Sari la conținut

BMW G650 Xmoto


porculetz
 Share

Postări Recomandate

BMW G650 Xmoto

 

Engine

Type Water-cooled, single-cylinder 4-stroke, four valves, two overhead camshafts, dry sump lubrication

Bore x stroke 100 mm x 83 mm

Capacity 652 cc

Rated output 39 kW (53 hp) at 7,000 rpm

Max. torque 60 Nm at 5,250 rpm

Compression ratio 11.5 : 1

Mixture control / engine management Electronic intake pipe injection / BMW engine management, twin spark ignition

Emission control Closed-loop 3-way catalytic converter, emission standard EU-3

Performance / fuel consumption

Maximum speed approx. 170 km/h

Fuel consumption per 100 km at constant 90 km/h 3.5 l

Fuel consumption per 100 km at constant 120 km/h 5.0 l

Fuel type Unleaded super, minimum octane rating 95 (RON)

Electrical system

Alternator three-phase alternator 280 W

Battery 12 V / 10 Ah, maintenance-free

 

Power transmission

 

Clutch Bridge-type steel section frame with bolted-on cast aluminium side elements, bolted-on aluminium rear section

Gearbox Constant mesh 5-speed gearbox integrated into crankcase

Drive Endless O-ring-chain with shock damping in rear wheel hub

 

Chassis / brakes

 

Frame Bridge-type steel section frame with bolted-on cast aluminium side elements, bolted-on aluminium rear section

Front wheel location / suspension Upside-down front fork, ? 45 mm, rebound and compression damping adjustable

Rear wheel location / suspension Cast aluminium dual swing arm, central spring strut, spring-preload and rebound damping manually adjustable

Suspension travel front / rear 270 mm / 215 mm

Wheelbase 1,500 mm

Castor 98 mm

Steering head angle 61.5°

Wheels cast aluminium

Rim, front 3.50 x 17"

Rim, rear 4.50 x 17"

Tyres, front 120/70 H 17

Tyres, rear 160/60 H 17

Brake, front Single disc, floating brake disc, diameter 320 mm, four-piston fixed caliper

Brake, rear Single disc, diameter 240 mm, single-piston floating caliper

ABS Optional extra: BMW Motorrad ABS (can be switched off)

 

Dimensions / weights

 

Length 2,155 mm

Width (incl. mirrors) 907 mm

Height (excl. mirrors) 1,180 mm

Seat height, unladen weight 900 mm (low seat: 880 mm)

Inner leg curve, unladen weight 1,940 mm (low seat: 1,900 mm)

Unladen weight, road ready fully fuelled 1) 159 kg

Dry weight 2) 147 kg

Permitted total weight 335 kg

Payload (with standard equipment) 176 kg

Usable tank volume 9.5 l

 

post-5934-1245497036_thumb.jpgpost-5934-1245497024_thumb.jpgpost-5934-1245497036_thumb.jpgpost-5934-1245497042_thumb.jpgpost-5934-1245497051_thumb.jpg

 

 

Pret : 5.926 Euro cu TVA

 

 

Mie mi se pare interesant. Astept si alte pareri.

Editat de porculetz
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Are autonomia prea mica...max 200 km. Saua te rupe dupa primele 5 min. Seria X a fost un esec total mai putin x-country, dar si acesta s-a vandut greu. Pe mobile.de e plin de motoare seria X aproape noi Oare de ce? Mai degraba mai pui un ban si cumperi noul F650GS (are motor de 800cmc si 71 cp).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

fff grea! deja nu mai e supermoto la greutatea aia si calutii aia! in rest nu stiu nu m-am dat cu ea dar as prefera altceva

 

Hai sa nu exageram. Cum sa fie foarte foarte grea la 147 de kg la gol? Iar puterea de 53cp si cuplul de 60Nm sunt mai mult decat respectabile. WR-ul tau e din alta liga insa asta nu inseamna ca asta nu e supermoto. Comentariul tau ar fi fost mai potrivit la adresa XT 660 Supermoto.

 

Seria X a fost un esec total mai putin x-country, dar si acesta s-a vandut greu.

 

De unde stii asta?

Editat de paul_biker
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am facut drive-test acum un an

mie mi-a placut

trage bine de jos

furca se cam infunda la franare si spatele zici ca-i barca

presupun ca nu este o problema atata vreme cat suspensiile sunt reglabile.

si vreau sa zic ca m-am dat o ora intreaga prin bucuresti si nu m-a durut fundul de la sha. astea sunt povesti.

cam nasol cu rotile care sunt turnate. nu le vad prea bine cand urci borduri si sari canale.

daca acum un an pretul era cam mare (aprox. 7600 euroi) acum la 6000 euro parca suna mai bine.

per total, mi-as lua una ptr oras.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Iar motorul e facut in .... Chinaaaaaa! Ca sa iasa mai ... ieftiiiiiin! Intereseaza-te pls.

 

 

Sincer sa fiu, intre un motor Minarelli facut in Italia, si un motor facut in China sub licenta BeMWe, as lua "chinezaria". Uiti probabil ca poate 50% din lucrurile cu care intri in contact sunt Made in China, plecand de la calculator si ajungand poate la echipament.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bayerische Motoren Werke - iti suna ceva asiatic in astea 3 cuvinte ? Cum am mai spus, mai pune un banut si cumpara noul f 650 gs sau, daca dispui de un pic mai mult (cred ca vreo 2000 de euro in plus) , f800gs.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bayerische Motoren Werke - iti suna ceva asiatic in astea 3 cuvinte ? Cum am mai spus, mai pune un banut si cumpara noul f 650 gs sau, daca dispui de un pic mai mult (cred ca vreo 2000 de euro in plus) , f800gs.

 

 

Eu cred ca tu nu prea intelegi fenomenul. Daca o barca gen XT660 mai trece drept supermoto (asta in varianta X), gs-ul de 650 si f800-le nu prea au treaba cu segmentul asta. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mie mi se pare interesanta motocicleta. Eu vreau sa ma interesez de unu pt ca este nou si este rezonabil la pret. Sincer eu sunt fan KTM pana la capat, dar diferenta de bani isi spun cuvantul. Chiar vreau sa ma duc zilele astea pana la BMW sa ma interesez mai in detaliu. Treaba cu 650 Gs este in felu urmator : NU ESTE SUPERMOTO.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mie nu-mi place fatza aia de nici un fel..; dar, pretul e incurajator

 

si, da, m-am uitat si eu d curiozit acu ceva timp p mobile si e cam plin de ele...s-o fi plictisit lumea.. :) , cel mai bine ar fi sa aflii pareri de p vreun forum d afara

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...