Sari la conținut

Kali
 Share

Postări Recomandate

Sincer nu stiu la ce turatie, insa am vazut ca intre 100-120 km/h e consumul cel mai mic (turatie constanta, fara a baga mana in gaz); la cea de-a doua intrebare nu stiu ce sa iti raspund, eu schimb intre 4000 si 5000. Daca pui 160/60/17 nu afecteaza negativ, ai mai mare aderenta insa creste si consumul putin ( e si normal sa creasca). Daca trebuie sa te duci la RAR (ptr autentificare in vederea inmatricularii), pune pe motor gumele din certificat (chiar daca sunt uzate, le spui ca le schimbi cat de curand), dar nu pune altele ca fac nazuri si e posibil sa te cheme in alta zi cand vei avea cauciucurile in regula.

Eu sunt incepator cu Katana.....astept parerile celorlalti.Numai bine :laugh:

Editat de radum
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 3,1k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

eu si acum am 190 pe spate, asa am luat-o, merge, dar se comporta aiurea pe drumuri denivelate, si nici nu poti sa te lasi absolut deloc pe curbe.n certificat vad ca au trecut astia 160 in loc de 140 ;) . radum ai rezolvat cu toba? baga si tu poze sa vedem cum arata.....in sfarsit s-a mai dezmortit putin p-aci! :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu si acum am 190 pe spate, asa am luat-o, merge, dar se comporta aiurea pe drumuri denivelate, si nici nu poti sa te lasi absolut deloc pe curbe.n certificat vad ca au trecut astia 160 in loc de 140 ;) . radum ai rezolvat cu toba? baga si tu poze sa vedem cum arata.....in sfarsit s-a mai dezmortit putin p-aci! :laugh:

relantiu la cat trebuie reglat? Eu am toba devil cu tot cu galerie suna fain acum ma intreb daca asta afecteaza cu ceva tinand cont ca e prevazuta cu 2tobe

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@sarpe :laugh:

Pozeeee...inca nu.Nu am ajuns la ea si nici aparat nu am.Caut weekendul asta sa imprumut unul sa fac niste poze ;) Sincer m-am aplecat cu 160-ul (Pirelli Diablo) pana am atins cu scaritele mele asfaltul :P .In certificatul meu scrie asa : 110/80 V 17 57H si 140/80 V 17 69H.

 

@Panterra : ralantiul (din cate stiu eu) ar trebui sa stea intre 1000 - 1100 (dar se poate sa nu ma fi informat foarte bine). Sunt sigur ca vei primi un raspuns la aceasta intrebare cat de repede :D

 

P.S.

Cand te hotarasti sa o duci la RAR (s@rpe) sa ma anunti cu vreo 7 zile inainte.Te rog.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@sarpe :laugh:

Pozeeee...inca nu.Nu am ajuns la ea si nici aparat nu am.Caut weekendul asta sa imprumut unul sa fac niste poze ;) Sincer m-am aplecat cu 160-ul (Pirelli Diablo) pana am atins cu scaritele mele asfaltul :P .In certificatul meu scrie asa : 110/80 V 17 57H si 140/80 V 17 69H.

 

@Panterra : ralantiul (din cate stiu eu) ar trebui sa stea intre 1000 - 1100 (dar se poate sa nu ma fi informat foarte bine). Sunt sigur ca vei primi un raspuns la aceasta intrebare cat de repede :D

 

P.S.

Cand te hotarasti sa o duci la RAR (s@rpe) sa ma anunti cu vreo 7 zile inainte.Te rog.

eu am r.a.r facut la ea

sunt curios cat it trage a ta in ficare treapta ...?ce viteza atinge mai exact in fiecare treapta si care e treapta unde are cuplu maxim

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@sarpe :laugh:

Pozeeee...inca nu.Nu am ajuns la ea si nici aparat nu am.Caut weekendul asta sa imprumut unul sa fac niste poze ;) Sincer m-am aplecat cu 160-ul (Pirelli Diablo) pana am atins cu scaritele mele asfaltul :P .In certificatul meu scrie asa : 110/80 V 17 57H si 140/80 V 17 69H.

 

@Panterra : ralantiul (din cate stiu eu) ar trebui sa stea intre 1000 - 1100 (dar se poate sa nu ma fi informat foarte bine). Sunt sigur ca vei primi un raspuns la aceasta intrebare cat de repede :D

 

P.S.

Cand te hotarasti sa o duci la RAR (s@rpe) sa ma anunti cu vreo 7 zile inainte.Te rog.

eu am r.a.r facut la ea

sunt curios cat it trage a ta in ficare treapta ...?ce viteza atinge mai exact in fiecare treapta si care e treapta unde are cuplu maxim

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sincer sa fiu nu am 'tras' niciodata de ea sa vad cat poate; momentan am cablul de acceleratie mai scurt ( a fost scurtat ptr ca ramanea 'agatat' in camasa de otel care il protejeaza si nu aveam bani sa il schimb). In felul asta motocicleta e 'limitata' la 160 - 180 km/h :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@radum-inca nu am termonat motorul de vopsit(sunt f migalos, si asta e un defect de-al meu), insa am fost cu motorul unui prieten la rar sa il inmatriculez (o honda cbr f4i din 2002), cu o toba sport leo vince, si mirare mare, nu au verificat decat seriile ;) .....asta numai daca ai itp valabil.....deci eu ma duc cu toba sport si nu cred ca o sa fie probleme.... :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Uite cum s-a intamplat la mine: motor cu tobe stock, cauciuc de 160 pe spate (foarte uzat), ITP valabil: a verificat seriile, a aprins farurile, a turat motorul sa asculte tobele, mi-a atras atentia ca e urgent sa schimb cauciucul pe spate (i-am zis ca stiu de problema) si mi-a dat hartia.Daca intampini probleme la RAR (cu toba), da-mi un PM :laugh:

Numai bine.

Editat de radum
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Uite cum s-a intamplat la mine: motor cu tobe stock, cauciuc de 160 pe spate (foarte uzat), ITP valabil: a verificat seriile, a aprins farurile, a turat motorul sa asculte tobele, mi-a atras atentia ca e urgent sa schimb cauciucul pe spate (i-am zis ca stiu de problema) si mi-a dat hartia.Daca intampini probleme la RAR (cu toba), da-mi un PM :crack:

Numai bine.

salutare la katanisti intrebare de 10puncte : consuma mult , trage mai greu decat scuteru si nu sta la relanti. Asta am patit eu stie cineva undei buba?? Carburatoare curatate ,supape reglate, test compresie bun...astea le-am facut ieri. Cu toate astea nu sta la relanti si nu pot fi sincronizate carburiciurile

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

'consuma mult' ...raportat la ce ?: consumul anterior la 100 km mergand in regim de croaziera (110-120km/h), la mersul in oras...ce inseamna 'consuma mult' ? da-ne niste cifre , ca altfel nu ne putem da seama de diferenta :crack:

poate fi o problema de bujii, poate aveai niste mizerii in rezervor si abia dupa curatarea carburatoarelor s-a intamplat sa paraseasca rezervorul; in alta ordine de idei carburatoarele nu au nici un motiv sa nu poata fi sincronizate, decat daca ai omis /uitat sa pui corect furtunurile de la vacuum (daca iti trage aer fals nu sincronizezi carburatoarele in veci).

...parerea mea ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

'consuma mult' ...raportat la ce ?: consumul anterior la 100 km mergand in regim de croaziera (110-120km/h), la mersul in oras...ce inseamna 'consuma mult' ? da-ne niste cifre , ca altfel nu ne putem da seama de diferenta :crack:

poate fi o problema de bujii, poate aveai niste mizerii in rezervor si abia dupa curatarea carburatoarelor s-a intamplat sa paraseasca rezervorul; in alta ordine de idei carburatoarele nu au nici un motiv sa nu poata fi sincronizate, decat daca ai omis /uitat sa pui corect furtunurile de la vacuum (daca iti trage aer fals nu sincronizezi carburatoarele in veci).

...parerea mea ;)

consum 15% mers costant 100km/h . Trag de gaz dar nu fuge .cu gazu max deschis ia vitezan timp ramane in urma cum ar veni.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sal,

 

Cred ca am solutie la problema ta, daca nu vrei sa o vinzi, ii poti schimba coarnele.

 

Eu am cumparat-o din germania cu coarnele deja schimbate, si sincer n-am nici o problema... primii 3000km drum intins, i-am facut cu durere de dos, dar in nici un caz de maini sau spate. Ale mele sunt mult mai sus. Cele nemodificate sunt pentru pozitia sport, care n-are nici o treaba cu touring-ul... Daca vrei iti si zic cum se numesc coarnele cele noi...acum nu am actele la indemana...

 

Numai bine,

 

Laurentiu

Mesaj completat

PS: are cineva in plus niste aparatori de praf pentru furca? Am nevoie urgent! Le cumpar sau le "imprumut".

 

Numai bine

 

 

 

 

 

Salut,

ma bate gandul (foarte tare) sa imi cumpar si eu un gsx600f din 99. Imi place foarte mult cum arata, imi place motorul.

Problema este pozitia, eu avand 1,93 stau in maini. Am mers putin cu una sa vad cum stau... Un prieten zicea ca stau incordat si de aceea am pozitia in maini...

E o solutie schimbarea ghidonului?

O alta varianta este Banditul de 600. Am inteles ca are motor asemanator cu gsx600f, 4 cilindrii in linie, 80 hp.

Pe Bandit stau bine, ca in saua calului, cu spatele drept... dar nu prea imi place cum arata necarenat, iar Bandit 600 S este un pic peste buget.

 

Momentan am un Suzuki Tu250 Superclasic pe care stau confortabil (prima moto), si as vrea sa stau confortabil si pe urmatoarea...

 

Astept sfaturile voastre!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ruxi2k eu am 1,80 si stau pe gsx-f lejer,.....nu am mers cu vreun bandit, dar iti pot spune ca pozitia este cea mai lejera din categoria sport-touring. despre schimbarea ghidonului nu stiu nimic, adica nu am vazut vreuna cu modificare asta.....banuiesc ca se poate face, dar pozitia fiind lejera, cred ca nimeni nu s-a vazut nevoit sa o faca....bafta la alegere! :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

multumesc s@rpe...

a vazut cineva ghidon schimbat? model? poze?

Salut,

 

Eu am ghidonul schimbat si e super. E din asta de zici ca stai cu spatele drept...depinde acum cum vrei sa o conduci...sport sau touring... eu am 1.,82 si stau bine...mai greu cand am pasager...

 

Daca esti din Bucuresti, iti pot s-o vezi...ca n-am poze :D

 

Daca te intereseaza iti pot spune si cum se numeste ghidonul, ca mi-a scris, special, neamtul cand am cumparat-o. Eu n-am condus-o decat pe a mea, deci nu stiu sa-ti spun care ar fi diferenta...

 

Numai bine,

 

Laurentiu

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut

am un gsx600f '99 de vanzare. recent adus in tara, acte in regula. stare f buna, neaccidentat, consumabile bune. tot ce ii trebuie e semnalizator stg fata (spart la transport) si schimbul de ulei.

pret 1500 euro neg.

cei interesati dati un P.M. sau sunati la 0726316580

post-16656-1287210608_thumb.jpg

post-16656-1287210617_thumb.jpg

post-16656-1287210656_thumb.jpg

post-16656-1287210669_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut

am un gsx600f '99 de vanzare. recent adus in tara, acte in regula. stare f buna, neaccidentat, consumabile bune. tot ce ii trebuie e semnalizator stg fata (spart la transport) si schimbul de ulei.

pret 1500 euro neg.

cei interesati dati un P.M. sau sunati la 0726316580

care le aveti cu mecanica la katanele noastre a mea e din 91 vreau sa stiu cateva treburi la carburator....da-ti un semn ...pe id. iustinian_1st plsss. multumesc anticipat

Mesaj completat

salut

am un gsx600f '99 de vanzare. recent adus in tara, acte in regula. stare f buna, neaccidentat, consumabile bune. tot ce ii trebuie e semnalizator stg fata (spart la transport) si schimbul de ulei.

pret 1500 euro neg.

cei interesati dati un P.M. sau sunati la 0726316580

care le aveti cu mecanica la katanele noastre a mea e din 91 vreau sa stiu cateva treburi la carburator....da-ti un semn ...pe id. iustinian_1st plsss. multumesc anticipat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@panterra-nu am idee in ce stare e motorul actual, dar avand in vedere ca il ai pe cel vechi, nu ai incercat macar sa schimbi carburatoarele de pe cel vechi?

in alta ordine de idei cumpar capacul din stanga al motorului, unde este electromotorul, care stiti dati-mi de veste! :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@panterra-nu am idee in ce stare e motorul actual, dar avand in vedere ca il ai pe cel vechi, nu ai incercat macar sa schimbi carburatoarele de pe cel vechi?

in alta ordine de idei cumpar capacul din stanga al motorului, unde este electromotorul, care stiti dati-mi de veste! :laugh:

carburiciurile sunt de pe motoru vechi pe ala au mers brici. I-am dat de cap 85% beleaua nu stiu cat va merge pentru ca rezervoru are rugina si cred ca o sa imi infunde iar carburatoarele

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

asa arata motorul meu acum, inainte de vopsire si dupa schimbarea tobelor.Din pacate nu am avut cum sa inregistrez sunetul tobei ptr ca nu aveam telefonul la mine :moto:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
asa arata motorul meu acum, inainte de vopsire si dupa schimbarea tobelor.Din pacate nu am avut cum sa inregistrez sunetul tobei ptr ca nu aveam telefonul la mine :goodposting:

 

 

Buna la toti posesorii de GSXF am si eu unu din 2003 .In cazut in care sunteti interesati am 2 seturi de placute noi noute pentru fata sigilate nici macar nu au fost desfacute pentru gsxf sunt compatibile atat pentru modelu vechi din 91 in sus cat si pentru cele de dupa 2003 si merg si la cele de 750.Daca cineva este interesat de ele va spun si pretul este de 220 ron pentru amandoua in magazin dar eu le dau cu 170 ron ambele ca ale mele placutele sunt inca bune si vreau sa astept 2 ani pana o sa le pot pune astea ...Cei interesati dati add tocoi_radu@yahoo.com si vb pe mess. O zi buna

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...