Sari la conținut

Kit reparatie pene ptr camera


Postări Recomandate

Salutare,

 

pana acum nu am facut nici o pana de cauciuc ,dar recunosc ca am avut noroc.E clar norocul se razbuna dar vreau sa ma pregatesc.

Va rog sa ma ajutati sa-mi dati niste informatii despre kituri de pana pentru enduro .N-am vazut niciodata cum arata si mi-ar prinde bine macar de mi-ati explica cum arata si din ce se compune.(in viziunea mea le vad ca pe cele cu care puneam petice calde la dacia strabuna pe vremuri apuse).ma puteti ajuta si spunandu-mi unde gasesc in Bucuresti sau Pitesti.

 

Multumesc!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca depinde si de pana. Daca ai camera...si e intepat..nu taiat...merge si cu Spray.

Angi avea unul..Motul parca...si Zeroo stiu ca a folosit asa ceva.

Ajungi lejer la vulcanizare. Daca e taietura...atunci nu cred ca mai ai ce sa ii faci

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Un chit de reparatii foarte bun: doua leviere, camera spate, camera fata, cheie de roti :angry:

La astea se pot adauga sprayuri, petice, prenandeze, smilgheruri

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Un chit de reparatii foarte bun: doua leviere, camera spate, camera fata, cheie de roti :angry:

La astea se pot adauga sprayuri, petice, prenandeze, smilgheruri

cate kile?

 

Salutare,

 

pana acum nu am facut nici o pana de cauciuc ,dar recunosc ca am avut noroc.E clar norocul se razbuna dar vreau sa ma pregatesc.

Va rog sa ma ajutati sa-mi dati niste informatii despre kituri de pana pentru enduro .N-am vazut niciodata cum arata si mi-ar prinde bine macar de mi-ati explica cum arata si din ce se compune.(in viziunea mea le vad ca pe cele cu care puneam petice calde la dacia strabuna pe vremuri apuse).ma puteti ajuta si spunandu-mi unde gasesc in Bucuresti sau Pitesti.

 

Multumesc!

eu am folosit odata spray(te duce pana la vulcanizare), cred ca e suficient daca nu te cateri pe stanci sau nu calci pe fiare beton.

Cel mai des intepatura este de la cuie cazute din scandurile carutelor. Crapa scandura, cade cuiu si vine "norocosu'"

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator _Raul_

Cam off-topic dar optiunea mea a fost urmatoarea :

In trusa de scule car 2 leviere de 25 cm de la Louis (modelul clasic; ieftine si bune), 2 camere (una fata, una spate), un compresor pe 12 volti si o bucata de carpa pentru a o uda si umezi marginile cauciucului inainte de montare.

La un moment dat am carat o pompa de bicicleta si am realizat ca imi ies ochii ca la melc si imi albeste parul pana sa ajung la 3 ATM pentru a arunca cauciucul pe talon.

Pentru orice eventualitate mi-am cumparat un lipici pentru camere si peticele aferente din piata de la o tanti ce vinde piese pentru scutere si motociclete chinezesti. M-am jucat cu ele odata ca sa stiu ce am cumparat si sunt ok.

Daca vrei ceva deosebit si 100 % sigur cauta distribuitori de materiale pentru vulcanizari. In zona Timisoarei exista FRANCK. vezi la "Produse" - "Consumabile pentru vulcanizare".

Ei vand petice si adezivi vulcanizarilor. Problema este ca vand numai cantitati f. mari - cutiile de adeziv au aprox. 1kg si peticele cu care vin la set sunt cel putin 200. Cel putin asa era acum aprox. 1 an cand m-am interesat eu.

Poti vb. cu cineva la o vulcanizare sa cumperi de la el doar cat iti trebuie.

 

In camp, cand am pana, montez camera noua si plec mai departe.

Petecele sunt pentru un ghinion teribil - doua pene in camp in interval mic.

La prima vulcanizare, lipesc camera intepata si o mai tin pana la urmatoarea iesire, pentru care imi cumpar alta noua. Sunt 20-25 ron bucata.

Am la mine uneori si un spray pentru pene. Aprox. 5 euro la Louis. In majoritatea cazurilor este f. bun dar apar si situatii in care cuiele nu doar inteapa ci rup camera. Am avut un incident din acesta - bagam mana prin gaura.

Greutatea sculei de truse este discutabila si ea.

A mea este destul de grea la ora actuala, dar nu asta ma deranjeaza cel mai mult cat faptul ca greutatea asta e data de multe lucruri inutile din trusa. Eu merg singur pe motor in marea majoritate a timpului, asa ca 1-2 kg in plus pe portbagaj nu ma deranjeaza f. tare.

 

Alegerea cea mai buna numai tu stii care este.

Editat de Popescu_ MihailRaul
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asta presupunand ca si stii sa iti faci singur pana. Eu unu recunosc...sunt afon. Am nr mecanicului pe apelare rapida...

Daca sunt prea departe ...prefer un spray sa ma tarasc pana la o vulcanizare.

Daca nu am ... sun la Asistenta Dacia :angry:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

azi am aflat ca exista un inlocuitor de camera cu care nu mai faci pana, dar costa cam 600 ron.

 

Deasemenea exista niste piese care se monteaza in anvelopa in locul camerei, nu stiu cum, se pare ca la cross

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

azi am aflat ca exista un inlocuitor de camera cu care nu mai faci pana, dar costa cam 600 ron.

 

Deasemenea exista niste piese care se monteaza in anvelopa in locul camerei, nu stiu cum, se pare ca la cross

 

Mousse ii zice, dar nu e street legal. Pentru ca nu poti avea presiunea necesara pe strada, ci doar pe aceea necesara pentru aderenta in offroad. Cred ca despre asta vorbesti tu.

 

Sprayul de pana e mult mai rapid decat peticul cald. Ma gandesc cu mila doar la cei ce nu au cric central si sunt la 10-20 km de casa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc tuturor,

ma descurc acum sa fac pana...o sa iau un spray de pana cu mine si un set de petice de la o vulcanizare sau din targ de la biciclete, 2 leviere de la louis si o pompa mica de mountain bicke.

Daca e sa tai camera prea rau ca sa nu mai pot sa repar cu ce am la mine...umplu cauciucul cu iarba si vin acasa (de obicei fac enduro-cross asa ca nu imi trebuie presiune mare)

Sper totusi sa fac pana cat mai tarziu!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator _Raul_
Nu se poate baga mousse si unfla cauciucul normal? Am vazut ca la masinile de raliu asa se face. Intreb si eu...

 

Mousse:

post-3763-1242425016_thumb.png

 

Odata uzat bine, unii il taie in 2 si baga camera de bicicleta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sunt la magazine piese auto sprayuri pentru pana , de la 12 lei la 50 lei bucata

sunt si marime pentru moto, volum 1/2, nu ocupa loc in bagaj...

 

eu am folosit odata spray(te duce pana la vulcanizare), cred ca e suficient daca nu te cateri pe stanci sau nu calci pe fiare beton.

Cel mai des intepatura este de la cuie cazute din scandurile carutelor. Crapa scandura, cade cuiu si vine "norocosu'"

ma contrazic: acum 2 zile am luat o bucatica de arc, metal care nu se putea observa din exterior(ca un cui- cum scrie pe spray). a fost chin la vulcanizare sa scoata arculetul, si ar fi fost imposibil fara acces din interior. Pana am observat-o numai acasa(pana langa casa=noroc cacalau), dupa o tura pe Transfagarasan pana in zapada unde drumul era inchis oficial si unde daca faceam pana eram singur cuc in golul alpin si trebuia sa merg vreo 10km pe pana sau pe jos pana la prima cabana

Setul meu deja contine un levier, o surubelnita, petice, adeziv de la vulcanizare(in falcon de corector cu pensula 20 ml), smirghel, chei de roti. Urmeaza pompa de bicicleta, ca fiolele cu presiune nu pot umfla in conditii de siguranta camera singura pentru depistarea intepaturii. :P Adezivul costa cam 100-150/litru, eu am platit 20ml la vulcanizare

Editat de yuk
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

salut

nu vreau se iau pe nimeni la misto,dar citind pe aici ,cam toti dintre noi am avut sau vom avea o pana departe de orice vulcanizare.

ma gandeam ,sper se nu fiu aberant ,dar?,ce ziceti de Spuma poliuretanica spray ar merge? si daca da ,la gentile fara camera sau cu camera?

ce ziceti ?eu unu nu am avut pana ,dar ma gandesc daca ar fi o solutie? sa compromite cauciucu la folosirea sa?

ce ziceti?ar fi o solutie?

cat despre curatarea spumei nu cred ca ar fi greu de indepartat de pe interioru gumei.

astept pareri ,critici si bobarnace ;)

chiar sunt curios daca o sa-l foloseasca cineva ,si daca da rezultate.

:cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut

nu vreau se iau pe nimeni la misto,dar citind pe aici ,cam toti dintre noi am avut sau vom avea o pana departe de orice vulcanizare.

ma gandeam ,sper se nu fiu aberant ,dar?,ce ziceti de Spuma poliuretanica spray ar merge? si daca da ,la gentile fara camera sau cu camera?

ce ziceti ?eu unu nu am avut pana ,dar ma gandesc daca ar fi o solutie? sa compromite cauciucu la folosirea sa?

ce ziceti?ar fi o solutie?

cat despre curatarea spumei nu cred ca ar fi greu de indepartat de pe interioru gumei.

astept pareri ,critici si bobarnace ;)

chiar sunt curios daca o sa-l foloseasca cineva ,si daca da rezultate.

:cheers:

Nici sa nu te gindesti la spuma poliuretanica.

1. In interiorul camerei/rotii nu se umfla ca-i trebuie AER.

2. Nu cred ca daca reusesti sa faci o roata din spuma poliuretanica reusesti sa mergi cu ea ca nu tine greutate asa cum te-ai astepta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut

nu vreau se iau pe nimeni la misto,dar citind pe aici ,cam toti dintre noi am avut sau vom avea o pana departe de orice vulcanizare.

ma gandeam ,sper se nu fiu aberant ,dar?,ce ziceti de Spuma poliuretanica spray ar merge? si daca da ,la gentile fara camera sau cu camera?

ce ziceti ?eu unu nu am avut pana ,dar ma gandesc daca ar fi o solutie? sa compromite cauciucu la folosirea sa?

ce ziceti?ar fi o solutie?

cat despre curatarea spumei nu cred ca ar fi greu de indepartat de pe interioru gumei.

astept pareri ,critici si bobarnace :blink:

chiar sunt curios daca o sa-l foloseasca cineva ,si daca da rezultate.

:D

cred ca ar merge bagata intr-o camera, dar daca nu se intareste uniform nu stiu cu mai scoti anvelopa de pe janta fara a sacrifica anvelopa. Poate ca se dizolva cu benzina :D

Intarirea in lipsa aerului cred ca merge testata intr-o punga...

 

Da' ai imaginatie nene... cine s-ar fi gandit...

Editat de yuk
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poate ca se dizolva cu benzina :rock:

 

Stiu ca e un hobby costisitor, dar o camera e aproximativ 35 ron.

A 2a problema e daca te mai incumeti sa folosesti camera "clatita" pe interior cu benzina.

Nu de alta, dar benzina nu face tocmai bine la cauciuc, si avand in vedere peretele destul de subtire al camerei e un risc pe care si-l asuma cel care vrea sa experimenteze.

Eu unul prefer o treaba facuta bine, fara ocolisuri, mai ales ca e un pret mic.

 

Pana una alta, sper sa nu aveti nevoie de camera de rezerva si nici de vreun spray de pana !

\m/

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stiu ca e un hobby costisitor, dar o camera e aproximativ 35 ron.

A 2a problema e daca te mai incumeti sa folosesti camera "clatita" pe interior cu benzina.

Nu de alta, dar benzina nu face tocmai bine la cauciuc, si avand in vedere peretele destul de subtire al camerei e un risc pe care si-l asuma cel care vrea sa experimenteze.

Eu unul prefer o treaba facuta bine, fara ocolisuri, mai ales ca e un pret mic.

 

Pana una alta, sper sa nu aveti nevoie de camera de rezerva si nici de vreun spray de pana !

\m/

despre "una alta" era vorba adica sa nu fie nevoie sa repari o pana pe marginea drumului sau in varful muntelui, dar tu te-ai te-ai grabit repede sa "dai cu batu in balta" cand, defapt, nu era vorba despre economisirea unei camere ci era vorba despre sacrificarea unei camere...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

despre "una alta" era vorba adica sa nu fie nevoie sa repari o pana pe marginea drumului sau in varful muntelui, dar tu te-ai te-ai grabit repede sa "dai cu batu in balta" cand, defapt, nu era vorba despre economisirea unei camere ci era vorba despre sacrificarea unei camere...

 

Daca asa sta treaba, scuzele mele pt interventia neavenita.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...