Sari la conținut

Pegasso3 Sau Cagiva Canyon-bune Pt.inceput?


Postări Recomandate

Ambele modele sunt fiabile,dar i-ti recomand un Pegaso3(e racit pe lichid fata de Canyon,ceea ce conteaza mult si in traficul aglomerat si in expeditiile off-road(sa nu confuzi Pegaso(soft-enduro)cu un TTR sau cu vreun EXC!),in schimb e foarte stabil(centru de greutate situat mai jos)si confortabil la drum lung!Bafta! :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

merci.am gasit unul din 99.sper ca saptamina viitoare sa fie al meu:)

cam unde ar fi punctele lui slabe?in afara de faptul ca nu i place noroiul.

Verifica starea motocicletei(aspect exterior-carene,scarite,capete ghidon(urme de cazaturi!),baga un pic nasul si pe la motor sa vezi daca nu sunt scurgeri de ulei,asculta motorul(nu trebuie sa se auda zgomote mecanice puternice!),uita-te si la jante(vezi sa nu fie indoite,reindreptate),verifica etanseitatea semeringurilor furcii,vezi daca corespunde uzura anvelopelor si discurilor de frana cu nr. de km,verifica actele motocicletei(seriile de pe sasiu sa corespunda cu cele din cartea de identitate,cele de pe motor am observat ca nu se mai trec!),si nu in ultimul rand fa o tura cu motocicleta,vezi cum se comporta si daca i-ti place si pretul e bun nu mai sta pe ganduri!Bafta! :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut adi.

merci pt.sfaturi.o sa mai iau cu mine si pe cineva mai experimentat ca eu...Vad ca ai nr.de botosani si eu sunt din botosani si cu liceu facut prin c lung.

sper sa mi l iau.

multa bafta!

intre astea 2 pegasso ...are acelasi motor ca si bmw 650 (motor rotax)dar are 5 supape (avantaj)...are 2 carburatoare(asta e cam ciudat parea mea, la un monocilindru 2:P)...in rest merge de rupe turatii mari

canyonul e naspa :cheers: are radiatorul expus pietrelor...exact langa roata fatza fara protectie

eu spun sa iei un pegasso...dar sa nu te gandesti sa iesi pe off-road cu el..ca nu merge:P

daca esti din botosani vezi ca sunt pe acolo niste baieti cu choppere care se pricep...intreaba de catalin de la cis,mea

bafta in alegere ...daca nu gasesti unul bun ...stiu eu unul aici in cj adus recent in tara (nerulat in romania) ..e mai vechiut din 92 dar arata si merge superb..si are roti de super motto(are 32000km reali!!)daca te intereseaza spune si ti trimit si ceva poze...si mai multe detalii

Editat de solo
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut adi.

merci pt.sfaturi.o sa mai iau cu mine si pe cineva mai experimentat ca eu...Vad ca ai nr.de botosani si eu sunt din botosani si cu liceu facut prin c lung.

sper sa mi l iau.

multa bafta!

Da am nr.de BT dar eu sunt din Gura Humorului,daca il iei poate treci prin Humor cand e vreme,dai un tel 0746680097.Bafta! :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ambele modele sunt fiabile,dar i-ti recomand un Pegaso3(e racit pe lichid fata de Canyon,ceea ce conteaza mult si in traficul aglomerat si in expeditiile off-road(sa nu confuzi Pegaso(soft-enduro)cu un TTR sau cu vreun EXC!),in schimb e foarte stabil(centru de greutate situat mai jos)si confortabil la drum lung!Bafta! :cheers:

 

 

ASA E!!!

:D

 

io as opta in functie de bani ptr. un Dominator nx de 650 cc sau o Yamaha TDM ....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cati dintre voi ati fost cu un canyon offroad?

Eu am fost si pot spune ca n-am fost eu in stare sa fac cu mobra tot ce poate.

N-am putut hard cu ea, ca e grea, in rest face tot ce vrei. Cine nu crede ii aduc dovezi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cati dintre voi ati fost cu un canyon offroad?

Eu am fost si pot spune ca n-am fost eu in stare sa fac cu mobra tot ce poate.

N-am putut hard cu ea, ca e grea, in rest face tot ce vrei. Cine nu crede ii aduc dovezi.

 

Floricel,

Nu mai pacali copiii :cheers:

Daca tragi tare de ea pe coclauri o faci varza.

Copii,

Ambele sunt motoare de touring f bune. Daca visati la off road, veti baga o groaza de bani in ele. Mai bine cautati japoneze.

Acum 3 sezoane am avut o Aprilia Pegaso si in 3 weekenduri off road am pus-o pe butuci si am bagat vreo 500 E in ea (amortizor spate, ambreiaj + diverse chestii marunte)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da am nr.de BT dar eu sunt din Gura Humorului,daca il iei poate treci prin Humor cand e vreme,dai un tel 0746680097.Bafta! :crack:

 

abia asteppt sa fac o tura pe la munte.sa mi vad puscaria aia de liceu.cind vin te am sunat,garantat :blbl:

bafta

 

 

intre astea 2 pegasso ...are acelasi motor ca si bmw 650 (motor rotax)dar are 5 supape (avantaj)...are 2 carburatoare(asta e cam ciudat parea mea, la un monocilindru 2:P)...in rest merge de rupe turatii mari

canyonul e naspa :crack: are radiatorul expus pietrelor...exact langa roata fatza fara protectie

eu spun sa iei un pegasso...dar sa nu te gandesti sa iesi pe off-road cu el..ca nu merge:P

daca esti din botosani vezi ca sunt pe acolo niste baieti cu choppere care se pricep...intreaba de catalin de la cis,mea

bafta in alegere ...daca nu gasesti unul bun ...stiu eu unul aici in cj adus recent in tara (nerulat in romania) ..e mai vechiut din 92 dar arata si merge superb..si are roti de super motto(are 32000km reali!!)daca te intereseaza spune si ti trimit si ceva poze...si mai multe detalii

 

salutare.baga o poza ca nu strica.marius_florin89@yahoo.com. ala din spate i giumalau? :D in 3000euro c am ce dominator mi as lua?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sa inteleg ca intre un dominator mai vechi si un pegaso din 99 ati alege dominatoru????eu motorul mi l iau mai mult pt.asfalt si drumuri practicabile de pe la tara(de fapt cam toate s asa in rumania :crack:

deci,dominatoru sau pegaso din 99.am in jur de 3000euro

multumesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Floricel,

Nu mai pacali copiii :crack:

Daca tragi tare de ea pe coclauri o faci varza.

Copii,

Ambele sunt motoare de touring f bune. Daca visati la off road, veti baga o groaza de bani in ele. Mai bine cautati japoneze.

Acum 3 sezoane am avut o Aprilia Pegaso si in 3 weekenduri off road am pus-o pe butuci si am bagat vreo 500 E in ea (amortizor spate, ambreiaj + diverse chestii marunte)

Da, ce Ioane, n-am fost impreuna in trasee off? N-am mers cu canyonu' pe unde ai mers si tu cu adventuru?

E drept ca l-am mai dat si pe jos, ca deh, eram incepator. D'aia am si scris mai sus ca n-am fost eu in stare sa conduc mobra ca lumea (la Balvanios unde au cazut si calareti cu experienta competitionala). La Cheia cu ce au fost mai bune Dakarul, sau Transalpul sau DR-ul? Am mers toti pe acelasi traseu. Poza din avatar este chiar de la raidul de la Cheia, in locul unde a cazut Mircea, daca-ti mai amintesti.

Iar tu ai spus bine: "daca tragi tare".

Tatucu' daca vrei sa "tragi tare pe coclauri" ia-ti ceva pe masura. Pentru plimbari off canyonu este la fel de buna ca oricare din clasa ei, doar ca mai ieftina si are o singura problema: din 20.000 in 20.000 de km trebuie sa-i schimbi fraiu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am vazut si eu pagaso si pe strazi si prin poze pe net. ma intereseaza una pe viitor (poate la anu). din cele 2 variante strada si trail ma atrage varianta trail. si acum intrebare pentru cei care au condus>

 

cat consuma pagaso din 2005 (trail) care e pe injectie??? stie cineva? si viteza maxima?

 

 

de ce spuneati ca in off e slabuta? cum asa? ca doar e trcuta la on/off. e adevarat ca nu cred ca suporta sa zbori peste copaci cu ea, dar chiar cedeaza asa usor??? ma-sa mare, cand credeam si eu ca mi-am gasit preferata...

 

va rog, cei cu informatii probate, astept raspuns!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, ce Ioane, n-am fost impreuna in trasee off? N-am mers cu canyonu' pe unde ai mers si tu cu adventuru?

E drept ca l-am mai dat si pe jos, ca deh, eram incepator. D'aia am si scris mai sus ca n-am fost eu in stare sa conduc mobra ca lumea (la Balvanios unde au cazut si calareti cu experienta competitionala). La Cheia cu ce au fost mai bune Dakarul, sau Transalpul sau DR-ul? Am mers toti pe acelasi traseu. Poza din avatar este chiar de la raidul de la Cheia, in locul unde a cazut Mircea, daca-ti mai amintesti.

Iar tu ai spus bine: "daca tragi tare".

Tatucu' daca vrei sa "tragi tare pe coclauri" ia-ti ceva pe masura. Pentru plimbari off canyonu este la fel de buna ca oricare din clasa ei, doar ca mai ieftina si are o singura problema: din 20.000 in 20.000 de km trebuie sa-i schimbi fraiu.

 

Am mers usor. Daca mergi tare pe coclauri se face varza. Raman la parerea mea

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

tre sa ma hotarasc am 3000euro.ce sa mi iau???pegaso3 din 99??aveti alte idei??

multumesc

 

...nu vreau ceva cu care sa ma dau pe dealuri si coclauri,ci ceva mai mult pt.asfalt,adica gropi,si pt.drumuri de tara.

am inteles ca la pegaso se arde garnitura de chiulasa(??)dupa o vreme,iar eu fiind afon in domeniul mecanicii nu prea stiu ce inseamna asa ca va rog sa mi spuneti si mie despre ce i vorba.e o problema grava??ce alte bube mai are pegaso?

sper ca sfaturile voastre sa ma ajute sa ma hotarasc...intr un sfirsit.nu mai am rabdare sa mai caut.

bafta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

tre sa ma hotarasc am 3000euro.ce sa mi iau???pegaso3 din 99??aveti alte idei??

multumesc

.

Ti-a mai zis cineva pe-aici.Poate gasesti totusi o japoneza la banii aia, sau mai pui un pic.

O Yama TTR600 , Suzuki DR650SE sau Honda Dominator.Iti spun din experientza ca sunt tzapene, nu se strica prea usor.

Parerea mea. :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intre Pegaso, Canyon si Dominator as alege oricand un Dominator. :crack: Pe langa faptul ca e o motocicleta rezistenta , e si foarte "prietenoasa" cu calaretul, cea mai prietenoasa din clasa 600-650, din observatiile proprii. Imi place foarte mult ciclistica si suspensiile, cel putin comparat cu Pegaso. Prefer oricand un Domi 92-94 in loc de Aprilia 96-98. Bineinteles, trebuie sa fie in stare perfecta.

 

Si Canyonu, cu scuzele de rigoare pentru Floricel si DDU, nu l-as lua in calcul deloc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca ar trebui sa le incerci pe fiecare si sa o cumperi pe aceea care iti place.

@ Axa: fara suparare, nu te-am auzit niciodata cerandu-mi mobra sa o incerci. Altii au facut-o si nu i-am refuzat si mi-au dat semnale ok. Eu insumi sunt surprins de ce poate canyonu' desi majoritatea spune ca tine. Incep sa ma intreb daca cei care o denigreaza au utilizat-o cel putin vreo cateva zeci de km on si off.

Si gata, am inchis subiectul canyon.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...