Sari la conținut

Vesti de la munte


uzunu
 Share

Postări Recomandate

Salut!

 

Fara a vrea sa fiu rautacios sau ceva de genul asta: care este rostul/ideea sa faci asa ceva? Adica, sa ingheti in halul ala, din cate inteleg si fara echipament adecvat pt moto/frig... Nu se putea face asta si peste o luna de exemplu, cand era ceva mai cald?

Si daca tot vroiai sa prinzi asemenea peisaje deosebite la munte (ex rasaritul) nu este mai normal sa dormi deja acolo, undeva la munte, noaptea precedenta ca sa nu mai bantui noaptea nedormit pe drumuri si pe frig?

 

De asemenea, de ce vede lumea care a comentat mai sus ceva deosebit, un fel de "eroism" in asta? Eu de exemplu vad cu totul altfel situatia... si prefer sa nu comentez cum...

Recunosc, pozele si peisajele sunt frumoase... dar in conditiile de fata nu-mi vine sa zic "Bravo".

 

Repet, nu sunt rautacios, incerc doar sa inteleg.

Editat de khk
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut!

 

Fara a vrea sa fiu rautacios sau ceva de genul asta: care este rostul/ideea sa faci asa ceva? Adica, sa ingheti in halul ala, din cate inteleg si fara echipament adecvat pt moto/frig... Nu se putea face asta si peste o luna de exemplu, cand era ceva mai cald?

Si daca tot vroiai sa prinzi asemenea peisaje deosebite la munte (ex rasaritul) nu este mai normal sa dormi deja acolo, undeva la munte, noaptea precedenta ca sa nu mai bantui noaptea nedormit pe drumuri si pe frig?

 

De asemenea, de ce vede lumea care a comentat mai sus ceva deosebit, un fel de "eroism" in asta? Eu de exemplu vad cu totul altfel situatia... si prefer sa nu comentez cum...

Recunosc, pozele si peisajele sunt frumoase... dar in conditiile de fata nu-mi vine sa zic "Bravo".

 

Repet, nu sunt rautacios, incerc doar sa inteleg.

 

 

si fara suparare, eu nu vad sensul postului tau. de ce te gasesti si aici sa starnesti polemici? DE CE? de ce esti off-topic? se discuta despre trasee, peisaje, etc. vii si matale sa dai cu mucii-n fasole. :wink:

 

ca sa revin la subiect

frumoase peisaje, mi-as dori sa trec si eu pe acolo, insa poate la anul, caci cu sportiva mea slabe sanse. bmw-ul vad ca e baza si incep sa-mi doresc din ce in ce mai mult unul.

asflat uscat.

 

p.s. uzun, nu a fost ciudat sa fii singur pe traseul ala, doar tu si natura, prin zapada de 2 metri de pe margine :wink:

Editat de Moto Junkie
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Recomand manere incalzite, cica ar fi tare bune.

Faza cu tzoalele gramada nu face decat sa imi aduca aminte de o tura de anul trecut inceputa undeva pe la ora 21:30 si terminata a doua zi in jurul ore 24 spre 01 AM. Am plecat cu gandul de a merge spre vulcanii noroiosi si pana la urma am ajuns pe la 7 am la... Plaiul foii. Si pune peste toate hainele tale ( fara izmene insa) si costumele de ploaie, ca pe la Sinaia incepuse vijelia si o sa vezi acolo butoiase .Apropos iti recomand si asa ceva, tin tare bine la vant si implicit si la frig! A si neaparat si niste manusi mai groase daca nu ai manere incalzite. Noi deja ne gandim la un intreg arsenal de chestii incalzite, sa vedem ce o iesi.

Oricum felicitari ca-s faine rau pozele!

 

PS: cat despre coptul de cald, am fost la sibiu de Pasti si nu mi-a venit sa cred ce cald a fost..era sa fac insolatie :wink:

Editat de sailordana8
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut!

 

Fara a vrea sa fiu rautacios sau ceva de genul asta: care este rostul/ideea sa faci asa ceva? Adica, sa ingheti in halul ala, din cate inteleg si fara echipament adecvat pt moto/frig... Nu se putea face asta si peste o luna de exemplu, cand era ceva mai cald?

Si daca tot vroiai sa prinzi asemenea peisaje deosebite la munte (ex rasaritul) nu este mai normal sa dormi deja acolo, undeva la munte, noaptea precedenta ca sa nu mai bantui noaptea nedormit pe drumuri si pe frig?

 

De asemenea, de ce vede lumea care a comentat mai sus ceva deosebit, un fel de "eroism" in asta? Eu de exemplu vad cu totul altfel situatia... si prefer sa nu comentez cum...

Recunosc, pozele si peisajele sunt frumoase... dar in conditiile de fata nu-mi vine sa zic "Bravo".

 

Repet, nu sunt rautacios, incerc doar sa inteleg.

Man nu mai incerca sa intelegi. Asa ceva nu se intelege. E ca amoru'...

Bravo, doctore, astea sunt ture adevarate. Desi mie imi place sa fim macar doi la drum. Dar si asta tine tot de amor...

Drumuri cat mai bune si lumina cat mai buna iti doresc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe scurt, sunt masochist.

 

Pe lung, imi lipseste doar echipamentul electric pentru a-mi fi cu adevarat confortabil la temperaturi negative. Geaca tine bine la frig si vant, de pantaloni nu mai zic, manusile sunt groase de iarna, mai am si manere incalzite, iar la picioare vine caldurica de la cilindri. Nu simt frigul daca merg, problema e sa nu ma opresc. Pe de alta parte, sunt obisnuit sa ma trezesc la ore neomenesti si sa plec la drum si nu vad in asta niciun "eroism". Cat despre locatie, sunt anumite momente ale anului cand lumina pica fix cand si unde trebuie acolo: aprilie, iulie si octombrie. Si, sincer, nu-mi permit sa dau 2 milioane pe cazare pentru o fotografie care nu-si va recupera niciodata banii investiti.

 

Personal imi place sa merg singur la drum, in cel mai rau caz cu pasagera. Pana acum am gasit doar doi oameni care au acelasi ritm si aceleasi idei cu mine. Nu-mi place sa ma opresc din 10 in 10km pe serpentine sa astept, nici in drum drept sa fiu asteptat si nu fac opriri decat daca trebuie sa bag benzina sau vad ceva senzational de pozat.

Editat de uzunu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Personal imi place sa merg singur la drum, in cel mai rau caz cu pasagera. Pana acum am gasit doar doi oameni care au acelasi ritm si aceleasi idei cu mine. Nu-mi place sa ma opresc din 10 in 10km pe serpentine sa astept, nici in drum drept sa fiu asteptat si nu fac opriri decat daca trebuie sa bag benzina sau vad ceva senzational de pozat.

:wink: Asa ii daca vrei sa faci performantza si sa vezi sau sa ajungi unde ti-ai propus pe ziua aia! Asa sunt eu cu fratelo ( Atti ). Cand mai vine cineva cu noi spune ca ii ritmu putin " cam pe fuga ". Nu imi place sa stau mult intr-un loc. Doar daca ii ceva frumos de vazut , da si atunci 2-3 min si dai mai departe. Si la faza ce ai zis-o si intr-un post anterior " daca ii frig afara si te opresti tzi mult mai frig de cat daca mergi " is total de acord , chiar ca asa ii :wink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cat despre locatie, sunt anumite momente ale anului cand lumina pica fix cand si unde trebuie acolo: aprilie, iulie si octombrie.

Asta deja ma face sa inteleg "aventura" ta...

 

Si, sincer, nu-mi permit sa dau 2 milioane pe cazare pentru o fotografie care nu-si va recupera niciodata banii investiti.

 

Aici nu sunt de acord, mi-e imosibil sa cred ca nu gasesti si mult mai ieftin de 2mil/noapte...

 

 

Pe lung, imi lipseste doar echipamentul electric pentru a-mi fi cu adevarat confortabil la temperaturi negative. Geaca tine bine la frig si vant, de pantaloni nu mai zic, manusile sunt groase de iarna, mai am si manere incalzite, iar la picioare vine caldurica de la cilindri.

La manusi poate poti suplimenta cu manusi "interioare", spui totusi ca ti-a fost frig, in ciuda manerelor incalzite si manusilor groase.

Poate un costum de piele termo ti-ar mai fi util daca mergi si la temperaturi extreme; eu am unul, nu e asa scump si e destul de eficient, inclusiv la ski sau daca te ia noaptea frigul pe la un camping/cort.

Nu stiu cat de eficient este unul electric; adica, dai ceva bani si nu stiu cat din suprafata iti incalzeste. Iar daca in unele locuri incalzeste bine dar altele raman in frig, nu e cel mai bine.

 

Man nu mai incerca sa intelegi. Asa ceva nu se intelege. E ca amoru'...

 

Asta chiar mi-a placut! :wink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 5 weeks later...

Pana la jumatatea lui iunie sigur va fi deschis deoarece Turul Ciclist al Romaniei ar etapa pe acolo. Versantul sudic cel mai probabil este uscat, tind sa cred ca se poate urca pana la tunel, dar nordul ar mai putea avea destula zapada.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...