Sari la conținut

Salonul Moto organizat de NEF Expo s-a anulat!


paul_biker
 Share

Postări Recomandate

2 evenimente expozitionale din acelasi domeniu programate la cateva zile distanta in acelasi oras=>lipsa de sincronizare dintre organizatori.

Probabil se va da din nou vina pe omniprezenta criza.

 

Bine ca ramanem macar cu SMAEBu'!

Editat de Kassu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

2 evenimente expozitionale din acelasi domeniu programate la cateva zile distanta in acelasi oras=>lipsa de sincronizare dintre organizatori.

Probabil se va da din nou vina pe omniprezenta criza.

 

Bine ca ramanem macar cu SMAEBu'!

 

Cum adica lipsa de sincronizare intre organizatori? :rolleyes: Tu nu intelegi ca erau concurenti?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu sincer sa fiu abia acum aflu ca existau doua, si ambele erau moto related.

2 evenimente expozitionale din acelasi domeniu programate la cateva zile distanta in acelasi oras=>lipsa de sincronizare dintre organizatori.

Mai degraba competitie stupida intre organizatori. Dar la expozitii de obicei e vorba de malai (si ce de malai scot americanii de la Romexpo... :rolleyes: ) asa ca e de inteles de ce tin cu dintii sa le faca separat.

Bine ca ramanem macar cu SMAEBu'!

Momentan...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu sincer sa fiu abia acum aflu ca existau doua, si ambele erau moto related.

 

Mai degraba competitie stupida intre organizatori. Dar la expozitii de obicei e vorba de malai (si ce de malai scot americanii de la Romexpo... :rolleyes: ) asa ca e de inteles de ce tin cu dintii sa le faca separat.

 

Momentan...

 

Din competitie avem noi, publicul, de castigat, nu prea are cum sa fie stupida. Se cheama piata libera. Castiga cine-i mai bun, moare cine nu se ridica.

Drept urmare...Salonul NEF e praf cosmic in aceste momente in timp ce SMAEB are sanse sa fie mai bun ca niciodata. Nu ramane decat sa asteptam si sa vedem. Sper sa nu se dea loviti importatorii acum. :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu, noi publicul avem de castigat cand avem de unde alege.Cand ramane unul singur in competitie, nu mai e vorba de piata libera, ci de monopol.Iar in cazul despre care vorbim, SMAEB si Nef Expo nu ar trebui sa fie concurenti.Din contra!Isi pot imparti linistiti piata expozitionala moto.

 

Sincer as fi preferat sa am cate o manifestare d-asta expozitionala lunar.Atunci chiar as fi avut de unde sa aleg....

Editat de Kassu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Concurenta a fost destul de apriga si s-au luat toate masurile necesare.

 

/index.php?showtopic=312644

 

Am mai spus-o pe threadul cu SMAEB, sa vedem mai intai lista de participanti. Am o vaga impresie ca importatorii oficiali Honda si Yamaha nu or sa expuna alaturi de Kawa Motors, Bardak si Alfa Motors si mai stiu eu ce alt dealer de pe piata gri. Stiu ca e o raca destul de apriga intre importatori si dealerii de pe piata gri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Concurenta a fost destul de apriga si s-au luat toate masurile necesare.

 

/index.php?showtopic=312644

 

Am mai spus-o pe threadul cu SMAEB, sa vedem mai intai lista de participanti. Am o vaga impresie ca importatorii oficiali Honda si Yamaha nu or sa expuna alaturi de Kawa Motors, Bardak si Alfa Motors si mai stiu eu ce alt dealer de pe piata gri. Stiu ca e o raca destul de apriga intre importatori si dealerii de pe piata gri.

 

De acord, bine punctat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

concurenta este cand toate firmele se bat la un loc la acelasi targ, atunci poti sa alegi poti sa vezi cine,ce-ti ofera mai ieftin. nu jumatate acum jumatate peste o saptamana

 

Salonul moto trebuie sa prezinte modele noi, proaspat lansate, prototipuri, concepte, game noi etc. Este o expozitie moto, nu un targ de oferte, bazar. Sau cel putin asa ar trebui sa fie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cand am vazut prima data pe site-ul lor prezentarea pavilioanelor scria ca salonul se desfasura in perioada 20-24 aprilie sau ceva de genul asta, ca dupa aia sa vad ca l-au pus in prima saptamana. Ce sa-i faci, au vrut sa joace murdar dupa parerea mea si sa atraga mai multi participanti. Urat din partea lor.

Nu vad cu ce ma ajuta pe mine concurenta dintre doi organizatori, ba mai mult poate expozantii nu mai fac atatea reduceri ca vor sa le mai ramana si pentru celelalte expozitii.

Sa se faca unul mare si bun, cu toata lumea, toti importatorii de motociclete noi si second, accesorii si tot ce inseamna piata moto. Asa nu stau sa pierd doua weekenduri sa vad aceiasi participanti cu mici diferente.

 

In privinta reclamei mi se pare normal sa nu apara aici ca doar nu ei platesc cheltuielile forumului.

 

 

Toate cele bune,

Cristi S.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu inteleg ce anume e murdar in faptul ca au mutat data salonului cu 2 saptamani? E normal ca un concurent sa caute orice avantaj posibil. Daca s-a putut, de ce nu? Si daca reusea sa fie primul, era un intr-adevar un mare avantaj.

 

Concurenta dintre doi organizatori inseamna un salon de nivel mai bun atat pentru public cat si pentru participanti. Tu anul trecut ai fost la ambele saloane? Daca da, ti s-a parut ca sunt aceeasi participanti si diferentele sunt mici? Sa nu uitam ca al doilea salon a aparut tocmai pentru ca o parte din participanti, cei mai importanti de altfel, nu s-au mai inteles cu organizatorii primului salon. Si acum, ironic, tot ei au determinat disparitia ultimului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din ce am inteles eu de anul trecut SMAEB-ul (ziceau cei de la salonul doi, nush daca tot NEF i se poate spune) ar fi ala de firme care aduc piese, motociclete, scoli moto, echipamente (ca sa zic asa 'prostimea') si asta al doilea se dorea a fi numai de firme producatoare (reprezentantele firmelor producatoare de motociclete si accesorii); un fel de 'clasa'. La romani se pare ca nu a tinut.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E pacat ca s-a anulat. Anul trecut am fost la ambele saloane si le-am putut compara. In timp ce la SMAEB a fost aglomeratie, preturi mari, lipsa unor importatori importanti (Harley, Ducati, Triumph, parca nici BMW nu a fost - sper sa nu gresesc), multa galagie de la cei cu masinile tunate ce-si tineau expozitia in aceeasi locatie (cum va fi si anul acesta), cel organizat de NEF la Prisma a fost aerisit, standuri bine aranjate, toti importatorii cu toate modelele, posibilitatea de a face drive test intr-un poligon frumos amenajat cu modele ce te intereseaza, preturi bune la echipamente& accesorii, etc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E pacat ca s-a anulat. Anul trecut am fost la ambele saloane si le-am putut compara. In timp ce la SMAEB a fost aglomeratie, preturi mari, lipsa unor importatori importanti (Harley, Ducati, Triumph, parca nici BMW nu a fost - sper sa nu gresesc), multa galagie de la cei cu masinile tunate ce-si tineau expozitia in aceeasi locatie (cum va fi si anul acesta), cel organizat de NEF la Prisma a fost aerisit, standuri bine aranjate, toti importatorii cu toate modelele, posibilitatea de a face drive test intr-un poligon frumos amenajat cu modele ce te intereseaza, preturi bune la echipamente& accesorii, etc.

A fost BMW dar au venit cu aceleasi modele din anii precedenti,nicidecum cu abea lansatul F 800 GS.In rest,mai multe si mai diverse motociclete erau in parcare decat in interior unde era plin de ATW-uri ,scutere ,barci ,snowmobile,buggy si echipamente la preturi de Dorobanti si nu de targ, cum ar fi trebuit.

Intr-adevar ma deranjat combinarea cu 4 Tunning days fiindca am stat sa ma inghesui cu toate ciorile maneliste imputzite care se zgaiau la gagici si comentau cu voce tare ca la ei la cort.

Macar de ar amenaja si SMAEB-ul un spatiu de Drive test

Editat de Enduristul
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...