Sari la conținut

Bucuresti - Kavala (prin veliko)


BigDuke
 Share

Postări Recomandate

Am ajuns aseara. Din pacate nu prea am avut cum sa ne intalnim deoarece eu am plecat de joi si m-am intors ieri, sambata. Planul era sa mai stam si azi , dar a fost stricat de prognoza meteo. Totusi sper sa se fi inselat meteorologii pentru cei care o sa se intoarca azi. Eu am reusit sa plec si sa ma intorc neplouat ( circa 98% :baldy: ).

 

Sugestie pentru cei care intentioneaza sa mearga pe traseul acesta, evitati pasul shipka ... astfaltul f prost, nisip si daca mai prindeti si ud s-ar putea sa nu fie asa vesel. Eu am trecut de 2 ori cu noroc (a 2-a oara am vrut sa-l evit , dar neavand gps si nestiind traseul asa bine am sfarsit trecand din nou prin el).

Editat de BigDuke
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am ajuns aseara. Din pacate nu prea am avut cum sa ne intalnim deoarece eu am plecat de joi si m-am intors ieri, sambata. Planul era sa mai stam si azi , dar a fost stricat de prognoza meteo. Totusi sper sa se fi inselat meteorologii pentru cei care o sa se intoarca azi. Eu am reusit sa plec si sa ma intorc neplouat ( circa 98% :baldy: ).

 

Sugestie pentru cei care intentioneaza sa mearga pe traseul acesta, evitati pasul shipka ... astfaltul f prost, nisip si daca mai prindeti si ud s-ar putea sa nu fie asa vesel. Eu am trecut de 2 ori cu noroc (a 2-a oara am vrut sa-l evit , dar neavand gps si nestiind traseul asa bine am sfarsit trecand din nou prin el).

N-ai cum sa eviti pasul Shipka, pentru ca drumul prin Nova Zagora nu e drum european si e mult mai prost. Bine, poti sa eviti fie mergand pe litoral fie prin Sofia, dar in principiu nu ai alternativa serioasa la un drum scurt si european, si care in general e bun exceptand pacatoasele alea de serpentine care se tot strica de la TIR-uri...

 

Pe de alta sarea si piperul la un drum prin Bulgaria e fix pasul Shipka, e la ei ca un fel de Cheia la noi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pe de alta sarea si piperul la un drum prin Bulgaria e fix pasul Shipka, e la ei ca un fel de Cheia la noi.

E mai degraba un fel de Transfagarasan la noi - bun pe-o parte, rupt pe cealalta. Partea nordica e intr-adevar foarte frumoasa, curbe largi etc. Io m-am intors ieri si am intrat pe Shipka dupa lasarea intunericului, chiar si asa am evitat destul de bine gropile. O sa pun diseara o poza cu traseul pe care am luat-o noi. Am avut alta ruta la intoarcere, prin muntii de S-V ai Bulgariei. Au locuri foarte interesante, chiar daca u toate drumurile sunt ok. A, foarte interesant e ca nu ne-a oprit nici un echipaj de politie, desi am mers destul de tare (30-60 peste limitele de viteza). Doar ca am mers foarte inconstant, ne-am ratacit de cateva ori, opriri etc. Am facut 15 ore la dus si tot atat la intors (cu tot cu ferry) :baldy: Plus plimbat prin Thassos juma' de zi, cred ca am stat vreo 30h in sa weekendul asta.

 

BigDuke, te-am sunat sambata sa te intreb daca faci un tur al insulei, dar nu am dat de tine. Probabil erai pe drumul spre casa.

 

N-ai cum sa eviti pasul Shipka

Am impresia ca mai e un drum care druce prin munti spre Stara Zagora, oarecum paralel cu Shipka. Drum bun, asfaltat. Era indicator pentru Svelingrad si am mers un pic pe el inainte sa alegem totusi Shipka, pentru un plus de siguranta. Btw, harta de iGO 2008 ptr Bulgaria e destul de varza.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salve

 

m am intors si eu :baldy:

 

este inca un drum cel pt tiruri - Ruse - razgrad - targovice - iambol - elhovo..svilengra

 

mai lin ( nu e de varf de munte (

 

 

 

cam prost pe ansamblu - eu am pleacat pe el si m am intors pe shipca

 

pentur 20 km de shipca pe cateve gropi si nisip nu as da inapoi - duap ce se trece este rapid si foarte ok

 

in plus au asfalt nou pus dupa gabrovo .fain rau

 

m a plouat la dus in grecia dar in Thasos a fost de vis

 

la intors..iar d evis

 

poze later

 

respect

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, mai este un drum care evita Sipka si este prin Nova Zagora. Se lucreaza puternic la el, dar ce au reusit sa faca bulgarii pana acum este impecabil. Intri pe drum dupa Veliko, in stanga se face (pe sub o pasarela). Este indicator de Nova Zagora.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, mai este un drum care evita Sipka si este prin Nova Zagora. Se lucreaza puternic la el, dar ce au reusit sa faca bulgarii pana acum este impecabil. Intri pe drum dupa Veliko, in stanga se face (pe sub o pasarela). Este indicator de Nova Zagora.

 

nu , nu vorbesc de asta

 

este altul, vezi traseul descri de mine

 

asat prin nova zagora este inchis ..inca

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am zis ca e de evitat pasul shipka in ideea ca e periculos , gropi, nisip + ud cateodata. Eu am avut dea ales dc merg cu Iambol sau ma intorc spre Stara Zagora pe unde mai fusesem si la dus ... si am ales Stara Zagora stiind ca o sa trec prin Shika din nou ... dar prea era prost drumul pana la intersectia respectiva. A continuat sa fie prost pana am ajuns la o centrala si de acolo a fost ok mai putin in pas.

 

@Linx am vazut apelul de la tine ... dar noi deja plecam sambata ca ne-am speriat putin prognoza meteo. Eram si cu pasagera. Oricum ramanem in legatura si poate ne intalnim la o tura viitoare.

@Foxbat la fel :baldy: .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu , nu vorbesc de asta

este altul, vezi traseul descri de mine

asat prin nova zagora este inchis ..inca

Colegul se referea cred la ce zisesem anterior, cu drumul paralel care ajunge in Stara Zagora. Intr-adevar, se pare ca acela era drumul de Nova Zagora. Parea f frumos, bine asfaltat si pustiu, doar ca nu am mai luat-o pe-acolo.

 

post-5978-1241598895_thumb.jpg

 

@Linx am vazut apelul de la tine ... dar noi deja plecam sambata ca ne-am speriat putin prognoza meteo. Eram si cu pasagera. Oricum ramanem in legatura si poate ne intalnim la o tura viitoare.

Nici o problema... Numai bine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Colegul se referea cred la ce zisesem anterior, cu drumul paralel care ajunge in Stara Zagora. Intr-adevar, se pare ca acela era drumul de Nova Zagora. Parea f frumos, bine asfaltat si pustiu, doar ca nu am mai luat-o pe-acolo.

 

post-5978-1241598895_thumb.jpg

 

 

Nici o problema... Numai bine.

 

nu are nici o treaba cu veliko :)nu i ala

vezi traseul descris de mine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Misto! Cum v-ati impacat cu pozitia pe mobra la drum lung? Mai ales ca din cate am inteles pauze n-au prea fost.

Mai bine bagai linkul (si) la topicul de pe "Imagini...". Noroc!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Misto! Cum v-ati impacat cu pozitia pe mobra la drum lung? Mai ales ca din cate am inteles pauze n-au prea fost.

Mai bine bagai linkul (si) la topicul de pe "Imagini...". Noroc!

 

Am bagat linkul si la imagini :angry: .

Mai pozitia e relativ ok intru-cat motocicleta e sport touring si nu stai chiar in maini. Are ghidonu mai ridicat. Pasagera a rezistat eroic si nu s-a plans , iar dupa-amiaza/seara cand am ajuns am iesit la plimbare. Daca era foarte obosita nu stiu dc mai misca. Pauze intr-a adevar nu prea au fost decat de alimentare , eventual baut ceva mancat o inghetata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...