Sari la conținut

Problema electrica


miami
 Share

Postări Recomandate

am o aprilia rs 50 ...si mi am cumparat 2 seturi noi de semnalizatoare pt fata si spate.....prima data le am montat pe spate , au functionat perfect...problema care este ...cand le cuplez si pe cele de pe fata indiferent de parte (stanga,dreapta) ...se aprind amn2 de pe partea respectiva...dar nu se aprind cum ar trebui sa se aprina ....si numai ticaie nu semnalizeaza.....stau aprinse slab si se aude un zgomot continuu....ceva de genu "zzzzzzzzzz" ...ce am mai observat ...daca le decuplez pe alea de pe spate si le pun doar pe alea pe fata merg perfect ambele parti . Va rog frumos spuneti-mi si mie ca sa fac sa mi mearga amn2 in acelasi timp ???

 

Ce vroiam sa mai precizez ...semnalele sunt pe becuri de 12v ...iar farurile din fata merg perfect .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Probabil becurile din semnalizatoarele noi au putere mai mare decat cele originale , releul de semnalizare fiind gandit sa mearga cu cele originale.

Ai doua solutii:

- pui becuri mai mici (ideal de exact aceiasi putere cu cele originale)

- schimbi releul de semnalizare; in acest caz ar putea aparea probleme cu incarcarea bateriei deoarece generatorul (mai ales pt ca este un motor mic) nu cred sa aiba mari rezerve de putere.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Probabil becurile din semnalizatoarele noi au putere mai mare decat cele originale

de fapt au putere mai mica => releul comuta mult mai des.

Editat de Bulinu'
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca spre ex dai semnal stanga si pe fata/spate iti merge bine dar pe spate/fata in loc sa se aprinda stanga se aprind ambele si sunt aproape stinse becurile inseamna ca nu ai masa legata bine si nu are unde sa se inchida circuitul.

Verifica legaturile facute de tine in mod sigur firul de masa e problema.

 

 

Bafta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

vezi k il ai sub sea.....in stanga motocicletei....pe dreapta cum umbli u in coditza.....are o mufa in forma de L.....dar poti pune contactu,dai drumu la semnalizari si vezi unde se aude sunetu ala si il gasesti imediat.....si te duci si iti cumperi unul....eu am dat 35 de lei pe un releu de semnalizare.,....gasesti si mai ieftine da se bulesc rpd......

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...