imi "rup" o parte din bani pentru a face o calatorie asemanatoare doar din dorintza de a posta poze din mult prea minunatele calatorii pe plaiuri straine.... :) ....Domnilor....sunt doar poze.Cred cu tarie ca nu cauta nimeni sa se laude cu ceva anume....sunt doar poze....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:) Am inteles ideea....La primul credit de nevoi personale o sa imi "rup" o parte din bani pentru a face o calatorie asemanatoare doar din dorintza de a posta poze din mult prea minunatele calatorii pe plaiuri straine.... :laugh: ....Domnilor....sunt doar poze.Cred cu tarie ca nu cauta nimeni sa se laude cu ceva anume....sunt doar poze....

 

 

Ai dreptate , nu vrea nimeni sa se laude cu calatoriile facute, tocmai asta am vrut sa evidentiez ca Adrian a facut foarte multe calatorii in locuri deosebite si de ''laudat'' m-am ''laudat'' doar eu.

In Alpi eu am facut vreo 450 de poze , el doar cateva, omul e pasionat de calatorii moto nu de poze.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ai dreptate , nu vrea nimeni sa se laude cu calatoriile facute, tocmai asta am vrut sa evidentiez ca Adrian a facut foarte multe calatorii in locuri deosebite si de ''laudat'' m-am ''laudat'' doar eu.

In Alpi eu am facut vreo 450 de poze , el doar cateva, omul e pasionat de calatorii moto nu de poze.

pai asta am incercat si eu sa-i explic....daca nu pasionat de poze sa isi aleaga doar ce considera el ca-i place....personal nu pot decat sa-l felicit ca a avut privillegiul de a calatorii atat cat tu sustzi....consider de bun simtz si de maxim respect ca intre noi v-strom-isti sa nu existe reprosuri cum ca ala a facut aia,ala a postat aia,sau ala a spus nu stiu ce.....daca el e de parere ca pozele postate de mine nu sunt pe placul lui,nu are decat sa nu se uite la ele ....e simplu.... :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vstromisti rai ce sunteti, nepriceputi la facut poze dar "laudarosi" foc . Sper ca nu deranjez pe nimeni daca imi bag si eu vreo 2-3 poze pe forum... Si daca cineva le apreciaza, am mai multe...si mai postez :D

Felicitari, va urmaresc pe forum si sunteti nici mai buni nici mai rai decat trebuie. Jos palaria !!!!

 

ba dà ce pui poze cu floricele pe ramurica ca nu ma intererseaza....................... :)

 

 

Ce aveti frate? Noi suntem gasca strinsa nu? Trebuie sa dati omului replici acide? A zis si el ca era nervos,nu mai sariti si voi de buci in sus,ca pina la urma era opinia lui.Puteti sa puneti poze cite vreti sau nu,si asta o sa-i placa sau nu.Dar e pacat sa sarim la git si la mistouri,mai ales ca suntem putini.Uite daca vreti o sa fiu eu capitanul vostru,sa va ghidez :laugh:

 

tusa ne ghidezi? pai esti cel mai cu capul.........in nori......... dintre toti!!! :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ma ce e aici ,sat fara ciini ? de cind se cearta v-stromisti intre ei ? daca nu era v-strom picture scris sus credeam ca am nimerit aiurea.

adevarul e undeva la mijloc,si eu sint nervos ca n-am iesit in weekend-ul asta la plimbare,asa ca puneti poze si nu mai comentati, sa vada si ochiul meu ceva aici :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:) Am inteles ideea....La primul credit de nevoi personale o sa imi "rup" o parte din bani pentru a face o calatorie asemanatoare doar din dorintza de a posta poze din mult prea minunatele calatorii pe plaiuri straine.... :laugh: ....Domnilor....sunt doar poze.Cred cu tarie ca nu cauta nimeni sa se laude cu ceva anume....sunt doar poze....

 

rindul de mai sus nu are nici o legatura cu ce am spus eu. nu e un concurs de venituri, km pe 2 roti sau ture in afara tarii!

 

daca as merge la mogosoaia cu familia, as face 100 de poze din care 80 ar fi cu familia iar 20 cu motocicleta, iar din cele 20 cu motocicleta 7 ar fi mai atragatoare, eu le-as posta pe cele 7; nu 100, nu 50. asta este tot ce am vrut sa spun.

 

fiecare face cum vrea si fiecare are alte pareri despre ce este atragator si reprezentativ pentru acest loc de forum. eu nu sint nici mosier, nici admin, nici moderator. aste e ultimul meu post pe aceasta tema, nu mai raspund la provocari, :D .

 

asfalt uscat

adrian

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pacat ca inchei discutia, devenise funny :) .Toate cele bune, un sezon frumos si asfalt uscat si tie. :laugh:

 

lasa discutia, mai bine ne inviti in dobrogea la inceputul lui mai, intr-un weekend fara ploaie, sa ne plimbi pe acolo ca vad ca stii drumuri faine in zona.

 

nu te speria, nu trebuie sa ne cazezi, doar sa fii ghid.

 

ce zici? :)

 

ps. dar te rog invita-ne ori la excursii ori la v-stroame ca aici incepem sa fim offtopic, :D

Editat de adrian cristea
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

rindul de mai sus nu are nici o legatura cu ce am spus eu. nu e un concurs de venituri, km pe 2 roti sau ture in afara tarii!

 

daca as merge la mogosoaia cu familia, as face 100 de poze din care 80 ar fi cu familia iar 20 cu motocicleta, iar din cele 20 cu motocicleta 7 ar fi mai atragatoare, eu le-as posta pe cele 7; nu 100, nu 50. asta este tot ce am vrut sa spun.

 

fiecare face cum vrea si fiecare are alte pareri despre ce este atragator si reprezentativ pentru acest loc de forum. eu nu sint nici mosier, nici admin, nici moderator. aste e ultimul meu post pe aceasta tema, nu mai raspund la provocari, :laugh: .

 

asfalt uscat

adrian

Ai dreptate.Ajunge.E inutila aceasta polemica.Dar acum pe bune,nu-i asa ca sunt frumoase pozele noastre facute in scurta noastra calatorie pe 2 roti???Hai sa lasam aceasta sectiune a forumului doar pentru poze si nu pentru pareri personale.Zi buna si asfalt uscat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

poza cu v-strom

 

 

 

 

 

Mesaj completat

poza (cred) ca e facuta pe undeva pe langa Canada de Miralles, Spania.

post-4487-1272748922_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

buna ,

iaca si eu pe aici , ca de mult n am mai postat

 

un pic de off road ca sa nu zica lumea ca v stromul nu i enduro si apoi un pic de transfagarasan si un pic de mare de 1 mai pe varianta Calarasi cu bacul ( cea mai interesanta varianta dupa mine ca si traseu )

post-42511-1273780084_thumb.jpg

post-42511-1273780109_thumb.jpg

post-42511-1273780122_thumb.jpg

post-42511-1273780165_thumb.jpg

post-42511-1273780196_thumb.jpg

post-42511-1273780346_thumb.jpg

post-42511-1273780397_thumb.jpg

post-42511-1273780449_thumb.jpg

post-42511-1273780477_thumb.jpg

post-42511-1273780518_thumb.jpg

post-42511-1273780598_thumb.jpg

post-42511-1273780632_thumb.jpg

post-42511-1273780642_thumb.jpg

post-42511-1273780687_thumb.jpg

post-42511-1273780720_thumb.jpg

post-42511-1273780786_thumb.jpg

post-42511-1273780820_thumb.jpg

post-42511-1273780863_thumb.jpg

post-42511-1273780906_thumb.jpg

post-42511-1273780958_thumb.jpg

post-42511-1273780999_thumb.jpg

post-42511-1273781048_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...