Sari la conținut

limitare motocicleta


Postări Recomandate

da, ii pui o benzina speciala cu cifra octanica mai mica si pe urma nu mai depaseste suta (se amesteca benzina cu gazolina in proportie de 1:1 :)

 

p.s: mai e o metoda, ii dai jos motorul de 600 si îi pui unul de 125, dar si ala depaseste suta...eventual îi pui unul de scuter de 50 cm dar sa fie in 4 timpi ca ala in 2 timpi s-ar putea sa depaseasca si el suta...

Editat de guy.til
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da, ii pui o benzina speciala cu cifra octanica mai mica si pe urma nu mai depaseste suta (se amesteca benzina cu gazolina in proportie de 1:1 :)

 

p.s: mai e o metoda, ii dai jos motorul de 600 si îi pui unul de 125, dar si ala depaseste suta...eventual îi pui unul de scuter de 50 cm dar sa fie in 4 timpi ca ala in 2 timpi s-ar putea sa depaseasca si el suta...

hai ne ajutam ? eu un forum de motociclisti ... ce naiba facem misto unu de altu ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ai putea sa incerci sa-i limitezi cursa la acceleratia, dar mai bine ar fi sa incepi cu ceva mai mic si sa nu mai pui intrebari tampite!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

la cum se vand motocicletele in ziua de azi slabe sanse sa iti iei una mai mica si sa reusesti sa o vinzi.

mai bine iti iei ceva mai bun, dar ai mare grija sa nu te indemne dracii dupa vreo luna doua sa incerci sa faci mai mult cu motocicleta decat poti.

numai bine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aia nu, aia nu, atunci ....naked de 500.... mai mare tot nu

Limitarile se pot face la orice motocilceta. La cele cu carburator se pun niste fante si la cele cu injectie se modifica din calculator.

Dar, nu se zvonea ca o sa se aplice serios legea aia cu limtarea la 25kw in primii 2 ani?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am a1 ... dar il tin degeaba .. deci la mine nu se pune acea regula ..

ma gandeam sa-mi la un suzuki gsx 650F il pot limita electronic ? sau cum ? electronic cred ca e o sulutie super buna ..

 

Nu. A1 este pana in 125 cmc inclusiv si vreo 11kw parca. Chiar daca vei limita acea motoreta tot ti se va luat carnetul mai devreme sau mai tarziu de catre vreun politai si sincer nu cred ca ai tu stapanirea asta sa nu-i dai. Dupa o luna o sa vrei sa te dai mare la tovarasi si o sa faci pe dracu in patru...vei da cu ea de pamant si ea cu tine.

 

Vrei parerea mea? I-ati ceva naked 500. Sunt frumoase si sunt si ok. Nu-ti lua ceva cu carene ca vei plange cand vei cadea si cum nu stai in banii tai...o sa umbli cu ele jerpelite. Decat asa mai bine naked cu niste buloane sau un cage.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ia-ti GSX-R 600 K8! Ai trei moduri de selectare a puterii plus ca ii poti regla limitarea turometrului, daca vrei o sa-ti taie gazul la 5.000 rpm. O sa traga mai prost decat un GS care merge intr-un cilindru.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Se limiteaza orice motocicleta,cum spunea si Midori.Cred ca este cel mai bine sa o faca cineva priceput,nu tu cu manuta ta.Eu asa mi-am luat-o din Germania si mi-a prins bine limitarea asta.Acum,vorba celor de mai sus,nu e o problema sa et atvaleasaca nici cu 35 CP.Sunt alti factori care influenteaza,in primul rand lipsa experientei pe motociclete grele;intr-adevar,m-am gandit si eu la faptul ca motocicletele se vand destul de greut la noi,si de asta am optat sa nu imi iau ceva de 250,sa zicem,pe care sa o schimb cand simt ca mi-am "facut mana".Plus ca,statistic,accidentele-cazaturile(cum vrei sa le spui),se intampla cel mai des exact la limta asta de km,cand crezi ca ti-ai facut mana(primii 500-1000 km).

Adevarat este si aspectul cu carenele...nu neg faptul ca nu or exista incepatori care au luat-o de la zero cu carenate.Dar,in caz de Doamne-fereste,se fac pilaf...Sfatul meu,care nu-s avansat in motociclism-deci am proaspata in cap perioada de inceput-este sa iti iei o motocicleta pe care sa simti ca o controlezi inca de la inceput,naked,ii montezi crash-baruri(is foarte bune),sa nu te arunci la caluti multi ca-s nabadaiosi,iar cea mai buna limitare in afara de cea tehnica este in capsorul tau.Sau in manuta ta,mai bine zis.

Acum...cate mistouri ti-oi mai lua pe aici...asta nu mai stiu.E lumea plictisita,ce sa-i faci...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

hai sa fin ontopic .. deci am a1 .. si urmeaza sa iau A deci scap de restrictia aceea .. vreau carenat .. am spus cam ce vreu .. cum pot limita acel motor

 

Atunci i-ati ce vrei taica...de limitare nu ne pacalesti tu pe noi, intr-o luna o dai jos ca nu-ti mai place sau ca X se da mai tare si tu stai la coada. Daca iti arat un topic de-al meu la fel ca tine cand mi-am luat motoreta poate imi vei da dreptate, asa ziceam si eu...dar lulu, nu mi-am limitat-o, am cazut cu ea in primele 2 saptamani o data si tot asa. Nu recomand, mai ales la anii tai. Eu atunci aveam 25, cat de cat cu un simt de conservare mai dezvoltat decat al tau.

 

Pentru restul, case is closed...omu vreau de 600 sau 1000 carenat, are 18 ani si vitezana da mai bine la gagici si la preteni. Degeaba ii spunem noi, patiti sau nepatiti...dar stiti voi cum e...pana nu se da cu capul nu invata, ceea ce trebuie sa speram este sa nu o faca lata si atat. Mai incolo o sa vada pe parcurs cum este cand ii va veni mintea la cap.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu inchide topicul .. ce am cerut eu nu e vitezana ... e touring .. asa scrie pe catalog ... Geo G ms ptr raspuns ... Metal Heart .. nu stiam de chestia aia de la gsx-r .. daca nu faci misto de mine chiar o sa ma interesez .. dar sa vad cum fac cu bugetu

 

Nu, nu fac misto. Stiu ca un baiat venise cu un K8 si mi-a aratat cum si-a setat limitare la 7.000 rpm (era in rodaj cu ea). Treaba asta s-ar putea sa fie posibila cam la orice vitezana pe injectie, o sa ma interesez si de alte modele.

Editat de Metal Heart
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cea mai ieftina si la indemana limitare e aia "mentala".Aici tre sa te controlezi tu mai intai,eu zic sa cauti o moto care iti place,care crezi tu ca e mai comoda,etc,dupa preferintele tale si apoi ii cauti metoda fizica de limitare daca stii ca ai probleme cu auto-controlul,cum ziceau baietii mai sus,se pot limita si cele pe carburatie cat si cele pe injectie.Bafta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...