Jump to content

Cum se monteaza anvelopa moto fata?

Recommended Posts

Acum 22 minute, Cavaleru a spus:

mai terminati in plm cu mobrele de enduro si dati voi roata spate de pe un dragstar 650 in 2 minute. haida.

Am avut "privilegiul" să schimb anvelopele la un V-rod 1200. La Vstrom e pistol cu apă în comparație cu buldozerul ăla. Noroc cu troliul, că am putut poziționa ușor șandramaua, altfel roțile alea rupeau mâinile. Cine nu a pus mâna pe roți de HD, turnate, să nu comenteze aiurea.

• Replies 62
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

fiecare isi stie bugetul. tu ca client stii ca vrei sa dia maxim 100lei pt operatiunea asta. Ala cu vulcanizarea stie ca orice ora muncita la el tre sa insemne 400lei. un schimb de anvelope cu echilibrare pe stand static dureaza cam 30min +/- ... deci pt el 200lei sunt justificati pt ca el a investit in scule in oameni in consumabile.

vrei tu sa ti-l faci singur la leviere si sa muncesti o ora sa transpiri ca un nebun.. felicitari.

iti aduc o roata fata cum am intalnit eu, anvelopa fata din 2008 dar era pietroi, zero elasiticitate. pe aparat de dejantat nu l-am putut scoate la auto soft. asta dupa ce m-am chinuit singur la leviere. l-am scos abia in 3 oameni la autosoft cu leviere d-alea lungi.. e drept caz foarte rar. si acum ce fac? ii zic omului am muncit 3 ore sa scot anvelopa ta cu deplasat si etc.. te costa 500lei....

Acum 40 minute, Cavaleru a spus:

mai terminati in plm cu mobrele de enduro si dati voi roata spate de pe un dragstar 650 in 2 minute. haida.

Enorm!

De la min. 4:40 la 6:20 e 1 minut şi 40 de secunde.

Edited by easy ride on!
Acum 3 minute, Cavaleru a spus:

bine domnu expert imi dai un filmulet care pe editat. 

numai fumatz spais ca nu va face bine

O.K.

Min. 1:00 la 2:10 (1 minut şi 10 secunde) cu tot cu vorbărie, e ceva mai bine? 

Depinde cu ce viteză îţi permiţi să roteşti spre stânga şuruburile  :lol:

La viteza unghiulară mă refeream (radiani/secundă) ...

Acum 2 minute, Cavaleru a spus:

ai castigat! 

Adevărul a câştigat!

Acum 1 minut, easy ride on! a spus:

Adevărul a câştigat!

te las sa visezi in continuare cu ochii deschisi. tu nu iei in calcul mai multe chestii dar te las pe tine sa le descoperi

Acum 2 minute, Cavaleru a spus:

te las sa visezi in continuare cu ochii deschisi. tu nu iei in calcul mai multe chestii dar te las pe tine sa le descoperi

Dacă ai şuruburi ruginite ... şi mai fumezi 2-3 "cuie" la o cafea iaca să fie o oră.

De plăcere ...

P.S. Apropo: De cât timp are:lol: nevoie un ardelean să traverseze o stradă? 

- Un ceas, că doar n-o fi fuljer!

Da' un bucureştean?

- Tot de-un ceas, dar din cauza traficului.

Acum 22 ore, Cavaleru a spus:

fiecare isi stie bugetul. tu ca client stii ca vrei sa dia maxim 100lei pt operatiunea asta. Ala cu vulcanizarea stie ca orice ora muncita la el tre sa insemne 400lei. un schimb de anvelope cu echilibrare pe stand static dureaza cam 30min +/- ... deci pt el 200lei sunt justificati pt ca el a investit in scule in oameni in consumabile.

vrei tu sa ti-l faci singur la leviere si sa muncesti o ora sa transpiri ca un nebun.. felicitari.

iti aduc o roata fata cum am intalnit eu, anvelopa fata din 2008 dar era pietroi, zero elasiticitate. pe aparat de dejantat nu l-am putut scoate la auto soft. asta dupa ce m-am chinuit singur la leviere. l-am scos abia in 3 oameni la autosoft cu leviere d-alea lungi.. e drept caz foarte rar. si acum ce fac? ii zic omului am muncit 3 ore sa scot anvelopa ta cu deplasat si etc.. te costa 500lei....

De acord ca sunt si cazuri speciale. De-aia si trebuie taxat la ora de manopera, ca la orice service civilizat.. Sa schimbi claxonul la Logan dureaza doua ore, tre' sa dai bara jos. Asta nu inseamna ca si la Dacia 1310 la care dureaza zec minute tre' sa coste la fel. 

La 01.03.2021 la 16:57, easy ride on! a spus:

Pe banii ăştia am cumpărat la un party, acum câţiva ani, două anvelope Pirelli nou nouţe, de spate, enduro.

Evident că le-am montat singur (cu cameră, talc şi cu tot dichisul de echilibrare ulterioară). Doar că fiind un pic mai rigide a trebuit să ridic presiunea pe la 6-7 bar şi să le bat câta cu ciocanul de cauciuc până a sărit talonul pe jantă, la locul lui, uniform.

Nu cred că vreun service ar fi avut răbdare să facă d'astea (şi nici talc).

Da' ... parcă topicul este despre cum se montează, nu despre unde ţi se poate monta

:cooldown:

Am găsit 0 vulcanizare la cringasi, am plătit 160, tipul este ok, are tot ce i trebuie acolo, în materie de scule, am înțeles ca pt schimbat plăcuțele costa cam 100lei

Acum 2 minute, Inazuma gw250 a spus:

Am găsit 0 vulcanizare la cringasi, am plătit 160, tipul este ok, are tot ce i trebuie acolo, în materie de scule, am înțeles ca pt schimbat plăcuțele costa cam 100lei

O.K. şi aşa.

Dar asta înseamnă că nu poţi merge cu "mobra" decât în paralel şi aproape de calea ferată ...

Preventiv, că ... dacă "faci" o pană pe drum ... să existe şi o soluţie alternativă de transport, apropiată  :D