Sari la conținut

Motociclistul pescar


-DINU
 Share

Postări Recomandate

O limita de buget, cost pt pescuit si cost pt cazare? C&R sau vrei sa iei acasa?

Despre Chiroiu 4 am auzit lucruri bune. Punct accentul pe "auzit"...

Am fost in plimbare acum vreo 2 ani pe o balta, pe drumul vechi de Constanta... se iese prin Pantelimon, directia Pustnicu, dar nu mai tin minte dupa ce localitate trebuia facut stanga. Drumul care iese din dn este unul asfaltat, chiar la inceputul unei pante, am impresia ca era si o pancarda cu numele baltii. Se face stanga de pe dn, se merge 800 m - 1km maxim, inainte de inceputul comunei se face dreapta... si se ajunge la complex. Era 100 lei taxa, limita de pescuit, fara gratare etc dar sareau niste monstrii de crapi... balta era aproape goala cand am mai fost eu in plimbare, mai mereu ajungeam pe inserat...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 870
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

nu vreau neaparat sa iau acasa, doar daca cumva brusc mi se face pofta de vreun carasel prajit, sau daca o pica un somotei nu prea mare si gras..in rest, crapul nu ma incinta la mincat.

ca si costuri na, ce sa spun...nici sa nu imi faca gaura in buzunar..de exemplu la laguna verde este undeva in jur de 260 roni cazare la casuta+pescuit/zi...as prefera pret minim si peste maxim :)).

de obicei eu pun tot pestele prins in juvelnic (de ala mare de plastic, nu metalic) si la plecare poze cu captura, ai apoi eliberare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu ce sa zic... aceeasi dilema o am si eu, baltile bune si rezonabile la pret au cam disparut. Evident, sa fie si cat de cat aproape de Bucuresti, nu la 500 km departare... si am fost dezamagit de multe ori de baltile "laudate".

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce ati zice de o tabara de pescuit la Dunare, primul weekend dupa data de 22 Mai? Corturi, foc de tabara, pescuit pana la lesin, gratar, zone aproape neumblate, accesibile cu masina.

 

Ma ofer ghid in zona Zimnicea.

Propunerea e foarte interesanta daca ne duci intr-un loc frumos unde sa prindem si ceva pesti :)

 

baltile bune si rezonabile la pret au cam disparut.

Pe cele numite acum 'rezonabile' prinzi canci - baieti au scos tot in toamna sau mai demult si acum iti baga din top ca au bagat 1,5-5 tone de peste acum o saptamana :))

Pe cele scumpe mai prinzi.

 

Macar daca te duci la pescuit in natura salbatica ai peisaje frumoase si poate un chef pe cinste.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Macar daca te duci la pescuit in natura salbatica ai peisaje frumoase si poate un chef pe cinste.

 

Fix pe principiul asta merg si eu :) Si in salbaticie mai ai si "elementul surpriza", nu se stie ce "animal" poate da in lansete/undite. Pe Arges si pe Dunare am avut surprize frumoase, problema e ca zonele salbatice nu prea mai sunt salbatice... s-au construit cartiere de vile si case, se braconeaza, se polueaza... dar sa ramanem optimisti :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Propunerea e foarte interesanta daca ne duci intr-un loc frumos unde sa prindem si ceva pesti :)

Asta nu pot sa spun sigur. Dunarea e Dunare. Am avut si zile intregi in care nu am vazut trasatura, am avut si seri cand am avut doua, trei trasaturi zdravene. De... ca la pescuit. De un lucru puteti fi siguri: un loc frumos cu siguranta gasim.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt disponibil. Vorbim cu o samtamana inainte sa vedem daca se retrag apele astfel incat sa se poata pescui. Din cate am inteles pe 22 mai se ridica interdictia de a pescui.

 

Deci 24-25-26 Mai Tabara de Pescuit Motoretistii Veseli isi deschide portile...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca iau salar'ul pe 23-24, cred ca ma bag :D Si nu mai spune ca nu-s cheltuieli pt ca se aduna... eu, cel putin, trebuie sa schimb firul pe 2 mulinete, linii noi la undite, nu mai am mincioc... plus momeala, nada, beutura, mancare... apropos, cu tantarii cum e in perioada planificata? Ca anul trecut, in Delta, ne-au ciuruit.

M-am gandit mai bine, eu in masina mai am loc pt o persoana. In cazul in care nu e prezent si un prieten de-al meu, desi nu prea sunt sanse sa lipseasca de la pescuit+bere, mai apare un loc. Am loc doar pt 4 persoane, cu tot cu mine, pt ca pe mijloc vor fi lansetele, am 2 bete de crap lungi care nu intra in portbagaj.

In alta ordine de idei, pe 2-3 mai o sa fiu iar prezent pe ghiolul din Mamaia :D Alte optiuni "aproape" si ieftine nu am prin zona aia, bani pt taxa pe Corbu nu sunt... vreau de data asta s-o incerc si pe stiuca, la pestisor viu. Sa vedem...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E destul de frig pentru a fi tantari. Si oricum atacul miselesc nu dureaza mai mult de o ora, incepe cu15 minute inainte de asfintit. Apoi maneca scurta si un strat subtire de Autan.

Editat de choppermaniac
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu mai tin minte cum era cand ma duceam in zona aia... eram mai mic, au trecut ceva ani. Dar cum spuneam, anul trecut, in iulie-august, am fost in Delta si ne omorau tantarii. Autan, otet, bratari speciale, spirale si pastile arse, sticle si navete de plastic + frunze verzi pe foc = 0. Si asta de cand incepea sa se innopteze pana incepea sa arda soarele.

Culmea, acum 2 ani, tot in Delta dar in alta zona, nu am vazut "picior" de tantar in luna mai-iunie.

Mai planificam pana atunci, ca mai e timp, dar sa ne spui ca idee cum se pescuieste acolo, la ce momeli dam, ce pesti vizam... avem nevoie de permise de pescuit si de frontiera?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

oare cat de tare te poti oftica, stand si privind?

Mult mai putin decit ma ofticam eu privind asta.

Pozele sunt din vizita la Barcelona; in drum spre ceva acvariu mare trebuia sa trecem un pod (acvariul era pe ceva insulita parca)....ei si la piciorul podului era full full de dihanii de la 30 cm in sus, erau stoluri, ca mormolocii de broasca, puzderie si inghesuiti. Oare daca scoteam lanseta imi zicea cineva ceva? :))

La fel am patit si prin parcuri cu balta din Paris, si in ceva satuc cu lac de pe linga Paris (isi facuse acolo o regina o copie dupa ceva sat din tara natala, si cred ca erau in calduri crapii, ca faceau scandal rau), aveam ochii bulbucati ca de kermit :))

Ca sa nu mai spun de dihaniile de crapi din Istambul, din Basilica Cisterna :)).

post-2998-0-13869600-1367081561_thumb.jpg

post-2998-0-25078600-1367081569_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pfoai ce poze puneti si voi... eu nici macar n-am facut ordine in scule, si peste 2 zile o tai la mare. Evident, din 6 zile, 4 o sa fie la pescuit :D Una sigur pe dig, la guvizi (mi-e pofta de ei, prajiti in malai), si restul de 3 cred ca pe ghiolul din Mamaia, in acelasi loc in care am mai fost... caras si rosiara frumoasa, dar inca visez la un crap :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Lasa si tu detaliile pe topic, sa vada si alti colegi :) Taxa cat mai e? Ce restrictii sunt, la cantitate,plantat, pescuit de noapte, gratare, insotitori etc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din cate stiu,nu sunt restrictii de gratare, stiu doar ca este o restricite la kg pestilor dar nu stiu exact. daca doriti pot face rost de niste info. eu trec mereu pe langa baltile acestea,si vad mereu ca este destula lume care pescuieste si la lansete si undite. Poti sa pescuiesti si din barca,balta este destul de mare. Asa prin zona pe aici,mai este o balta langa o stana. Este la Ordoreanu,langa Arges. Eu nu prea le am cu pescuitul,da am prin si eu niste carasei destul de maricei . scz pentru greseli,postez dp tlf

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

din 6 zile, 4 o sa fie la pescuit :D Una sigur pe dig, la guvizi (mi-e pofta de ei, prajiti in malai), si restul de 3 cred ca pe ghiolul din Mamaia, in acelasi loc in care am mai fost... caras si rosiara frumoasa, dar inca visez la un crap :P

Daca pescuiesti in mare fii atent: Am auzit ca la guvizi au bagat perioada de prohibitie!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din cate stiu,nu sunt restrictii de gratare, stiu doar ca este o restricite la kg pestilor dar nu stiu exact. daca doriti pot face rost de niste info. eu trec mereu pe langa baltile acestea,si vad mereu ca este destula lume care pescuieste si la lansete si undite. Poti sa pescuiesti si din barca,balta este destul de mare. Asa prin zona pe aici,mai este o balta langa o stana. Este la Ordoreanu,langa Arges. Eu nu prea le am cu pescuitul,da am prin si eu niste carasei destul de maricei . scz pentru greseli,postez dp tlf

Daca poti sa aflii taxa si restrictiile... eventual si ceva "secrete" despre ce peste se prinde... ar fi perfect :) Macar ca idee, ca pe site aparea cu 45 lei/zi (90 lei/24h), pretul e bun.

 

Daca pescuiesti in mare fii atent: Am auzit ca la guvizi au bagat perioada de prohibitie!

Posibil, nu zic nu... dar eu nu stiu nimic, nu am auzit pana acum de prohibitie la guvizi. Am cautat si pe google acum, nu am gasit nimic. Oricum nu vine nimeni sa te intrebe de "sanatate"

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E destul de frig pentru a fi tantari. Si oricum atacul miselesc nu dureaza mai mult de o ora, incepe cu15 minute inainte de asfintit. Apoi maneca scurta si un strat subtire de Autan.

Cred ca treaba cu frigul a picat. :)

 

Ca fapt divers, am fost la Calarasi in prima saptamana din aprilie si m-au mancat de viu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asta imi aduce aminte cum dadeam cu Autan direct pe tantar si parca sugea cu si mai mult spor din mana mea :))



Am revenit din concediu, am fost si la pescuit, evident... :D

2 zile pe ghiolul din Mamaia, destul de distractive... la vierme si rama, la lanseta, tragea continuu guvidele. Am pus si una la boaba uscata in prima zi, nici o miscare. Am incercat si la boaba cruda (la borcan), doar 2-3 trasaturi, dar nimic serios... la grau (tot la borcan), tocau rosioarele si caraseii... pana la urma am avut succes cu pufulete. A tras destul de bine carasul, si mai mic, si mai mare... dar toti mai mari decat pachetul de tigari. Sa zic ca in ~5 ore am prins cam 2-3 kg de carasel. Marea majoritate eliberat, opriti doar cativa pt o prajeala.

La undita a mers slabut, rosioara si cateva sabioare. Fata de anul trecut, cand am prins si rosioara la 400-500 g si caras aproape de kg... usor dezamagit. Din pacate, am aflat si de ce... niste "neni" cu o barca au venit intr-una din zile, pe la ora 11-12, sa verifice... plasele. O plasa la 200 m in dreapta noastra, una la 200 m in stanga noastra. I-am injurat dar n-au vrut sa vina la mal sa "vorbim". Daca au inceput cu plasele, probabil ca pana la anul nu o sa ma mai bucur nici de lacul asta... poate doar guvizi sa mai prind.

Tura viitoare, peste vreo luna, vreau sa ajung la Corbu. 100 lei c&r 24h, eu zic ca merita doar pt distractia de a aduce la mal cativa crapi de 5-7-10 kg. Si daca nu ajung aici, ma duc in alt loc pe ghiol, unde "cica" ar fi niste surprize mustacioase, negre si fara solzi... sau niste "torpile" de cteno... daca nu au sfarsit si aia in plasele "indigenilor".

 

Am fost pt cateva ore si la guvizi, pe dig... multi guvizi, dar micuti, putin mai mari ca degetul. Nici locul nu era cel mai potrivit, apa avea cam 1 m.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Prima sau a 2a balta pe stanga? Cat a fost taxa?

Din cate stiu, pe Tancabesti erau taxe maricele, dar si peste pe masura...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...