Sari la conținut

Mesaje(vorbe)discutii!


GIV 32
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 6,2k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Vă salut,

 

Vreau să îmi schimb kit-ul de lanț dar am nevoie de... nici nu Âştiu cum se numeÂşte... presă de lanț?

Ceva în stilu acesta ar trebui să fie: link.

 

Cine îmi poate împrumuta o astfel de piesă îl aÂştept cu un PM... Âşi cu o bere rece când o fi vara mai toridă! :):cheers:

 

Mai am două întrebări:

a.) când începe "joia moto"? Sau a început deja? :burnout:

b.) ITP-ul se face în continuare Âşi în Micalaca Âşi la R.A.R.?

 

Mulțumiri anticipate. :ok:

 

Ziua bună!

Editat de xmas
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vă salut,

 

Vreau să îmi schimb kit-ul de lanț dar am nevoie de... nici nu Âştiu cum se numeÂşte... presă de lanț?

Ceva în stilu acesta ar trebui să fie: link.

 

Cine îmi poate împrumuta o astfel de piesă îl aÂştept cu un PM... Âşi cu o bere rece când o fi vara mai toridă! :):cheers:

 

Mai am două întrebări:

a.) când începe "joia moto"? Sau a început deja? :burnout:

b.) ITP-ul se face în continuare Âşi în Micalaca Âşi la R.A.R.?

 

Mulțumiri anticipate. :ok:

 

Ziua bună!

Salut! Presa de lant nu am, prefer lanturile dintr-o bucata. La montarea acestora se ia bascula jos. Joia moto a inceput, vezi topicul moto thursday. ITP-ul cum zici tu, aceleasi unitati. Nu iti mai dau PM, ca tot raspunsul asta e. :cheers: Editat de kato_arad
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mulțumesc pentru răspunsuri Âşi pentru detalii.

Berea încă îÂşi mai aÂşteaptă băutorul... sau băutoarea :kiss:. Dacă pot folosi (practic, nu teoretic) altceva înafară de presă vă aÂştept cu sugestii... cu toate că mai degrabă v-aÂş aÂştepta cu berea :).

 

Salut! Presa de lant nu am, prefer lanturile dintr-o bucata. La montarea acestora se ia bascula jos. Joia moto a inceput, vezi topicul moto thursday. ITP-ul cum zici tu, aceleasi unitati. Nu iti mai dau PM, ca tot raspunsul asta e. :cheers:

 

ITP se mai face sigur la micalaca , 85LEI , am facut si eu acum 3-4 zile.

la RAR nu am aflat pretu , eu oricum nu-i prea sufar ca-s prea acri si cu figuri.

o zi buna

Care's mai "figuranți", cei de la RAR sau cei din Micalaca? Dacă detaliezi aÂş aprecia, cu ocazia asta mai învăț Âşi eu cum merge treaba în Arad. :rolleyes:

Înțelesesem (deÂşi sper să mă înÂşel), tot de pe unul din forumurile ce țin de Arad, că cei din Micalaca nu respectă programările...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

 

 

 

Care's mai "figuranți", cei de la RAR sau cei din Micalaca? Dacă detaliezi aÂş aprecia, cu ocazia asta mai învăț Âşi eu cum merge treaba în Arad. :rolleyes:

Înțelesesem (deÂşi sper să mă înÂşel), tot de pe unul din forumurile ce țin de Arad, că cei din Micalaca nu respectă programările...

Figuranti dupa mine sunt acei motociclisti care nu inteleg ca mobra trebuie dusa la ITP in stare perfecta. Curata, acte , frane, gume, lumini si cand spun lumini, chiar si banalul bec de pozitie si de numar in stare de functionare. Atunci nimeni dintre cei care verifica mobra nu-s ,,figuranti" ci doar niste oameni care isi fac meseria in mod corect. E oare asa de greu de inteles?
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Figuranti dupa mine sunt acei motociclisti care nu inteleg ca mobra trebuie dusa la ITP in stare perfecta. Curata, acte , frane, gume, lumini si cand spun lumini, chiar si banalul bec de pozitie si de numar in stare de functionare. Atunci nimeni dintre cei care verifica mobra nu-s ,,figuranti" ci doar niste oameni care isi fac meseria in mod corect. E oare asa de greu de inteles?

:agree:

Si lantul il depresezi doar daca vrei sa scoti zale din el. Prin depresare ii slabesti fixarea nitului.

Daca vrei neaparat poti lua ciocanul si un dorn ca sa bati nitul iar de strans inapoi cu un mox daca esti destul de voinic

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu prea sunt "Mr.Muscle" deci pică partea cu ciocanul (Âşi în plus nu vreau să experimentez pe mobra mea)... mersi oricum pentru intenție. :bigstar:

 

Figuranti dupa mine sunt acei motociclisti care nu inteleg ca mobra trebuie dusa la ITP in stare perfecta. Curata, acte , frane, gume, lumini si cand spun lumini, chiar si banalul bec de pozitie si de numar in stare de functionare. Atunci nimeni dintre cei care verifica mobra nu-s ,,figuranti" ci doar niste oameni care isi fac meseria in mod corect. E oare asa de greu de inteles?

Întrebarea era de fapt pentru oviYO... Âşi nu înțeleg ce legătură au mobrele care nu sunt în stare perfectă cu ceea ce am întrebat eu. Dacă aÂşa practică anumite persoane pe aici e treaba lor, n-au decât să se ducă la verificare cum îÂşi doresc, dar nu Âştiu ce te-a făcut să crezi că este relevant pentru mine ceea ce ai scris...

Eu vroiam să Âştiu unde să merg ca să nu-mi pierd timpul degeaba (adică programarea să fie respectată)... sau dacă tot e să mi-l pierd, să fiu pregătit dinainte. Motocicleta mea oricum este în stare bună deci nu îmi fac probleme din cauza asta ci vreau doar să Âştiu cu ce fel de oameni am de-a face. Sper ca nu e (aÂşa) greu de înțeles...

Seara bună.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Figuranti dupa mine sunt acei motociclisti care nu inteleg ca mobra trebuie dusa la ITP in stare perfecta. Curata, acte , frane, gume, lumini si cand spun lumini, chiar si banalul bec de pozitie si de numar in stare de functionare. Atunci nimeni dintre cei care verifica mobra nu-s ,,figuranti" ci doar niste oameni care isi fac meseria in mod corect. E oare asa de greu de inteles?

inseamna ca nu ai fost la RAR ARAD de mult,ai uitat ca acum totul se face cu programare pt noi cei de rand iar pt altii ai lor nu e nevoie de programare

si intra pe la iesirea din standul RAR SI TU STAI LA RAND CA DOAR ESTI LINISTIT CA ESTI PROGRAMAT (am avut eu de lucru pt inmatriculare masina de maxim 3 saptamani si asta m-a determinat sa ma duc la servis pt inspectie si nu la RAR)

inca un detaliu important pt cei care au un servici mai lung de zi , la servis micalaca au program de lucru pana la 21.00 daca nu ma insel.

Editat de oviYO
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mersi pentru precizare, oviYO.

 

1.) Legat de ITP Âştiți cumva dacă sunt Âşanse să fie probleme în cazul în care îmi fac conversie HID Xenon în loc de becurile OEM pe halogen (asta apropo de becurile de poziție care nu au culoarea "de fabrică")?

 

2.) Legat de presa pentru nituri ce credeți, este suficientă asta: link?

Prețul nu mi se pare mare mai ales dacă mai doreÂşte altcineva să cumpere Âşi împarțim transportul (care oricum nu este exagerat deloc)... dar nu Âştiu ce se cere din partea unei asemenea piese Âşi dacă asta din link-ul de mai sus o să reziste la ce am eu nevoie (lanț de 525 <pe pagină scrie că este ok pentru valori între 520 Âşi 530, O-ring Âşi X-ring>)...

 

3.) CunoaÂşteți pe cineva care sudează în aluminiu? Am nevoie să sudez ceva pe basculă dar fără sa mi-o demonteze!

 

Pe data viitoare.

Noapte bună. ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Azi sarbatorim 22 de ani de cand sunt tatic. Alex (Makaveli):Iti urez La Multi Ani, sa fii sanatos si...mai vorbim noi deseara! :kiss: :makeout: :friends:

LA MULTI ANI MAKA NABADAIOSUL:)

La multi ani taticului KATO!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Recomand !

 

Face treaba buna domnul ala.

 

post-56982-0-99960500-1332354839_thumb.png = 15 ron sigla de pe fatza

post-56982-0-53452900-1332354799_thumb.png = 40 ron sigla de pe spate

 

La final mi le-a lasat cu 50 ron ambele ... foarte de gasca tipul.

 

Si La multi ani si de la mine Maka :cheers:

Editat de Triplu xXx
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Recomand !

 

Face treaba buna domnul ala.

 

La final mi le-a lasat cu 50 ron ambele ... foarte de gasca tipul.

 

Si La multi ani si de la mine Maka :cheers:

Ti-a facut doar 2 bucati de broderie? Nu iti cere cantitate comandata mai mare?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ti-a facut doar 2 bucati de broderie? Nu iti cere cantitate comandata mai mare?

 

Normal el vrea comanda mai mare , dar daca vorbesti frumos si astepti ... sa aiba timp printre alte comenzi mai mari iti face ce vrei chiar daca e o bucata sau doua. Am mai spus , mie mi s-a parut un baiat deosebit.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mersi pentru precizare, oviYO.

 

1.) Legat de ITP Âştiți cumva dacă sunt Âşanse să fie probleme în cazul în care îmi fac conversie HID Xenon în loc de becurile OEM pe halogen (asta apropo de becurile de poziție care nu au culoarea "de fabrică")?

 

 

 

Saptamana trecuta mi-am facut ITP-ul in Micalaca, intradevar nu au treaba cu programarile, sunt foarte lejeri... mergi acolo si daca nu e nimeni iti face pe loc, daca mai e cineva stai la rand, atat... o saptamana au program inainte de masa, adika pana la ora 14, cealalta sapt de la ora 14.. nush pana la cat..

Cu Xenoanele nu am avut probleme, nu au zis nimik, si da... chiar au verificat tot, toate becurile, semnalizarile, franele, lantul, tot... Am platit 85 lei.

La RAR costa 90 daca nu ma insel,.. si trebuie sa te programezi.. pare mai "oficiala" dar cei cu pila oricum se baga in fata ta deci nush ...

 

O zi buna!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Saptamana trecuta mi-am facut ITP-ul in Micalaca, intradevar nu au treaba cu programarile, sunt foarte lejeri... mergi acolo si daca nu e nimeni iti face pe loc, daca mai e cineva stai la rand, atat... o saptamana au program inainte de masa, adika pana la ora 14, cealalta sapt de la ora 14.. nush pana la cat..

Cu Xenoanele nu am avut probleme, nu au zis nimik, si da... chiar au verificat tot, toate becurile, semnalizarile, franele, lantul, tot... Am platit 85 lei.

La RAR costa 90 daca nu ma insel,.. si trebuie sa te programezi.. pare mai "oficiala" dar cei cu pila oricum se baga in fata ta deci nush ...

 

O zi buna!

:bigstar:

În Micalaca o să merg Âşi eu. Mâine ai idee până la ce oră au program?

Ce anume au verificat în cazul lanțului? Să nu aibe "joc" exagerat sau cum?

Apropo, credeți ca o să fie probleme cu verificarea dacă merg cu motocicleta necarenată? I-am demontat carenele Âşi nu am timp să le montez foarte curând. Ca să nu comenteze la culoare o să vină cineva cu mine cu maÂşina Âşi poate aduce carenele, nu-i bai.

Dacă a mai trecut cineva prin situația asta sau Âştie că (nu) sunt probleme este binevenit/ă să-mi dea o mână (sau un picior) de ajutor. :rolleyes:

Am "rezolvat": motocicleta trebuie să fie "all in one", cu tot cu carene în caz că a fost prevăzută din fabrică.

Lanțul am înțeles că nu se verifică... doar instalația electrică, frânele, cauciucurile Âşi să corespundă seriile de pe Âşasiu.

Asfalt uscat Âşi să avem parte de un sezon frumos, fără incidente! :cheers:

 

 

P.S. Atenție mare!

 

Era să uit... pe partea dreaptă cum se iese din Arad, între R.A.R. Âşi Rominstal (sau cum se numeÂşte, înainte cu vreo 250-300m de Dedeman), pe banda întâi există un mic obstacol care poate să fie greu vizibil mai ales noaptea... iar prin mic obstacol mă refer la o groapă dubioasă de 40-60cm lățime din ce mi-am putut da seama iar adâncimea... suficientă ca să îți facă cunoÂştință cu asfaltul Âşi probabil să îndoaie Âşi janta (ca să nu mai zic de parbriz, carene, oglinzi, tobă, etc.)...

Locul aproximativ este acesta(<- click), după curba uÂşoară la dreapta.

Să aveți grijă!

Dacă mai cunoaÂşteți alte zone în care se cere atenție sporită (asta apropo Âşi de radare... ) anunțați-mă Âşi pe mine vă rog... sau mai bine lasați un link de pe g.maps. :ok:

Editat de xmas
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

caut gume pt mobra mea.Stiti pe careva care are second?

Se supără cineva dacă îți răspund aici?... poate mai este de folos cuiva.

 

În legătură cu post-ul de mai sus, groapa este între R.A.R. Âşi Romstal.

Editat de xmas
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

topicul este mesaje vorbe discutii deci nu are nimeni de ce sa se supere :)

Nu m-aÂş baza doar pe criteriul ăsta...

 

caut gume pt mobra mea.Stiti pe careva care are second?

a.) aici (mai adaugi transport ~30 Ron Âşi în 1-2 zile ai cauciucurile acasă). Poți să citeÂşti Âşi "tutorialul" pe care l-a scris la sfârÂşitul paginii. E foarte bun pentru începători Âşi nu numai.

b.) dă-i un telefon lui Florin (0741013374)... ar trebui să mai aibe cauciucuri dacă nu l-a :pow: criza...Âşi dacă mai e prin zonă.

Editat de xmas
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...