Sari la conținut

rateuri intentionate in mers


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 86
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Este unu in Tecuci, Dan Gheorghiu (zis si hatenomore, Roakerul,Satana) care toata ziua face poc-poc.. ca medie cam de 100 de ori. asa s-a invatat sa mearga. Pana acu nu am auzit sa sara vreun piston sau biela prin blocul motor. A avut 2 GS -uri de 500 cc pe care dupa 4 luni de forjare le-a dat. Spunea ca dupa tratamentu aplicat incepu sa bate la amandoua distributia. Probabil le- o fi fost afectata de intreruperea gazului in mers.

Acu are un Suzuki din 1989 de 1000 cc, facut naked caruia ii face la fel si e foaarte multumit de ceea ce face. il are de prin aprilie si inca nu a patit nimic motorul, aparent, la cate mii de pocnituri a scos.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Este unu in Tecuci, Dan Gheorghiu (zis si hatenomore, Roakerul,Satana) care toata ziua face poc-poc.. ca medie cam de 100 de ori. asa s-a invatat sa mearga. Pana acu nu am auzit sa sara vreun piston sau biela prin blocul motor. A avut 2 GS -uri de 500 cc pe care dupa 4 luni de forjare le-a dat. Spunea ca dupa tratamentu aplicat incepu sa bate la amandoua distributia. Probabil le- o fi fost afectata de intreruperea gazului in mers.

Acu are un Suzuki din 1989 de 1000 cc, facut naked caruia ii face la fel si e foaarte multumit de ceea ce face. il are de prin aprilie si inca nu a patit nimic motorul, aparent, la cate mii de pocnituri a scos.

De hipoacuzie a auzit nenea asta? Presupunind ca mai aude ceva... :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De hipoacuzie a auzit nenea asta? Presupunind ca mai aude ceva... :laugh:

Ala pe ce pune mana strica... si nici nu prea e zdravan... acu cateva zile i-a dat politia amenda ca si-a scos la miezul noptii toba si o ambala in centrul metropolei de (cuvant urat) - Tecuci si ameninta garda ca isi da foc. Se autoflageleaza.. cand ceva nu ii convine da cu pumnii in ce apuca. Cam asta este un tip de om care face poc- poc pana la exasperare cu motocicleta. Aveti grija apoi ce cumparati ,mai ales ca la 2 luni trebuie sa pice.

 

ca pana aacum cam de 2 ori a picat cu fiecare motocicleta...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

kawasaki zzr 1100 :laugh:

a mai iesit si biela prin bloc

la biela s-au rupt suruburile de prindere pe arbore, ma rog e spus asa sa inteleaga toti

 

dupa spusele proprietarului

MOTORUL S-A SPART IN TIMP CE DADEA RATEURI INTENTIONATE!

@ mariusalacarespunecevadegeaba - gigi, doar vorbesti ca sa te afli in treaba?gandeste inainte sa scrii!

 

nu e motorul lui romi

ala s-a dus de mult.... are altul

 

rateurile din veacuare, care apar la inchiderea acceleratie sint date de amestec necorespunzator

la unele motoare nu poti sa scapi de ele deloc.

sunt alt fel de rateuri

unda de soc e doar in toba.

la rapeurile intentionate e total pe dos.

motorul poate sa tina o vesnicie, dc ai noroc, dar sunt multe cazuri cand se duce dracului.

Editat de dr.mengele
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

fii serios ! crezi ca sunt soarece de biblioteca ? cum naibii dacia tine la rateuri si motocicletele nu , nu spun ca ar fi ok pentru motor sa il chinui si nici nu sunt de acord cu asta, dar nu cred ca se face praf, eu nu aplic asta motocicletei mele, mi-as bate joc de mine in primul rand.

cred ca in cazul proprietarului despre care vorbeai ,probabil ca au fost mai multe cauze care au dus la ceea ce s-a intamplat, lant distributie uzat etc

 

pot sa pun si eu poze cu o chiulasa plina de calamina si gata din cauza pacanelelor s-a stricat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

fii serios ! crezi ca sunt soarece de biblioteca ? cum naibii dacia tine la rateuri si motocicletele nu , nu spun ca ar fi ok pentru motor sa il chinui si nici nu sunt de acord cu asta, dar nu cred ca se face praf, eu nu aplic asta motocicletei mele, mi-as bate joc de mine in primul rand.

cred ca in cazul proprietarului despre care vorbeai ,probabil ca au fost mai multe cauze care au dus la ceea ce s-a intamplat, lant distributie uzat etc

 

pot sa pun si eu poze cu o chiulasa plina de calamina si gata din cauza pacanelelor s-a stricat

 

am scris mai sus ca si o biela a spart blocul motor.

o sa incerc sa fac rost si de poze cu motorul complet

poate asa o sa crezi

 

 

piesele din motoarele motocicltelor sunt mult mai mici decat cele auto tocmai pt a fi performante

posibil din acea cauza sa rezispe motorul de la dacie atata.

si de unde stii ca rezista?

e ieftin sa repari unu

Editat de dr.mengele
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am scris mai sus ca si o biela a spart blocul motor.

o sa incerc sa fac rost si de poze cu motorul complet

poate asa o sa crezi

 

 

piesele din motoarele motocicltelor sunt mult mai mici decat cele auto tocmai pt a fi performante

posibil din acea cauza sa rezispe motorul de la dacie atata.

si de unde stii ca rezista?

e ieftin sa repari unu

cu dacia pusca cei de pe dacia club , si-au montat intrerupatoare la alimentarea bobinei de inductie si singurul lucru care a avut de suferit a fost toba mica

ca sa rupa biela trebuie ca explozia sa fi avut loc in camera de ardere cu supapele inchise , altfel puterea detonatiei nu ar fi destul de puternica iar daca a fost in camera de ardere cu supapele inchise si s-a rupt biela sigur mai erau si alte cauze care au dus la ruperea bielei , uzura etc amestec prea bogat .....

Editat de mariusspuneceva
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Biela se poate rupe si daca a cazut supapa in cilindru iar apoi e lovita de piston, asta se intampla la pocnituri, sar sigurantele supapei iar aceasta pica in cilindru.

 

ai dreptate cu ruptul bielei din cauza supapei , se poate rupe si arborele din cauza asta dar pacanelele astea de ce ar ajuta sigurantele supapei sa sara ???

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ai dreptate cu ruptul bielei din cauza supapei , se poate rupe si arborele din cauza asta dar pacanelele astea de ce ar ajuta sigurantele supapei sa sara ???

Pentru ca o pot forta sa "calatoreasca" in directia opusa celei normale?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...