Sari la conținut

Mesaje(vorbe)discutii!


GIV 32
 Share

Postări Recomandate

Din ciclul: La noi ca la nimeni. Feriti-va deci de ,,soferii" si masinile lor cand treceti pe acolo

 

MaÂşini cu numere de căruță

Eveniment - Dana MIHAILA

 

Mai mulți cetățeni din Potcoava Âşi-au radiat autoturismele din circulație Âşi le-au înregistrat la primărie drept căruțe. Oamenii merg cu ele atât în localitate, cât Âşi în afara acesteia, folosindu-le la muncile câmpului. În timp ce polițiÂştii susțin că primăriile nu au voie să înregistreze autovehicule, ediulul-Âşef din Potcoava, Florin Mateiana, spune că legea îi permite lucrul acesta.

 

 

 

Reprezentanții Primăriei Potcoava înregistrează maÂşini de teren cu numere de căruță sau moped. Mai mulți localnici Âşi-au radiat autoturismele Aro din circulație Âşi le-au înregistrat la primărie, primind Âşi numere pentru acestea. Au scăpat de impozite Âşi asigurări Âşi pot folosi Âşi maÂşinile. Ei spun că astfel de situații sunt întâlnite în majoritatea localităților din județul Olt, în care cei mai mulți cetățeni se ocupă cu legumicultura. Primarii acestor localități susțin însă că nu au înregistrat la primărie nici o maÂşină, ci doar căruțe, mopede Âşi tractoare.

La Potcoava există 11 autoturisme de teren Âşi un camion cu astfel de numere. Edilul din localitate, Florin Mateiana, susține că oamenii care Âşi-au înregistrat maÂşinile la primărie au voie să circule cu ele doar în localitate Âşi pe o distanță de 50 de kilometri în jurul acesteia. PolițiÂştii îl contrazic însă. Ei spun că legea nu prevede că autovehiculele se pot înregistra de către consiliile locale, ci doar de Serviciul Public Comunitar Regim Permise de Conducere Âşi Înmatriculare a Vehiculelor (SPCRPIV), instituție aflată în subordinea Prefecturii Olt. „Autoturismele Aro pot fi înregistrate doar la Serviciul Public Comunitar Regim Permise de Conducere Âşi Înmatriculare a Vehiculelor. Consiliile locale nu au voie să le înregistreze. La noi au venit mulți proprietari de autovehicule Aro, care au cerut să le radiem din circulație. Noi le-am radiat, mai departe nu Âştim ce au făcut cu ele. Dacă le-au înregistrat la primărie e treaba lor, răspund în fața legii pentru asta“, a spus Âşeful SPRCIV, comisarul Florin Hoară.

 

Accident grav produs de un Aro cu „număr de Potcoava“

 

Un astfel de autoturism cu „număr de Potcoava“ a produs o tragedie în luna ianuarie 2009, chiar pe raza oraÂşului. O femeie a murit pe loc, iar concubinul ei a fost grav rănit, după ce un autoturism i-a lovit Âşi s-a răsturnat apoi peste aceÂştia. Tragedia a avut loc în localitatea Valea Merilor din Potcoava. Ghiuleiana Memet Âşi concubinul ei, Toma Răducu, se deplasau pe marginea drumului, spun polițiÂştii. ÂŞoferul unui autoturism Aro, Mădălin Virgil Neagoie, nu a păstrat distanța de siguranță în mers Âşi a intrat într-un autovehicul Dacia, condus regulamentar în fața sa, de Marin Zavarache, din localitate. Din impact, autoturismul Aro a ricoÂşat, a acroÂşat pietonii Âşi s-a răsturnat apoi peste aceÂştia. Avea montate plăcuțe cu numărul „Potcoava OT 173“.

PolițiÂştii i-au întocmit conducătorului dosar de cercetare perntru ucidere din culpă Âşi conducerea unui autoturism neînmatriculat pe drumurile publice. Dosarul a ajuns pe rolul Judecătoriei Slatina, instanța acordând două termene de judecată. Primul a avut loc pe 24 iunie 2009, iar cel de-al doilea a fost stabilit pentru 16 septembrie 2009.

Potrivit purtătorului de cuvânt al Judecătoriei Slatina, Cristian ViÂşan, inculpatul a solicitat prelungirea dovezii de circulație, însă cererea a fost respinsă de Judecătorie. Acesta a formulat recurs la Tribunalul Olt, dar Âşi acesta i-a fost respins. „Cel de-al doilea termen de judecată a fost stabilit pentru 16 septembrie 2009, în vederea administrării probelor. S-a dispus citarea părții civile Âşi urmează să fie audiați martorii“, a precizat Cristian ViÂşan.

 

„Consiliile locale nu au voie să înregistreze autovehicule“

 

PolițiÂştii spun că legislația în vigoare prevede clar ce vehicule pot fi înregistrate la primării. „Consiliile locale nu au voie să înregistreze autovehicule. Legea spune clar că acestea se înregistrează doar la Serviciul Public Comunitar Regim Permise Conducere Âşi Înmatriculare a Vehiculelor. Conform OUG nr. 195/2002, privind circulația pe drumurile publice cu modificările Âşi completările ulterioare, pot fi înregistrate de către consiliile locale tramvaiele, troleibuzele, mopedele, maÂşinile Âşi utilajele autopropulsate utilizate în lucrări de construcții, agricole, forestiere, tractoarele care nu se supun înmatriculării, precum Âşi vehiculele cu tracțiune animală. Autovehiculele Âşi remorcile se înmatriculează permanent sau temporar la autoritatea competentă în a cărei rază teritorială proprietarii îÂşi au domiciliul, resedința ori sediul, în condițiile stabilite prin reglementările în vigoare“, a explicat Âşeful Biroului Siguranța Circulației pentru Mediul Urban din cadrul Serviciului Poliției Rutiere Olt, comisarul Nicolae Cărămizaru.

Primarul din Potcoava, Florin Mateiana, consideră însă că are voie să înmatriculeze autoturisme de teren cu astfel de numere. „Conform Ordinului Ministerului de Interne nr. 1501/2006, maÂşinile pot fi înregistrate de primării“, susține edilul.

 

Poliția face verificări

 

Agenții din cadrul Inspectoratului de Poliție Județean (IPJ) Olt au început cercetările în acest caz. Potrivit acestora, reprezentanții Primăriei Potcoava care au înregistrat maÂşinile de teren vor răspunde în fața legii. „Ne-am sesizat din oficiu Âşi efectuăm cercetări pentru a stabili împrejurările în care au fost eliberate aceste numere de înregistrare. Dacă reprezentanții Primăriei Potcoava vor fi găsiți vinovați în acest caz, vor fi sancționați conform legii“, a spus Roxana Filip, din cadrul IPJ Olt.

Potrivit acesteia, până în prezent, polițiÂştii din Potcoava au constatat două astfel de fapte, fiind întocmite dosare penale pentru circulație pe drumurile publice cu un autovehicul neînmatriculat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 6,2k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

De azi ma puteti gasi si pe forumu meu este bine venit oricine

Peti, ce ma fac? nu pot intra, imi cere user si parola, ce ma faaaaaaac??? :crack:

 

Ma, si daca nu vrem sa te gasim cum procedam?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Peti, ce ma fac? nu pot intra, imi cere user si parola, ce ma faaaaaaac??? :crack:

 

Ma, si daca nu vrem sa te gasim cum procedam?

:laugh: :nono: :haha: Motociclisti si pescari.Tare....
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai din clingherit cu insertie iti poate face oricine, nu e mare scofala

La Husqvarna nu cumva e de aluminu???

Pff, mi-ai dat tema de casa :crack:) ,cand mi-am luat motocicleta avea de clingherit, originala sa fi fost de aluminiu, eu am vrut sa o fac de aluminiu si mi-au spus multi ca nu-i buna...nu muleaza

Bafta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pff, mi-ai dat tema de casa :crack: ) ,cand mi-am luat motocicleta avea de clingherit, originala sa fi fost de aluminiu, eu am vrut sa o fac de aluminiu si mi-au spus multi ca nu-i buna...nu muleaza

Bafta

bai dar atata te stresezi cu garnitura aia ca ne-ai inebunit.Comanda una originala in saracia mea ca doar nu e o avere,nu mai umbla cu improvizatii.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Peti, ce ma fac? nu pot intra, imi cere user si parola, ce ma faaaaaaac??? :)

 

Ma, si daca nu vrem sa te gasim cum procedam?

haha ce gluma buna am uitat sa rid

Mesaj completat

:lol: :) :) Motociclisti si pescari.Tare....

La cine nui convine sa nu intre :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De ziua femeii urez tuturor fetelor,sotiilor,mamelor,bunicutelor si nu in ultimul rand amantelor sanatate,La Multi Ani si sa ne rabdati in continuare asa cum suntem,buni,rai. :)

Editat de kato_arad
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De ziua femeii urez tuturor fetelor,sotiilor,mamelor,bunicutelor si nu in ultimul rand amantelor sanatate,La Multi Ani si sa ne rabdati in continuare asa cum suntem,buni,rai. :)

Mersi :) frumos din partea ta ca ti-ai adus aminte,... nu ca altii :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

inca e tanara vremea, si oricum, vorba aia ... 3 zile inainte, 3 dupa ... patinaj artistic !

 

la multi ani tundi ! (sa vedem daca mai este vreuna activa in zona asta de forum, ca acuma voi fi sesizat).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Semne noi de circulatie la Pecica...

 

http://www.aradon.ro/stiri/arad/articol/at...100307-02173091

deja nu mai e semnul...s-au autosesizat organele si au pus doar triunghiul rosu cu semnul exclamarii,adica alte pericole!
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pe naiba, si altii si-au adus aminte..... acum... :) La multi ani !

:) mersiii

 

inca e tanara vremea, si oricum, vorba aia ... 3 zile inainte, 3 dupa ... patinaj artistic !

 

la multi ani tundi ! (sa vedem daca mai este vreuna activa in zona asta de forum, ca acuma voi fi sesizat).

Bine, bine, te-ai scos... :lol:

mersi :)

 

La multi ani Hondita si multa sinatate si cit mai repede pe drum cu mobra

Mersi... sper sa fie cat mai curand... :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

inca e tanara vremea, si oricum, vorba aia ... 3 zile inainte, 3 dupa ... patinaj artistic !

 

la multi ani tundi ! (sa vedem daca mai este vreuna activa in zona asta de forum, ca acuma voi fi sesizat).

Pai putem sa zicem La multi ani Tunde, Andrea si dragonlady (blonda de la AMW)

Mai e vreuna?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pana la urma la ce data si la ce ora este deschiderea la AMW? Nu mai gasesc eu sau adminu tot sterge pe informatii de acest gen? Parca era si un topic dedicat lor....le-a stat in gat adminilor?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pana la urma la ce data si la ce ora este deschiderea la AMW? Nu mai gasesc eu sau adminu tot sterge pe informatii de acest gen? Parca era si un topic dedicat lor....le-a stat in gat adminilor?

 

14:00 - 15-00 :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pana la urma la ce data si la ce ora este deschiderea la AMW? Nu mai gasesc eu sau adminu tot sterge pe informatii de acest gen? Parca era si un topic dedicat lor....le-a stat in gat adminilor?

Vad ca fac curat foarte rapid aici dar pe alte topicuri se face reclama si linkuri directe,la greu.In fine sa vedem poate sterge si postarea asta,oricum am 10% warn,mai e loc...Nu-mi trebuie neaparat net sa ma intalnesc cu prietenii dar sa recunoastem e un rau necesar. Deci Tavi (Vineri)12 martie ora 14.AMW,inaugurare.Calea Radnei 264.Au deja sigla mare pusa pe pereti.Azi am fost pe acolo se aranja marfa in magazin.Lucrau baietii asiduu.Bafta lor!

Editat de kato_arad
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...