Sari la conținut

Aprilia Caponord 1000 si 1200


Postări Recomandate

Si la mine tot filtru si ulei inseamna. Agip nu prea am de pe unde sa iau decat de la Bucuresti adica 100 km . O sa merg pe castrol. Si la Ducati scria Shell.

 

Si eu fac reviziile mele si ale altora. Nu am incredere in mecanici " meseriasi". La mine trebuie sa-i mai schimb furtunasul dintre blocul motor si radiator , a cam imbatranit.

Mesaj completat

M-am uitat acum pe cartea tehnica si recomanda Agip 15 50 extra raid 4( tech 4) care conform siteului producatorului este un ulei semi sintetic. Deci Aprilia se pare ca recomanda ulei semi sintetic.

 

Voi bagati full sintetic sau semi?

 

Eu m-am saturat sa platesc si renumele la unele marci de ulei care fac acelasi lucru cu cele mai fara nume, asadar am vazut ca Ipone si Yamalube mai sunt laudate. Ce ziceti ce aceste 2 marci?

Mesaj completat

Ipone au si un produs special pentru V-uri : http://www.ipone.fr/EN/4-stroke,products-4

Mesaj completat

Se pare ca semi-sintertic este recomandat pentru motorul v990. http://www.apriliaforum.com/forums/showthread.php?t=141485

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 666
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Nu stiu man ce sa zic ;) adevarul este ca unele manuale au ma bine de 7-8 ani,sunt sigur ca pana acum au iesit uleiuri mult mai bune cu o calitate mult mai mare,eu raman la Castrol ti`am zis calitate/pretz e OK( parere mea ca ce facea neamtul cu mana lui Lucru Manual se numeste :) ) pana acum in 46 de mii de km am tot incercat si Motul si Motorex dar sunt sigur ca am sa raman la Castrol pt ca ti`am zis diferenta la cutie a fost alta ! (chiar cu aceea garnitura de la ambreiaj neschimbata care tot precizam in cateva posturi mai devreme)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stie cineva daca si unde se poate indrepta un disc de frana?Sau o varianta aftermarket care sa se potriveasca la Capo?N-as vrea sa dau 230 de euro pe un disc nou.

 

 

nu cred ca se poate indrepta si trebuie schimbat, altfel nu ai frana...am avut si eu unul stramb la TT si am luat unul nou, dar nu original, ci aftermarket copiat dupa original, care a costat mult mai putin. vezi ca aduc multi piese, sunt si aici pe forumul asta destui, eu de aici am gasit pt disc de la Mandita Dan-Africa pe forum- http://www.dynamic-international-group.ro/index.html. Compari si tu oferte si iei ce e mai convenabil, 230 euro e f. mult pt un disc de frana, nu se poate sa nu gasesti ceva la jumate de pret.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu cred ca se poate indrepta si trebuie schimbat, altfel nu ai frana...am avut si eu unul stramb la TT si am luat unul nou, dar nu original, ci aftermarket copiat dupa original, care a costat mult mai putin. vezi ca aduc multi piese, sunt si aici pe forumul asta destui, eu de aici am gasit pt disc de la Mandita Dan-Africa pe forum- http://www.dynamic-international-group.ro/index.html. Compari si tu oferte si iei ce e mai convenabil, 230 euro e f. mult pt un disc de frana, nu se poate sa nu gasesti ceva la jumate de pret.

 

Multumesc foarte mult Bogdan! :)

 

Mesaj completat

Baieti,lamuriti-ma si pe mine!Care este plaja de turatii si viteza de croaziera ideala(pt fiecare treapta in parte) ,pt un mers economic si nu numai?Eu schimb vitezele undeva pe la 4500-5000 rpm si recunosc ca m-a cam papat.Ma gandesc ca o fi vreo problema cu stilul meu de mers :lol: .E bine,nu e bine,astept niste sfaturi de la voi!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:lol: E ok cum mergi dupa cate stiu si cate am citit eu motorul Rotax are un cosum de 1L benzina la 15 km asta in afara orasului asa ca ori cat te`ai chinui mai ales in oras nu cred ca ai sa scotzi un consum sub 8/100km :) si afara sub minim 6/100km ,sincer acum cu scumpirea benzinei :) ma gadensc sa renuntz la filtrul K&N si sa trec la unul OEM poate poate reusesc sa reduc consumul total cu circa 10 % :P
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:lol: E ok cum mergi dupa cate stiu si cate am citit eu motorul Rotax are un cosum de 1L benzina la 15 km asta in afara orasului asa ca ori cat te`ai chinui mai ales in oras nu cred ca ai sa scotzi un consum sub 8/100km :P si afara sub minim 6/100km ,sincer acum cu scumpirea benzinei :) ma gadensc sa renuntz la filtrul K&N si sa trec la unul OEM poate poate reusesc sa reduc consumul total cu circa 10 % :P

 

M-am mai linistit acum. Eu credeam ca am rezervorul spart! :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Am schimbat si eu azi uleiul si filtru. Ulei am ramas la Castrol Power 1 ,10 w50 si filtru Mann. Am mai schimbat furtunasul dintre blocul motor si radiatorul de ulei( era cam imbatranit) si o-ringul de la buson.

 

Despre Catrol 10 w 50 pot spune deocamdata ca este putin mai zgomotos motorul( s-au mi se pare mie , in 100 km inca nu sunt convins) si cutia este mult mai usoara si precisa.

 

A intrat cam 4.3 l

Mesaj completat

Apropo am luat bidonul de 1l la 50 lei. Mai ieftin ca pe Louis.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Schimb YAMAHA FZ6 cu Enduro Touring & Adventure (de preferinta Aprilia Caponord) nu mai vechi de 6- 7 ani. Astept propuneri sau/si intrebari pe PM. Poze in semnatura.

Editat de tavy XT
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am gasit cateva filmulete foarte interesante despre Castrol. Apropo de imbunatatirea cutiei.

 

http://www.castrolmoto.com/en/trizone/gearbox.php

Mesaj completat

Ce faceti fratilor? Numai ziceti nimic?

 

 

De 1 mai pe unde mergeti?

 

Eu ma gandeam sa fac un traseu- ploiesti- brasov- intorsura buzaului, siriu, buzau, ploiesti. Cu un popas la baraj la Siriu, pentru o mancarica , odihna un fotbal ceva- in stil adventure( adica fara carciumi).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru cei pasionati de Aprilia Caponord am aflat de un motor ce este la vanzare, am vorbit cu omu si vrea 3000 euro pe el, e din 2003 cu 32.000 km. Are farul spart pt ca s-a rasturnat (am inteles ca se rezolva cu asigurarile) dar in rest arata foarte bine. Nu am auzit motorul cum merge.Daca sunt interesati dau mai multe detalii.

 

 

Mesaj completat

P.S. Acesta nu e un anunt de vanzare, ci doar o informare a potentialilor interesati. :wacko:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am si eu o intrebare.

 

La voi cum face injectia?

 

La mine nu se opreste pompa ca la celelte pe injectie, trage continuu. Din cate am mai citit cam asa ar face la aprilia dar am vazut acum pe net un filmulet si la tipul ala se oprea dupa cateva secunde.

 

Am mai avut modele pe injectie ducati, honda si se oprea pompa dupa cateva secunde.

Mesaj completat

din cate imi dau eu seama nu se presurizeaza circuitul. ar avea ceva scapari. acestea daca ar fi sunt in rezervor ca afara s-ar vedea urme de benzina

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Buna intrebarea asta cu pompa de benzina ! sincer sa fiu niciodata nu am fost atent la chestiunea asta, asa ca nu te pot ajuta nici macar cu un sfat.

O intrebare am si eu: stie careva dintre Caponordisti la revizia de 30.000 km ce operatiuni EXACTE se fac? adica se schimba aia, se regleaza aia si asa mai departe...

 

Intreb asta pt ca am vorbit la un service in Budapesta pt revizie,aia m-au intrebat cati km are mobra ,eu am zis ca face 30.000 acum iar ei mi-au dat un pret dupa ce au verificat ce operatiuni trebuie facute (nu mi-au spus exact ce implica). Nu prea am bani acum iar costurile totale se ridica undeva pe la 2.000 lei (1.300 lei revizia efectiva +700 lei benzina pana acolo,cazare o noapte si ceva de rezerva)

Asa ca ma gandesc sa incerc eu pe acasa sa schimb ce este de schimbat sau verificat,dar daca sunt chestii ce trebuie reglate in motor sau resetat ceva parametrii in computer....am belit-o...si tot tre sa ma duc :rolleyes:

 

Orice sfat e binevenit! Multam mult!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai poti sa te uiti. Ii pui contactul si vezi daca sa opreste sau nu.

 

 

La revizia de 30 000 cred ca o sa ti veifice supapele care ma indoiesc sa aibe joc. Si eu cred ca o sa le verific dupa sezonul asta. iti schimba bujii si filtru aer. verifica furca, lichidul de racire, rulmenti, conductele de benzina si cam atat.

 

Toate acestea se pot face si Romania de catre tine de ex daca ai ceva habar sau de altul care are.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:rolleyes: bai terminatzi cu reglatul supapelor eu am 70 de mii pe motorul meu si nici nu l`am desfacut pana acum nici macar sa ii schimb ambreiajul si merge ca in ziua care l`am luat,nici o diferenta ,nu iti face griji sunt motoare rezistente daca doresti am sa iti pun un link cu 100 de mii mile in care explica tot ce a facut la motoreta....si la 105 mii mile a trebuit sa schimbe ambreiaj :laugh:
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:rolleyes: bai terminatzi cu reglatul supapelor eu am 70 de mii pe motorul meu si nici nu l`am desfacut pana acum nici macar sa ii schimb ambreiajul si merge ca in ziua care l`am luat,nici o diferenta ,nu iti face griji sunt motoare rezistente daca doresti am sa iti pun un link cu 100 de mii mile in care explica tot ce a facut la motoreta....si la 105 mii mile a trebuit sa schimbe ambreiaj :D

 

 

Total adevarat. Nici eu nu am umblat in el si nici nu o sa umblu prea curand, stiu ca sunt motoare fiabile. Insa Mircea a intrebat ce ii fac aia la service si eu i-am spus. Legat de supape o sa i le verifice nu sa le regleze.

 

Pai daca ne-ai amenintat cu linkul punel aici sa mai citim si noi. :laugh:

 

 

Si la tine cum face pompa , se opreste dupa cateva secunde sau trage mereu?

Ca sa stiu daca ma apuc de ea sau nu.

 

Daca aveti idei de 1 mai , puneti aici si poate ne intalnim la un drum ceva.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Total adevarat. Nici eu nu am umblat in el si nici nu o sa umblu prea curand, stiu ca sunt motoare fiabile. Insa Mircea a intrebat ce ii fac aia la service si eu i-am spus. Legat de supape o sa i le verifice nu sa le regleze.

 

Pai daca ne-ai amenintat cu linkul punel aici sa mai citim si noi. :D

 

 

Si la tine cum face pompa , se opreste dupa cateva secunde sau trage mereu?

Ca sa stiu daca ma apuc de ea sau nu.

 

Daca aveti idei de 1 mai , puneti aici si poate ne intalnim la un drum ceva.

Pompa la mine trage 3-4 secunde sa spun ceva de genul cate o data chiar un "carait" gros dar apoi se opreste,cat despre link este vorba despre o Futura cum spuneam si in alta pagina acelasi motor doar ca pe o alta motoreta,o sa gasitzi in a2a pagina explicatzi despre motor si fiabilitate , despre stilul de mers si asa mai departe..... in pagina patru mai vedetzi la cat a ajuns cu ea si la cat a schimbat tot o data ambreiajul....eu zic cum zice si userul dupa acel forum ca este un "motor de piatra" :rolleyes:

 

http://www.apriliaforum.com/forums/showthread.php?t=190858

 

cat despre 1 mai eu o iau spre mare spre petrecrea constntenilor de la mamaia poate ne vedem acolo daca sunt doritori ....si ghiciti ce????? astazi cu ocazia targului am reusit sa ma "dau"(love poternic pe capul meu) cu un Caponord unui preten, il avea la vanzare si tot o data azi am hotarat sa o scot pe a mea la vanzare si sa mai pun niste banutzi daca imi ies combnatziile si sa trec la enduro-touring si anume mai exact sa cumpar Caponrdul acestui preten :laugh: Doamne ajuta !!

Editat de smok3
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Spor la vanzare si apoi sa-ti iei caponordul.

 

 

Ceva este in neregula la mine. Pierde presiunea pe undeva si din cauza asta merge pompa continuu. Maine o sa desfac rezervorul sa vedem daca gasesc problema.

 

 

Mesaj completat

Ce faceti fratilor, dormiti? :rolleyes:

 

Poze de la una mica de 1 mai: /index.php?showtopic=517435

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Dormim...normal ca dormim !! :P

frumoasa plimbarea ta...felicitari

 

In alta ordine de idei revin cu o intrebare mai veche: stie careva de unde pot sa cumpar o pereche de hand-guard-uri pt Caponord? poate printre atatia posesoti de A.C. se gaseste careva sa ma ajute cu o informatie.

 

Sa auzim de bine!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Kristian K changed the title to Aprilia Caponord 1000 si 1200

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...