Sari la conținut

Costuri Pt Service


Dama
 Share

Postări Recomandate

as vrea sa stiu cat ar trebui sa ma coste pregatirea motorului pt vara de exemplu. Cat costa un schimb de ulei de bujii, o reglare a carburatoarelor, spalare lant etc..... Cine a fost pe la service cu motorul sa spuna cat i-a costat si ce le-a facut. E bine de stiut cati bani sa strangem si pe unde sa mergem.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 55
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

un reglaj de carburetre costa parca 400.000 la mao-san, vezi ca mai jos 1 pic este topic deschis de el! :cheers:

 

Vezi sa nu te coste mai mult benzina dupa regajul la Mao San mai cauta topicuri sa verzi pareri ale clientilor lui Mao Ca avea ceva reclamatii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

400.000 pe carburator poate. daca nu, pretul e dubios. ata spun. inorice service costa de la 1.500.000 la 2.000.000 . e ciudat.

fiecare face ce vrea, dar nu sunteti satui de reparatii in garake la colt de bolc? fara facturi si garantii?

 

terminati cu prostiile, mergeti intr-un service autorizat, dotat, care va da si o garantie

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

400.000 pe carburator poate. daca nu, pretul e dubios. ata spun. inorice service costa de la 1.500.000 la 2.000.000 . e ciudat.

fiecare face ce vrea, dar nu sunteti satui de reparatii in garake la colt de bolc? fara facturi si garantii?

 

terminati cu prostiile, mergeti intr-un service autorizat, dotat, care va da si o garantie

 

 

Donshoara,vreau si eu garantia in cazu' asta.Recomand Luiza - face treaba buna. Bine ... nu ea :D ,la ea la service am vrut sa zic :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

serios?!

ia sa vedem si noi unde ,si cine are plangeri

 

ar trebui in primul rand sa te documentezi ,si sa afli ce inseamna de fapt reglat carburatoare:

mai exact spus sincronizat ,si cum se executa aceasta operatie ,si ca de fapt nu se umbla la nivele ,la surubul care face dozajul intre aer-benzina,si ca SINCRONIZARE INSEAMNA DE FAPT CA TOTI CILINDRII VOR TRAGE CU FORTE IDENTICE (IAR ACEST REGLAJ SE VA FACE DIN CLAPETA DE ACCELERATIE),IN FUNCTIE DE NIVELUL DIN CARBURATOR SI UZURA FIECARUI CILINDRU.

 

BAFTA SI MAI INVATA

Ti-am trimis PM inainte sa citesc ce ai scris pe topic si se pare ca am scris degeaba. De invatat am de invatat toata viata si nu numai sa sincronizez niste amarate ce carburatoare. Sitii ce-mi place la tine ca esti orator bun ai logoree dar la meserie faci inca scoala. Uite si aici despre ce era vorba ca am tinut minte chiar ma intereseaza fenomenul de service auto si moto si spre deosebire de altii poate ca lucrez mai scump dar nu lucrez pe genunchi si nici nu ma laud in gura mare Link: http://www.pro-bike.ro/forums/atentie_-t5807.html%22&hl=

Daca mai ai de comentat pot sa-ti pun si niste poze cu locatia si cu ce fel de lucrari execut .

Bafta maxima!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator stress_L&P

eu nu stiu cat de bine lucrezi... dar daca intr-adevar lucrezi bine ai niste preturi bune! d-al de lizuka&co s-au suparat ca "spargi" piata care de fapt la noi e mult supraevaluata... si la service si la preturile de motoare!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Deci 400 mii sincronizarea indiferent de tipul motocicletei nr cilindrii si dispunerea lor( cate unV2 sau V4 se mai poate sincroniza fara demontarea rezervorului,si eventual airbox-ului precum necesita sportivele 4linie) an de fabricatie (pana pe la jumatatea anilor 80 era la moda contrapiulita cea dadatoare de dureri de cap pe surubul de sincronizare ) Poti sincroniza un CBR600F3 (PC31) si un suzi bandit in acelasi interval de timp????? Chiar daca amandoua au motoare 4 linie

Sa concluzionez ca 400 miare e de fapt un pret mediu ???

 

 

Poate m-am exprimat cam anapoda. Deci ca sa fiu mai clar exista cateva tipuri de motociclete la care se pot sincroniza carburile in 20 min cu tot cu pauza de tigara pe cand altele ....ai de demontat.......si apoi de montat.....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

serios?!

ia sa vedem si noi unde ,si cine are plangeri

 

ar trebui in primul rand sa te documentezi ,si sa afli ce inseamna de fapt reglat carburatoare:

mai exact spus sincronizat ,si cum se executa aceasta operatie ,si ca de fapt nu se umbla la nivele ,la surubul care face dozajul intre aer-benzina,si ca SINCRONIZARE INSEAMNA DE FAPT CA TOTI CILINDRII VOR TRAGE CU FORTE IDENTICE (IAR ACEST REGLAJ SE VA FACE DIN CLAPETA DE ACCELERATIE),IN FUNCTIE DE NIVELUL DIN CARBURATOR SI UZURA FIECARUI CILINDRU.

 

BAFTA SI MAI INVATA

 

Stimate Mao-San, nu am nimic personal cu tine, dar atunci cand ii spui lui Ducu (DC20SAN) sa mai invete, esti hilar. Parerea mea de om care l-a cunoscut ca meserias e ca tu ar trebui sa te rogi sa te invete meserie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Stimate Mao-San

In cazul in care activitatea ta in domeniul servizarii moto este un mijloc de subzistenta stii prea bine ce am vrut sa spun. Daca ceea ce faci e doar hobby in afara programului de lucru atunci e altceva

 

Si referitor la vacuumetrele de pe louis ... ieftinatati

Editat de AlexM
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La service-ul din piata chibrit , in spate la agip a fost cineva? Cum lucreaza omul?

 

am un prieten care a trecut pe acolo si nu te sfatuiesc sa incerci, nu am nimic cu omu' dar e cam mincinos, spune ca face un lucru si in realitate face altceva.

Daca se ofusca si da vreo replica pe aici ii spun si ce teapa a dat si dupa ce s-a prins clientul a si recunoscut :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai hai sa auzim cu totii ce teapa au dat!

asteptam cu nerabdare

pai s-a dus sa-i repare toba si dupa ce i-a luat masuratori pt. material si i-a spus cat costa, omu' a fost de acord, a lasat toba acolo si cand s-a dus sa i-a toba a constatat ca inloc sa-i schimbe tabla asa cum a zis ca face i-a intors aceeasi tabla si a slefuit-o, iar banii i-a luat ca si cand a schimbat cu material nou.

Cand s-a prin baiatu' si i-a spus a recunoscut si pana la urma a recuperat o parte din bani dar nu toti :crack:

va dati seama ce ar face daca ai lasa motorul acolo :blbl: pleci cu el mai usor :crack: degeaba are scule si un garaj modern daca face excrocherii deastea de 2 lei, te asigur ca o parte din clienti i-a pierdut.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Scrieti tata tot ce ati patit pe la service-uri ca asa se poate feri lumea de hoti.

Pe o bursa de marfuri de la noi ,cei ce dau in mod repetat tepe apar marcati cu semne de atentionare.

Sau rubrica separata de incidente.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ar fi de facut o lista cu service-uri si garaje in care se repara moto, iar apoi acordate "stele" pentru calitate si pentru pret.

Sec, fara argumentari savante, eventual una sau doua precizari scurte.

Cine stie, poate schimb locul de munca.

 

DCSAN de ce te ambalezi asa, mai omule, la varsta si experienta noastra ar trebui sa urmarim detasati astfel de dispute. Bafta !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Lizuka nu s-a suparat. e bine ca exista unii ca tine, pt ca asa se face distincta in piata. cand vrei ceva de calitate, o faci unde trebuie, nu la colt de bloc. pt mine si alti oameni de aici, service-ul este o afacere pt care ne asumam niste responsabilitati, pt care ne-am chinuit sa luam aprobarii , sa putem da garantii conform legii, pt a da sansa corecta clientului de a reprosa ceva. ca orice service avem si noi cheltuieli. cei ca tine nu fac nimic altceva decat sa ne faca noua un bine. cat crezi ca va mai tine garajul de colt de bloc, cand toata lumea isi face service-uri ca la carte?

eu zic ca matake ar trebui sa iti vezi de alte tale, caci eu nu te-am ofensat cu nimic si sa lasi oamenii de service sa isi faca treaba. cand noi umblam in mobre, tu probabil.... culegeai floricele.

 

DC20SAN, mile si doru, cartus, masinuta, gasca de la ducati, sa fim seriosi, nici sa ridici ochi la ei nu prea ai cum, dar sa mai comentezi.

 

tare sunt curioasa sa vad daca lumea are comentarii naspa la adresa razna motors, din punct de vedere al calitatii.

 

numai bine, si spor... la treaba ta

Editat de Lizu-ka
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

stimati useri, la mine in service nu a fost niciodata nimeni pt o toba. deci, acest anunt nu are legatura cu service-ul meu. singura solicitare pt "tablarie" a fost facuta de irascibil, pe care l-am dezamagit un pic, dar l-am refuzat, pt ca NU facem asa ceva. deci, faza de mai sus, cu siguranta are alti protagonisti.

 

cred ca undeva este o eroare si rog pe cel care a facut-o sa isi indrepte gafa.

Editat de Lizu-ka
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

hai ca postezi sa iti creasca numarul de posturi, poate te ia lumea in serios. cand voi afla pana la urma aceasta poveste, cine si la ce service a fost, o voi lamuri.

 

pana atunci, numai bine

Editat de Lizu-ka
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ce fac eu pe timpul si banii mei cred ca nu e treaba ta sau a altora. miausurel cu jignirile can u e cazul.

cat despre service-ul meu, cand vrei sa faci o acuzatie, fa-o cu cap. omul acela nu a spus textula ca la mine s-a intamplat faza, si acum vad ca nu mai este pe forum, dar cat de curand vom vedea ce s-a intamplat si unde, ca la mine cu siguranta nu.

numai bine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ce fac eu pe timpul si banii mei cred ca nu e treaba ta sau a altora. miausurel cu jignirile can u e cazul.

cat despre service-ul meu, cand vrei sa faci o acuzatie, fa-o cu cap. omul acela nu a spus textula ca la mine s-a intamplat faza, si acum vad ca nu mai este pe forum, dar cat de curand vom vedea ce s-a intamplat si unde, ca la mine cu siguranta nu.

numai bine

 

 

pretorian se referea la serviceul din pta chibrit...din spate de la agip, nu la razna motors , din cate imi dau eu seama din postul lui

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...