Sari la conținut

Japoneze?


sacal
 Share

Postări Recomandate

daca ati avea de ales intre SUZUKI MARAUDER

SUZUKI INTRUDER

YAMAHA VIRAGO

YAMAHA DRAGSTAR

KAWASAKI VULCAN SPORT

HONDA STEED

HONDA SHADOW

toate dupa 90, de cilindree apropiate pana in 5500$

voi ce ati alege? tinand cont de costuri de intretinere, motor, consum etc. din cate stiu pt kawa nu se prea gasesc piese si de-asta sunt mai ieftine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intruder ca sa fie tot pe cardan, ,,,Mi-l faci cadou ?? :D

Vorbind serios acuma m-i s-a parut cea mai reusita japoneza, pe locul doi Shadow.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am tras cu ochiul pe site si am vazut ca nu exista intruder de 250, in schimb cel mai mic motor e de 800 , si costa 6.500 dolari model 2004. Asta la ei. La noi nu stiu.

M-i se pare inacceptabil sa dai atatia bani pe un motor de 250 ,,oricare ar fi el.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Recunosc ca sunt mai incepator. Abia acum ma interesez sa-mi cumpar una. Sunt din TM, si exista numai reprezentanta Suzuki pe aici. E si singura care vinde in rate (leasing ca bancile nu dau imprumut). Daca mi-ati putea da detalii despre consum si performante, v-as ramane indatorat. Cum se explica faptul ca Suzuki e mai scumpa decat alte marci japoneze? Performante sau pur si simplu marketing?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc pentru sfaturi. Intr-adevar mi se pare si mie exagerat pretul. Am aflat ca vin prin filiera ungureasca. Probabil ca daca am avea importatori directi, ar fi mai ieftine.

M-am uitat si la yamaha pe site. Pacat ca nu este si in Timisoara un showroom Yamaha.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu te baza pe faptul ca la importatorul de Yamaha pretul ar fi mai mic. Importatorul din Bucuresti este filiala a celui din Grecia, iar preturile la DDP sunt chiar mai mari decit cele de afara, chiar mult mai mari. La CIP sunt acceptabile as putea spune, mai ales daca vrei sa faci un leasing.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, la leasing m-am gandit, bineinteles. Din pacate te apropii de DDP cu dobanda, asigurare, taxa de leasing etc. Asigurarea Full Casco am inteles ca e 8% pentru motoare :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stai asa ca treaba-i mai cu dichis.

Primo: ce dimensiuni ai tu, ma refer la kg si inaltime?

Secundo: ce experienta la condus motoare ai?

Tertzo: citi bani ai de spart la afacerea asta?

 

Dupa asta mai discutam. Ca doar asa ca are forme sau preturi atractive nu ajunge. Mai sunt si altele.

De exemplu eu am 1,90 si 96 kg. La asa "volum" nu tine un 250cc. Minim 750-800 ca sa zici ca ai motor. Apoi trebuie sa ai si ceva conditie fizica si forta sa poti struni un motor de 1360 cc ca al meu. Sau macar sa ajungi cu picioarele jos cind stai pe el. Degeaba te uiti la pret daca dupa doua luni zici ca merge slab, ca nu trage cum a-i vrea tu, etc. De exemplu Intruderul are pozitia de condus mai inalta ca si Yamaha Dragstar. Ce inseamna asta: Yamaha e mai stabila si mai usor de manevrat.

Dragstarul are ghidonul mai deschis ca Intruderul. Ce inseamna: manevrabilitatea la Intruder, in oras e mai buna datorita razei de viraj mai mica, etc. Deci, sunt multe chestii care trebuie luate in considerare.

Si la urma urmei chiar si intre ele difera ca forma si aspect. Gindeste-te bine si vezi daca nu cumva ai posibilitatea sa le incerci inainte, gen drive-test. Bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

RENEGADE, multumesc mult pentru lamuriri. Am dimensiuni reduse in comparatie cu tine, trebuie sa recunosc (1,72 m, 80 kg). Sunt incepator intr-ale "meseriei", m-am urcat de cateva ori pe motor sa fac cateva ture prin curti, deci mai nimic. Bani s-or gasi ei ca vreau sa iau in leasing.

Oricum dupa cate imi spui se pare ca sunt multe aspecte pe care ar trebui sa le iau in consideratie. Inca o data multumesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

A mers cineva cu o Suzuki Intruder Volusia de 800cc? Credeti ca ar fi cam mare pentru 1,72 m, 80 kg? Multumesc mult daca aveti timp sa-mi raspundeti!

bai oameni buni intrebarea am pus-o eu. :D

deci

voi de care japoneza sunteti mai incantati?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

baii cu 3000. iti iei un motor de harley shi cu 2 vii la mine mai bine sau la orice altul car se ocupa cu chestii in domeniu shi iti baga un cadru de leshini incet ....shi vb de 1100 ccm nu de 250 ...parerea mea

sa stii ca te iau in serios. evident ai dreptate. ce e nou e scump. 1100 e cam mult totusi pentru 68 de kili ale mele.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am DragStar de 250 luat de nou de la importator. Mi-am luat de 250 ca eram incepator nu ma mai suisem pe motor pana atunci. Si bine am facut din punct de vedere al sigurantei mele personale ( si in primul rand la asta trebuie sa te gandesti) caci 21de CP si 150 Kg ca incepataor eu zic ca e destul. Acum dupa un an si jumatate de condus m-ar tenta ceva mai puternic un minim 600-700cmc dar daca treceam direct la 600cmc poate aveam cateva oase rupte pana acum. Tu sa fii sanatos si sa apuci sa schimbi nu unul ci mai multe. Acum depide de fiecare, toti zic " lasa ca merg incet , o sa fiu atent, o sa conduc prudent bla bla bla "...texte, cand te vezi cu 60-70 de CP sub tine (vorbesc de choppere) nu mai gandesti asa iti zic eu. Bafta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am DragStar de 250 luat de nou de la importator. Mi-am luat de 250 ca eram incepator nu ma mai suisem pe motor pana atunci. Si bine am facut din punct de vedere al sigurantei mele personale ( si in primul rand la asta trebuie sa te gandesti) caci 21de CP si 150 Kg ca incepataor eu zic ca e destul. Acum dupa un an si jumatate de condus m-ar tenta ceva mai puternic un minim 600-700cmc dar daca treceam direct la 600cmc poate aveam cateva oase rupte pana acum. Tu sa fii sanatos si sa apuci sa schimbi nu unul ci mai multe. Acum depide de fiecare, toti zic " lasa ca merg incet , o sa fiu atent, o sa conduc prudent bla bla bla "...texte, cand te vezi cu 60-70 de CP sub tine (vorbesc de choppere) nu mai gandesti asa iti zic eu. Bafta.

exact! uite de asta vreau eu marauder de 250 ca prim motor. nou sau la mana a 2a depinde de bani. imi place si cum arata. am 1,70 si 67 kile.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...