Sari la conținut

Bec Far


divizia
 Share

Postări Recomandate

De cati forumisti este nevoie pentru a se schimba/inlocui un bec?

-1 pentru a schimba becul

-1 pentru a posta si anunta ca becul a fost schimbat

-14 pentru a impartasi experiente similare si a arata noi modalitati de schimbare a becului

-7 pentru a avertiza asupra pericolelor ce apar la schimbarea becurilor

-27 pentru a corecta greseli gramaticale aparute in posturile despre schimbarea becurilor

-53 pentru a lua la misto pe cei ce au corectat greselile gramaticale

-2 profesionisti in domeniu care sa atraga atentia ca termenul corect este ''lampa''

-15 care sa pretinda ca au lucrat in domeniu si termenul ''bec''este la fel de corect

-109 care spun ca forumul nu este despre becuri si discutia trebuie mutata pe un forum despre becuri

-111 care sustin ca atata timp cat toti folosim becuri, discutia este utila

pe forum

-306 pentru a discuta care sunt cele mai bune metode de a schimba becuri, care sunt cele mai bune, de unde se pot cumpara si cat costa

-27 pentru a posta linkuri catre siteuri unde pot fi vazute diverse modele de becuri

-14 pentru a spune ca linkurile nu sunt corecte si a posta pe cele corecte

-33 pentru a cita tot ce s-a postat pana in momentu respectiv si a raspunde ''si eu''

-6 pentru a atrage atentia sa se foloseasca functia ''cautare''

-12 pentru a posta ca ei renunta definitiv la forum din cauza divergentelor aparute pe marginea subiectului

-143 pentru a spune ''cauta intai pe google si daca nu gasesti nimic despre becuri atunci intreaba pe forum''

-16 posturi unde doi membri poarta o discutie total paralela cu subiectul

-24 posturi in care li se atrage atentia sa foloseasca mesajele private sau e-mailul

-1 moderator care sa avertizeze ca daca nu se inceteaza cu mesajele aiurea va inchide topicul

-1 membru nou al forumului care raspunde la 6 luni dupa ultimul post si totul o ia de la inceput...

:friends:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca tot esti atat de destept nu era mai simplu sa-mi raspunzi simplu si la obiect?

Intreb pentru ca nu m-am mai confruntat cu o astfel de problema la scooter si nu intreb degeaba ci pentru ca prin '95 din dorinta de a avea pe o amarata de dacie ceva lumina am schimbat becurile normale 45/50w cu unele halogen de 80/100w.Rezultatul = instalatie arsa(trebuia sa pun un releu).

Acum intreb tot pentru a nu face vreo greseala si nu din dorinta de a ma afirma :friends:

Stiu ca scooterul are o baterie destul de micuta si nu stiu ce putere debiteaza magnetoul sau alternatorul sau orice ar produce curent.

Dar trebuie sa filosofeze si cineva.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca tot esti atat de destept nu era mai simplu sa-mi raspunzi simplu si la obiect?

Intreb pentru ca nu m-am mai confruntat cu o astfel de problema la scooter si nu intreb degeaba ci pentru ca prin '95 din dorinta de a avea pe o amarata de dacie ceva lumina am schimbat becurile normale 45/50w cu unele halogen de 80/100w.Rezultatul = instalatie arsa(trebuia sa pun un releu).

Acum intreb tot pentru a nu face vreo greseala si nu din dorinta de a ma afirma :friends:

Stiu ca scooterul are o baterie destul de micuta si nu stiu ce putere debiteaza magnetoul sau alternatorul sau orice ar produce curent.

Dar trebuie sa filosofeze si cineva.

Stai ma omule linistit!In ritmul asta iti plesneste o vena si la revedere becuri. :friends:

Eu nu am vrut sa fac misto de tine!

Mai bine postai intrebarea asta la sectiunea "Service".

Putin simt al umorului nu strica. :friends:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sint multe lucruri de luat in considerare. Nu poti dubla puterea pur si simplu.

Becurile cu halogen au si socluri speciale, si degaja si mai multa caldura.

Apoi si instalatia trebuie sa suporte, inclusiv bateria.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tocmai de acceea intreb.

Poate ma lamureste cineva.

cauta manualul utilizatorului si vezi ce zice acolo la capitolul instalatie electrica.

daca alternatorul furnizeaza cam 90 w poti pune un bec de 55/60. MAi trebuie luata in calcul forma farului si materialele din care e facut. E posibil sa se topeasca la putere mare

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Imi amintesc de astia cu dacii care-si pun halogene pe farurile lor strambe. Si ca sa fiu in continuare offtopic azi am declarat razboi posesorilor de logan cu pungi pe scaune care merg noaptea cu lampa de ceata pe spate.

 

Si nu inteleg cu ce ajuta o lumina mai puternica pe scuter? Daca nu-ti arzi instalatia topesti plasticul ala si ajungi la concluzia ca mai bine lasai asa cum era...

 

Asa ca hai sa urmarim topicul despre becuri in continuare la lumina instalatiilor de brad, alaturi de Mos Craciun la un vin fiert!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De cati forumisti este nevoie pentru a se schimba/inlocui un bec?

-1 pentru a schimba becul

-1 pentru a posta si anunta ca becul a fost schimbat

-14 pentru a impartasi experiente similare si a arata noi modalitati de schimbare a becului

-7 pentru a avertiza asupra pericolelor ce apar la schimbarea becurilor

-27 pentru a corecta greseli gramaticale aparute in posturile despre schimbarea becurilor

-53 pentru a lua la misto pe cei ce au corectat greselile gramaticale

-2 profesionisti in domeniu care sa atraga atentia ca termenul corect este ''lampa''

-15 care sa pretinda ca au lucrat in domeniu si termenul ''bec''este la fel de corect

-109 care spun ca forumul nu este despre becuri si discutia trebuie mutata pe un forum despre becuri

-111 care sustin ca atata timp cat toti folosim becuri, discutia este utila

pe forum

-306 pentru a discuta care sunt cele mai bune metode de a schimba becuri, care sunt cele mai bune, de unde se pot cumpara si cat costa

-27 pentru a posta linkuri catre siteuri unde pot fi vazute diverse modele de becuri

-14 pentru a spune ca linkurile nu sunt corecte si a posta pe cele corecte

-33 pentru a cita tot ce s-a postat pana in momentu respectiv si a raspunde ''si eu''

-6 pentru a atrage atentia sa se foloseasca functia ''cautare''

-12 pentru a posta ca ei renunta definitiv la forum din cauza divergentelor aparute pe marginea subiectului

-143 pentru a spune ''cauta intai pe google si daca nu gasesti nimic despre becuri atunci intreaba pe forum''

-16 posturi unde doi membri poarta o discutie total paralela cu subiectul

-24 posturi in care li se atrage atentia sa foloseasca mesajele private sau e-mailul

-1 moderator care sa avertizeze ca daca nu se inceteaza cu mesajele aiurea va inchide topicul

-1 membru nou al forumului care raspunde la 6 luni dupa ultimul post si totul o ia de la inceput...

 

 

 

 

 

 

 

 

 

subscriu celor spuse mai sus :friends:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai hai sa-ti spun

cel mai bun bec e ala micu de 35w

asa am avut si eu si mi s-a ars din cauza instalatiei..

in fine nu ama gasit de 35 si am pus de 45

si e mai chior

pentru ca nu duce alternatorul

abia astept sa deschida parlitii astia magazinul(nu spui care dar vand numai chinezarii) sa-mi iau bec de 35w

ca acuma e inventar :friends:

 

mie unul imi batea ala de 35 w mai puternic chiar si decat cele de pe masina

serios.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Unde pot gasi bec????????????????????????

Azi am fost si la osram la reprezentanta si desi becul vechi este marca osram mi-au spus ca nu ma pot ajuta.

Asta era motivul pentru care vroiam sa adaptez atl bec de far.Este un bec tip S2.Ca forma este aprox ca cel normal de far clasic ,dar ca sistem de prindere este ca becul da stop spate cu doua filamente(pozitie si frana).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De cati forumisti este nevoie pentru a se schimba/inlocui un bec?

-1 pentru a schimba becul

-1 pentru a posta si anunta ca becul a fost schimbat

-14 pentru a impartasi experiente similare si a arata noi modalitati de schimbare a becului

-7 pentru a avertiza asupra pericolelor ce apar la schimbarea becurilor

-27 pentru a corecta greseli gramaticale aparute in posturile despre schimbarea becurilor

-53 pentru a lua la misto pe cei ce au corectat greselile gramaticale

-2 profesionisti in domeniu care sa atraga atentia ca termenul corect este ''lampa''

-15 care sa pretinda ca au lucrat in domeniu si termenul ''bec''este la fel de corect

-109 care spun ca forumul nu este despre becuri si discutia trebuie mutata pe un forum despre becuri

-111 care sustin ca atata timp cat toti folosim becuri, discutia este utila

pe forum

-306 pentru a discuta care sunt cele mai bune metode de a schimba becuri, care sunt cele mai bune, de unde se pot cumpara si cat costa

-27 pentru a posta linkuri catre siteuri unde pot fi vazute diverse modele de becuri

-14 pentru a spune ca linkurile nu sunt corecte si a posta pe cele corecte

-33 pentru a cita tot ce s-a postat pana in momentu respectiv si a raspunde ''si eu''

-6 pentru a atrage atentia sa se foloseasca functia ''cautare''

-12 pentru a posta ca ei renunta definitiv la forum din cauza divergentelor aparute pe marginea subiectului

-143 pentru a spune ''cauta intai pe google si daca nu gasesti nimic despre becuri atunci intreaba pe forum''

-16 posturi unde doi membri poarta o discutie total paralela cu subiectul

-24 posturi in care li se atrage atentia sa foloseasca mesajele private sau e-mailul

-1 moderator care sa avertizeze ca daca nu se inceteaza cu mesajele aiurea va inchide topicul

-1 membru nou al forumului care raspunde la 6 luni dupa ultimul post si totul o ia de la inceput...

:peace:

 

:ok: :D :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Zidule,esti mare omule.Dupa ce m-am chinuit ca cei de la reprezentanta OSRAM(slabi de tot),m-am dus la magazinul ala de la turda la misto.Si,surpriza,mi-am luat bec.Merci mult de tot,am scapat de o mare problema. :peace:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...