Sari la conținut

o intrebare referitor la toba


Postări Recomandate

am un kawasaki pe injectie...am toata evacuare schimbata si recent mi am scos toba finala si am pus doar teava cap coada ...toti zic ca pot strica motorul deoarece nu mai exista back-preassure....am si eu o intrebare ,din cate stiu un motor in 4 timpi pe injectie cu cat evacuarea e mai rapida cu atat merge mai bine...si nu ar avea nimik de stricat...am inteles ca la carburatie ar dauna ceva....

 

 

deci intrebarea mea este ....de ce afecteaza si de ce are nevoie de acel back-preassure a gazelor...nu este logic

eu oricum tot nu cred ca are ce sa se strice

Editat de oxigen72000
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

din ce stiu eu acel back preassure iti da ceva putere in ture mici si medii, atat...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La 4 timpi evacuare goala = best thing. Doar sa iti reglezi carburatia odata schimbata evacuarea, pentru a nu pierde din putere. la injectie nu stiu daca e nevoie.

Editat de switch
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Teoretic back-preassure te ajuta la ture joase, Practic eu am un FZ1 2007 si dupa ce am scos finala nu s-a simtit nici o diferenta, fara acea clapeta. Tot practic la toate motoarele de curse se scoate linia completa de evacuare si se monteaza orice linie de evacuare(aftermarket sau de firma) fara back-preassure si sonda landa. Motorul nu are ce sa pateasca. Daca nu ai simtit nici o diferenta in ture joase lasa-l asa ca nu pateste nimic motorul. Daca ai simtit o diferenta si chiar te deranjaza, poti opta pentru un power commander si dupa ce te joci cu hartile putin sigur vei gasi o harta care sa te ajute mai bine in ture joase.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu zic sa te uiti pe niste grafice de putere comparative (cu si fara toba), sigur gasesti pe net. Si daca demonstrei tu cumva ca simti acei 2-3 cai putere, sigur intri in cartea recordurilor. Pune toba inapoi, ca o sa-ti gaureasca vecinii aia cauciucurile, in semn de apreciere a sunetului. Si nu te mai lua dupa din astia cu sonde lambada si care cred ca aftermarket inseamna no-name :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

poi sincer...cam incepusera sa se plimbe militienii pe straduta unde imi tin eu motoru..si mi am pus toba la loc...ca sincer nu am timp sa umblu pe la politie si pe la r.a.r ca sa mi recapat talonul...si decat sa dau banii pe o amenda prosteasca mai bine ma distrez eu de ei

 

 

 

oricum concluzia....ma auzeam de la mama naibii =)))...toata lumea imi zicea frate eu eram la mama naibii si tot auzeam...deci e un sunet in ture ceva de :X:X:X....si sa nu mai zic...ca de cand am scos toba nici un pieton nu a mai trecut anapoda =)))....iar conservarii imi faceau loc...gen mama ce vine din spate :unsure: =)))

da eu mergeam cu 80 si zici ca venea satana asa se auzea =))))buahahah

Editat de oxigen72000
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si ne intrebam de ce arunca lumea cu borcane si vor "astia" sa interzica motoretele noapte..

Word!

 

Daca aflu care-i vitezana care aproape in fiecare noapte, intre 1 si 2, cu toba goala, da ture dus intors pe bulevardul pe care stau, ii tai cauciucurile. Serios.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

oricum concluzia....ma auzeam de la mama naibii =)))...toata lumea imi zicea frate eu eram la mama naibii si tot auzeam...deci e un sunet in ture ceva de :X:X:X....si sa nu mai zic...ca de cand am scos toba nici un pieton nu a mai trecut anapoda =)))....iar conservarii imi faceau loc...gen mama ce vine din spate ;) =)))

da eu mergeam cu 80 si zici ca venea satana asa se auzea =))))buahahah

 

....esti pericol public.... :rolleyes: :laugh:

adevarul e ca doar aplicand metode extreme iti faci simtita prezenta in trafic!!!! ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

rolul tobei este acela de a sparge flaca si de a nu f.u.t.e supapele si toate minunile de acolo...asa ca lasa toba pusa daca nu vrei sa faci ghidurile la supape in 20 000 de km maxim!

 

Numai bine!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

la motoarele in 4 timpi rolul tobei este de a reduce zgomotul emis de motor, dirijarea gazelor arse etc ...... aratati-mi voi un motor in 4 timpi distrus pentru ca a mers fara toba !

 

http://www.romcatborla.ro/info_tehnice.htm

Editat de mariusspuneceva
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...