Sari la conținut

Service moto in Constanta


dami3n
 Share

Service-ul de care ati fost cel mai multumit din Constanta .  

198 membri au votat

Nu ai permisiunea să votezi în acest sondaj, sau să vezi rezultate sondaj. Te rog autentifică-te sau înregistrează-te pentru a vota în acest sondaj.

Postări Recomandate

Nu ai ce sa clarifici , erai acolo cand am purtat discutia aia cu tatal tau iar atat tu cat si Alex nu ati zis nimic ... nici ca am dreptate , nici ca nu am , ceea ce denota caracterul .

 

1. Sincer sa fiu , eram scarbit de faptul ca dupa ce s-a incercat golanirea mea cu niste argumente de 3 lei s-a venit cu solutia normala. Mie nu mi s-a parut normal si nu venisem acolo la mila nimanui , ridicasem o problema si am fost tratat golaneste .

Eu nu stau in bani aia si nici nu sunt orice motociclist ala despre care vorbesti tu ... Eu sunt eu

 

2. ti-am spus ca am facut un poll complet cu toate service-urile insa mi l-au sters admini , injura-i pe ei

 

3. Citeste hartia aia cu care vin placutele si o sa sti cum se face rodaj-ul ca la carte , am plecat cu mobra pana in Mangalia si m-am intors pe Negru Voda ... Aduna km si o sa iti dea suma exacta .

 

4. Voi ati incercat sa ma golaniti , si cand Alex si-a dat seama ca am dreptate s-a oferit sa indrepte lucrurile , dupa ce plecasem de la voi cu raspunsul ... vezi-ti de drum ca nu ne intereseaza

 

Cat despre discurile mele , voi de unde sa stiti daca erau sau nu , ca nu aveati scule ca sa masurati ..

 

Lucru caracteristic romanului etern nemultumit. ma repet : NU CRED CA ITI CONVENEA SA DAI 100-200 DE EURO, IN LOC SA LE SCHIMBI GRATIS.

Dupa cum spuneam , nu ma cunosti . Mi se rupe de 200 de euro ai vostri , eu nu am venit la mila , am venit cu o problema la un om pe care il consideram amic . Ma asteptam sa fiu tratat macar cu echidistanta , nu sa mi se spuna ca nu am dreptate din fundul garajului innainte sa se uite cineva la motocicleta mea .

 

 

5.Pai ar fi mai bine , parerea mea .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 195
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Fratilor nu va m-ai certati aici aveti numerele de telefon toti vb la telefon.. nu mai bagati in deruta oamenii de pe forum .. nu am stat sa citesc prea mult dar va zic atat.. sunt mai multe service-uri in ct , in majoritatea se lucreaza cat de cat, unele sunt mai scumpe unele nu , dar chiar asa sa vorbeasca numai cine e nemultumit de ceva.. gabi si misu sunt pe departe cei mai buni mecanici! .cosmin varu are cel mai mare si actualizat service.... chiar daca la hobbymoto s-au mai facut gafe asta e din cauza ca toata lumea vrea prioritate si volumul de munca este exagerat de mare.. pepe personal nu prea stiu sa fii gresit ceva cand s-a ocupat problema este ca nu poate termina singur un motor din cauza ca este chemat tot timpul la o alta problema mai serioasa care altii nu ii dau de cap! cred si eu ca daca lucreaza 3 mecanici la un moto care nu stiu ce exact a facut cel dinainte la motor e o problema..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu aveam un singur mesaj , pe care poate am facut rau ca nu l-am exprimat direct ... dar uite , o fac .

 

Frate , poate e timpul sa creasca al batran nepoti ca nu ne-am nascut toti alaltaieri si e pacat de voi ca va chinuiti sa faceti o chestie care pare serioasa din exterior si care voua va ramane .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu aveam un singur mesaj , pe care poate am facut rau ca nu l-am exprimat direct ... dar uite , o fac .

 

Frate , poate e timpul sa creasca al batran nepoti ca nu ne-am nascut toti alaltaieri si e pacat de voi ca va chinuiti sa faceti o chestie care pare serioasa din exterior si care voua va ramane .

 

Maaaaa... tu vrei sa te oferi sa'i faci lu' al batran nepoti!!! Nebunaticule! :unsure:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Maaaaa... tu vrei sa te oferi sa'i faci lu' al batran nepoti!!! Nebunaticule! :unsure:

Are cine sa ii faca din cate stiu eu ... Sti tu altceva ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu stiu ca are... tu insa esti sigur ca stii?

Nu cred ca ai dres-o cu chestia asta ... mai invarte-o o data poate pica altfel decat a cazut :unsure:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu cred ca ai dres-o cu chestia asta ... mai invarte-o o data poate pica altfel decat a cazut :unsure:

 

Eu nu am nimic nici de "dres" si nici de "invartit", eu cand am ceva de spus, spun, cand nu, tac! Nu ma invart in jurul cozii.

 

Tu insa esti sigur ca vrei sa le spui (pe un forum PUBLIC) unor fii (indiferent de numele de familie) ca tatal lor e "expirat"?... citez "poate e timpul sa creasca al batran nepoti".

 

Mi'e greu sa cred ca, la modul cum ai pus problema, opinia ta poate fi interpretata ca un "sfat prietenesc" ci mai degraba a ofensa. Asa ca pana una alta, ia vezi tu cum o invarti... poate reusesti sa o dregi!

 

Ride Safe!

 

 

 

 

P.S. "for the record", imi fac singur lucrarile la motorul meu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu am nimic nici de "dres" si nici de "invartit", eu cand am ceva de spus, spun, cand nu, tac! Nu ma invart in jurul cozii.

 

Tu insa esti sigur ca vrei sa le spui (pe un forum PUBLIC) unor fii (indiferent de numele de familie) ca tatal lor e "expirat"?... citez "poate e timpul sa creasca al batran nepoti".

 

Mi'e greu sa cred ca, la modul cum ai pus problema, opinia ta poate fi interpretata ca un "sfat prietenesc" ci mai degraba a ofensa. Asa ca pana una alta, ia vezi tu cum o invarti... poate reusesti sa o dregi!

Ride Safe!

P.S. "for the record", imi fac singur lucrarile la motorul meu.

Expirat ? Iar ai dat-o tare de tot ... Nu mi-as fi permis sa spun asa ceva , poate tu iti permiti .

 

Cat despre actiunile mele , sunt subiectul discutiei dintre mine si Tony ... este o grija care nu trebuie sa te framante atat de tare .

 

PS - am o curiozitate ,in ce garaj iti faci toate lucrarile astea ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Expirat ? Iar ai dat-o tare de tot ... Nu mi-as fi permis sa spun asa ceva , poate tu iti permiti .

 

Desi ai formulat altfel, sensul este acelasi, fi macar barbat si asuma'ti responsabilitatea propriilor afirmatii:

(dami3n @ May 21 2009, 11:59 AM) ... poate e timpul sa creasca al batran nepoti ...

 

 

 

Cat despre actiunile mele , sunt subiectul discutiei dintre mine si Tony ... este o grija care nu trebuie sa te framante atat de tare .

 

Daca actiunile tale "sunt subiectul discutiei dintre tine si Tony" si te deranjeaza ca ii "framanta" si pe altii, ai face bine sa le porti direct, nu pe un forum public.

 

 

 

PS - am o curiozitate ,in ce garaj iti faci toate lucrarile astea ?

 

P.S. Daca tot de roade atat curiozitatea, afla ca lucrarile la motorul meu mi le fac in general in garajul unde tin si motorul. Rareori, cand se depaseste o anumita complexitate, mai apelez si la profesionisti (Nea' Shefu', Mishu "mecanicu' lu' peshte", Radu Davidescu...etc.) pentru cate un sfat, o scula mai deosebita, o cheie dinamometrica, o baterie de vacuumetre, un comparator... etc. O sa fii surprins cat de amabili pot fi... dar eu bineinteles, daca au fost probleme (si au fost) le'am rezolvat direct, fata in fata, nu prin subtilitati ieftine si poll'uri dubioase pe forumuri.

 

 

 

 

Ride Safe!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In primul rand :unsure: .

 

Nr 1 Nu pot sa fiu eu barbat pentru afirmatiile tale ... eu mi-am sustinut afirmatia nu si intepretarile tale denaturante .

 

Nr 2 Eu imi rezolv problemele cum vreau eu si nu imi pasa cum le rezolvi tu , nu iti tin contabilitatea dupa cum nici nu iti platesc facturile .

Am dat un feed-back despre o experienta cu service-urile si ii astept si pe restul sa faca la fel daca au avut experiente mai bune sau mai rele .

Astfel incat oameni astia sa invete cate ceva din plangerile sau multumirile noastre , iar cei ce folosesc service-urile sa fie tratati din ce in ce mai bine in Constanta .

 

Daca tu nu iti doresti asta pentru ca nu folosesti decat sfaturi si chei de la ei , problema ta ... Eu ca si client platitor nu sunt in aceeasi barca cu tine .

 

Nr 3

Super , pe Dave il cunosc si este ok , pe Mishu doar din vedere insa am auzit numai lucruri bune , Nea Shefu nu stiu cine este , si nici nu imi inspira incredere :cheers: .

 

Totusi Tony imi spunea acum ceva vreme ca are un prieten bun si partener de drum, navigator (parca) cu un FZR 1000 , daca esti tu ..... nu inteleg de ce apelezi la atati alti mecanici/service-uri cand ai un prieten atat de bun care mi-a povestit despre tine aproape de fiecare data cand schimbam 2 vorbe despre amici cu care ne plimbam cu motocicletele ... dar iarasi nu ma priveste .

 

Nr 4 . Devine o discutie care nu priveste topicul sau forumul ... poti sa folosesti PM daca tot simti ca ai ceva de adaugat .

Editat de dami3n
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

... oameni astia sa invete cate ceva din plangerile sau multumirile noastre , iar cei ce folosesc service-urile sa fie tratati din ce in ce mai bine in Constanta .

 

Ideea este laudabila, din pacate modul in care ai pus'o in practica lasa mult de dorit, cel putin dupa gustul meu. Insa nu trebuie sa fie toata lumea multumita. Mai multe poate vorbim cand ne vom intalni...

 

Ride Safe!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ideea este laudabila, din pacate modul in care ai pus'o in practica lasa mult de dorit, cel putin dupa gustul meu. Insa nu trebuie sa fie toata lumea multumita. Mai multe poate vorbim cand ne vom intalni...

Ride Safe!

Gusturile nu se discuta iar premiza ca nu toti trebuiesc multumiti este o premiza total gresita in comert .

 

Vorbim cand doresti ... Toate cele bune .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dami3n .. comentarii de prost gust la adresa lui ALEX. Foarte aiurea.. iar daca tu crezi ca Alex (Pepe) poate gafa la genul asta .. te inseli amarnic. Poate di graba cineva de la el o fi gresit.. insa atata timp cat ti s-a oferit o rezolvare .. de ce s-a ajuns la aceasta "dezbatere" .. si mai ales publica.

Atentie: Dupa cum stiti eu cu nu sunt cu Alex in cele mai bune relatii si nici nu ma "coafeaza" ideea de a vorbi .. insa .. nu mai face din tantar armasar si apreaciaza-l ca om si mecanic, mai ales ca ti-a oferit rezolvare mai mult decat echitabila. NU JUDECA OAMENII DUPA GAFELE ANGAJATILOR. Se poate intampla oricui.. ceea ce conteaza este cum se rezolva.

O zi buna.. si nu uita.. cand te duci la un service si apelezi la cineva sa te ajute .. nu te duci sa dai sfaturi de retragere la adresa membrilor familiei, nu de alta dar nu e treaba ta.

 

PS: Daca tot ti-au sters adminii pers. din pool.. no problem .. mail 2 them .. si se adauga .. deci si aici exista o rezolvare daca vroiai intr-adevar sa fii corect si echidistant.

ALEX: Imi cer scuze ca m-am bagat insa mi-au zis baietii de la firma de topicul asta si mi s-a parut deja exagerat unde s-a ajuns.. DAMIAN: Nu te supara insa cred ca nu ai procedat corect (parerea mea)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am dat PM la admin ... asa cum am mai dat si in trecut ... degeaba

 

Daca ii stiti ,faceti voi un poll bocat doar pe poll si dati-le mail sa il puna la important topics ca sa nu coboare .

 

Cat despre cealalta problema ... ai PM .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am dat PM la admin ... asa cum am mai dat si in trecut ... degeaba

 

Daca ii stiti ,faceti voi un poll bocat doar pe poll si dati-le mail sa il puna la important topics ca sa nu coboare .

 

Cat despre cealalta problema ... ai PM .

 

Once again .. SORRY

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...am ajuns si eu din intamplare pe topicul asta...poll sau cum i-o mai zice. Ideea e ca sunt placut impresionat de tot ce se scrie pe aici...poate si pentru ca cele mai sus amintite au conotatii rautacioase. Dami3n si-a scris off-ul si de pe aici lucrurile imi par clare. Ceea ce nu inteleg eu este de ce nu a fost sa-si schimbe discurile...

 

revenind la tema acestui topic, sunt de parere ca experientele traite de fiecare motociclist prin service-urile la care a apelat precum si multumirea cu care a plecat difera de la caz la caz, in afara de cele 2 variabile (motociclist / service) intervenind si cea de-a treia... complexitatea lucrarii.

 

Am sa incerc sa o iau pe rand...cu ceea ce am vazut prin serviceuri (acum ceva vreme)

 

O sa incep tocmai cu cei mai neglijati din cei cu serviceuri (pe acest topic)...adica HobbyMoto. Superbaieti, ne intalneam acum ceva vreme pe la sala...lumea parea multumita de serviciile lor. Se pare ca sunt cei mai vechi de prin Constanta dar mie imi par ca fiind si cei mai putin dotati. Sincer, ar fi putut investi ceva mai multi bani in anii " de glorie " insa nu au facut-o E problema lor, ei stiu sa-si dramuiasca afacerea. Personal nu am reparat nici o motocicleta la ei, partial pentru ca nu mi-au inspirat incredere... si totodata datorita faptului mai sus amintit (lipsa de aparatura)

 

Motozone - un alt service din Ct stiu ca se ocupa in special cu reparatiile de ATV-uri...am tot vazut curtea plina acolo...sub pod pe bd I.C. Bratianu. Nu stiu daca le repara sau doar le gareaza (curtea e mereu plina si sunt toate pline de praf). Am facut ceva vizite cand lucra Dave pe acolo. Nici aici nu am prea vazut aparatura dar spatiul parea ceva mai luminat.

 

Despre service-ul Ducati nu prea stiu ce sa zic, i-am facut o vizita lu' nenea Frenziu cand tocmai deschisese, sculele erau noi...proaspat scoase din cutie. Era pe vremea aia un dinozaur, Cornel pe numele mic, un nene mai in varsta care fuma mult si isi punea manusi cand citea manuale tehnice. Mai apoi a zabovit pe la Suszi insa pare-mi-se ca nici acolo n-a prea umplut scrumiera, ca s-a prins jupanu' din conducere ... Am inteles mai apoi ca a lucrat tot la Ducati si un baiet, Mishu ...care acum e in Km 4-5. Pe Mishu l-am cunoscut prin portul Tomis, avea o Honditza de 500 cc, superbaiat si el. Nu stiu sa relatez din felul cum repara dar mergand mai mereu pe la Mek (proprietarul serviceului in care activeaza momentan Mishu) si vazand mai mereu o alta motocicleta la reparat (si alte 2-3 in ashteptare), banuiesc ca face treaba buna. Si aici echiparea e saracacioasa dar din cate am inteles, n-au deschis prea de curand si urmeaza sa investeasca pe parcurs (recesiunea asta ne-a cam prins pe toti cu chilotzii in vine). Eu unul le tin pumnii, fiecare tre' sa manance o paine. Recomand in schimb acelasi service pentru reparatii serioase la masini din VAG (VolksWagen- Audi Group)

 

Suszi, ca service mi se par cei mai ok. Pe acolo merg mereu cand am ceva pb cu moto (adevarat ca am o Yamaha). Cu certitudine sunt cei mai dotati in ceea ce priveste echipare service: 2 elevatoare, masina dejantat, masina echilibrat, exhaustor gaze, prese, capre, scule, compresor, aparat diagnoza ptr mai toate jucariile cu 2 roti... si cred ca am zis tot. Baietii sunt priceputi si ce mi-a placut cel mai mult a fost ca atunci cand nu cunosc un parametru, au mereu cate un manual de reparatie. Din pacate insa, mai mereu sunt full (repara si motoare de barca) si ori asteptzi ceva...ori vii pe alta data. Mi s-a recomandat sa fac programare (ca in lumea mai civilizata din auto) si cu siguranta asta am sa si fac pe viitor.

 

Se spune ca jumatate din lucru o fac sculele si tocmai de aceea sunt placut impresionat de felul in care se lucreaza la ei. Mereu se deschide un sertarel, un dulapior, o cutiutza ...si se scoate scula potrivita... iar despre manopera, nu par flamanzi... 2 ore si ceva de lucru...mi le-au facturat ca 2 (DOUA) ore.

 

Alte serviceuri nu prea am vizitat ptr ca nu a fost cazul. Cu Dave m-am inteles bine de tot in privinta reparatiilor, pana s-a apucat de adus " blugi si geci " din Germanica. Pentru adeptii lucrului pe genunchi si fara factura...il recomand din toata inima (hi-hi-hi Dave ca ti-am tras-o...trebuia sa mi-o platesti pentru reply-ul " Yok shansa Rambo " !!!)

 

Ca si in viatza, atunci cand esti multumit de un lucru...nu prea il schimbi. Cred ca toti cei care au citit cele scrise de la inceputul acestui topic...isi vor pastra mecanicul...pentru ca de cele mai multe ori vizitam mecanicul si nu cladirea in care isi desfasoara activitatea.

 

S-auzim de bine !!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ceea ce nu inteleg eu este de ce nu a fost sa-si schimbe discurile...

 

Pai e clar ca a vrut sa se bage in seama... la un moment dat a spus'o singur, dupa ce a montat bucsile corect, totul a revenit la normal. Otelul (din care sunt confectionate discurile de frana) este prea dur ca sa permita ovalizarea... daca cineva crede altfel, ii recomand lecturarea ACESTUI material si pentru eventualele obiectii putem deschide un alt topic.

 

 

Era pe vremea aia un dinozaur, Cornel (service Ducati - N.A.) pe numele mic...

Pe "dinozaur" eu l'am gasit la service'ul YAMAHA unde, cand i'am cerut o revizie la EXUP mi-a raspuns foarte candid: "Ce'i aia ?!"

 

 

Suszi, ca service mi se par cei mai ok... Cu certitudine sunt cei mai dotati in ceea ce priveste echipare service: 2 elevatoare, masina dejantat, masina echilibrat, exhaustor gaze, prese, capre, scule, compresor, aparat diagnoza ptr mai toate jucariile cu 2 roti... si cred ca am zis tot.

Daca este vorba despre fostul service "oficial" YAMAHA... ai uitat sa mentionezi din dotare si analizorul de gaze pe care (pe vremea "dinozaurului") nimeni nu stia sa'l foloseasca. Il folosesc macar acum la reglarea carburatiei, sau tot nu a reusit nimeni sa'i traduca manualul de operare? Apropo, cine i'a luat locul "dinozaurului"? Cumva tipul care demonta si monta carenele?...

 

 

hi-hi-hi Dave ca ti-am tras-o...trebuia sa mi-o platesti pentru reply-ul " Yok shansa Rambo "

Avand in vedere ca esti la primul post pe acest forum (desi te'ai inscris mai demult) bucuria este un pic nejustificata. Nu cred ca opiniile iti vor fi luate prea mult in seama... cel putin nu deocamdata.

 

Ride Safe!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai e clar ca a vrut sa se bage in seama... la un moment dat a spus'o singur, dupa ce a montat bucsile corect, totul a revenit la normal. Otelul (din care sunt confectionate discurile de frana) este prea dur ca sa permita ovalizarea... daca cineva crede altfel, ii recomand lecturarea ACESTUI material si pentru eventualele obiectii putem deschide un alt topic.

:) Devine funny topicul .

Haide ... si unde am scris eu ca si-au revenit franele mele ?

Auzi ... sa te citezi pe tine dand explicatii , daca nu este stupid , este cel putin hilar :P

 

Ai cumva un topic acolo despre cum se face wheelie cu rezervorul neprins in suruburi fara sa iti vina peste ochi ? :cheers:

Nu uita sa imi explici ca este fizic imposibil sa iti vina peste ochi . :blink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Haide ... si unde am scris eu ca si-au revenit franele mele ?

 

 

Chiar in primul post...

 

Dupa ce am schimbat bucsile motocicleta frana destul de bine si nu aveam vibratii in ghidon ... (dami3n @ May 6 2009, 10:51 PM)

 

Si oricum, vrei sa afirmi ca ai fost atat de inconstient sa mergi de atunci cu niste discuri ovalizate !?!?!?

 

Ride Safe!

 

 

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La Suszi mi-am schimbat cauciucul fata acum 3 ani si aveau scule si mi-au strans toate suruburile cu cheia dinamometrica dupa cartea de service.Mi s-a parut insa destul de scump sa schimbi un cauciuc cu 40 ron la vremea respectiva.Nu aveau scule chiar pentru tot.Nu mi-au putut monta crashpadurile pentru ca nu aveau cu ce gauri carenele-lipsa freze.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La Suszi mi-am schimbat cauciucul fata acum 3 ani si aveau scule si mi-au strans toate suruburile cu cheia dinamometrica dupa cartea de service.Mi s-a parut insa destul de scump sa schimbi un cauciuc cu 40 ron la vremea respectiva.Nu aveau scule chiar pentru tot.Nu mi-au putut monta crashpadurile pentru ca nu aveau cu ce gauri carenele-lipsa freze.

 

Pentru tine si aerul care il respiri iti pare scump... :) incearca cu monoxid de carbon ... cu siguranta de va ajuta sa vezi lucrurile mai clar in viata. Apropos.. tu unde muncesti .. muncesti pe gratis ? si daca nu .. trebuie sa iti scoti cheltuielile ? (gen salariu, carburant, telefoane, impozite, intretinere, etc)

Va multumesc ptr timpul acordat.. cu tine chiar ma distrez in timpul liber. Desi nu prea am.. trebuie sa recunosc ca o sa imi fac ca imi esti foarte dulce asa .. nu stiu cum sa iti spun .. alege tu cuvintele, nu de alta dar uitandu-ma la argumentele tale, ma faci sa rosesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Chiar in primul post...

Si oricum, vrei sa afirmi ca ai fost atat de inconstient sa mergi de atunci cu niste discuri ovalizate !?!?!?

Ride Safe!

Pardon ... Destul de bine nu inseamna ca frana ca innainte de nefericitul incident .

Frana destul de bine pentru o motocicleta pe care nu aveam intentia sa o bag pe circuit , ci se plimba doar pe strada .

 

Cat despre inconstienta , ce te face sa crezi ca nu le-am schimbat pana la urma ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai e clar ca a vrut sa se bage in seama... la un moment dat a spus'o singur, dupa ce a montat bucsile corect, totul a revenit la normal. Otelul (din care sunt confectionate discurile de frana) este prea dur ca sa permita ovalizarea... daca cineva crede altfel, ii recomand lecturarea ACESTUI material si pentru eventualele obiectii putem deschide un alt topic.

 

Pe "dinozaur" eu l'am gasit la service'ul YAMAHA unde, cand i'am cerut o revizie la EXUP mi-a raspuns foarte candid: "Ce'i aia ?!"

 

Daca este vorba despre fostul service "oficial" YAMAHA... ai uitat sa mentionezi din dotare si analizorul de gaze pe care (pe vremea "dinozaurului") nimeni nu stia sa'l foloseasca. Il folosesc macar acum la reglarea carburatiei, sau tot nu a reusit nimeni sa'i traduca manualul de operare? Apropo, cine i'a luat locul "dinozaurului"? Cumva tipul care demonta si monta carenele?...

 

Avand in vedere ca esti la primul post pe acest forum (desi te'ai inscris mai demult) bucuria este un pic nejustificata. Nu cred ca opiniile iti vor fi luate prea mult in seama... cel putin nu deocamdata.

 

Ride Safe!

 

Uite...fii atent...scriu acum cel de-al doilea post al meu. Sunt sigur ca-mi vei acorda ceva mai multa atentie...pentru ca desi nu prea am timp sa strang posturi pe acest forum, reply-ul tau mi se pare pe cat de pueril, pe atat de sec.

 

spune-mi si mie la ce te referi cand ceri o revizie la Exup ? Stii exact cum functioneaza EXUP-ul si care e rolul lui ? Sau ai vazut scris pe carene alaturi de " Genesis " si te-ai gandit ca e numele mic al vre-unui sistem care face sa se zburleasca pasaricile gagicilor de pe Tomis ? EXUP-ul ala ori merge...ori nu merge, in cel mai bun si ieftin caz, poate fi curatzat de uleiul care-ti scapa si-ti ajunge in toba. Si nu cureti motorashul care actioneaza supapa...ci supapa in sine, deschiderea ei...etc.

 

Da, Cornel Dinozaurul si-a vazut de drum...daca nu ma inshel a prestat si pe la Varu' (Motozone) unde lumea cerea ceva sport si el (Cornel the Dino) incerca sa vanda propriile incapacitati pubertine.

 

Despre "oficialitatea" serviceului Yamaha ar trebui sa observi, daca nu ti-e teama sa-l vizitezi pe baiatul care schimba carene, ca pe peretii interiori zac cateva autorizatii, iar faptul ca RAR-ul si-a dat acordul de functionare inseamna ceva. Standardele YME (nn Yamaha Motor Europe) sunt atinse, iar ca dovada si pentru acest fapt mai strajuieste inca o diploma precum si prezenta dealerului pe site-ul oficial YME precum si includerea service-ului in reteaua " euroservice ". Asta inseamna ca Yamaha Motor Europe si-a dat acceptul ca orice proprietar de motocicleta (Yamaha...bineinteles) ce tranziteaza Romanica si are nevoie de ceva revizie...sau reparatii...poate apela cu incredere serviciile Suszi.

 

Am sa ma opresc din scris inainte de a considera cumva ca incerc sa le fac reclama. De fel, ma interesez intai cine poa' sa faca o reparatie, si apoi le incredintez motocicleta. Dupa cum am scris si mai sus, lumea merge la mecanic, iar increderea pe care si-au castigat-o baietii de la Suszi alaturi de toate sculele pe care cu incredere le folosesc tot ei, imi intaresc convingerea ca alegerea pe care am facut-o este cea mai buna.

 

Spune-mi te rog, unde iti repari tu motoreta ??? Dupa al cui discount alergi scriind toate cele de mai sus ? Iar daca esti atat de nemultumit de activitatile unui service, incearca sa convingi cititorii (nu pe mine k eu abia am cumulat 2 posturi) cu argumente solide, cui ai incredintzat tu FZR-ul tau, si cat de multumit ai fost.

 

Timpul nu-mi permite sa scriu prea mult si nici sa acumulez posturi, dar daca vrei sa-mi comunici cum si daca ti-ai " revizat " exup-ul...da-mi un PM.

 

 

Succesuri !!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa se inteleaga ca acest reply este pur tehnic.

 

Insa ... Ca posesor de Yamaha (am avut si un FZR1000 si acum am R1, ambele cu EXUP bineinteles), cam stiu ce se poate face la un EXUP si am sa iti explic :

 

 

- inainte de toate, producatorul recomanda sa verifici jocurile la cabluri, si sa le ajustezi daca este cazul. eu fac asta la fiecare revizie (adica le verific si eventual le reglez)

- tot producatorul iti recomanda sa desfaci si sa gresezi cu vaselina rezistenta la temperatura valva propriu zisa de la exup (are 2 bucsi pe care ruleaza)

- tot producatorul iti spune sa verifici si functionarea propriu-zisa a servo-motorasului care actioneaza prin intermediul cablurilor exup-ul

- si proprietarii de exup recomanda sa gresezi cablurile care datorita prafului, umiditatii etc pot rula destul de greu (dap, exact ca la ambreiaj sau cablurile de acceleratie :) )

 

Si astea sunt doar cele care imi vin acum in minte. Cand voi ajunge la birou saptamana viitoare, voi deschide manualul de service si o sa va spun mai exact si la cati km recomanda producatorul aceste "revizii" si daca mai exista si alte "recomandari".

 

Deci, exista "revizii" care se pot face la exup, nu e chiar atat de simplu.

 

Enjoy the ride.

 

PS.

 

Am postat doar in ideea de a explica posesorilor ce se poate intretine la un sistem EXUP, si nu de a ma implica in vreun fel in aceasta discutie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...