Sari la conținut

Aprilia Caponord 1000 si 1200


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 666
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

stie careva de unde comand parbrizul si plasticul de la bord(partea cu ceasurile ) pt caponord evident..2002,multumesc

 

Parbrizul gasesti ceva after market cum ar fi Puig,Givi,Mra si nu mai imi aduc aminte acum ....si sunt mult mai bune ca cele originale,incearca e-bay`ul , sunt anumitzi useri pe acest forum care aduc de pe e-bay sau din Italia(noi sau second)...pentru geamul de bord si parbriz original la United Motors Bucuresti (reprezentatnta aprilia) .

 

parbriz de la givi(aprox 80 de E) : http://www.endorphin-express.com/capo/index.html

Editat de smok3
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mircea

 

zi ce te doare exact si cred ca o sa-ti raspunda oamenii :D

 

cheers

 

 

Pai deocamdata nu ma dor prea multe ca sunt relativ tanar, :laugh: dar iarna asta ma gandeam sa ma apuc de o demontare generala la mobra pentru verificari si era bine de stiut ca ai pe cine sa te bazezi sa te ajute macar cu un sfat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hello!

Am o intrebare: stie cineva daca bordul de Caponord poate sa indice in litri cantitatea de combustibil aflata in rezervor? Intreb pentru ca am vazut tot aici pe forum o poza cu cu un bord de Aprilia Futura (cred) si am observat ca arata asa ceva. Mie-mi indica temperatura exterioara in acel dreptunghi.

Multumesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hello!

Am o intrebare: stie cineva daca bordul de Caponord poate sa indice in litri cantitatea de combustibil aflata in rezervor? Intreb pentru ca am vazut tot aici pe forum o poza cu cu un bord de Aprilia Futura (cred) si am observat ca arata asa ceva. Mie-mi indica temperatura exterioara in acel dreptunghi.

Multumesc.

Numai la Futura indica in litri/galoane(varianta USA) si pentru temperatura exterioara se apasa pe unul dintre butoane set/mode ...nici nu mai stiu exact :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai deocamdata nu ma dor prea multe ca sunt relativ tanar, :) dar iarna asta ma gandeam sa ma apuc de o demontare generala la mobra pentru verificari si era bine de stiut ca ai pe cine sa te bazezi sa te ajute macar cu un sfat.

 

demontare generala...ce sa zic...ai curaj :P

 

oricum forumul asta (http://www.apriliaforum.com/forums/forumdisplay.php?f=15) este excelent in ceea ce priveste cantitatea de informatii disponibile

 

dar banuiesc ca-l stie deja toata lumea :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Salutare oameni buni!

Mda... aveam o banuiala si acum s-a confirmat faptul ca in motorul de Caponord exista 2 filtre de ulei. Unul in forma de cilindru (notat cu 5) pe care l-am schimbat de fiecare data cand am schimbat uleiul si al II-lea (de care doar banuiam) are forma dreptunghiulara sau patrata (nu-mi dau seama exact din schema). Acum, intrebare: stie cineva de asa ceva? cum dracu se schimba ala? E notat cu numarul 20 pe imaginea atasata. Multam anticipat de sfaturi. Sa auzim de bine!

filtru_ulei.doc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare oameni buni!

Mda... aveam o banuiala si acum s-a confirmat faptul ca in motorul de Caponord exista 2 filtre de ulei. Unul in forma de cilindru (notat cu 5) pe care l-am schimbat de fiecare data cand am schimbat uleiul si al II-lea (de care doar banuiam) are forma dreptunghiulara sau patrata (nu-mi dau seama exact din schema). Acum, intrebare: stie cineva de asa ceva? cum dracu se schimba ala? E notat cu numarul 20 pe imaginea atasata. Multam anticipat de sfaturi. Sa auzim de bine!

Acela este un filtru cu sita in zona sorbului mai mult cu rolul de a oprii aspirarea odata cu uleiul a bucatilor mai mari (bucati metalice,ambreiaj,e.t.c) si il cureti numai cand umbli la ambreiaj!! :rolleyes:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
Vizitator stress_L&P
Salutare baieti!!Am nevoie de un releu de incarcare pt caponord sau ceva japonez sa corespunda,oglinzi,si eventual handguarduri originale pt capo...multumesc,

 

releul e aceleasi la apriliile cu motor rotax v990... rsv, caponord, falco, futura, tuono... eu unul iti recomand unul ieftin si bun:

https://www.rmstator.com/en/motorcycles/apr...1-2004/2319.htm

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am inteles ca si cbr-ul d 1000 se potriveste,nu as mai vrea sa pun de aprilia original pt ca cedeaza,idea este sa fie d p un motor de 1000 sau mai mare si sa fie cu 7 fire.am gasit la 50 eu,sper sa gasim ceva nou de la cineva..multam

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

exista niste relee "ducati energia" ce mi au mers pe cbr si vtr ,din cele cu aripioare de racire .

au mers mult si bine ,inclusiv schimbate intre ele .

poti incerca .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator stress_L&P
am inteles ca si cbr-ul d 1000 se potriveste,nu as mai vrea sa pun de aprilia original pt ca cedeaza,idea este sa fie d p un motor de 1000 sau mai mare si sa fie cu 7 fire.am gasit la 50 eu,sper sa gasim ceva nou de la cineva..multam

 

 

cel de la rm stator e aftermarket, nu aprilia. oricum releul de aprilia e foarte bun, se strica din cauza mufei maro, cea cu alternantele. recomand sa renunti si la cea alba si sa tragi un fir in plus de masa ca in link-ul urmator:

 

http://rsvzone.com/forums/showthread.php?5...ng-Modification

 

 

p.s. releul n-are treaba cu cilindreea motorului, doar cu puterea alternatorului :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

va salut,

 

uite si eu nou posesor de capo rally raid...

 

astazi a fost prima plimbare prin jurul orasului... maine o testam pana la parintii iubitei, la ploiesti...

 

pana acum numai de bine... :laugh: - smiley-ul acesta reprezinta cel mai bine senzatia pe care o am cand vad motoreta...

 

 

bine v-am gasit,

 

Andrei

post-20029-1299963667_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

va salut,

 

uite si eu nou posesor de capo rally raid...

 

astazi a fost prima plimbare prin jurul orasului... maine o testam pana la parintii iubitei, la ploiesti...

 

pana acum numai de bine... :laugh: - smiley-ul acesta reprezinta cel mai bine senzatia pe care o am cand vad motoreta...

 

 

bine v-am gasit,

 

Andrei

SAlut Andrei si bine ai venit printre noi,sa o stapanesti sanatos.

Mesaj completat

releul e aceleasi la apriliile cu motor rotax v990... rsv, caponord, falco, futura, tuono... eu unul iti recomand unul ieftin si bun:

https://www.rmstator.com/en/motorcycles/apr...1-2004/2319.htm

sal.cum fac sa comand releul asta,n-am mia comandat de pe net,n-am card...sunt praf...ma ajuta cineva cumva sa-l iau?

,

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

va salut,

 

uite si eu nou posesor de capo rally raid...

 

astazi a fost prima plimbare prin jurul orasului... maine o testam pana la parintii iubitei, la ploiesti...

 

pana acum numai de bine... :D - smiley-ul acesta reprezinta cel mai bine senzatia pe care o am cand vad motoreta...

 

 

bine v-am gasit,

 

Andrei

 

Salutari si tie !

Noroc si kilometri multi fara incidente neplacute. Sa ai parte de ea. Te asteptam cu impresii despre noua achizitie. De asemenea schimbul de experienta e intotdeauna util. :laugh:

Sa auzim de bine!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cu ceva vreme in urma era unul prin zona...trebuie sa intreb daca mai e de actualitate. Din cate am inteles motorul s-a rasturnat peste un banc de reparatii ( a fost impins cu o masina ) si are farul spart in rest nici o urma de lovitura (l-am vazut personal).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cu ceva vreme in urma era unul prin zona...trebuie sa intreb daca mai e de actualitate. Din cate am inteles motorul s-a rasturnat peste un banc de reparatii ( a fost impins cu o masina ) si are farul spart in rest nici o urma de lovitura (l-am vazut personal).

 

Cam care era pretul? :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Aprilia Caponord 1000 si 1200

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...