Sari la conținut

In sfarsit vacanta


Postări Recomandate

Mai am o saptamana de scoala si dupa cateva luni in care am facut naveta casa-scoala (si niste plimbari scurte prin verona) m-am gandit sa mai ies din oras, fiind o motocicleta de 125 nu am voie pe autostrada asa ca am ales cai alternative, pozele sunt facute pe langa Lago di Garda (aproape de Verona) si pe soselele pe care am luat-o.

Din pacate am asistat si la un accident (un motociclist, cu o Honda Hornet 600 a alunecat sub guard rail (parapetii aia de protectie) si a murit...).

 

Imi doresc atat de mult sa pun roata pe pamant romanesc si s-ar putea ca vara asta sa mi se indeplineasca visul, bineinteles voi pune motocicleta pe o remorca (cine ar putea rezista cu un motor de 125 pana in Romania ??? :D, plus ca n-am inca 18 ani..). Am vazut o gramada de poze facute la munte la noi si sincer nu mai am rabdare, mi se par superbe peisajele din Romania, insa nu prea stiu cum sunt strazile, v-as fi recunoascator daca mi-ati sugera niste trasee (tinand cont ca totusi am numai 15 cai sub sa :P).

Va multumesc mult!!!!

post-45770-1243784094_thumb.jpg

post-45770-1243784108_thumb.jpg

post-45770-1243784118_thumb.jpg

post-45770-1243784127_thumb.jpg

post-45770-1243784139_thumb.jpg

post-45770-1243784157_thumb.jpg

post-45770-1243784174_thumb.jpg

post-45770-1243784184_thumb.jpg

post-45770-1243784193_thumb.jpg

post-45770-1243784207_thumb.jpg

post-45770-1243784221_thumb.jpg

post-45770-1243784242_thumb.jpg

post-45770-1243784256_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut ,

 

Cred ca multa lume te invidiaza pt peisajele superbe de care ai parte. Am fost si eu de 2 ori (din pacate drept nu cu moto, ci cu masina) prin zona Como si Torino si totul este un spectacol: drumul, marginea drumului, curtile caselor, natura.

In general in RO, prin zonele circulate sunt drumurile bune dar nu e cazul sa generalizam. Probabil daca ti-ai face un traseu sigur ai afla toate detaliile.

 

 

In Italia se poate merge cu moto < 125cmc fara carnet de A (sau A1 cu e la noi).

Tu ai carnet de A sau A1? ca in RO nu o sa poti merge altfel.

Editat de warlock
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dragute pozele. De ce n-ai voie cu 125 pe autostrada ? :D

 

 

Salut ,

 

Cred ca multa lume te invidiaza pt peisajele superbe de care ai parte. Am fost si eu de 2 ori (din pacate drept nu cu moto, ci cu masina) prin zona Como si Torino si totul este un spectacol: drumul, marginea drumului, curtile caselor, natura.

In general in RO, prin zonele circulate sunt drumurile bune dar nu e cazul sa generalizam. Probabil daca ti-ai face un traseu sigur ai afla toate detaliile.

 

 

In Italia se poate merge cu moto < 125cmc fara carnet de A (sau A1 cu e la noi).

Tu ai carnet de A sau A1? ca in RO nu o sa poti merge altfel.

 

 

1) ptr. alexgrp: In Italia pe autostrada, pe tangenziale (sunt strazi paralele cu autostrada similare liniilor de centura din romania, cu limita de 90 kmh in loc de 130 pe autostrada, pe care insa nu se platesc taxe) nu pot intra motociclete cu motor mai mic de 149 cc. Masura e luata pentru a evita ca pustanii de 16-17 ani (printre care si eu :P) sa intre pe autostrada, ar fi prea periculos.

 

2) Ptr. warlock: Eu am carnet A1 exact ca in Romania. Aici avantajul este ca o data sustinut examenul teoretic pentru A1, nu mai trebuie sustinut pentru celelalte categorii, fiind obligatoriu doar examenul practic. Eu, de exemplu, cand o sa-mi iau B-ul nu mai dau sala, dau doar traseul. (ma rog, pentru categoriile superioare cat. C stiu ca mai sunt probe scrise care trebuie sustinute). A1 se transforma in A2 la 18 ani daca dau un examen practic pe o motocicleta care atinge minim 100 kmh si o data luat A2-ul permisul se transforma automat in A3 la 20 de ani. Nu stiu cum e in Romania, insa aici A2-ul iti da voie sa conduci motocicleta cu maxim 25 kW.

Intr-adevar, sunt peisaje frumoase, strazi exceptionale... insa exista o lege tampita care ma scoate din sariti: nu am voie sa transport pasager pana la 18 ani. Sa nu mai spun ca amenzile sunt exagerate si pentru majoritatea incalcarilor Codului Rutier ti se confisca motocicleta pe 60 de zile si platesti o gramada de bani chiria (cam 17 euro pe zi + 150 euro ridicarea)...

Editat de alessandro92
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare,

 

Dragute peisajele, pozele...

 

Nu fi dezamagit de legile de acolo.

La voi legea e lege si au grija Carabinierii sa fie respectata...

 

Aici nu respecta nici draqu' nimic, daca ai bani, nu mai exista legi... daca te uiti la rubricile accidente, o sa vezi si rezultatele.

 

Sincer iti spun, mi se pare foarte corect cum procedeaza italienii vis-a-vis de permis/scoala.

Daca mi-as fi luat si A-ul la 18 ani si aveam banutzi de motor, acuma eram mort si ingropat 100%. Si asta nu neaparat din vina mea.

 

Numai bine!

 

R600.

 

1) ptr. alexgrp: In Italia pe autostrada, pe tangenziale (sunt strazi paralele cu autostrada similare liniilor de centura din romania, cu limita de 90 kmh in loc de 130 pe autostrada, pe care insa nu se platesc taxe) nu pot intra motociclete cu motor mai mic de 149 cc. Masura e luata pentru a evita ca pustanii de 16-17 ani (printre care si eu :D) sa intre pe autostrada, ar fi prea periculos.

 

2) Ptr. warlock: Eu am carnet A1 exact ca in Romania. Aici avantajul este ca o data sustinut examenul teoretic pentru A1, nu mai trebuie sustinut pentru celelalte categorii, fiind obligatoriu doar examenul practic. Eu, de exemplu, cand o sa-mi iau B-ul nu mai dau sala, dau doar traseul. (ma rog, pentru categoriile superioare cat. C stiu ca mai sunt probe scrise care trebuie sustinute). A1 se transforma in A2 la 18 ani daca dau un examen practic pe o motocicleta care atinge minim 100 kmh si o data luat A2-ul permisul se transforma automat in A3 la 20 de ani. Nu stiu cum e in Romania, insa aici A2-ul iti da voie sa conduci motocicleta cu maxim 25 kW.

Intr-adevar, sunt peisaje frumoase, strazi exceptionale... insa exista o lege tampita care ma scoate din sariti: nu am voie sa transport pasager pana la 18 ani. Sa nu mai spun ca amenzile sunt exagerate si pentru majoritatea incalcarilor Codului Rutier ti se confisca motocicleta pe 60 de zile si platesti o gramada de bani chiria (cam 17 euro pe zi + 150 euro ridicarea)...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare,

 

Dragute peisajele, pozele...

 

Nu fi dezamagit de legile de acolo.

La voi legea e lege si au grija Carabinierii sa fie respectata...

 

Aici nu respecta nici draqu' nimic, daca ai bani, nu mai exista legi... daca te uiti la rubricile accidente, o sa vezi si rezultatele.

 

Sincer iti spun, mi se pare foarte corect cum procedeaza italienii vis-a-vis de permis/scoala.

Daca mi-as fi luat si A-ul la 18 ani si aveam banutzi de motor, acuma eram mort si ingropat 100%. Si asta nu neaparat din vina mea.

 

Numai bine!

 

R600.

 

In ceea ce priveste siguranta rutiera ai dreptate, legile de aici ajuta f. mult. Nu exista motociclist sau scuterist fara casca (sau fara casca omologata). Toate motocicletele sunt in stare buna, altfel nu primesc revizia. Carabinieri si politia nu discuta cu tine, daca ai incalcat legea platesti, nu-i ca la noi cu "hai domnu ca, hai sefule ... etc." , aici nu-i loc de tocmeala. Gandeste-te ca am citit saptamana trecuta pe Yahoo Answers Italia de un tip care s-a dus sa-si bage scuterul in casa, era parcat la 100 de metri si s-a dus fara casca sa-l ia, a avut bafta sa treaca politia, si-a luat 270 de euro amenda si i-au confiscat 30 de zile scuterul... (mi se pare un pic exagerat).

Inca un avantaj, serviciile de urgenta intervin rapid si lumea nu ramane indiferenta daca patesti ceva, la inceputul topic-ului am povestit de acel motociclist care a murit, toti s-au oprit sa dea o mana (eu faceam semn la motoarele si la masinile care veneau sa incetineasca pentru ca ne aflam intr-o curba si era periculos, alt motociclist chemase salvarea, altcineva s-a dus sa vada cum se simtea motociclistul - din pacate era mort). In 7 minute ajuns salvarea (si a avut de urcat serpetine nu gluma...). Era inclusiv un tip care trebuia sa dirijeze aterizarea unui elicopter de salvare (care n-a mai aterizat ptr. ca nu a mai avut rost)... Legea italiana prevede inchisoarea pentru omisiune de ajutor, daca treci pe strada si-l vezi pe un tip cazut la pamant cu motocicleta infipta in pom (sau orice alt accident) si nu intervi (nu chemi salvarea, nu-i acorzi primul ajutor atat timp cat conditiile si starea lui iti permit sa o faci) raspunzi penal ... e ca un omor din culpa, chiar daca tu nu ai avut nicio vina si ai trecut intamplator prin zona dupa ce accidentul avusese deja loc... Asta e bine, ai o siguranta in plus, stii ca daca doamne fereste ai o problema macar sansele sa supravietuiesti cresc pentru ca lumea nu ramane indiferenta.. Vazusem acum ceva timp ca in Bucuresti a fost un accident cu o fata calcata pe trecerea de pietoni si trei politisti langa care n-aveau alta treaba decat sa dirijeze circulatia, este socant ...

 

Ai dreptate, legile (si respectarea/aplicare lor) sunt utile si sporesc siguranta in trafc, dar aici mai sunt si absurdidati care din fericire in Romania nu exista (de exemplu: iti iei 300 de euro amenda daca nu ai oglinzi omologate la motor...).

 

 

 

 

APROPO DE TOPIC, imi puteti sugera vre-un traseu pentru cand voi fi in tara ??? (cu plecare din Bucuresti :P) . Ms mult !!! :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Uau, lasand la o parte discutiile despre motociclism, tu vorbesti ca un "om mare"!

De mult timp, sau mai bine zis niciodata, nu am citit o romana atat de aproape de cea literara intr-un post al cuiva care teoretic nu a ajuns la varsta terminarii liceului. Chiar ma simt aiurea acum; generalizand chiar nu concepeam sa existe o asemenea situatie.

Daca ai aceeasi atitudine si in trafic jos palaria ce sa mai! Succes si numai bine!

Editat de marcone
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Uau, lasand la o parte discutiile despre motociclism, tu vorbesti ca un "om mare"!

De mult timp, sau mai bine zis niciodata, nu am citit o romana atat de aproape de cea literara intr-un post al cuiva care teoretic nu a ajuns la varsta terminarii liceului. Chiar ma simt aiurea acum; generalizand chiar nu concepeam sa existe o asemenea situatie.

Daca ai aceeasi atitudine si in trafic jos palaria ce sa mai! Succes si numai bine!

 

Multumesc pentru urari! Iti doresc de asemenea mult succes si asfalt uscat! :cheers:

 

P.S. Sunt in Italia de numai 2 ani, consider ca este normal sa ma exprim cat de cat coerent in limba mea, altfel ar trebui sa-mi fie rusine ;).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...