Sari la conținut

Consum Mare La R6


sacal
 Share

Postări Recomandate

ultima data cand m-a preocupat aspectul consumului a fost prin septembrie, pe atunci era intre 6 si 7l/100km.

azi am mers ceva mai mult si am observat o crestere a consumului pana la 10!!!!!!!!! :cheers:

care ar putea fi motivele, motocicleta fiind ca noua, doar 8500km?

oare faptul ca am mers aproape numai cu pasager sa influenteze, si faptul ca e sezonul rece?

acum 1 zi am desfacut filtrul de aer si era jegos tare, sa conteze si asta???

dupa ce am pus toba micron, ma asteptam la o crestere cu o juma delitru acolo...

dar de la 6/7 pana la 10 e cale lunga... voi ce ziceti, cat ar fi un consum normal, cu toba cu tot?

deja intru in panica

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin

ultima data cand m-a preocupat aspectul consumului a fost prin septembrie, pe atunci era intre 6 si 7l/100km.

azi am mers ceva mai mult si am observat o crestere a consumului pana la 10!!!!!!!!! :cheers:

care ar putea fi motivele, motocicleta fiind ca noua, doar 8500km?

oare faptul ca am mers aproape numai cu pasager sa influenteze, si faptul ca e sezonul rece?

acum 1 zi am desfacut filtrul de aer si era jegos tare, sa conteze si asta???

dupa ce am pus toba micron, ma asteptam la o crestere cu o juma delitru acolo...

dar de la 6/7 pana la 10 e cale lunga... voi ce ziceti, cat ar fi un consum normal, cu toba cu tot?

deja intru in panica

 

..Marian,schimba filtrul de aer neaparat.Si vezi si bujiile..Ai sa vezi ca o sa scada consumul.Conteaza si pasagerul,chiar daca Gianina nu-i grea,sunt totusi 50 si ceva de kilograme in plus.

Bafta

Luigi Vicol

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:cheers:

 

dupa primele 2 zile cu CBR900RR, nefiind obisnuit cu ea: consum in oras 5.5 la suta

 

dupa 2 saptamani, inceput sa-i dau "cezarului ce-i al cezarului": consum in oras 7.5 la suta

 

Calculate cu precizie.

 

Si probabil poate ajunge si la 10%.. sau chiar mai mult...

 

Cred ca ti-ai modificat stilul de condus, devenind mai agresiv in ture pe masura ce te-ai obisnuit cu ea. (rationament valabil daca primul consum era calculat in perioada de acomodare cu motocicleta).

La care se adauga toba, filtrul, greutatea in plus, si desigur, frigul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Te mira consumul? ZX6-le meu ia in oras cam 10...eu cred ca este din cauza ca ai inceput sa mergi turat...tinand motorul in ture consuma mai mult.

Inseamna ca o tii in forja serioasa de iti ia 10 :cheers: si asta si in oras :laugh: .Apoi ,ne miram de ce am dat coltul asa repede ,ca x si y nu a banuit ca trece un OZN pe langa el si a intors si el crezand ca merge si omul NORMAL cu motocicleta ,nu cu peste 100(ar fi bine in jur de 100 ,dar se depaseste mult mai mult aceasta viteza :laugh: ) si asta IN ORAS :lol: ,dar binenteles ca conservarul e de vina ,nu? ;) Scuze pt off-topic ,dar ca sa-ti ia un 600 in oras in jur de 10 ,trebuie sa ii dai in gura serios si de aceea am facut aceasta mica paralela cu viteza in oras. :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sa o tii in ture inseamna ca poti sa mergi si incet, dar in treapta mica si turatii mari. nici pe departe asta nu inseamna ca mergi cu 150.

 

si ca sa-ti raspund sabine- mai, chiar asa turat nu merg, schimb la 7/,8000rpm, uneori la 11000, asa ca nu cred sa fie asta de vina. aidca nu poate creste consumul cu 3l/100. tot mai cred ca e filtrul, si bujiile, ca de cand e motocicleta asta din 2003, la 8600km, nu i-am schimbat nik pana acum, nici bujii, nici filtru.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Inseamna ca o tii in forja serioasa de iti ia 10 :cheers: si asta si in oras :laugh: .Apoi ,ne miram de ce am dat coltul asa repede ,ca x si y nu a banuit ca trece un OZN pe langa el si a intors si el crezand ca merge si omul NORMAL cu motocicleta ,nu cu peste 100(ar fi bine in jur de 100 ,dar se depaseste mult mai mult aceasta viteza :laugh: ) si asta IN ORAS :lol: ,dar binenteles ca conservarul e de vina ,nu? ;) Scuze pt off-topic ,dar ca sa-ti ia un 600 in oras in jur de 10 ,trebuie sa ii dai in gura serios si de aceea am facut aceasta mica paralela cu viteza in oras. :D

nu e cazul sa iti faci griji! :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Conteaza mult filtrul de aer si bujiile.A mea cu dynojet imi ia 11-12 la suta.Dar schimb mai tot timpul la limita zonei unde intra pe rosu si ma calmeaza limitatorul care-mi taie scanteia.Si de aceea nu ma mira consumul.Depinde cred si de stilul de mers acest consum!!

Editat de ady_viteza
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sa o tii in ture inseamna ca poti sa mergi si incet, dar in treapta mica si turatii mari. nici pe departe asta nu inseamna ca mergi cu 150.
Daca stai sa te gandesti putin in treapta 1 iei in jur de 120(asta la un 600) ,deci mergi destul de turat ,nu e nevoie sa o dai pe cincea sau a sasea ,dar gandeste-te ca in treapta 1 poti avea 120 si asta IN ORAS :cheers: :laugh: :laugh:
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca stai sa te gandesti putin in treapta 1 iei in jur de 120(asta la un 600) ,deci mergi destul de turat ,nu e nevoie sa o dai pe cincea sau a sasea ,dar gandeste-te ca in treapta 1 poti avea 120 si asta IN ORAS :cheers: :laugh: :laugh:

 

mai omule daca as merge cu 120 in 1treapta, as sti si eu, nu??? nu merg turat!!!!!!

p.s.- era de la filtru si frig, am curatat filtru si a revenit la 7

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mai omule daca as merge cu 120 in 1treapta, as sti si eu, nu??? nu merg turat!!!!!!

p.s.- era de la filtru si frig, am curatat filtru si a revenit la 7

NU te repede asa ,ca eu ii raspunsesem lui Sabin ,care la un consum de 10 in oras mi s-a parut ca merge foarte forjat ,asa ca nu te simti lezat de raspunsul meu :moto:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...