Sari la conținut

lege care interzice accesul cu moto in padure?


Postări Recomandate

salut, am auzit ca zilele trecute s-a votat o lege care interzice accesul cu motociclete, atv-uri, snowmobile in padure, pe drumuri forestiere, carari... stie cineva mai multe despre asta?

Editat de stefan_bz
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut, am auzit ca zilele trecute s-a votat o lege care interzice accesul cu motociclete, atv-uri, snowmobile in padure, pe drumuri forestiere, carari... stie cineva mai multe despre asta?

doamne ce idioti da cu ce afecteaza motoarele padurea :cheers: bine ar fi sa interzica si defrisarile masive ca alea afecteaza natura mai tare ca noi cu motoarele....salutari!!!!!!!!!!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut, am auzit ca zilele trecute s-a votat o lege care interzice accesul cu motociclete, atv-uri, snowmobile in padure, pe drumuri forestiere, carari... stie cineva mai multe despre asta?

Cand auzi, e bine sa auzi si complet

"Senatul a votat pentru interzicerea accesului cu ATV-urile in ariile naturale protejate"

Si foarte bine, ariile protejate de aceea sunt protejate, sa nu intre lumea cu mobra/masina/ATV-ul, etc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asa-i, Thomas, cu alte cuvinte nu s-a schimbat nimic. Din contra, legea imi pare ca-i mai relaxata in felul asta deoarece inainte nu puteai intra in ariile protejate deloc. cristi-mic, ne-ai putea da mai multe detalii?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

asa, si care va fi rezultatul?si pana acum era interzis accesul motorizat in fondul forestier. daca nu se schimba pedepsele si incadrarea lor e degeaba.oricum, nu cred ca legea in cauza era o prioritate nationala...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:cheers:

 

chiar ma intrebam cand zvonurile o sa capete si un pic de adevar....

 

curios.... nu se zice nimic despre accesul auto.... camioane .... tractoare si buldozere din "ciordelile" forestiere....

 

.... de manele la iarba verde.... jeg si munti de gunoi dupa fiecare week-end calduros....

 

mare victorie....

 

tot avemsi nou o satisfactie .... ca avem destule poteci si drumuri forestiere....

 

OARE CE SE INTAMPLA DACA UMFLII O TRANTA SI ZBORI DE PE DRUM ??????

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:cheers:

 

chiar ma intrebam cand zvonurile o sa capete si un pic de adevar....

 

curios.... nu se zice nimic despre accesul auto.... camioane .... tractoare si buldozere din "ciordelile" forestiere....

 

.... de manele la iarba verde.... jeg si munti de gunoi dupa fiecare week-end calduros....

 

mare victorie....

 

tot avemsi nou o satisfactie .... ca avem destule poteci si drumuri forestiere....

 

OARE CE SE INTAMPLA DACA UMFLII O TRANTA SI ZBORI DE PE DRUM ??????

 

:ok:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:ok:

 

chiar ma intrebam cand zvonurile o sa capete si un pic de adevar....

 

curios.... nu se zice nimic despre accesul auto.... camioane .... tractoare si buldozere din "ciordelile" forestiere....

 

.... de manele la iarba verde.... jeg si munti de gunoi dupa fiecare week-end calduros....

 

mare victorie....

 

tot avemsi nou o satisfactie .... ca avem destule poteci si drumuri forestiere....

 

OARE CE SE INTAMPLA DACA UMFLII O TRANTA SI ZBORI DE PE DRUM ??????

 

Chiar ai o problema de idiotenie (asta referitor la atasamentul din postul tau anterior):

 

Care parte din ARII PROTEJATE nu o intelegi ? Sau tie iti place sa te dai in Parcul National Piatra Craiului, in Rezervatia Biosferei Delta Dunarii ori in Parcul National Rodnei ? Daca asta e placerea ta, atunci esti idiot cu adevarat :cheers:

 

Conform unui amendament acceptat de plenul Senatului la proiectul de aprobare a Ordonanței de urgență a Guvernului nr. 154/2008, este interzis accesul cu motociclete, ATV-uri sau sănii cu motor în ariile natural protejate, în afara drumurilor publice sau forestiere, neevacuarea deÂşeurilor menajere generate de către persoanele fizice sau juridice din axctivități proprii din ariile naturale protejate, precum Âşi hrănirea animalelor sălbatice din aceste arii de către persoanele fizice sau juridice.

 

Nu este in aceasta discutie bagat nici un alt coclau, munte, deal, vale, campie, etc unde poti sa te dai (si eu ma dau cand am cu ce) ci DOAR in ARIILE PROTEJATE (despre asta e si OUG 154/2008)

Ordonanța de urgență a Guvernului nr. 154/2008

M. Of. nr. 787 din 25 noiembrie 2008

 

GUVERNUL ROMĂNIEI

 

ORDONANĂĂ DE URGENĂĂ

 

pentru modificarea Âşi completarea Ordonanței de urgență a Guvernului nr. 57/2007 privind regimul ariilor naturale protejate, conservarea habitatelor naturale, a florei Âşi faunei sălbatice Âşi a Legii vânătorii Âşi a protecției fondului cinegetic nr. 407/2006

 

CIne are rabdare sa o citeasca pe toata + modificarile -> http://www.clr.ro/Rep_dil_2002/..%5Crep_ht...OUG154_2008.htm

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"interzicerea accesului cu motociclete, ATV-uri sau sănii cu motor în ariile naturale protejate, în afara drumurilor publice sau forestiere"

 

- se intelege altceva:

 

1. "interzicerea accesului cu motociclete, ATV-uri sau sănii cu motor în ariile naturale protejate"

2. "interzicerea accesului cu motociclete, ATV-uri sau sănii cu motor .... în afara drumurilor publice sau forestiere"

 

:cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"interzicerea accesului cu motociclete, ATV-uri sau sănii cu motor în ariile naturale protejate, în afara drumurilor publice sau forestiere"

 

Adica cu Suzuki Samurai am voie? :cheers:

Pare o lege facuta in pripa. Probabil ca un parlamentar a vazut in week-end alt parlamentar cu ATV-ul prin padure si s-a gandit sa faca repede legea asta. Aaaa, da: Basescu cu snowmobilul de ex.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

in toate zonele din tara sunt zone protejate .

mai aproape decat ne asteptam.

de ex . pe langa CLUJ toate "coclaurile" pe care ne place sa ne dam sunt incluse in aceste arii ptotejate !

FAGETUL este arie protejata ! la 3 km de cluj!

http://www.greenagenda.org/mm/nr_4/arii2.htm

muntele Baisorii , si Valea Ierii sunt arii protejate.

(daca va jucati cu gps-ul garmin , sunt marcate distinct ariile protejate pe harta )

 

 

 

 

cred c-o sa-mi cumpar trial.....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

aceiasi situatie e si la valcea..muntele cozia,vanturarita..parc national si rezervatie..dar asta nu prezinta nici o problema sa vezi muntii plini de grataristi,manele la blana si parveniti care isi spala mertzanele cu detergent pe malul apei si schimba si uleiul direct pe pamant (ca tot a iasit la una mica si sa faca putina miscare)si nu mai povestesc de toate cabanele romsilva unde in loc sa stea padurari la bariere si sa interzica accesul in zona e full de tarani rupti de beti care joaca sarbe,chiuie si fac poze progeniturilor de 7,8 ani care se dau in slapi si tricou cu linhai-uri sau hsao tze bao prin padure..cred ca ultima problema a acestor zone(daca asa s-ar pune problema)noi suntem.si aici ma refer la gasca aia mica de 5-6 enduristi care strang fiecare ambalaj in rucsac si se dau in linie sa nu strice prea mult prin padure..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Chiar ai o problema de idiotenie (asta referitor la atasamentul din postul tau anterior):

 

Care parte din ARII PROTEJATE nu o intelegi ? Sau tie iti place sa te dai in Parcul National Piatra Craiului, in Rezervatia Biosferei Delta Dunarii ori in Parcul National Rodnei ? Daca asta e placerea ta, atunci esti idiot cu adevarat :cheers:

 

 

 

Nu este in aceasta discutie bagat nici un alt coclau, munte, deal, vale, campie, etc unde poti sa te dai (si eu ma dau cand am cu ce) ci DOAR in ARIILE PROTEJATE (despre asta e si OUG 154/2008)

 

 

CIne are rabdare sa o citeasca pe toata + modificarile -> http://www.clr.ro/Rep_dil_2002/..%5Crep_ht...OUG154_2008.htm

 

 

Siturile de importanță comunitară (Natura 2000) sunt încadrate ca arii protejate printr-o ordonanță de urgență de prin decembrie 2007. Ele ocupă mai mult de 15% din suprafața țării ăsteia Âşi sunt concentrate preponderent în zona de munte. Pînă acum Legea Mediului interzicea accesul în ariile protejate în scop sportiv sau de divertisment (nu pot reproduce exact textul legii) cu vehicule ce folosesc carburanți fosili (benzină, motorină etc), iar codul silvic interzice în continuare accesul neautorizat în fondul forestier (drumuri, pădure). Mai putem fi ironici în această situație?

 

Consider că în prezent cei ce organizează concursuri sunt expuÂşi efectelor legilor ăstora.

Am să încerc să revin mîine cu precizări mai exacte (legi, articole)

Editat de the black rider
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Consider că în prezent cei ce organizează concursuri sunt expuÂşi efectelor legilor ăstora.

Am să încerc să revin mîine cu precizări mai exacte (legi, articole)

asa este..trebuie ptr orice fel de cursa obtinuta aprobare si semnat un protocol cu romsilva sau directia silvica ..in valcea sunt relativ usor de obtinut,dar trebuie tinut cont ca de cele mai multe ori traseul traverseaza si zone aflate sub alta administrare,cum ar fi obstile si atunci trebuie obtinute autorizatii si de aici..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru cei interesați: extrase din legile-n vigoare la data discutării în parlament a textului care a generat acest topic

 

 

Legea nr. 46/2008

M. Of. nr. 238 din 27 martie 2008

 

Art. 54. – (1) Accesul public în pădure este permis numai în zone amenajate Âşi pe trasee marcate în acest sens.

(2) Accesul public în pădure cu autovehicule, motociclete, ATV-uri sau mopede este interzis, cu excepția activităților sportive, de recreere Âşi turism, care se pot practica numai cu acordul proprietarului sau al administratorului pădurilor proprietate publică a statului.

 

 

 

 

Legea nr. 265/2006 pentru aprobarea Ordonanței de urgență a Guvernului nr. 195/2005 privind protecția mediului

M. Of. nr. 586 din 6 iulie 2006

 

22. La articolul 52, litera d) a alineatului (3) va avea următorul cuprins:

„d) accesul cu mijloace motorizate care utilizează carburanți fosili pe suprafața ariilor naturale protejate, în scopul practicării de sporturi, în afara drumurilor permise accesului public Âşi a terenurilor special amenajate;"

 

 

Art. 96. – (1) Constituie contravenții Âşi se sancționează cu amendă de la 6500 lei (RON) la 7000 lei (RON) pentru persoane fizice, Âşi de la 25000 lei (RON) la 30000 lei (RON) pentru persoane juridice, încălcarea următoarelor prevederi legale:

21. obligația de a nu intra pe suprafața ariilor naturale protejate Âşi a nu practica sporturi în afara drumurilor permise accesului public cu mijloace motorizate bazate pe folosirea combustibililor fosili;

 

 

AÂşa arată cadrul legislativ în care ne desfăÂşurăm activitatea ce ne bucură sufletul Âşi ne istoveÂşte trupul. BAFTĂ!

Editat de the black rider
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

arii protejate in TIMIS:

http://www.apmtm.ro/servicii/protectianaturii.htm.

 

Art. 54. – (1) Accesul public în pădure este permis numai în zone amenajate Âşi pe trasee marcate în acest sens.

(2) Accesul public în pădure cu autovehicule, motociclete, ATV-uri sau mopede este interzis, cu excepția activităților sportive, de recreere Âşi turism, care se pot practica numai cu acordul proprietarului sau al administratorului pădurilor proprietate publică a statului.

 

Aici nu zice nimic de arii protejate.

Editat de 6speed
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si eu sunt curios tot in ceea ce priveste organizarea de concursuri, sau intalniri, adica acolo unde se strang mai multi enduristi, ca daca suntem 3-4 nu prea imi fac grij ptr urmatorii 10 ani, poate ar trebui dar... eu unul nu-mi fac. insa pct-ul asta:

"Accesul public în pădure cu autovehicule, motociclete, ATV-uri sau mopede este interzis, cu excepția activităților sportive, de recreere Âşi turism, care se pot practica numai cu acordul proprietarului sau al administratorului pădurilor proprietate publică a statului", sa speram ca or sa ne lase.

 

atillas, voi ati obtinut ptr concursurile din valcea ceva scris din partea romsilva, o aprobare ceva??? noua la bz ne-au dat aprobare doar verbal, au zis ca ceva scris nu ne pot da ptr ca nu exista cadrul legal ptr asa ceva!!!!! si am vb tocmai sus si de multe ori!!!! ori fi facut misto de noi ??!!?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si eu sunt curios tot in ceea ce priveste organizarea de concursuri, sau intalniri, adica acolo unde se strang mai multi enduristi, ca daca suntem 3-4 nu prea imi fac grij ptr urmatorii 10 ani, poate ar trebui dar... eu unul nu-mi fac. insa pct-ul asta:

"Accesul public în pădure cu autovehicule, motociclete, ATV-uri sau mopede este interzis, cu excepția activităților sportive, de recreere Âşi turism, care se pot practica numai cu acordul proprietarului sau al administratorului pădurilor proprietate publică a statului", sa speram ca or sa ne lase.

 

atillas, voi ati obtinut ptr concursurile din valcea ceva scris din partea romsilva, o aprobare ceva??? noua la bz ne-au dat aprobare doar verbal, au zis ca ceva scris nu ne pot da ptr ca nu exista cadrul legal ptr asa ceva!!!!! si am vb tocmai sus si de multe ori!!!! ori fi facut misto de noi ??!!?

 

 

Nu facem nimic bun trambitand pe tema asta. Ar trebui sa fim mai civilizati prin sate si cand trecem pe langa persoane care nu sunt ca noi pe motor.

Batem apa in piua pe tema asta si deschidem niste ochi care nu ar trebui. Din pura curiozitate declansam discutii care nu isi au rostul. Stefane mai intreaba si in alte locuri nu doar aici.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu facem nimic bun trambitand pe tema asta. Ar trebui sa fim mai civilizati prin sate si cand trecem pe langa persoane care nu sunt ca noi pe motor.

Batem apa in piua pe tema asta si deschidem niste ochi care nu ar trebui. Din pura curiozitate declansam discutii care nu isi au rostul. Stefane mai intreaba si in alte locuri nu doar aici.

Partial de acord cu voi si va pot spune ca am discutat cu juristul de la institutia unde lucrez(cam are treaba cu activitatea voastra prin paduri)si mi a spus f clar ca nu exista nici o varianta legala pentru organizarea de concursuri sau plimbari in PADURE.PUNCT.Mi a sugerat ironic ca am putea practica totusi un sport de pe vremea lui RAPOSATU:VANATOAREA DE VULPI cu radiolocatie sau cam asa ceva.stie cineva vreun club ?

Propun d lui Presedinte XM RAID ,Stefan ........ ,sa se intereseze din timp de aceasta disciplina si sa si gaseasca sportivi.

Mai am o sugestie zic eu constructiva pentru enduristi:,,IMPUSCATI L PE STEFAN!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...