Sari la conținut

Vreau Un Sfat De La Cunoscatori


knee
 Share

Postări Recomandate

Salutare fratilor!Am si eu o rugaminte la voi.Am un cb 500 si vreau sa-i completez nivelul la lichidul de racire.Spuneti-mi daca trebuie sa-i cumpar lichid special sau merge si antigelul folosit pt.masini,sau antigel combinat cu apa distilata.Nu stiu.Astept sa ma sfatuiti voi.Numai bine si asfalt uscat :yikes:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din cate stiu eu, daca motorul are bloc de aluminiu, nu merge chiar orice antigel auto (adica nu merge ala ieftin rau de orice auto, trebuie unul care sa nu atace aluminiul).

Nimic mai adevarat! :yikes:

Iar pe langa faptul (sau chiar pentru faptul) ca nu se impaca cu "blocul" , ai sansa sa schimbi si pompa de apa, din cauza depunerilor/impuritatilor care apar la folosirea unui antigel necorespunzator (sau diluat necorespunzator, a se citi prea concentrat) (care poate sa roada si la aluminiu, si la garnituri, nu-i asa?)

 

Acum catziva ani, am cautat de mi-au sarit ochii, pana am gasit la REPREZENTANTA MERCEDES un antigel mai de "doamne-ajuta".

FARA SILICATI - asa zice cartea pentru CBR (banuiesc ca la CB nu e mare diferenta)

2l de OMV - au costat aproape cat uleiul, dar macar nu are limita de km, si poti sa-l folosesti 2 ani.

Si mai bine dau un ban in plus decat sa schimb pompa de apa sau poate mai rau.

Acum il gasesti evident si mai ieftin, au mai aparut "posibilitati".

 

iar ca sa-ti raspund la intrebarea initiala:

Pentru COMPLETARE as folosi in locul tau DOAR APA DISTILATA - oricum au trecut gerurile - si as evita combinare a doua antigeluri diferite.

E adevarat, antigelul are printre altele si rolul de a inhiba fierberea lichidului de racire - de aceea se recomanda folosirea lichidului de racire in aceleasi proportii si vara - dar nu cred ca este cazul sa-ti faci probleme in privinta asta.

 

Daca nu stii ce antigel ai in motor, si nici cat de vechi e, SCHIMBA-L, e cel mai sigur.

De fapt, in mod normal, cand itzi iei moto, primul lucru, schimbi LICHIDELE...si restul de consumabile.

 

Bafta.

Editat de SRY
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...