Sari la conținut

Turul Europei Inventa 2006 - Program


Constantin
 Share

Postări Recomandate

Dupa Turul Europei 2005, realizat de Constantin Turcanu si sustinut de INVENTA - Agentie de Proprietate Intelectuala propunem un program provizoriu de Mare Touring prin Europa pentru anul 2006.

 

Traseele si datele este de dorit a se corela cu evenimente moto din diferite tari.

Asteptam propuneri si din partea motociclistilor din alte tari care cunosc planificarea unor astfel de evenimente.

Participarea la Turul Europei INVENTA 2006 nu implica nici-un fel nu de costuri. Unele dintre excursiile moto din program sunt organizate in tarile respective de catre organizatii locale si se mentioneaza contributia ceruta de acestia pentru traseul din tara respectiva.

Costurile excursiilor aferente Turului Europei 2006 sunt cele rezultate din insumarea cheltuielilor legate de carburant, cazare, taxe drum si se suporta direct de catre fiecare dintre participanti.

Responsabilitatea pentru orice activitate revine participantului respectiv.

Sprijinirea partiala a participantilor de catre INVENTA se va preciza dupa constituirea echipei pentru excursia respectiva. Inscrierea nu trebue conditionata de un astfel de sprijin.

 

Cei interesati sunt rugati sa precizeze in raspuns numarul excursiei.

 

Dupa constituirea echipei pentru o excursie participantii se vor intilni la INVENTA. pentru organizarea finala.

Cazarea in tara se face de regula la ARAD la hotelul cu acelas nume ( 2 stele) care are curte interioara, pentru securitate moto.

 

Comunicari se pot face si la e-mail turcanu@inventa.ro pentru Constantin.

 

 

Turul Europei INVENTA 2006 - Program

 

Nr. 1. Motorrad - Fernreise - Treffen ( Intilnirea motociclistilor de cursa lunga), 21 - 23 Aprilie 2006, Belgia,

Organizator local: Bernd Tesch, editia a 28-a. Cazare in cort. Taxa inscriere ceruta de organizatorul local 30 euro. Plecarea din Bucuresti pe 18. 03. 06 si inapoierea pe 25. 03. 06.

 

Nr. 2. UK Travellers, 22 - 25 iunie, Ripley, Derbyshire, UK. Organizator HU Motorcycle Travellers, editia a 6-a. Taxa inscriere ceruta de organizatorul local 30 lire. Detalii www.horizonsunlimited.com.

Plecarea din Bucuresti pe 19. 06. 06 si inapoierea pe 27. 06. 06.

 

Nr. 3. 18 Internationales Moto-Camp. Krumbach/Sachsen, 7 - 9 iulie 2006, Germania. Cazare in cort.

Detalii www.motorradfreunde-krumbach.de.

Plecare din Bucuresti pe 5. 07. 06 si inapoierea pe 11. 07. 06.

 

Nr.4. Sud Tirol, 16 -24 iunie 2006. Organizator Bergische Tourerfahrer, Germania. Cost cerut de organizatorul local 300 euro pentru 9 nopti cazare si mic dejun in camera dubla, plus excursii locale in fiecare zi.

Plecare din Bucuresti pe 14. 06. 06. In functie de numarul doritorilor se va stabili cu organizatorul german participarea numai in prima parte 16 -21. 06 pentru a putea continua apoi cu excursia nr. 2 in Anglia.

 

Nr. 5. Fichtelgebirge 12 - 19 August 2006, partea de est a Germaniei.Organizator Bergische Tourenfahrer.

Taxa ceruta de organizatorul local 300 euro pentru 7 nopti cazare si demipensiune in camera dubla. Plecarea si sosirea in Bucuresti in functie de corelarea cu alte actiuni sau excursii din Europa, cu reducerea corespunzatoare a taxei.

 

In functie de inscrieri, alte sugestii si evenimente care se vor anunta ulterior, programul se va definitiva in cursul Trim 1 - 2006.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

salut, constantin, doru,

 

spuneti-mi va rog, pot participa doar la unele? voi mergeti la toate?

ma tenteaza foarte tare dar nu stiu daca fac fata cu banii... in germania sigur nu... :ok:( puteti da o suma estimativa per excursie? fara prea multi bani de buzunar, doar mancare pt moto si mine + cazare.

 

Multam fain,

Matei

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Nr. 1. Motorrad - Fernreise - Treffen ( Intilnirea motociclistilor de cursa lunga), 21 - 23 Aprilie 2006, Belgia,

Organizator local: Bernd Tesch, editia a 28-a. Cazare in cort. Taxa inscriere ceruta de organizatorul local 30 euro. Plecarea din Bucuresti pe 18. 03. 06 si inapoierea pe 25. 03. 06.

 

Nr. 2. UK Travellers, 22 - 25 iunie, Ripley, Derbyshire, UK. Organizator HU Motorcycle Travellers, editia a 6-a. Taxa inscriere ceruta de organizatorul local 30 lire. Detalii www.horizonsunlimited.com.

Plecarea din Bucuresti pe 19. 06. 06 si inapoierea pe 27. 06. 06.

 

Nr. 3. 18 Internationales Moto-Camp. Krumbach/Sachsen, 7 - 9 iulie 2006, Germania. Cazare in cort.

Detalii www.motorradfreunde-krumbach.de.

Plecare din Bucuresti pe 5. 07. 06 si inapoierea pe 11. 07. 06.

 

Nr.4. Sud Tirol, 16 -24 iunie 2006. Organizator Bergische Tourerfahrer, Germania. Cost cerut de organizatorul local 300 euro pentru 9 nopti cazare si mic dejun in camera dubla, plus excursii locale in fiecare zi.

Plecare din Bucuresti pe 14. 06. 06. In functie de numarul doritorilor se va stabili cu organizatorul german participarea numai in prima parte 16 -21. 06 pentru a putea continua apoi cu excursia nr. 2 in Anglia.

 

Nr. 5. Fichtelgebirge 12 - 19 August 2006, partea de est a Germaniei.Organizator Bergische Tourenfahrer.

Taxa ceruta de organizatorul local 300 euro pentru 7 nopti cazare si demipensiune in camera dubla. Plecarea si sosirea in Bucuresti in functie de corelarea cu alte actiuni sau excursii din Europa, cu reducerea corespunzatoare a taxei.

 

In functie de inscrieri, alte sugestii si evenimente care se vor anunta ulterior, programul se va definitiva in cursul Trim 1 - 2006.

 

 

Programul este tentant, si daca nu se supara numeni, as face cateva mentiuni pe baza experientei personale de turism pe motocicleta:

1. Mersul pe autostrada e de tot rahatul. Iti consumi cauciucurile , in functie de viteza si de tipul cauciucului cam cu 0,7-1 mm / 1000 km parcursi. Nu vezi mai nimic, tragi de gaz si cam atata. Autobahnul e bun cand ploua, si cand tre sa inghiti multi km pt. a ajunge la destinatie, dar turismul incepe dupa aceea. Circuite de 4000-5000 km in 7-8 zile nu se pot face dacat folosind autostrada in extenso, deci valoare turistica redusa, costuri mari.

2. Anglia te sparge la preturi si te enerveaza cu circulatia pe partea stanga a soselei :welcome: Atentie, acolo n-are nimeni intelegere daca te strecori primul la stop. In restul EU practic nu-iproblema.

3.Ar fi extrem de avantajos sa "cuplati" 2-3 circuite pentru a scapa de stupidul drum dus-intors .

4. Austria e cea mai aproape si cea mai frumoasa pt. motociclism ! In plus are preturile cele mai accesibile la cazare. V-o recomand cu caldura :) Tirolul partea italiana, muntii Dolomiti, de asemenea superbi. De recomandat.!

5. Campingurile sint de obicei excelent dotate, instalatii sanitare ok,preturile evident mai mici decat la pensiuni, dar poti conta in plin sezon pe 7-15 € cort+moto+persoana.

 

Ma rog, sant multe de spus, daca aveti intrebari legate de un anumit aspect, cu placere

 

:ok:

 

P.S. eu tot visez la fjordurile norvegiene, e un peisaj unic, din pacate doar ACOLO de vazut :moto: , ceea ce inseamna scump si departe...dar cica ar merita din plin.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1. La Rapel 1 a aparut din greseala luna martie. Intilnirea in Belgia are loc in perioada 21 - 23 aprilie. Deci avem nevoie de 2 - 3 zile inainte si dupa. Primul anunt este corect.

2. Participarea se face la oricare dintre excursii. Daca putem corela cu alte actiuni sau excursii pentru a evita traseul dus - intors ar fi de preferat.

Totusi, in anul precedent m-am intors la "baza" in Romania pentru a incarca "bateriile". Nu lipsesti f mult de la serviciu, maninci iar mincare calda, schimbi ulei si ce mai trebue la moto la costurile din Ro, poti gasi si alti amatori, etc.

3. Costurile: -benzina cca 1 euro/l toata Europa

-cazarea cca 20 euro la pensiuni si 30 euro la hoteluri mici, cu Fruschtiuk; camparea vezi mai sus

-taxele de autostrada cca 10 euro in Ungaria si Austria, taxa pentru peste 10 zile; nimic in Germania, 5 euro la 60 - 200 km in Franta si Spania

4. La constituirea grupului , in cadrul unei intilniri, ne organizam

5. Asteptam si alte idei

6. La excursia nr. 1 sunt inscrisi pina acum Constantin si Doru; la excursia nr. 3, 4 Constantin

 

 

Constantin

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tradare, de 3 ori tradare. Nu mi-atzi spus ni'ca, discutatzi voi doi in ascuns. Anul acesta, Costi, nu mai scapi de mine. Din pacate cadoul de revelion - pneumonia :ok:- ma obliga sa nu particip la primele excursi dar nr 4 este super interesanta - vin!.

 

PS: Dorule cu Grecia cum ramane :welcome: ... tradare. :moto:

 

PPS: Mergetzi cu "bagaje". Nu?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

-Placebo- ptr. Grecia ramane valabil (va trebui sa stabilim impreuna

perioada)

- ptr. Belgia esti invitatul nostru impreuna cu Cristina (fetele

vor merge cu masina - cu ocazia aceasta facem Pastele

acolo)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:ok: Nu ma incumet sa fac o excursie asha departata asha de curand, inca ma resimt cu boala. In schimb studiez atent lista shi sigur ma inscriu. Iar cu grecia ... discutam shi stabilim cum, ce, unde, cand.

 

 

:welcome:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stefanq, pentru excursia din aprilie se cere de catre organizator, Bernd Tesch, inscrierea in timp pt a mai avea loc in sala unde se prezinta excursii efectuate de catre unii care au ocolit un continent sau au ocolit lumea. Daca am inteles bine sala are 300 locuri.

Pt intilnire si excursii locale nu este limita de timp. trebue numai trimisa inainte taxa de 25 euro.

 

Mircea, mergem si in Grecia cind propui!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

EXCURSIE IN GRECIA

 

In Att :

Costi . Mircea si Stefan

propun :

- pregatire ptr. plecare ( Sambata ) 13.04.2006

- plecarea (Duminica ) 14.04.2006 - la ora 5.30 din Buc.

la ora 7.00 suntem in vama la Giurgiu - traversam Bulgaria , iar seara

intram in Grecia unde ne cazam .

- in data de 15.04.2006 ( Luni ) ne continuam drumul pana

la destinatia stabilita ( statiune la mare ) unde ne cazam .

- in zilele de 16.04.2006 ( Marti ) ,17.04.2006 ( Miercuri ),

18.04.2006 ( Joi ) 19.04.2006 ( Vineri ) le petrecem in statiune ( plaja ,

excursii , etc. )

- in data de 20.04.2006 ( Sambata ) plecarea catre granita cu

Bulgaria , ne cazam in Grecia acolo unde am dormit la venire .

- in data de 21.04.2006 ( Duminica ) traversam Bulgaria ,

iar seara ajungem la Bucuresti .

 

- pentru cazare contactam o agentie - hotel 2 * , casute , etc. (eventual cu masa - demipensiune - mic dejun si cina )

 

P. S. AMANUNTELE - le vom discuta la o bere.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E sigura Bulgaria? auzisem niste povesti cam nashpa

 

2 ani la rind am traversat Bulgaria ZIUA cu motoare si destul de rapid. Nu am fost oprit nici odata de politia si la vama mereu primi ca deh eram p 2 roti :ok:

Dar NOAPTEA am fost odata cu masina venind din Grecia in 2002 si am patit-o rau de tot cu mascati. Noroc ca am avut destui bani sa-i dam altfel ramineam si fara pasapoarte si fara telefoane. Paguba 1000euro si roata spate taiata cu cutit. Scandal la vama plingere etc. dar am scapat cu viata si cu masina.

 

ASA CA, DON´T TRY IT AT NIGHTIME ! ! !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

EXCURSIE IN GRECIA

 

In Att :

Costi . Mircea si Stefan

propun :

- pregatire ptr. plecare ( Sambata ) 13.04.2006

- plecarea (Duminica ) 14.04.2006 - la ora 5.30 din Buc.

la ora 7.00 suntem in vama la Giurgiu - traversam Bulgaria , iar seara

intram in Grecia unde ne cazam .

- in data de 15.04.2006 ( Luni ) ne continuam drumul pana

la destinatia stabilita ( statiune la mare ) unde ne cazam .

- in zilele de 16.04.2006 ( Marti ) ,17.04.2006 ( Miercuri ),

18.04.2006 ( Joi ) 19.04.2006 ( Vineri ) le petrecem in statiune ( plaja ,

excursii , etc. )

- in data de 20.04.2006 ( Sambata ) plecarea catre granita cu

Bulgaria , ne cazam in Grecia acolo unde am dormit la venire .

- in data de 21.04.2006 ( Duminica ) traversam Bulgaria ,

iar seara ajungem la Bucuresti .

 

- pentru cazare contactam o agentie - hotel 2 * , casute , etc. (eventual cu masa - demipensiune - mic dejun si cina )

 

P. S. AMANUNTELE - le vom discuta la o bere.

 

OK, eu o sa ma interesez totushi si de feribot. In opinia mea ar trebui sa mergem la plecare la Constanta shi de acolo cu feribotul in sudul greciei si intoarcerea pe moto. Atena, suvalki, meteora, suvlaki, salonic, suvlaki. Ce foame 'mi-este.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Excursia 3 presupun ca implica cheltuieli mai mici...fiind la cort si in Germania...daca este asa puteti sa imi spuneti si mie si eventual sa imi spuneti aproximativ cam cat ma costa excursia asta. Ma intereseaza !

Si varianta cu Grecia suna bine, cam cat costa ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Excursia 1 in Belgia este cu plecarea marti 18 ( in Belgia 21 - 23. 04) si intoarcerea pe 25. 04.

Deci exc. in Grecia se suprapune ca timp. Decalati Grecia si este mai bine cu plecarea din Constanta si pe mare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...