Sari la conținut

Mi-am Luat Nipru Fratilor


kreptor
 Share

Postări Recomandate

Nu cred ca ai dreptate cind spui ca motoarele in 2T ating turatii mult mai mari decit cele in 4T. Gindeste-te numai la 'vitezane', care sunt motoare in 4T si ajung la peste 10.000 rpm... Ce motor in doi timp atinge turatia asta? :ok:

Daca e sa vorbim de performantele unui motor 2T vs 4T, atunci trebuie spus ca puterea unui motor in 2T e mai mare decit a unuia in 4T, la aceeasi capacitate cilindrica.

mobra parca are peste 7000 ture :welcome:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

motoarele in 2 timpi ating turatii mult mai mari decat cele in 4 timpi (daca rezista ansamblul motor - piston, cilindru, ambielaj/vibrochen). explicatia: etanseitatea camerei de ardere e asigurata prin inchiderea de catre piston a fantelor de admisie si respectiv evacuare, nu de supape ca in cazul motorului in 4 timpi (la turatii inalte nu se mai pot inchide perfect). pentru a incerca cresterea turatziei la 4 timpi se foloseshte sistemul desmodromic (cu sunetul lui cunoscut de "cutie cu suruburi" la ducati)

 

iar pentru fum... cred ca solutia este uleiul sintetic. daca ar fi si el mai ieftineanu' ar fi perfect :moto:

 

mie-mi place sa conduc trabiul (aud frumos motorul, trage bine in orash, baga caldura la greu incat sa fac sauna) ... chiar dak vecinii ma considera excentric si cu o doaga lipsa :welcome: datorita acestei pasiuni. :ok:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

iar pentru fum... cred ca solutia este uleiul sintetic. daca ar fi si el mai ieftineanu' ar fi perfect :welcome:

 

/quote]

Eu la trab bag de la OMV ulei special pt. partzolete 2T si vreau sa zic ca la capitolul fum stau mult mai bine ca multe 4T,spre ex. "mandria romeniei".O sa zica lumea ca am ceva cu dacia(poate chiar am :ok:),insa ma deranjaza sa le vad fumegand avand in vedere ca se gasesc piese pe toate cararile, nici nu sunt foarte scumpe si tot nu si le fac.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu cred ca ai dreptate cind spui ca motoarele in 2T ating turatii mult mai mari decit cele in 4T. Gindeste-te numai la 'vitezane', care sunt motoare in 4T si ajung la peste 10.000 rpm... Ce motor in doi timp atinge turatia asta? :ok:

Daca e sa vorbim de performantele unui motor 2T vs 4T, atunci trebuie spus ca puterea unui motor in 2T e mai mare decit a unuia in 4T, la aceeasi capacitate cilindrica.

 

Chiar si motorul de mobra ajunge aprope de 8000 rot/min in mod obisnuit. :welcome:

 

Puterea unui motor 2T este aproape dubla fata de a unuia in 4T la aceeasi cilindree. S-a mai discutat despre asta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ok, am inteles. Eu insa spuneam de peste 10.000 rpm.

Oricum, din cite spune Stressu' sunt motoare in 2T care ajung la 12.000rpm. Mea culpa

 

Insa Mobra nu ajunge la 10.000 :ok:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...