Sari la conținut

vreau sa montez gps pe motor


Postări Recomandate

am o yamaha wr 400 si vreau sa imi pun incarcatorul de ma gps pe motor si vreau sa stiu daca a mai facut cineva asta...eventual niste sfaturi

ce scrie pe incarcatorul tau? cati volti, cat consuma(cati watti)?

Editat de Dan Cata
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ce scrie pe incarcatorul tau? cati volti, cat consuma(cati watti)?

 

 

w? am 5V pe incarcator ...si o sa caut pe undeva (claxon de genu) sa ma leg sa am constant 12v

 

 

acum daca a facut cineva asta sa imi dea si mie niste sfaturi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

E o idee sa cumperi (de ex din Praktiker) o priza de bricheta si sa o legi pe baterie (daca ai 12v). O idee buna e sa ii pui si o siguranta.

O alta varianta (mai complicata, totusi) ar fi sa faci un mic montaj stabilizator care sa scoata 5V la iesire si sa-l bagi direct in aparat. Asta iti rezolva intr-o oarecare masura si eventualele variatii in tensiunea din instalatie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

w? am 5V pe incarcator ...si o sa caut pe undeva (claxon de genu) sa ma leg sa am constant 12v

 

 

 

 

acum daca a facut cineva asta sa imi dea si mie niste sfaturi

nu am fost atent, imi cer scuze; daca incarcatorul tau face din cei 13V ai mobrei 5V necesari gps-ului, iti ajunge sa iti montezi o priza; nu cumpara priza de masina din Practiker, ca nu te ajuta cu nimic; sunt pe louis prize cu capac, waterproof :eek:.

 

eu credeam ca vrei o solutie ca sa obtii din 13V, 5V.

Editat de Dan Cata
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 motocicleta nu are baterie de aia am zis ca e pe magnetou

2 incarcatorul trebuie sa primeasca 12V si scoate el 5v cat trebuie pt incarcat gps-ul

 

 

o sa iau un prelungitor de priza de masina si o sa ii tai firele si le conectez la claxon si asa o sa alimentez priza cu 12v sau mai mult si mai departe bag incarcatorul in ea si mai departe in gps

cam asta e toata treaba se pare

 

cautam sa ma sfatuiasca cineva care a facut asta (fa aia nu face aia) :eek: poate sunt patiti ei cu ceva sa stiu si eu inainte sa ma apuc :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si eu vreau sa fac aceeasi treaba,,,,adica sa montez o priza undeva pe bordul scuterului si acu nu stiu cum de unde ???din baterie direct sau din alta parte? pe cablul de alimentare al GPS (tom tom)scrie 12v si undeva mai jos AC 5v ,,,pt scuter ai mai trebuie ceva ?sau numai priza montata la baterie si cablul de alimentare al GPS bagat direct in priza ,,,nu de alta da sa nu-L trosnesc :eek:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si eu vreau sa fac aceeasi treaba,,,,adica sa montez o priza undeva pe bordul scuterului si acu nu stiu cum de unde ???din baterie direct sau din alta parte? pe cablul de alimentare al GPS (tom tom)scrie 12v si undeva mai jos AC 5v ,,,pt scuter ai mai trebuie ceva ?sau numai priza montata la baterie si cablul de alimentare al GPS bagat direct in priza ,,,nu de alta da sa nu-L trosnesc :eek:

 

in mod normal poti sa iei direct din baterie sa legi priza..

dar daca gasesti cu aparatul de masura un o bobina ceva unde ai curent continuu fara fluctuatii de tensiune poti sa te legi de acolo sa nu iti consume bateria ca am mai auzit oricum tensiunea de intrare trebuie sa fie 12V si o sa iti scoata 5V tensiunea la care se incarca gps-ul

 

 

bafta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din pacate nu prea stiu eu care-s belelele pe care le da magnetoul INSA eu mi-am pus bricheta pe motor cu doua sisteme "de siguranta". Primul, legat de ceva care e activ doar cu cheia de contact bagata (eu l-am legat la contact, nu la claxon sau altceva desi cred ca se poate). Nu am legat direct firul ci printr-un releu. De obicei si spliterele si majoritatea "stecherelor" de la diverse device-uri au sigurante asa ca nu am mai pus pe priza. Manerele incalzite au insa din fabricatie o siguranta. Si pe ele tot prin releu le-am legat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 motocicleta nu are baterie de aia am zis ca e pe magnetou

2 incarcatorul trebuie sa primeasca 12V si scoate el 5v cat trebuie pt incarcat gps-ul

 

 

o sa iau un prelungitor de priza de masina si o sa ii tai firele si le conectez la claxon si asa o sa alimentez priza cu 12v sau mai mult si mai departe bag incarcatorul in ea si mai departe in gps

cam asta e toata treaba se pare

 

cautam sa ma sfatuiasca cineva care a facut asta (fa aia nu face aia) :eek: poate sunt patiti ei cu ceva sa stiu si eu inainte sa ma apuc :)

o sa iti mearga GPS-ul numai cand claxonezi;

 

ia fire direct de la baterie, pune-i o siguranta de 5A pe firul de + si atat. nu ai ce altceva sa stii; bricheta sa fie de pe louis, rezistenta la apa, cu capac.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dan Cata, a spus omul o data ca nu are baterie. Pay attention.

 

 

chiar de 2 ori :eek: nu e problema maine (ca acum ploua) o sa experiementez cu gps-ul

pana atunci mi-am facut deja suport prins direct de jug bagat in locasul de bord , este fix apas pe o clema si imi lasa liber gps-ul deci mai trebuie sa imi fac legatura maine si o sa va zic ce am iesit si cum o sa pun si niste poze :)

 

pana atunci cei care citesc poate imi zic pana sa deschid alt topic de unde pot sa imi iau si eu un ventilator de radiator ca se aproapie vara;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

chiar de 2 ori :eek: nu e problema maine (ca acum ploua) o sa experiementez cu gps-ul

pana atunci mi-am facut deja suport prins direct de jug bagat in locasul de bord , este fix apas pe o clema si imi lasa liber gps-ul deci mai trebuie sa imi fac legatura maine si o sa va zic ce am iesit si cum o sa pun si niste poze :)

 

pana atunci cei care citesc poate imi zic pana sa deschid alt topic de unde pot sa imi iau si eu un ventilator de radiator ca se aproapie vara;)

.....ce ventilator pt ce radiator ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

azi am incercat sa montez gps-ul

m-am legat la far cu o priza de masina am bagat incarcatorul de masina in aceea priza si am conectat la gps... de incarcat incarca si la relanti dar pt exista si un dar ...:) daca merg mai tare cu ea imi arde siguranta din incarcator :D asa ca am fost azi in cautare de solutii si am vb cu cienva sa incerc cu o punte redresoare si un condesator legat in paralel de 4700 cu 35V le-am cumparat dupa ce le voi incarca va voi tine la curent! :eek:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu n-am gasit si l-am pus in comanda la Wunderlich impreuna cu alte nebunii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cautati pe la magazinele de auto (benzinarii/raioanele de auto din hipermarketuri) si, daca va uitati atent, la o lanterna de masina cu stativ flexibil se gaseste si un adaptor printre accesorii.(atit imi aduc aminte). Daca nu, la Louis.

 

Cautati pe la magazinele de auto (benzinarii/raioanele de auto din hipermarketuri) si, daca va uitati atent, la o lanterna de masina cu stativ flexibil se gaseste si un adaptor printre accesorii.(atit imi aduc aminte). Daca nu, la Louis.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca tot te apuci de touring nu vrei si un rezervor de 30-33 litrii :eek: vezi poze la semnatura WR

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca tot te apuci de touring nu vrei si un rezervor de 30-33 litrii :) vezi poze la semnatura WR

 

 

 

nu ma apuc chiar de touring mai o scot si eu la drumuri mai lungi de 200 km si oricum nu am atatia para :D si chiar daca aveam nu imi luam rezervor mai mare la banii aia pt ca vreau sa dau motoru si fiecare banut bagat nu se mai scoate! :eek:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pana atunci cei care citesc poate imi zic pana sa deschid alt topic de unde pot sa imi iau si eu un ventilator de radiator ca se aproapie vara;)

 

Au dealerii de KTM.

Kitul costa cam 100 euro si este excelent. Contine ventilator, fire, termocupla.

Daca incerci cu altceva cred ca o sa ai probleme titnand caont ca vei intra si in noroaie.

Asta de la ktm este special facut.

post-3483-1242502942_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...