Sari la conținut

Ajutor pt identificare


jack0088
 Share

Postări Recomandate

  • 4 weeks later...
  • Răspunsuri 787
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

  • 2 weeks later...

Da, idei am...doar mi-s ideolog! :crack:

Provine, probabil, de la o Jawa Babetica (!!!) mai veche, in cazul in care diametrul duzei este sub 26mm, iar daca este peste acest diametru, dar sub 32mm (nu mai retin exact cit! :rusinica:), carbelitorul provine de la vreo Jawa de 125cm3 model 354.

 

Deeeeeci, poate fi chiar o raritate din 1950...ceva de genul...

 

http://www.ebay.ca/itm/RARE-Carburetor-2924-14-motorcycle-JAVA-JAWA-354-04-Czechoslovakia-1950-x-/281806211136?hash=item419cf58840&vxp=mtr

 

Chiar si vreo doua modele de CZ de cross cu motoare cuprinse intre 125-180cm3 au avut la inceputuri carburatoare de acest tip.

Depinde de echiparea lor si diametrul duzei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

M-as aventura sa spun ca barca de atas este de Steib TR500, modificata binisor. Despre cadrul de atas, nu cred ca este tot Steib, posibil manufactura sau modificarea unui alt tip de cadru.

 

Multumesc de ajutor. Barca nu pare modificata, ce se vede sub vopsea este grund, dungile marcate sunt in locul in care tabla vine modelata ... nu se vad suduri / taieturi, tapiteria interioara pare "de acolo" iar prinderile scaunului sunt prezente pe pozitie.

O sa incerc sa fac niste poze mai bune fata/verso.

Ma intereseaza in vederea restaurari intregului ansamblu sau doar a motocicletei!?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De la ce model de M provine aceasta furca . Este montata acum pe un M 63 dar se pare ca ar fi de la un M 61 sau chiar de M 72 exceptand fusta rotunda cilindrica si nu conica de sub jug care ma nelamureste dealtfel .

post-29942-0-99769300-1445493086_thumb.jpg

post-29942-0-02814000-1445493090_thumb.jpg

post-29942-0-60369100-1445493093_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am si eu nevoie de ajutor in identificarea unui atas. Nu are nici o placuta id, dar nici nu pare ceva artizanal!?

A venit impreuna cu un Simson 425 Sport 1958 si pare ca au un mariaj fericit din anii '60.

 

Seamana binisor si cu asta din anuntul de mai jos:

 

http://suchen.mobile.de/motorrad-inserat/bmw-r25-3-welver/211354345.html

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

(Salut!Stie cineva de la ce model de motocicleta provin aceste tobe? Un prieten mi-a spus ca ar fi de la Ij 49.)

Multumesc pt ajutor!

P.s. User-ului mpc:nu-ti merge pm-ul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...

Rezervorul cred ca este manufactura.

pai cam toate piesele sant manufacturate , inca nu am ajuns sa fie construite de roboti .

 

in fine rezervorul este de la un motocultor in 2 timpi sau utilaj agricol in 2 t , pe capacul de aluminiu trebuie sa scrie in mod normal raportul ulei combustibil.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...