Sari la conținut

Banditmania


hot_wheel
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 15,9k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

...nu cred ca stie cineva :duel:... eu cel putin nu am vazut la nimeni asa ceva. Acelasi gand ma bate si pe mine de mult timp, sa o fac intr-un mic streetfighter. Problema este urmatoarea. Este posibil ca farurile sa nu imprastie atata lumina precum farul cel mare, asta este clar, spotul va fi mult mai concentrat fata de farul mare.

 

Eu ma gandeam asa: ultima pereche de faruri poate fi cumparata si la bucata (44 Euro) nu numai in pereche, si ideea era sa fie amandoua de faza lunga si sa le fac sa mearga simultan, nu individual, acum nu stiu cat de capabil este alternatorul sa sustina acest consum (120 W) fara sa rupa bateria.

 

Poate daca exista persoana mai cunoascatoare sa ne scoata din intuneric :ok: , apreciem efortul.

 

Asfalt uscat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mi-am dedicat toata ziua pentru a cerceta aceasta problema pe n siteuri specializate si se pare ca imi voi raspunde singur :duel: , eu centrez, eu dau cu capu' :rock:

 

 

Problema vizibilitatii:

- aici se pare ca exista un dezavantaj la capitolul vizibilitate in trafic, (cat de remarcat esti de ceilalti, risti sa fi confundat cu o bicicleta :wave:), dar nu se pune o problema la capacitatea de luminare pe timp de noapte.

 

Problema mea, cea a functionarii a 2 faruri simultan:

- Majoritatea motocicletelor produse pana in 1994-96, nu dispun de dispozitive de tip "releu", fapt ce diminueaza capacitatea instalatiei electrice de a furniza si suporta curent electric de un amperaj mai mare pe intrerupatoarele/comenzile de maner care risca sa se topeasca la un asemena consum (peste 110 W) sau chiar firele din instalatie.

 

Rezolvarea celor doua probleme se pare ca sta in acest releu care faciliteaza un circuit mai puternic si mai sigur, direct de la baterie, printr-un circuit auxiliar mult mai solid.

In majoritatea cazurilor in care s-au montat relee se observa o crestere de putere a luminii chiar si cu becurile obisnuite de pana la 40-50%, chiar si in cazul claxoanelor stock.

 

... din nefericire nu am gasit inca un site care sa vanda la noi asemenea relee dar probabil poate fi si mesterit de cei mai indemanatici.

 

Bafta la modificari :ok:

 

Asflat uscat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mi-am dedicat toata ziua pentru a cerceta aceasta problema pe n siteuri specializate si se pare ca imi voi raspunde singur :duel: , eu centrez, eu dau cu capu' :rock:

Problema vizibilitatii:

- aici se pare ca exista un dezavantaj la capitolul vizibilitate in trafic, (cat de remarcat esti de ceilalti, risti sa fi confundat cu o bicicleta :wave:), dar nu se pune o problema la capacitatea de luminare pe timp de noapte.

 

Problema mea, cea a functionarii a 2 faruri simultan:

- Majoritatea motocicletelor produse pana in 1994-96, nu dispun de dispozitive de tip "releu", fapt ce diminueaza capacitatea instalatiei electrice de a furniza si suporta curent electric de un amperaj mai mare pe intrerupatoarele/comenzile de maner care risca sa se topeasca la un asemena consum (peste 110 W) sau chiar firele din instalatie.

 

Rezolvarea celor doua probleme se pare ca sta in acest releu care faciliteaza un circuit mai puternic si mai sigur, direct de la baterie, printr-un circuit auxiliar mult mai solid.

In majoritatea cazurilor in care s-au montat relee se observa o crestere de putere a luminii chiar si cu becurile obisnuite de pana la 40-50%, chiar si in cazul claxoanelor stock.

 

... din nefericire nu am gasit inca un site care sa vanda la noi asemenea relee dar probabil poate fi si mesterit de cei mai indemanatici.

 

Bafta la modificari :ok:

 

Asflat uscat!

 

 

releele sunt cat se poate de normale si peste tot. aceleasi se folosesc si la masini la faruri, la alarme, etc.

cat despre faruri, ieri am iesit la prima tura de noapte cu faru nou, si lumineaza mult mai bine decat ma asteptam. L-am comandat de la louis, dar l-am scos din carcasa cromata pana la urma. Era imensa!

O sa fac poze la bandit cat de curand.

10033985880fr04jl4.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

releele sunt cat se poate de normale si peste tot. aceleasi se folosesc si la masini la faruri, la alarme, etc.

cat despre faruri, ieri am iesit la prima tura de noapte cu faru nou, si lumineaza mult mai bine decat ma asteptam. L-am comandat de la louis, dar l-am scos din carcasa cromata pana la urma. Era imensa!

O sa fac poze la bandit cat de curand.

10033985880fr04jl4.jpg

 

 

:duel: :wave: :rock: :ok:

 

Super tare, asteptam rezultatul cu entuziasm!

 

Cat de mare este farul ca aici scrie "MaĂe (BxHxT): ca. 155 x 74 x 125 mm" unde banuiesc 155 latimea? Farul rotund standard stiu ca are cam 160mm diametru. A doua problema ar fi, daca vrei totusi sa ramana in carcasa cromata, cum il poti prinde de furca, de suportii laterali? Tu ai versiunea semi-carenata de bandit?

 

Aveam o banuiala ca trebuie sa fie aceleasi relee, dar ai idee si de niste preturi? sar de 10$ bucata?

 

Ce ziceti de acest model de far? ASTA

 

Un pic cam scump... dar cred ca arata mortal :blbl:

Asfalt uscat!

Editat de bulibasha
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:duel: :wave: :rock: :ok:

 

Super tare, asteptam rezultatul cu entuziasm!

 

Cat de mare este farul ca aici scrie "MaĂe (BxHxT): ca. 155 x 74 x 125 mm" unde banuiesc 155 latimea? Farul rotund standard stiu ca are cam 160mm diametru. A doua problema ar fi, daca vrei totusi sa ramana in carcasa cromata, cum il poti prinde de furca, de suportii laterali? Tu ai versiunea semi-carenata de bandit?

 

Aveam o banuiala ca trebuie sa fie aceleasi relee, dar ai idee si de niste preturi? sar de 10$ bucata?

 

Ce ziceti de acest model de far? ASTA

 

Un pic cam scump... dar cred ca arata mortal :blbl:

Asfalt uscat!

 

 

Al meu a fost intradevar semi-carenat. Dar avea un look din profil de strutzo-camila.

Cu carcasa cromata il poti monta facand o paranteza de prindere pt locul unde vin piciorul lui original.

Eu nu l-am fixat cu cea cromata pentru ca am observat la prima proba cat de in fatza se prelungea. Pe un chopper ar fi dat bine, la mine nu. Asa ca am scos modulul din interior, care oricum se vinde si separat si e rezistent si singur la vreme, l-am dichisit putin (capacul spate era nevopsit, l-am facut negru si pe acela) si am ajuns la un rezultat bun. Din profil se vede super.

Offtopic la faruri: fara semi-carena se vede mai bine drumu in fatza, chestie importanta la traficu in oras.

Vad ca e soare si frumos azi. Iau aparatu foto cu mine la o plimbare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Arata f.bine asa :D

Cum te descurci noaptea cu el? Face fata?

 

dap, lumineaza bine. daca vrei sa dam o tura de oras cu banditii da-mi un bip la nr meu, 0744 974 317

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dap, lumineaza bine. daca vrei sa dam o tura de oras cu banditii da-mi un bip la nr meu, 0744 974 317

 

mi-ai citit gandurile mie :D

 

haida la o tura de banditi :rock: Unde si cand ne intalnim? :rock:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dap, lumineaza bine. daca vrei sa dam o tura de oras cu banditii da-mi un bip la nr meu, 0744 974 317

 

Da si iooo vreaau. :rock:

90% sanse sa vin de joi noaptea pana vineri pe dupamasa, eventual sambata dimineata la Bucale cu Banditu. Poate ne vedem pe undeva la un suc, mai schimbam o vorba, un jeleu, un pateu. :rock:

Azi m am cam alergat cu un pretin cu Hornet, inclusiv liniute si tare mi frica ca incepe sa se cam gate ambreiaju. Am impresia ca de cateva ori a scapat in 1 a si chiar a 2 a pe la 10 mii si se cam tura dubios. Faza naspa e ca de cateva zile prinde ambreiaju cam tarziu pe cursa si nu mi place deloc ca nu s obisnuit. Imi place sa prinda repede si acu nu l prea pot regla pt ca daca l fac sa prinda repede cum vreau io am joc cat china (cursa falsa in maneta pana incepe sa decupleze). Am incercat inclusiv de la reglajul tijei de sub capacul ala de guma dar daca l strang de acolo sa elimin cursa falsa iar prinde f tarziu aproape de eliberarea completa a manetei, ca sa nu zic chiar prea tarziu. Se poate sa mi mai fac figuri in ture inalte pt ca chiar si atunci cand las ambreiaju complet el nu cupleaza 100%, fiind naspa reglat sau se cam gata discul? :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mi-ai citit gandurile mie :D

 

haida la o tura de banditi :rock: Unde si cand ne intalnim? :rock:

 

trebuia sa fi dat un bip man.

acuma am intrat pe usa. eu am mai stat in oras putin.

lasa ca vreme calda e pana in toamna.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am iesit si am dat o tura cu talharii :D

Farul da foarte bine, are un aspect razboinic acum, mie mi-a placut

 

Si 2 poze de la plimbarea de aseara

 

dsc01070im0.jpg dsc01071sr0.jpg

 

Emppu am inteles ca ai telefonul lui Alex, stabiliti voi locatia cand ajungi si eu comunic cu Alex sa ne vedem toti.

bulibasha da-mi numarul tau pe PM sa ne vedem cu totii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ FLASH-TUNING: roger that! :rock:

 

Deci mai ales in poza a doua, din pozitia aia arata faru ala pe 12le lu Alex foarte foarte ciumeg! :rock:

I say let the Ses become Ns! Dezbracarea!!! :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

voi cam la cate ture schimbati cu B6-le ? se poate merge si mai sportiv cu el ? eu cam pe la 5 mii ture schimb (mai putin vit 2 care o schimb cam pe la 3 mii)

 

cum aud cum zumzaie sub mine parca imi este mila sa schimb mai turat :rock:

 

apropo de ulei, eu am bagat in al meu un MOTUL 10W40..care ati mai bagat asa ceva ? pareri ?

 

mi-ar face placere sa ma intalnesc cu posesori de banditi din bucale sa mai stam la un pahar de vorba

 

bafta multa :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Oameni buni, cand se lasa cu plimbarea, spre sfarsitul saptamanii sper :D

 

Nr meu este 0721034994.

 

Arata criminal faru' :rock:

 

Asfalt uscat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

voi cam la cate ture schimbati cu B6-le ? se poate merge si mai sportiv cu el ? eu cam pe la 5 mii ture schimb (

 

Mers normal 3-5.000 rpm

Sport 6-8.000 rpm

Gas maxim 10-11.000 rpm desi s-a dus si mai sus

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La mine:

 

- in modul "domestic" 6-8000 rpm

- in modul "Sport" 9-15000 rpm (rosu incepe de le 17000 rpm)

 

:rock: :rock: :moto:

 

Tipa de zici ca o (o multime de cuvinte urate :D ), e sexy rau :P

 

M-au oprit si gaborii pe treaba asta :rock: Suna mai rapida de cat este defapt...

 

Asfalt uscat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da si iooo vreaau. :rock:

90% sanse sa vin de joi noaptea pana vineri pe dupamasa, eventual sambata dimineata la Bucale cu Banditu. Poate ne vedem pe undeva la un suc, mai schimbam o vorba, un jeleu, un pateu. :D

 

Eu sunt liber vineri poate dam o tura.Valabil pt. toti.

 

cum aud cum zumzaie sub mine parca imi este mila sa schimb mai turat :moto:

 

apropo de ulei, eu am bagat in al meu un MOTUL 10W40..care ati mai bagat asa ceva ? pareri ?

 

mi-ar face placere sa ma intalnesc cu posesori de banditi din bucale sa mai stam la un pahar de vorba

 

bafta multa :rock:

 

Eu am MOTUL 5100 adica semi-sintetic 10W40 in el si merge bine. :P

 

 

 

Oameni buni, cand se lasa cu plimbarea, spre sfarsitul saptamanii sper :rock:

 

Nr meu este 0721034994.

 

Arata criminal faru' :P

 

Asfalt uscat!

 

Eu sunt mai comod din fire. Hotarati si voi un loc si ora ,iar eu o sa incerc sa vin. :lol:

 

Cine stie poate facem o plimbare mai lunga in week-end.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cine stie poate facem o plimbare mai lunga in week-end.

 

... poate ma insotiti pe mine inapoi pana la SB. :D

Sa vedeti si voi capitala... culturala.

:rock:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

maine intalnire de banditi.

emppu vine in bucuresti, nu stiu inca exact detaliile, dar postez cand aflu exact cat sta.

daca ma aude cineva cu un b12 pe aici, vreau si eu sa il vaz.

cei cu messenger ma pot baga pe lista, "ealexdj"

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...