Sari la conținut

lege care interzice accesul cu moto in padure?


Postări Recomandate

Totusi cu partea de arie protejata s.a.m.d. trebuie sa fim de acord ! Exista si spatii protejate !

 

Mi se pare aberanta interdictia pe drumurile forestiere... asta daca interpretam legea in acest sens.

 

Posibila oare organizarea de trasee in momentul infiintarii unor cluburi/asociatii MOTO/ENDURO !?!??!

 

Bineinteles cu toata reprezentarea legala de rigoare (statut, membrii contribuabili, PLATI TAXE catre consiliile locale,...) cred ca ar fi posibila obtinerea de aprobari pentru desfasurarea acestui hobby pe trasee amenajate eventual in baza unui orar/calendar.

 

:cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si eu sunt curios tot in ceea ce priveste organizarea de concursuri, sau intalniri, adica acolo unde se strang mai multi enduristi, ca daca suntem 3-4 nu prea imi fac grij ptr urmatorii 10 ani, poate ar trebui dar... eu unul nu-mi fac. insa pct-ul asta:

"Accesul public în pădure cu autovehicule, motociclete, ATV-uri sau mopede este interzis, cu excepția activităților sportive, de recreere Âşi turism, care se pot practica numai cu acordul proprietarului sau al administratorului pădurilor proprietate publică a statului", sa speram ca or sa ne lase.

 

atillas, voi ati obtinut ptr concursurile din valcea ceva scris din partea romsilva, o aprobare ceva??? noua la bz ne-au dat aprobare doar verbal, au zis ca ceva scris nu ne pot da ptr ca nu exista cadrul legal ptr asa ceva!!!!! si am vb tocmai sus si de multe ori!!!! ori fi facut misto de noi ??!!?

se face o cerere ptr autorizatie concurs..se discuta in consiliul lor si te invita la o discutie preliminara cu directorul general si brigadierii din zona in care se desfasoara concursul..la a 2-a intalnire cu ei se stabileste traseul cat mai exact pe una din hartile lor cu marcaje si delimitari si in final primesti autorizatia de concurs..este un document cu numar de ordine,stampilat si semnat in care intr-un act aditional este specificat traseul (pe marcajele lor)

 

PS stefane..de vorbe sunt satul..nu consider o problema(vezi autorizatie)rezolvata decat daca am hartie semnata si stampilata de institutia respectiva.te trezesti cu vreun padurar zelos in ziua cursei si iti da toate peste cap..oricum intotdeauna ma blindez cu acte si nu are nimeni ce sa imi faca..apropos mai nou trebuie(printre multe altele) autorizatie si de la protectia mediului ptr concurs.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu are rost sa se faca 200 de pagini pe tema asta, cum spune stuwela" frectie la picior de lemn" asta e si asta o sa ramana. Multe sunt interzise dar pt aia sunt facute legile(prostesti) sa le incalci. Nu are nimeni logistica necesara sa impuna o astfel de lege sau cel putin sa o puna in practica nici acum si mai mult ca sigur nici pe viitor.Legea asta e un exces de zel a oarece parlamentar sau senator care l`a vazut pe unu cu snow`mobilul trecand riscant pe langa copilu`so pe partia de la Brasov in timp ce isi invatza nevasta sa isi rupa gura cu placa si a zis in gandul lui " pastele lor de derbedei,las ca pe luni propun o lege sa`i frec pe toti nemernicii astia cu atelajele lor" si gata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu facem nimic bun trambitand pe tema asta. Ar trebui sa fim mai civilizati prin sate si cand trecem pe langa persoane care nu sunt ca noi pe motor.

Batem apa in piua pe tema asta si deschidem niste ochi care nu ar trebui. Din pura curiozitate declansam discutii care nu isi au rostul. Stefane mai intreaba si in alte locuri nu doar aici.

eu organizez intalniri si curse moto de vreo 6 ani permanent si crede-ma ca stiu foaaarte bine ce documentatie trebuie ptr a fi acoperit perfect dpdv legal..si scuza-ma ca te contrazic dar discutiile astea isi au clar rostul..este o scoala ptr orice viitor organizator de curse..dar daca chiar credeti ca se tulbura apele si vreti ajutorul meu nu trebuie decat sa ma intrebati..

Editat de atillas
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

se face o cerere ptr autorizatie concurs..se discuta in consiliul lor si te invita la o discutie preliminara cu directorul general si brigadierii din zona in care se desfasoara concursul..la a 2-a intalnire cu ei se stabileste traseul cat mai exact pe una din hartile lor cu marcaje si delimitari si in final primesti autorizatia de concurs..este un document cu numar de ordine,stampilat si semnat in care intr-un act aditional este specificat traseul (pe marcajele lor)

 

PS stefane..de vorbe sunt satul..nu consider o problema(vezi autorizatie)rezolvata decat daca am hartie semnata si stampilata de institutia respectiva.te trezesti cu vreun padurar zelos in ziua cursei si iti da toate peste cap..oricum intotdeauna ma blindez cu acte si nu are nimeni ce sa imi faca..apropos mai nou trebuie(printre multe altele) autorizatie si de la protectia mediului ptr concurs.

 

 

mersi mult.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Deci, am o dilema !

 

Sunt din Resita, ma car pe un drum JUDEĂEAN cu motocicleta - numar valabil, asigurare, impozit platit la zi, RCA OK - cu indicativul DJ 582D (RO a.d. 2008). La un canton o bariera peste drum !!! Sunt luat în furcă de niÂşte pădurari Âşi amenințat cu amendă. Drumul trece prin Parcul Național Semenic - Cheile Nerei Âşi este neasfaltat.

 

Întrebare, am voie să circul ori ba, pe acest drum JUDEĂEAN ca simplu cetățean al acestei tări care îÂşi plăteÂşte birul la zi ? Subliniez, pe drum - nu prin Âşanț sau pe lângă drum !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe dealurile din Sarata Monteoru exista un drum care face legatura intre Sarata Monteoru si Leiculesti. E bornat cu borne albastre. Deci, e drum judetean. Face parte din aia 174512 kilometri de drumuri publice din Romania. (Era o emisiune gen Vochina acum cativa ani in urma). Ei bine, exista bariere la cele doua capete ale drumului si foarte des sunt inchise.

Eu zic sa ne dam cat mai putem. Vor apare tot mai multe restrictii. O s-o zbughim in Ucraina sau Bielorusia in curand.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 years later...
Vizitator ala cu F-ul

Îmi vine să râd câtă prostie! Nu aveau maneliștii liniște la grătare în inima pădurii din cauza enduriștilor. Grijă mare, rasa asta-i mai protejată ca oricare alta în Rromânia. ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vezi ca era legea aia cu grataru' deci nu sunt protejati, mai ales ca cei de la garda de mediu au si dat ceva amenzi. E drept ca pe la inceput atunci, insa daca mai am treaba pe la vreun cunoscut pe acolo mai intreb. Nici asta cu vehiculele motorizate nu e chiar rea legea, stai linistit prin padure (arie protejata) si trece cu atvu' un tampit de ara tot pe acolo, intalnit cazul asta cand eram in practica prin facultate. In ambele cazuri, de suferit vor avea doar oamenii decenti, aia care strang gunoaiele dupa ei, aia care ies la o distractie nevinovata cu trashcalaeta din dotare, etc.

 

Totusi problema in tara nu e legata de gratare si enduristi...si nici macar masini cu volanul pe dreapta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In lege trebuia mentionat :

 

Au acces doar vehiculele care transporta material lemnos rezultat din defrisarea ilegala a padurilor.
Motociclistii ce pot fi martori a unor astfel de practici, deranjeaza activitatea, motiv pentru care accesul acestora este strict interzis.
Editat de abhorrer
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...