Sari la conținut

Confort Cu Minime Capabilitati Off-road


Postări Recomandate

Salut

ma tot gandesc ce sa imi iau acu dupa ce am dat uralu si ma tot uit dupa ceva cu care sa ma dau si prin oras (40%) sa pot merge la drum intins fara probleme (45%) si sa pot sa ies si cu ea pe drum forestier, poteci (15%) ... :cheers:

 

pana acu oscilez intre

- BMW F650 GS

- Honda Transalp

- Aprilia Pegaso

- Suzuki Freewind

- Honda Dominator

 

astept sugestii, pareri ... thanks

 

p.s. buget 2500-3000 E

 

p.p.s. 1.80m vs. 75kg

Editat de NaeL
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut

ma tot gandesc ce sa imi iau acu dupa ce am dat uralu si ma tot uit dupa ceva cu care sa ma dau si prin oras (40%) sa pot merge la drum intins fara probleme (45%) si sa pot sa ies si cu ea pe drum forestier, poteci (15%) ... :cheers:

 

pana acu oscilez intre

- BMW F650 GS

- Honda Transalp

- Aprilia Pegaso

- Suzuki Freewind

- Honda Dominator

 

astept sugestii, pareri ... thanks

 

p.s. buget 2500-3000 E

 

p.p.s. 1.80m vs. 75kg

 

 

La banii astia cred ca cel mai bine te lipesti de un Dominator!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am un Kawasaki Tengai care sta pt. ca am trecut pe LC4 si mai nou pe EXC. E mai la a doua tinerete dar KLR-ul 650 este proverbial pt. fiabilitate si versatilitate (vezi US Army). motorul e foarte cinstit si in bugetul pe care l-ai mentionat o sa-ti ramana loc si pentru ceva echipament. De retinut! fiabilitatea este japoneza in cazul asta si nu italiana ca in cazul pegaso si f650 vechi si diferenta se simte, o spun in calitate de utilizator actual de europeana( din motive vamale in principal)

daca crezi ca te intereseaza da un semn

 

 

Salut

ma tot gandesc ce sa imi iau acu dupa ce am dat uralu si ma tot uit dupa ceva cu care sa ma dau si prin oras (40%) sa pot merge la drum intins fara probleme (45%) si sa pot sa ies si cu ea pe drum forestier, poteci (15%) ... :cheers:

 

pana acu oscilez intre

- BMW F650 GS

- Honda Transalp

- Aprilia Pegaso

- Suzuki Freewind

- Honda Dominator

 

astept sugestii, pareri ... thanks

 

p.s. buget 2500-3000 E

 

p.p.s. 1.80m vs. 75kg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

NU Aprilia, probleme mari de fiabilitate

bmw merge, dar pe off road nu e foarte ... competitiv (suspensile nu prea sunt facute pentru endureala)

 

recomand HONDA

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

kawa kle500 ce va zice ?

Un surogat de enduro cu motor de strada(motorul de GPZ), dar pt. ceea ce vrei tu(mai mult turing) e mai bun decat un monocilindru.Poti sa ai in vedere la banii aia si un transalp, e mai bun pt. turing.

Cat despre poteci, scoate-le din calcul.

Bafta! :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da' sa fie cat mai netede! Avand in vedere ca touring>oras nu as opta pt monocilindru, vibratiile te omoara la drum.

Sincer sa fiu, mai mult vibra CBR-ul decat DR-ul :cheers: .O japoneza monocilindru, nu vibreaza mai deloc.In schimb eu nu as face turing cu asa ceva.

Cand am cumparat DR-ul, am facut intr-o saptamana fo 1500 de km.(Buc-Timisoara-Petrosani-Transalpina-Pitesti-Buc.)Nu m-am simtit confortabil pe shaua aia si nu mi-a placut nici viteza de croaziera.(in jur de 120-130 km/h).Daca mergeam mai tare, era prea turata si-i incepea sa-i fie sete de benzinica.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dupa cum spuneam ma intereseaza in primu` rand confortu in oras si la drum lung si sa pot iesi cu el pe un drum forestier din cand in cand ...

Atunci vezi un enduro-touring in 2 cilindri: Kawa KLE, Honda Transalp...si la categoria grea Honda Africa Twin, SuperTenere.Poti sa probezi si un Suzuki DRBig, chiar daca e monocilindru, e numai bun de touring.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dupa cum spuneam ma intereseaza in primu` rand confortu in oras si la drum lung si sa pot iesi cu el pe un drum forestier din cand in cand ...

 

 

salut

 

am cam 1,79 m si 80 kg. am mers aproape 12 ore pe kle 500 intr-o zi si nu m-a durut nimic a doua zi sau seara. doar ca imi amorteste fundul; daca fac 2-3 genoflexiuni din mers o data la 30 de minute nu mai am probleme cu amortitul.

 

de iesit cu kle-ul pe drum forestier nu este nici o problema. pe de alta parte are 200 kg la plin si din cele ~8 cazaturi pe care le-am luat, 6 au fost pe drum forestier sau din cauza altor denivelari, la viteza 0, la oprire, mai mult din cauza ca nu ma concentrez si inca mai am reflexul de a ma lasa sa cad pe o parte, ca la bicicleta. dupa ce se lasa putin mai mult pe o parte se tot duce.

 

ca si tine, eu l-am luat pentru calatorii, inclusiv drumuri forestiere, si nu m-a dezamagit pina acum.

 

in oras poate fi considerat cam consumator, insa cred ca asta e valabil pentru toate modelele de genul asta si care sint pe carburator. consumul in oras este >= 6%. la drum lung am scos si 4,5% cu viteza de croaziera de 120 km/h si cu benzina buna; nici nu sint agresiv cu acceleratia/demarajul.

 

pe scurt, iti recomand kle-ul 500.

 

alta chestie: sint unele venite cu limitarea de 34 cai putere. avind in vedere ca nu esti incepator si ca eu ca incepator nu am avut probleme din cauza puterii, iti recomand versiunea cu 48/50 de cai putere. s-ar putea sa poti scoate limitarea de 34 insa nu ma pricep la mecanica.

 

succes la achizitie

adrian

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Atunci vezi un enduro-touring in 2 cilindri: Kawa KLE, Honda Transalp...si la categoria grea Honda Africa Twin, SuperTenere.Poti sa probezi si un Suzuki DRBig, chiar daca e monocilindru, e numai bun de touring.

:cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cel mai bine ar fi daca ai avea ocazia sa si incerci inainte de a lua ceva, sa vezi cum te simti pe fiecare. Dpdv al fiabilitatii Dominatorul nu cred ca te va dezamagi. Se poarta ok si in oras si la drum si la padure. Vibratiile sunt suportabile, chiar placute pe perioade scurte/medii de timp. Suna frumos. Trebuie insa turat peste 3000 cam tot timpul. Daca dupa test drive e ok pt tine, ti-l recomand.

Succes!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...