Sari la conținut

Bucuresti - Kavala (prin veliko)


BigDuke
 Share

Postări Recomandate

Desi a mai fost postat acest traseu intr-o perioada similara, grupul celor care mergeau in tura era destul de restrans (4 oameni - prieteni).

Asa ca eu va propun celorlalti care ati dori sa mergeti pe acest traseu o noua posibilitatea de a ne strange alti cativa.

 

In principiu eu m-am gandit ca ar fi bine sa plecam de joi astfel incat sa stam acolo cel putin cat stam pe drum. Este vorba de un drum de 680 km dus (Bucuresti - Ruse - Veliko - Alexandropoli - Kavala) asa ca plecarea va fi in jurul orei 6 maxim 7 de la OMV City Mall. Vineri si sambata vizitam zona inclusiv o plimbare in Tassos. Cazarea o sa o rezolvam la fata locului.

 

Cei interesati sau cei care vor sa dea un sfat constructiv referitor la zona - traseu - cazare - obiective (eu nu am mai fost cu moto pana acolo) sunt bineveniti aici cu sugestiile lor. Ma puteti contacta si la telefon 0723679104.

 

:)

Editat de BigDuke
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Desi a mai fost postat acest traseu intr-o perioada similara, grupul celor care mergeau in tura era destul de restrans (4 oameni - prieteni).

Asa ca eu va propun celorlalti care ati dori sa mergeti pe acest traseu o noua posibilitatea de a ne strange alti cativa.

 

In principiu eu m-am gandit ca ar fi bine sa plecam de joi astfel incat sa stam acolo cel putin cat stam pe drum. Este vorba de un drum de 680 km dus (Bucuresti - Ruse - Veliko - Alexandropoli - Kavala) asa ca plecarea va fi in jurul orei 6 maxim 7 de la OMV City Mall. Vineri si sambata vizitam zona inclusiv o plimbare in Tassos. Cazarea o sa o rezolvam la fata locului.

 

Cei interesati sau cei care vor sa dea un sfat constructiv referitor la zona - traseu - cazare - obiective (eu nu am mai fost cu moto pana acolo) sunt bineveniti aici cu sugestiile lor. Ma puteti contacta si la telefon 0723679104.

 

:)

Ceva detalii de stilul de mers, viteza medie ? Pot sa bag si 150-170, dar in general nu-mi prea place sa fug. Prefer sa mai vad si altceva in afara de asfalt si sa mai fac si 2-3 poze cand merita.

 

Si ceva detalii despre traseu se poate ? Mai ales bucata Veliko-Alexandropoli pe unde vrei sa o faci ? Am facut acum cateva saptamani pasul Shipka, sunt gropi si ceva nisip pe curbe. Se pierde timp pe acolo, conteaza mai ales daca vrei 680 km intr-o zi.

 

Nu se poate ajunge direct din Bulgaria spre Kavala ? La o privire rapida aruncata pe harta mi se pare ca ocolesti prin Alexandropoli.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ceva detalii de stilul de mers, viteza medie ? Pot sa bag si 150-170, dar in general nu-mi prea place sa fug. Prefer sa mai vad si altceva in afara de asfalt si sa mai fac si 2-3 poze cand merita.

 

Si ceva detalii despre traseu se poate ? Mai ales bucata Veliko-Alexandropoli pe unde vrei sa o faci ? Am facut acum cateva saptamani pasul Shipka, sunt gropi si ceva nisip pe curbe. Se pierde timp pe acolo, conteaza mai ales daca vrei 680 km intr-o zi.

 

Nu se poate ajunge direct din Bulgaria spre Kavala ? La o privire rapida aruncata pe harta mi se pare ca ocolesti prin Alexandropoli.

 

Da prin Alexandrolpoli. E85 mi se pare.

 

Despre stilul de mers ce sa-ti zic eu o sa merg cu pasagera deci nu o sa-i dau foarte tare in goarna nici nu o sa dorm, dar nu am de gand sa stau foarte mult prin bulgaria destinatia fiind grecia. In Bulgaria cel putin o sa fim atenti la radare si din experienta pe bulgaria pe care o am astia mai dau si flashuri. In localitati o sa mergem legal. Inafara 120 - 150 ma gandesc. Depinde si de drum. Avem 2 zile la dispozitie in zona si cred ca o sa avem ce vedea si poza. In grecia se merge pe autostrada deci nu o sa ne ia foarte mult sa ajungem la kavala.

 

Iata si traseul:

 

post-39361-1240839775_thumb.jpg

 

Eu traseul l-am luat de pe http://maps.live.com/ ( http://maps.live.com/#JnJ0cD1wb3MucmQ1M3gw...yZydG9wPTAlN2Uw )si de la cine a mai fost in zona am inteles ca e de preferat traseul asta fata de cel cu cu Sofia. Oricum sunt deschis la propuneri nu incerc sa ma transform in mare sef de trib care taie in carne vie :).

 

Eu merg si singur dar as prefera sa fim mai multi. Numai bine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ok. In principiu m-ar tenta. Dar mai am niste probleme cu motorul si nu m-as baga la 2000km cu el asa. Daca reusesc sa le rezolv pe alea pana miercuri, iti mai dau un semn.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ok. In principiu m-ar tenta. Dar mai am niste probleme cu motorul si nu m-as baga la 2000km cu el asa. Daca reusesc sa le rezolv pe alea pana miercuri, iti mai dau un semn.

 

Perfect. Sper sa rezolvi :) .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aveti grija ca e destul de lung si obositor traseul, nu pierdeti prea mult timp pe drum, mai ales ca prin Bulgaria nu-s multe de vazut. Thassos nu merita luat in calcul daca nu va cazati acolo, o sa stati 2-3 ore dus-intors la bac in perioada aia (si grecii ies de sarbatori).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O sa facem si noi (1 Logan + 1 TDM) acelasi traseu, cu plecare vineri dimineata, foarte de dimineata. Destinatia Thassos, nordul insulei. O sa mergem destul de incet probabil, ca de... Loganu' e lenes si politia cam multa din cate am inteles, dar daca e cineva mai putin grabit poate ne intalnim pe traseu. Tel. meu 0723.005580.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O sa facem si noi (1 Logan + 1 TDM) acelasi traseu, cu plecare vineri dimineata, foarte de dimineata. Destinatia Thassos, nordul insulei. O sa mergem destul de incet probabil, ca de... Loganu' e lenes si politia cam multa din cate am inteles, dar daca e cineva mai putin grabit poate ne intalnim pe traseu. Tel. meu 0723.005580.

 

Salut. Eu cred ca plec de joi, inca nu sunt 100% sigur ca joi sau vineri. Ideea mea cu joi era ca sa stam in grecia cel putin cat o sa stam pe drum (adica 2 zile). Pe de alta parte se pare ca joi voi merge un singur motor si asta ma pune putin pe ganduri. Voi aveti cazare asigurata in tassos ati rezervat ceva ? Cat stati ca eu mor copt trebuie duminica seara sa fiu acasa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut

asa cum ati vazut - si eu am acceasi idee.

 

 

din pacate vremea se pare ca nu prea tine cu noi asa ca decizia o voi lua maine

 

ca idee, incerc traseul prin Razgrad - Targoviste - yambol si intoarcearea prin Stara Zagora..Veliko )

 

 

Intentionez sa ajung in Tasos si sa stau acoloo de vineri pana duminica urmant sa ma intorc duminca .

 

respect

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu te increde prea mult in prognozele meteo... acum cateva zile o dadeau in ploi de vineri pana duminica, iar acum cica ar ploua doar duminica in anumite zone. Cert e ca o astfel de previziune nu se poate face pe mai mult de 3 zile si chiar si atunci nu e nici macar 80% sigura. Deci... parca e mai bine sa te ploua pe motor decat sa stai acasa sau in masina cu soarele pe cer. Bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stie cineva daca si cat sunt urmatoarele:

 

- taxa de pod la Giurgiu ptr moto

- taxa de drum la bulgari prt moto

- taxa de drum la greci ptr moto

?

(sau niste linkuri la site-uri actualizate)

 

Thx. Tot caut de vreo 20 de min pe net si nu am gasit nimic... informatiile difera sau lipsesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stie cineva daca si cat sunt urmatoarele:

 

- taxa de pod la Giurgiu ptr moto 0

- taxa de drum la bulgari prt moto 0

- taxa de drum la greci ptr moto 0

?

(sau niste linkuri la site-uri actualizate)

 

Thx. Tot caut de vreo 20 de min pe net si nu am gasit nimic... informatiile difera sau lipsesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stie cineva daca si cat sunt urmatoarele:

 

- taxa de pod la Giurgiu ptr moto

- taxa de drum la bulgari prt moto

- taxa de drum la greci ptr moto

?

(sau niste linkuri la site-uri actualizate)

 

Thx. Tot caut de vreo 20 de min pe net si nu am gasit nimic... informatiile difera sau lipsesc.

 

Confirm 0. La pod daca vrei poti plati , daca nu treci frumos pe langa bariera ca nu iti zice nimeni nimic. La Bulgari nu se plateste sigur pentru ca am intrebat eu odata si a ras aia de mine. Iar grecii desi au autostrazi nu percep taxa pentru ele ... ce oameni :D .

 

Eu pana la urma plec maine dimineata. Daca nu vrea nimeni sa mearga sper ca ne intalnim pe acolo. Asfalt uscat la toata lumea !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

grecii nu percep la moto taxa pe autostrazi. Cavala e marfa asa ca oras si ceva mare sa speli ochii dar nimci altceva, dar scumpa, anul trecut cea mai ieftina camera de hotel la un hotel penal fara parcare subterana era 45 EUro. Drumul prin Grecia de la granita pana la Cavala e bun dar va fi obositor.

Poti face mai bine asa, te opresti in Orestiada, unde sunt si hotelurile mai ieftine si mai bune si a 2-a zi spre Cavala.

Editat de Aleko
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

0; 0; 0

Ok, multam

 

Confirm 0. La pod daca vrei poti plati , daca nu treci frumos pe langa bariera ca nu iti zice nimeni nimic.

Eu pana la urma plec maine dimineata. Daca nu vrea nimeni sa mearga sper ca ne intalnim pe acolo. Asfalt uscat la toata lumea !

Bre, esti sigur? Adica daca zici ca e bariera... n-as vrea sa traga astia dupa mine :D

Sa ne auzim cu bine atunci. Pana la urma BigDuke, foxbat, mergeti in Thassos sau va opriti in Kavala?

 

(Prietenii nostri bulgari ne-asteapta:)

post-5978-1241006148_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut.Am si eu o intrebare la cam cati bani se ajunge cu o astfel de iesire si care e viteza cu care mergeti?Va intreb asta ca eu am o yamaha virago de 535 si cu 110-120 km/h as putea merge cu ea si ce scule ar trebui sa avem pe drum?

Editat de radutu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut.Am si eu o intrebare la cam cati bani se ajunge cu o astfel de iesire si care e viteza cu care mergeti?Va intreb asta ca eu am o yamaha virago de 535 si cu 110-120 km/h as putea merge cu ea si ce scule ar trebui sa avem pe drum?

Am fost eu anul trecut in Thasos cu motor mic (al meu de 250cc cu racire cu lichid nu e mult mai lesinat decat Virago de 500cc racit cu aer), si sfatul meu e sa faci cum am facut eu, adica sa pleci cu o zi inainte, sa te cazezi in Stara Zagora (vezi http://www.maniahotel.com/ unde dai 30 Euro pe noapte pentru 2 persoane cu mic dejun inclus, parcare inchisa si supraveghere video si servire exemplara), si o sa ajungi la timp fara stress. In rest trebuie sa ai in principal bani, de preferinta pe card. La 20-30km dupa granita cu Grecia e o benzinarie pe stanga, si in rest nimic. La greci nu exista benzinarii pe autostrada, asa ca daca ramai fara o iei de exemplu pe drumul spre Alexandropoli si la 2 km dupa iesirea de pe autostrada e o benzinarie amarata acolo unde daca imi amintesc bine nu au auzit de card, asa ca e bine sa ai si ceva euroi la tine. Ca principiu cardul merge la Shell (care la ei arata ca benzinariile de tara de la noi) si la inca unii, cred ca Adria le spune. Si daca vezi table in greceste nu te stresa, la 50-100 de metri sunt alte table pe care scrie acelasi lucru in alfabet latin...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut.Am si eu o intrebare la cam cati bani se ajunge cu o astfel de iesire si care e viteza cu care mergeti?Va intreb asta ca eu am o yamaha virago de 535 si cu 110-120 km/h as putea merge cu ea si ce scule ar trebui sa avem pe drum?

Am inteles de la altii ca vreo 12 ore pana in Kavala, mers legal (incet) si cu ceva opriri. La viteza aia maxima io zic ca merge sa faci si 8, 9 ore, dar e vorba de cat de mult respecti indicatoarele, ce depasiri ai de facut etc. In cazul meu, o sa am "remorca" deci daca fac 13 ore cu opriri as fi multumit. Legat de bani, cazare cu benzina cu tot, sper sa nu trec de 100 de euro de pers., cu mancare luata de-acasa si cel mult o iesire la o terasa pe-acolo.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu maine dimineata la 6.30 am plecat. Daca se mai trezeste careva in seara asta sa ma insoteasca sa ma anunte le telefon. Wish me luck, sa ne vedem/auzim (Linx) cu bine. Drum bun !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...