Sari la conținut

Mesaje(vorbe)discutii!


GIV 32
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 6,2k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

De rumegat in serile reci... Articol - Oare cati stiu toate astea?

 

 

The Independent: Sa trimitem la judecata FMI, in locul lui Strauss-Kahn

In locul lui Dominique Strauss-Kahn, fostul sef al FMI, trimis in fata judecatorilor pentru agresiune sexuala in New York, ar trebui sa se afle insusi Fondul Monetar International. Nu pentru agresiune sexuala impotriva unei menajere, ci pentru ca a infometat-o, impreuna cu copiii, parintii si mii de alte persoane. Asta le-a facut FMI oamenilor nevinovati si asta va continua sa faca, daca nu este reformat din temelii.

 

Acesta este indemnul dur al editorialistului publicatiei britanice The Independent, Johann Hari.

 

Pentru a-si explica pozitia, Hari revine la episodul nasterii FMI, in 1944, in urma negocierilor intre marilor puteri. Cu cateva exceptii onorabile, scrie editorialistul britanic, citandu-l in acest caz pe economistul britanic John Maynard Keynes, negociatorii erau hotarati sa faca un singur lucru: sa construiasca un sistem financiar global care sa se asigure ca banii si resursele planetei vor fi intotdeauna indreptate spre ei. O serie de institutii, printre care si FMI, au fost asadar intemeiate cu acest scop.

Oficial, sarcina FMI pare simpla: sa se asigure ca tarile sarace nu se indatoreaza, si daca o fac, sa le ajute cu imprumuturi si experienta economica. Dincolo de retorica insa, FMI a fost creat pentru a fi dominat de o mana de tari bogate, si, mai precis, de bancherii si speculatorii lor. FMI lucreaza in interesul lor.

 

Spre exemplu, in anii '90, micutul stat Malawi se confrunta cu probleme economice severe, dupa o epidemie grava de HIV-SIDA si o dictatura brutala. A cerut ajutorul FMI. Daca FMI ar fi actionat conform rolului sau oficial, scrie jurnalistul britanic, ar fia cordat imprumuturi si ar fi ghidat tara spre dezvoltare in acelasi mod in care Marea Britanie si SUA si orice alt stat de succes s-a dezvoltat - prin protejarea industriilor, subventionarea fermierilor si investitii in educatia si sanatatea cetatenilor.

 

Insa FMI a facut altceva. A spus ca va acorda poporului din Malawi asistenta doar daca este de acord cu "ajustari structurale". Au ordonat statului sa vanda aproape tot ce detinea in favoarea companiilor private si specualtorilor, si sa taie cheltuielile destinate populatiei. Au cerut incetarea acordarii de subventii pentru fertilizatori, chiar daca acestia erau singurii care faceau posibila agricultura intr-o tara cu solul saracit si ai carei cetateni sunt majoritar fermieri. FMI a instruit Malawi sa dea bani cu prioritate bancherilor internationali si nu poporului malawian.

 

In 2001, cand FMI a descoperit ca guvernul a creat stocuri de grane, au cerut vanzarea imediata a acestora, catre companiile private. Le-au cerut malawienilor sa foloseasca banii obtinuti astfel pentru a plati un imprumut de la o banca pe care tot FMI a impus-o, luat de Malawi cu o dobanda uriasa, de 56% pe an. Preseidntele a protestat si a spus ca e periculos, insa n-a avut ce afce si a vandut cerealele, achitand imprumutul bancii.

 

Anul viitor a fost catastrofal pentru agricultura, iar guvernul malawian nu a avut cu ce sa ajute populatia. Poporul infometat a ajuns sa se hraneasca cu coaja de copaci si, din cand in cand, cei norocosi, cu sobolani. Multi au murit de foame.

 

In culmea foametei, FMI a suspendat ajutorul in valoaree de 47 de milioane de dolari, deoarece guvernul a "incetinit" implementarea "reformelor" care condusesera la dezastru. Actionand, principala organizatie implicata in ajutorarea directa a malawienilor, a facut o analiza a foametei si a ajuns la concluzia ca FMI "poarta responsabilitatea pentru dezastru".

 

In fine, Malawi a facut ceva ce nu ar trebui sa faca statele sarace: a cerut FMI sa plece. Malawi a ignorat "sfaturile" FMI si a reintrodus subventiile pentru fertilizator, si o serie de alte servicii pentru oamenii obisnuiti. In doi ani, tara se transformase intr-atat incat a ajuns sa acorde ajutor alimentar Ugandei si statului Zimbabwe.

 

In istoria FMI, Malawi nu este o exceptie. Organizatia intra in tarile sarace, le promite "medicamentul" care le va vindeca si apoi le toarna otrava pe gat, scrie editorialistul. Din Peru in Etiopia, tari intregi s-au prabusit dupa ce au apelat la FMI, Argentina si Thailanda fiinde cele mai faimoase exemple.

 

In Kenya, una din cele mai afectat din lume de SIDA, FMI a insistat ca guvernul sa introduca taxe pentru vizita la doctor - asa ca numarul femeilor care cautau sprijin pentru bolile cu transmisie sexuala a scazut cu 65%. In Ghana, FMI a insistat pe introducerea de taxe de scolarizare - doua treimi din familiile rurale nu si-au mai putut permite sa-si trimita copiii la scoala. In Zambia, FMI a insistat sa se taie cheltuielile din sanatate - si numarul copiilor care au murit s-a dublat.

 

Economistul laureat Nobel, Joseph Stiglitz, care a lucrat cu FMI inainte de a renunta si de a incepe sa denunte ce se intampla in interiorul Fondului, i-a spus lui Hari: "Cand Fmi ajunge intr-o tara, sunt interesati de un singur lucru. Cum ne asiguram ca bancile si institutiile financiare sunt platite?... FMI ii tine pe speculatorii financiari in afaceri. Nu ii intereseaza dezvoltarea sau sa ajute o tara sa iasa din saracie".

 

Unii spun ca Strauss-Khan a fost un "reformist" care a schimbat FMI. Desigur, a existat o schimbare de ton, insa un studiu al Danielei Gabor de la Universitatea West of England a aratat ca, in profunzime, FMI a ramas acelasi.

 

Exemplul Ungariei este edificator. Dupa prabusirea din 2008, FMI i-a laudat pentru ca au mentinut tinta originala a deficitului taind serviciile publice. Poporul ungar, inspaimantat, a schimbat guvernul si a ales un partid care a promis sa faca bancile sa plateasca pentru criza. Acesta a introdus o taxa pe banci, de patru ori mai mare decat oriunde in lume. FMI a inebunit: au spus ca este "puternic disruptiva" pentru activitatea bancara (desigur, un plan gras de salvare al bancilor ar fi fost bun).A amenintat ca bancile vor fugi din tara. FMI si-a inchis tot programul din Ungaria pentru a-i intimida.

 

Insa colapsul prezis de FMI nu a avut loc. Ungaria a continuat sa implementeze masuri moderate, in loc sa pedepseasca popualtia. Au impus taxe pe sectorul comercial, foarte profitabil, si au luat fonduri din pensiile private pentru a plati deficitul. FMI s-a impotrivit la fiecare masura si a cerut sa plateasca, in loc, cetatenii ungari.

 

Altii au fost intimidati si si-au facut singuri rau, insa ungurii au continuat cum au stiut ei mai bine pentru cetatenii lor. Centrul american de analiza Center for Economic and Policy Research a descoperit ca 31 din cele 41 de acorduri FMI necesita politici macroeconomice "pro-ciclice", care imping tarile si mai rau in recesiune.

 

Nu doar Strauss-Kahn ar trebui judecat, conchide jurnalistul, ci insasi institutia pe care a condus-o. "Daca Strauss-Kahn este vinovat, suspectez ca stiu ce s-a intamplat. A confundat-o pe sarmana menajera cu o tara saraca cu probleme financiare. Sefilor FMI li s-a permis, in definitiv, sa le violeze fara teama atatia ani", incheie Johann Hari.

 

.............................................................................

 

Surse: "O Românie modernă trebuie sa aiba cel mult 1,6 milioane de pensionari !", - dezvăluiri Âşocante!

 

Suntem martori vii a unor tradari pe banda si furt national fara precedent.Romania, ca populatie, nu rectioneaza aproape deloc la acest adevarat genocid fara precedent in istoria noastra, fenomen intalnit doar in Argentina anilor 1998-2002....

 

Pensionarii, cetatenii defavorizati si cei cu dizabilitati sunt programati constient la moarte. Exista chiar un plan scris, cu etape de desfasurare, despre care s-a tot vorbit in ultima vreme pe internet.

 

Una dintre etape este cresterea preturilor si a cheltuielilor curente cu electricitatea, gazul si intretinerea la un nivel absolut imposibil de achitat. Se va murii de foame si boli in incercarea celor varstnici a le achita.

 

Surse bine informate au comunicat ca Traian Basescu a indicat intr-un mediu restrans, in anul 2010 intr-o intalnire secreta cu Boc si consilieri sai, la vila Lac 1:

 

"... o Romanie moderna nu trebuie sa mai aiba peste 1,6 milioane pensionari ! Statul nostru nu ii poate sustine fara a intra in incapacitate de plata, iar imprumuturile nu-s deloc o solutie pe termen mediu. Reforma mea prevede IESIREA DIN SISTEM, prin liberalizari de utilitati, incat tiptil-tiptil, se reduc pe cale naturala, cca 380.000 pensionari/an."

 

Dealtfel, acesta informatie nu este intru totul una noua! Cititi si urmatoarele articole ( click pe linkuri):

 

 

Genocidul Natiunii Romane, Planul Noii Ordini Mondiale

Romania isi traieste ultimele momente ca Stat National

Uniunea Europeana a Regiunilor, planul Noii Ordini

Ce se ascunde in spatele Crizei Planetare

Noi "taieri" bugetare pentru achitarea primei transe necesare cumpararii ....

Un atac la Siguranta Nationala: Boc ne obliga la noi taxe si impozite!

Cine distruge natiunea?

Economia Romaniei nu se poate relansa!

Surse: Strategia lui Basescu pentru preluarea deplina a puterii in 2012!

Foametea ameninta Romania!

Date oficiale: Guvernul Boc a distrus economia Romaniei

FMI i-a condamnat pe romani la foame, pe baza unor date FALSE!

FMI si Planul pentru distrugerea Romaniei

Regimul Basescu pune in aplicare "Planul Illuminati"

Regimul Basescu pune in aplicare "Planul Illuminati" (II)

A inceput exterminarea....

Noul "Cod al Muncii" si sclavia moderna. Distrugerea poporului Roman

De la 1 Aprilie Codex Alimentarius a pus stapanire pe Romania

 

La finalul articolului, va sfatuim sa urmariti documentarul urmator si sa observati similitudinile: http://www.surse.org/2011/05/surse-o-romanie-moderna-trebuie-sa-aiba.html

 

....................................................

 

ALBANIA 2011 - greu de crezut, dar asa e !

 

Chiar daca stiati..... mai cititi o data!

 

"Puternicele si capitalistele State Unite ale Americii ar putea lua unele lectii economice de la mica tara balcanica Albania care, timp de decenii, s-a zvarcolit sub cruda dictatura stalinista.Astazi , Albania are cea mai promitatoare economie din Europa.

A fost singura economie din Europa care a crescut realmente".

Este uluitor, nu? Sa afli asemenea lucruri despre Albania!

Dar nu cumva cel care si-a exprimat opiniile consemnate mai sus este un om dus cu capul? Vreun ziarist din gradina vreunui mogul? Care vrea sa dea bobarnace Americii si Europei Occidentale?Nu! Nu este vorba de un om dus cu capul. Ci de insusi Steve Forbes, editorul sef si proprietarul faimoasei publicatii cu acelasi nume, fondata in 1917 si care are sediul principal la New York .

 

Este publicatia de referinta pentru analizele economice si politice pe care le avanseaza societatii.

 

Iar primul ministru al Albaniei, Sali Berisha, a fost invitat in birourile Forbes pentru a prezenta cifre si informatii de alta natura privind miracolul numit Albania .

 

In 1992, venitul pe cap de locuitor era de doar 200 de dolari. Astazi el depaseste 3.500 de dolari.

 

Si este in plina ascensiune. Tara se schimba cu repeziciune. Cum Dumnezeu s-a intamplat aceasta minune in Albania ? Si de ce nu se intampla si in Romania ? De ce Albania a decolat si se inalta in ritm ametitor, in timp ce Romania , dupa zece ani de crestere, s-a prabusit? Unde este diferenta? Nu e deloc dificil sa observam diferenta.

 

In Albania exista o taxa unica de impozitare. De numai 10%. Si, atentie! Aceasta taxa de numai 10 la suta este atat pe veniturile personale, cat si pe cele din afaceri.

 

Si un singur impozit pe salarii. Care s-a micsorat de la 35 la 15 la suta.

In Romania , pentru un salariu de 1.000 de lei mai platesti, tu salariat si tu intreprindere, statului, inca 680 de lei. In Albania platesti doar 150 de lei.

 

Asta, evident, contribuie, pe de o parte, la cresterea consumului, pe de alta parte, la dinamizarea activitatilor economice, la largirea bazei de impozitare si, nu in ultimul rand, la eliminarea muncii la negru si la dimininuarea evaziunii fiscale.

 

In Albania TVA-ul este de 10 la suta.

In Romania TVA-ul este de 24 la suta, unul dintre cele mai mari din Europa. Mai ales daca tinem cont de faptul ca limita maxima admisa in Uniunea Europeana este de 25 la suta.

 

Statele care se duc cu TVA-ul in sus pierd bani la buget.

Statele care se duc cu TVA-ul in jos castiga bani la buget. Pare un paradox. Dar nu e.

De fapt, TVA-ul redus, ca si impozitele reduse pentru firme si salarii, largesc baza de impozitare.

Colectezi mai putin de la mai multi si, in final, bugetul de venituri al statului devine mai mare.

In Albania, sistemul judiciar este independent. Independenta este garantata.

In Romania, sistemul judiciar este dependent. Este subordonat presedintelui, primului ministru si ministrului Justitiei.

 

In Albania a intrat in vigoare o lege, acum patru ani, care obliga toate constructiile noi, inclusiv statiile de benzina, sa aiba incluse echipamente ce folosesc energii regenerabile: panouri solar-termale, panouri fotovoltaice, pompe de caldura, instalatii eoliene etc.

 

Si mai exista o diferenta. Guvernul, in Albania, a rezolvat definitiv problema proprietatii. Ceea ce a fost de restituit s-a restituit si o lege speciala garanteaza acum toate drepturile derivand din calitatea de proprietar.

 

Dar diferenta diferentelor este alta: Albania nu a recurs la sprijinul FMI.

Si nici nu a implementat ideile contabililor acestei banci mondiale.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Azi mi-a raposat una bucata calcator cu aburi Bosch(nu mai incalzeste)

Exista cineva care se ocupa cu depanari de genul, sau stiti vre-un atelier pe undeva?

Merita depanare, sau ma duc dupa unul nou ?

 

Multumesc,

Da-mi un tf, poate il salvam. Daca-i rezistenta dusa poti cumpara altul.Vom vedea dupa ce il controlam. Asta-i o problema. Alta care ma framanta pe mine: Cine are faina de vanzare, imi trebuie 2 saci, pentru paine. Daca se poate unul dintre ei sa fie pentru paine neagra. Ori cineva care are vre-o cunostinta. Mersi!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da-mi un tf, poate il salvam. Daca-i rezistenta dusa poti cumpara altul.Vom vedea dupa ce il controlam. Asta-i o problema. Alta care ma framanta pe mine: Cine are faina de vanzare, imi trebuie 2 saci, pentru paine. Daca se poate unul dintre ei sa fie pentru paine neagra. Ori cineva care are vre-o cunostinta. Mersi!

 

Multumesc Kato ! Faina gasesti la sac de 50 kg in zona uta, unde ai avut si tu firma, dar dupa colt - acolo e Agrirom-ul

De ob. este faina ungureasca

 

Da-mi un tf, poate il salvam. Daca-i rezistenta dusa poti cumpara altul.Vom vedea dupa ce il controlam. Asta-i o problema. Alta care ma framanta pe mine: Cine are faina de vanzare, imi trebuie 2 saci, pentru paine. Daca se poate unul dintre ei sa fie pentru paine neagra. Ori cineva care are vre-o cunostinta. Mersi!

 

Multumesc Kato ! Faina gasesti la sac de 50 kg in zona uta, unde ai avut si tu firma, dar dupa colt - acolo e Agrirom-ul

De ob. este faina ungureasca

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

HAI ROMANIA!!!! --->>>CLICK PE LINK--->>>

 

Citeste (sau reciteste) articolul scris mai sus de Kato, si vei avea raspuns

Eu am un sfat pentru toata lumea: părăsiți țara asta

nu trebuie să va fie ruÂşine, țara asta nu mai este România, cred ca nici măcar nu mai este o țară

România MEA era o țară civilizată, cu oameni adevărați, cu o opinie publică reală Âşi funcțională

Acum, zona aceasta din jurul Munților Carpați este doar o zonă populată

Fără conÂştiință de sine, fără demnitate, fără instituții corecte Âşi mai ales fără viitor

Noapte bună, România

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mda.si totusi traim?cum?habar nu am.circulatie multa,masini de masini,rasar vile ca ciupercile dupa ploaie....romanica,tara paradoxului :banana:

masini de masini ? vile ? incep sa dispara, uita-te mai atent, prin 2008 cand a pompat UE bani in noi, smecherii care au pus mana pe banii destinati altor chestii gen drumuri, reabilitari, scoli, etc. si-au luat bemeveuri si si-au facut vila, ca deh,o mare parte (nu toti, eu inca sunt de parere ca sunt si multi romani de valoare) din populatia atata stie...... punem mana pe un ban, investim imagine si in confort, da-l naibii viitor.

 

De rumegat in serile reci... Articol - Oare cati stiu toate astea?

 

 

Acesta este capitalismul Kato, asta face capitalismul defapt, permite bogatilor sa fie mai bogati, si saracilor sa fie mai saraci, lumea asta este condusa de sistemul monetar, si sistemul monetar este condus de corporatii.

 

Poate acest video al lui Bendeac ne arata cum UNELE lucuri ar fi fost mai bune altcandva:

http://www.youtube.com/watch?v=b-rWxJrSppM

 

Este si amuzant dar mesajul conteaza mai mult.

Editat de swartelf
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pierdut (furat) catel Yorkshire femela, raspunde la numele Suzi sau Suzuki, varsta 5 luni, cca. 1,6 kg, culoare blue & tan (gri pe spate, auriu pe cap), este sub tratament medical si nu are un vaccin! Daca aflati ceva va rog a ma contacta la tel: 0742.008655, 0742.604561. Va multumesc!

post-22407-0-34967700-1319126903_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare,

 

Cunoasteti cumva in Arad sau vecinatati un service pentru esapamente?

 

Am nevoie de un cot din inox (sau din materialul din care este realizat cotul original ce vine sudat de toba) pentru a "mufa" o toba aftermarket (care se monteaza in 4 puncte) la evacuarea unui CBR 600 F4i.

 

34320905.jpg

 

 

(Link)

 

Cunosc asemenea service-uri in Oradea dar nu-mi este prea usor sa ajung acolo cu motorul.

 

Daca cumva cunoasteti pe cineva care are un asemenea cot gata de montat sau un service care mi-ar putea confectiona cotul va rog sa ma anuntati... bigstar.gif

 

Multumesc anticipat pentru orice ajutor!

Editat de xmas
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pierdut (furat) catel Yorkshire femela, raspunde la numele Suzi sau Suzuki, varsta 5 luni, cca. 1,6 kg, culoare blue & tan (gri pe spate, auriu pe cap), este sub tratament medical si nu are un vaccin! Daca aflati ceva va rog a ma contacta la tel: 0742.008655, 0742.604561. Va multumesc!

Te omoara Crina ca ai pierdut cainele...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ce om ma :rusinica: nu-i cainele lui e alu Sandu

Bene ma pruncule dar si el are unul. Sa caute in aspiratorul din curte, poate la aspirat cand facea curat la vre-o masina. Sper sa-l gaseasca. Iata si un sofer dat naibii. Mai rar asa ceva... http://www.masini.ro/stiri/noutati-auto/ce-se-intampla-daca-treci-pe-rosu/16637/

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare tuturor.Ajutati-ma si pe mine cu niste info/tips.

Vreau sa imi pun folie pe viziera de la casca dupa ce ii dau un polish sa scot niste urme/zgarieturi etc.Problemele sunt:

-de unde pot procura folia(eventual si un scor)?

-va rezista?

-Dupa ce se va beli folia(probabil o sa se intample dupa ceva vreme)va avea de suferit viziera?

Multumesc anticipat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

http://www.causes.com/causes/593528-referendum-national-pt-transformarea-romaniei-in-regat-romania-monarhie-constitutionala

 

Pt cine e interesat, si pt cei care cred ca Regele Mihai este singurul om politic care isi iubeste tara si este demn de a-i fi lider.

 

Traiasca Regele !

Hm...interesant...insa si daca e regat...tot Romania este:)) cred ca doar denumirea s-ar schimba...nimic altceva...mi-am spui doar parerea...nu dati cu paru':)

 

PS....eu as transformao intr-o tara civilizata....s-ar inscrie cineva?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...