Sari la conținut

Motociclete Cu..3 Cilindrii...


Fi|oz0phu'
 Share

Postări Recomandate

Ce stiti despre chopperele cu motoare cu 3 cilindrii? Renteaza asha ceva? Adica..au pur si simplu rol estetic sau imbunatatzesc performantel,pentru ca dupa mine 2 cilindrii sunt mai mult decat de ajuns. Mie personal imi place cum arata,dar aspectul nu e totul.

Daca stiti vreun builder care se specializeaza pe asa ceva..sau siterui cu informatzii sau poza despre choppere cu motor v3 ( :laugh: )..va rog postatile aici.

:cheers:

 

EDIT: va rog scuzati imaginea dubla..my bad :laugh:

post-8928-1143059288_thumb.jpg

post-8928-1143059342_thumb.jpg

Editat de Fi|oz0phu'
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Motorul seamana cu o sectiune din un motor de avion in stea, din epoca pionieratului. Probabil chiar foloseste principiul alora. Stiu ca am vazut la un moment dat o motocicleta cu un motor V-twin de 3l, unde de fapt erau 2 din cei 8 cilindri ai unui motor RollsRoyce ai unui avion din razboiul mondial. Atunci era catalogat ce mai mare motor de motocicleta, si mie imi parea monstruos, cunoscand doar comunistele de 250-350 cmc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Triumph Rocket III!

 

Firesc, mai mult cilindri inseamna mai multa putere ce poate fi obtinuta din aceeasi capacitate cilindrica, putin in detrimentul cuplului la turatii joase.

 

Pt choppere insa, pierzi si alt lucru esential: SUNETUL

 

Spre exemplu, exista Honda Magna de 750 (sau VF750 parca). Arata ca un chopparel (un cruiserache). Patru cilindri in V, fiecare doi cilindri in aceeasi chiulasa.

Rupe soseaua in doua, scoate fo 84 de cai, mai mult decat majoritatea big-twinurilor. Dar: nu tu sunet, si nu tu cuplu de V-twin.

 

V-twin rules!

v-twin rules ,am mers pe o magna are un prieten,super nervoasa si intradevar rupe soseaua,iar ca sunet nui rau(nu suna ca un v-twin ,dar ti se ridica parul pe spate )chiar daca nui genul meu e super motorul din aproape toate punctele de vedere,RESPECT,cristi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...